Byzantská Ríša - Romanum Imperium, alebo Romanum Sepulcrum

Reporty nebo-li AAR z Europa Universalis IV

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět

Anketa končí za 13 lis 2016, 23:03

ano, samozrejme
12
86%
nie, neotravuj
2
14%

Celkem hlasů: 14

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 03 lis 2016, 23:03

Technické informácie na úvod:
- IRONMAN
- Normal obtiažnosť
- začiatok v 1444
- všetky DLC

Tak ako som písal v zlozke ekonomika.....
je záujem, či nie je...

Lubis
Praporčík
Praporčík

Příspěvek od Lubis » 04 lis 2016, 11:22

Ano.

Odesláno z mého D5803 pomocí Tapatalk

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Byzantská Ríša - Romanum Imperium, alebo Romanum Sepulcr

Příspěvek od Cizinec » 05 lis 2016, 07:58

Inu, o reporty je vždycky nouze. :)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 05 lis 2016, 14:56

Tak, ešte pridám poslednú technickú informáciu....
Lucky nations sú zapnuté a nastavené na historical...takže Otomani budú mať výhodu do roku 1700...A aj keď je to historicky nesprávny pojem, ale Ja ich budem nazývať Turek, Turci...takže toľko ešte k úvodu

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 05 lis 2016, 15:50

Kapitola prvá - Príprava na konfrontáciu s Turkom

Je 11. novembra 1444, deň po tej neštastnej bitke pri Varne, kedy naše vojská spolu s katolickou ligou boli porazené Turkom, kedy Uhorsko a a Poľsko naši spojenci prišli o panovníka. Turek nám uštedril drtivú porážku. O Gospodine pomyluj nás a spas duše našich padlých, ktorý aj napriek prevahe protivníka sa udatne bránili a tí, ktorí nepadli v boji boli kruto umučení k smrti. Výsledkom tejto krutej porážky je, že nám zostali iba dve dve provincie v juhozápadnom Grécku a to Morea, Achaea a samozrejme mesto miest Konštantínopol. Z našej bývalej slávy a vplyvu je iba popol, ktorý pripomínajú Atény ako vazal, nás Bazylea Ioannesa VIII. Po vojenskej stránke, tiež sme iba tieňom, ktorý už ani zašlú slávu nepripomína, nemáme žiadnu taktickú výhodu, snáď iba pevné hradby Konštantínopola, vieru a nádej v Gospodina nakoľko na Chráme Svätej Múdrosti ešte stále ční svätý kríž Gospodinov....V diplomacii sme zostali opustený a tak konfrontácia s Turkom je nevyhnutná...
A tak ako prvú vec sme sa rozhodli vyslať diplomatov na arcivojvodský stolec do Viedne a žial zatiaľ bez uznaného panovníka na kráľovský dvorec do Pešti. Poliak, ten prašivý pes, zradil svoju vieru a uzavrel spojenectvo s Turkom, s tým Turkom, proti ktorému ešte včera bojoval za svätú vec. Za rivalov zamozrejme sme si vybrali Turka, Benátky a Tunis. Do čela nášho malého vojska sme sa rozhodli postaviť sami a tak ušetriť body na vývoj vojenských technológií. Rozhodli sme sa presťahovať vojsko do Morei a v Konštantínopole sme ponechali nášho nástupcu na cisárskom dvore aby riadil administratívu. Z dôvodu šetrenia dukátov sme sa rozhodli zničiť pevnosť v Morei, nakoľko aj pri predpokladanom útoku by neodvrátila náš koniec a znížiť žold vojsku a tak získať prostriedky na stavbu lodí. Z taktického hľadiska sme začali budovať a rozvíjať námorné ľodstvo a to konrétne galeje, naším cieľom je postaviť aspoň 15 galejí a prepravné lode ponechať na celkovom počte 7. Vieme,že blokáda Bospor a Dardanel pri vojne s Turkom bude neúčinná nakoľko Turek ovláda provinciu Edirne, čo je náš prioritný cieľ znova ju získať pod kontrolu. Tak aby v ďalších konfliktoch už naše námorníctvo mohlo efektívne blokovať vstup tureckých vojsk na Balkán. Ďalšou obavou pre zraniteľný Byzant je Benátska Republika, ktorá môže zhatiť, všetky diplomatické úsilie ak nám vyhlási vojnu o Atény. Turek hladný po ďalších bojoch vyhlasuje vojnu Albánsku, čo nám dáva čas na získanie koalície pre riešenie našej nelichotivej situácie. Valašsko nám poslalo diplomata z ponukou na vojenskú alianciu, čo však z dôvodu diplomatických vzťahov s Uhrami musíme odmietnúť. Naštasti pre nás Turek má oveľa viac starostí s Albánskom ako sme očakávali a ešte počas dobíjania Tirany uzatvárame vojenskú alianciu a aj následne kráľovský sobáš s Uhrami. Medzitým si šlachta v Uhrách zvolila za kráľa Jána Pohrobka a ako regent sa ujíma vlády Ján Hunyady. Turek okamžite po anektovaní Albánska vyhlásil vojnu Candaru a Dulkakiru. Počas tejto vojny pápežský stolec ovláda Rakúsko, čo nám docela nahráva, nakoľko už niekoľko mesiacov je vo Viedni náš vyslanec a naše vzťahy s Viedňou sú čoarez lepšie a lepšie. Nakoniec naše úsilie je úspešné a Viedeň nám sama poslala žiadosť o vojenskú alianciu (to sa mi stalo po prvý raz v tejto hre aby Rakúsko mi poslalo žiadosť o alianciu, ale táto hra je celá akosi "iná" napr. aliancia Poľsko - Turecko, veď zistíte ďalej) a následne aj žiadosť o kráľovský sobáš. Úspech na diplomatickom poli je ohromný, získali sme dvoch silných spojencov, Uhry a cisára svätej ríše Rímskej. Avšak na politickej mape balkánu sa začali objavovať prvé trhliny a Turek nám ešte počas jeho vojny na jeho východných hraniciach posiela varovanie, čo znamená jedine neodvratnú vojnu s Apage Satanas.
Naposledy upravil(a) jarik001 dne 05 lis 2016, 21:23, celkem upraveno 1 x.

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 05 lis 2016, 21:18

Ďalšia kapitola až po Vaších reakciách a pripomienkach....zatiaľ ďakujem za čítanie

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Příspěvek od Cizinec » 06 lis 2016, 07:57

Mě chybí screenshoty, jinak je to fajn. :)

Apropos, víc používej dělení na odstavce - líp se to čte.
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 06 lis 2016, 17:43

njn...screenshoty budu, ale az po dalsej kapitole... :oops: Ked som zacal tuto hru, tak som sam nepredpokladal, ze to dotiahnem az tak daleko...takze zatial iba predstavivost a akonahle to bude "in" tak hned vlozim prvy screenshot

jj. polepsim sa a dalsia kapitola bude rozdelena viac na odstavce...ta uz bude viac o bitkach a masteniciach....a diplomacii (tie kombinacie aliancii...to som tu este nezazil, skoda ze ich nemozem podporit screenshotmi :cry:

Adapa
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Adapa » 07 lis 2016, 07:25

No to si piš, že je zájem :)

Reporty tady na fóru mám nejradši :)

Takže koukej se tady co nejčastěji podělovat o své úspěchy a případně i neúspěchy...

Ilmarinen
Desátník
Desátník

Příspěvek od Ilmarinen » 07 lis 2016, 11:16

určite pokračuj v reportoch, vyzerá to na celkom zaujímavú hru. Tiež by som prijal k tomu screeny ako kolegovia vyššie. Akurát mi nedá trošku vytknúť gramatické chyby :smile: - to je však len taká drobnosť, inak je to písané celkom dobrým štýlom. Tak držím palce a teším sa na ďalší report
„Nemôže nad druhým vládnuť ten, kto sám seba nevie ovládať.“

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 07 lis 2016, 17:24

Ilmarinen píše:určite pokračuj v reportoch, vyzerá to na celkom zaujímavú hru. Tiež by som prijal k tomu screeny ako kolegovia vyššie. Akurát mi nedá trošku vytknúť gramatické chyby :smile: - to je však len taká drobnosť, inak je to písané celkom dobrým štýlom. Tak držím palce a teším sa na ďalší report
... no ak myslíš "Gospodine Pomyluj me" tak to je staroslovanské (pravoslávne) zvolanie "Pane Bože ochraň ma...
no ak myslíš iné, tak prepáčte, už to musíte vydržať so mnou...len snáď na moju obranu blbo sa píše "inou" rečou na US klávesnici...a ešte pri takejto :pitka: inšpirácii....

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 07 lis 2016, 18:01

Kapitola druhá - Vojna s Turkom

Po varovaní od Turka, k nám prichádza ešte väčšia a krutejšia rana osudu...Náš drahý syn náhle zomiera a tak zem zostáva bez následníka. Moji verní druhovia nám zvestujú informáciu, ktorú sme si aj mysleli. Podradný Turek podplatil neprajníkov našej zeme, ktorí otrávili nášho milovaného syna. Ak si mysleli, že im to priniesie výhodu, tak sa sklamali vojsko aj celý národ pochopilo, že sa musí zomknúť a byť silnejší ešte v tejto ťažkej chvíle. Zdá sa, že Gospodin stojí pri nás a doprial nám nového potomka a tak je zaistená dedičná línia v Byzancii. Po získaní dôkazov o otrávení nášho milovaného syna, si okamžite predvolávame Tureckého veľvyslanca, ktorému ako dôkaz, že nebudeme tolerovať žiadne násilnosti a nátlaky na našu zem vlastnoručne odtíname hlavu a posielame ju tomu bezbožníkovi do Erdine. Okamžite nám je jasné, čo bude následovať a preto zdvíhame plat vojsku a spúšťame poslednú galeju na vodu. Sultán po obrdžaní nášho darčeka, okamžite nám vyhlasuje vojnu.
Gospodin opäť stojí pri našej zemi a prejavil to tak, že Poliak odmieta ísť do vojny s Turkom (venuje sa Rádu Teotónskych rytierov) a naši spojenci naplňujú klazulu našej aliancie a okamžite vysielajú vojská na pomoc. Turek začína svoj brutálny útok snahou o dobytie Achaei a nášho Konštatínopolu. Obliehanie Turka pri Achei sa končí fiaskom nakoľko svoje vojská rozdelil až na tri krát a tým nám dal výhodu v boji. Sami bez spojencov ich porážame v Morei a Achei, kým v Aténach už úraduje náš spojenec Uhry, ktoré vylodili svoje vojsko v Morei. Avšak najrozhodnejšia bitka sa odohrala pri Konštatínopole, kde vojská Rakúskej monarhie a Uhier (43 374) pod velením Jánosa Hunyadiho porážajú Turka (26 723) na hlavu a s Tureckej armády nezostalo takmer nič.
Naši spojenci zostávajú pri Konštantínopole a naše vojská zatiaľ obsadzujú provinciu za provinciou na Balkáne. Efektívnosť našich spojencov je úžasná a každý pokus o prechod Tureckých vojsk na Balkán zničia už v zárodku. Po vzájomnej dohode Rakúske vojská odchádzajú obliehať tak dôležitú provinciu Edirne a Uhorské vojská zostávajú brániť brány Konštatínopolu, kým naše vojská úspešne postupujú západným Balkánom. Počas týchto bojov Turek uzatvára spojenectvo s Benátkami a okamžite ich povoláva do boja. (to som si myslel, že je môj koniec hry)...
Moji spojenci s pokorou a hrdo vzdorujú Turkovi a nechávajú svoje provincie na pospas Benátčanom. Až po dobití tak životne dôležitej provincie akou je Edirne a uistenia sa, že naše galéry efektne blokujú Bospor a Dardanely spoločne odchádzajú oslobodzovať obsadené územia v Uhorsku a Rakúsku. Naše vojská zatiaľ obsadili všetky Turecké provincie na Balkáne a začali s obliehaním ostrova Evia. Po obsadení Evie našu pozornosť otáčame na Naxos a na Krétu. Počas ich úspešného obsadenia naši spojenci úspešne vyhnali Benátčanov z ich území a postupujú na hlavné mesto Benátok. Po týchto úspechoch posielame posla do Benátok z návrhom na prijatie mieru, naše podmienky sú pre Benátky viac ako prijateľné, nakoľko chceme iba zrušenie vazalstva pre Naxos a pre Korfu, platenie rehabiltácii a zrušenie spojenectva s Turkom. Benátky tento návrh okamžite prijímajú a tak Turek zostáva v boji sám.
Nakoľko spojenci a aj my sme vojnou značne vyšerpaní posielame posla k Turkovi z návrhom na mier za nasledujúcivh podmienok. Turek sa vzdá v prospech Byzancie provincií Epirus, Macedonia a hlavne Edirne, v prospech Uhier sa vzdá susediacej provincie s Uhrami. Turek po zdrvujúcich porážkach prijíma naše požiadavky a tak Fénix vstáva s popoľa...

Adapa
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Adapa » 08 lis 2016, 16:02

Jen tak dál na Turky :)

Jen bych k tomu ještě dodal za sebe, že bych uvítal nějaké datumy... Například, že v černu 1449 proběhla bitva o Cařihrad, na podzim 1449 byzantská vojka už táhla Balkánem apod. Ať si můžeme udělat ještě lepší představu o tom všem...

Držím palce, aby za chvíli Středozemní Moře bylo byzantským rybníkem :)

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 08 lis 2016, 16:59

Ok, dikes za pripomienky...v dalsom reporte uz budu aj datumy a pomaly sa blizime k prvemu screenu :D

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Timoteus » 08 lis 2016, 18:07

Á srdcovka Byzanc :D len hŕŕ na pohanov!
možno len pár pripomienok...ono Gospodin by znelo dobre keby hráš za slovanský štát ale u Byzantskej ríši to znie trochu sileno...jazykom v Byzancii bola gréčtina alebo v raných dobách sa výrazne využívala latinčina (poprípade občas aj iné miestne jazyky)
Ohľadom Turkov len podotknutie k výrazu Ottoman nie je nesprávny výraz - je to výraz anglický, slovensky/česky je Ottoman empire -- Osmanská ríša (resp. Otomanská ríša sa používalo aj kedysi) -- (Turci sami ju nazývajú Osmanli)
--------------
ale nechcem aby to vyznelo ako výplach žalúdka od každého...takže dúfam že to nezoberieš zle...
Každopádne len tak ďalej...sám som bol prekvapený ako dobre ti to ide takže :tssa:
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 08 lis 2016, 20:00

Ako som pisal vyssie je to staroslovanske zvolanie, ale Ja som si ho "adoptoval" celkovo pre pravoslavnu cirkev....Co sa tyka tych pomenovani tak, to by sme tu mohli stravit cely den o polemizovani, co a ako, z toho dovodu som napisal na zaciatku, ze pre mna to budu "iba" Turci...a na nich treba :whip:, teda samozrejme v mojom virtualnom svete EUIV

Adapa
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Adapa » 15 lis 2016, 08:28

Tak kde máme popisy dalších řeckých úspěchů a ústup Turků do Anatolie? :)

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 15 lis 2016, 18:14

Viem, že meškám...ale mám toho naozaj teraz veľa...v piatok mám hlavnú skúšku na First Professional Degree...takže vydržte, prosím....
Sľubujem že to bude posledná kapitola bez screenov..teda na konci tretej kapitoly už budú aj tie...

Ilmarinen
Desátník
Desátník

Příspěvek od Ilmarinen » 22 lis 2016, 22:20

tak dúfam, že skúška dopadla dobre a ako pokračuje ťaženie :)
„Nemôže nad druhým vládnuť ten, kto sám seba nevie ovládať.“

jarik001
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od jarik001 » 03 led 2017, 01:15

jj, vsetko super, len sa ospravedlnujem za meskanie, ale.....
mal som toho dost po skuske v praci, potom zena zacala otravovat s vianocami... potom vianocna dovolenka, takze k reportu sa vratim v najblizsich dnoch...
I swear....

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Europa iversalis IV“