Sága rodu Aisin Gioro - Mandžuská říše

Reporty nebo-li AAR z Europa Universalis IV

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět

Vyhovují vám obrázky ve spoilerech?

Ano!
29
71%
Ne!
12
29%

Celkem hlasů: 41

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Sága rodu Aisin Gioro - Mandžuská říše

Příspěvek od Smajl » 28 úno 2014, 17:39

Tak hlasování nakonec dopadlo podle očekávání. Pokusím se tedy kolonizovat co nejvíc území za Mandžusko. Tak mi držte palce:) Jinak první kapitolu naleznete o pár komentů níže.
Naposledy upravil(a) Smajl dne 17 bře 2014, 23:30, celkem upraveno 8 x.
Lord Medgar Tully, pán Řekotočí - viewtopic.php?f=127&t=7705
Císař mandžuský - viewtopic.php?f=124&t=7638

Jan III.
Kapitán
Kapitán

Re: Aijský report

Příspěvek od Jan III. » 28 úno 2014, 18:10

Nechť se Země Vycházejícího Slunce zaujme místo, jež jí poprávu náleží!
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!

Hox
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Hox » 28 úno 2014, 21:16

Jan III. píše:Nechť se Země Vycházejícího Slunce zaujme místo, jež jí poprávu náleží!

Súhlas :D
Dnešná pravda je zajtrajší klam.

Jozef Adamovič

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 01 bře 2014, 18:04

Jan III. píše:Nechť se Země Vycházejícího Slunce zaujme místo, jež jí poprávu náleží!
Japonsko mě teda nikdy nelákalo. Zvlášť když v EU IV začíná asi s 10 vazalama.

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Příspěvek od Cizinec » 02 bře 2014, 16:52

Tohle by mohla být sranda. ?:) Kdy to vypukne? ?;)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 02 bře 2014, 18:13

Cizinec píše:Tohle by mohla být sranda. ?:) Kdy to vypukne? ?;)
Vážně nevím. Nechám vás hlasovat asi týden. Ale poslední dobou mám ve škole hodně zkoušek, takže budu přispívat pozvolna. Založil jsem to hlavně proto, abych to tady trochu oživil a taky proto, že reporty z her za neevropské státy nejsou tak běžné. Docela mě překvapuje, že zatím nevede Mandžusko. Alternativní kolonizace Ameriky je podle mě docela lákavá. Tibet může být zajímavý a může se stát, že po pár letech padnu. Vijayanagar je naopak jako obchodní velmoc a na začátku hry nejsilnější stát v Indii asi nejlehčí z nabídky. Mě osobně přijdou zajímavé i ostatní státy. Oiratská horda má na začátku lepší technologie než její východní sousedé a jako horda může mít mnohem větší armádu. Koneckonců i Khmer a Borneo by nemuseli být špatné, i když poměrně těžké hlavně kvůli expanzi evropských států. Pro zajímavost - pro co jsi hlasoval? :)

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Cizinec » 02 bře 2014, 18:38

Mandžusko - moc se mi líbí ta idea Čínské Ameriky. ?:)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)

tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava » 02 bře 2014, 18:40

Cizinec píše:Mandžusko - moc se mi líbí ta idea Čínské Ameriky. ?:)
Mě také, ale virtuální pomsta Tibetu u mě nakonec zvítězila :lol:
Kvilam: kníže Randolf "Zweihänder" Seufer
Anglie 960: Harald II. Norský řečený Šedoplášť
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Hetharia 4 - Dva králové: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 3 - Založení Kalwenu: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 1 - Příchod temnoty: Lid města Kary - kapitán Hagen
Blackfyreovo povstání: ser Aegor 'Bittersteel' Rivers
Husitské války: Sirotčí svaz - hejtman Michal Jiskra ze Sušice
Byzanc 1214: Serenissima Repubblica di San Marco - dóže Tarava II. di Orseolo
Německo 1866: Rýnský spolek

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník

Re: Asijský report

Příspěvek od Cizinec » 04 bře 2014, 11:37

Ovšem lid řekl něco jiného... A "Vox Populi, Vox Dei" ?;)

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 04 bře 2014, 13:35

No uvidíme, zatím je to celkem těsné a do konce hlasování zbývají myslím ještě tři dny.

memo
Rotný
Rotný

Příspěvek od memo » 04 bře 2014, 19:29

Škoda že to nebudou ti Khmerové. Za ty jsem hrál v EUIII a zdatně jsem vzdoroval západu. Tak bych se rád podíval, jak by se to vyvíjelo v EUIV. Možná bych ještě našel někde nějakej screen. :D

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 04 bře 2014, 19:31

memo píše:Škoda že to nebudou ti Khmerové. Za ty jsem hrál v EUIII a zdatně jsem vzdoroval západu. Tak bych se rád podíval, jak by se to vyvíjelo v EUIV. Možná bych ještě našel někde nějakej screen. :D
Tak všechny státy jsou zajímavé. Třeba si za Khmery někdy zahraju a pak dám aspoň screen do chlubárny (bude-li se čím chlubit)

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 11 bře 2014, 16:32

Kapitola I.: Proroctví

Psal se rok 1444. Cungsan z rodu Aisin Gioro, muž který byl císařem jakési bezvýznamné zchudlé zemičky kdesi na severu právě vítal na prahu budovy, které říkal palác, věštkyni Liao-buš. Po několika šálcích vzácného čaje (ano, čaj byl tehdy pro císaře všech Mandžuů velkou vzácností a většinou byl získán obchodem s Čínou jako výměna za ženšen nebo kožešiny) nechal Cungsan věštkyni osamotě. Po několika hodinách procitla. Bezejmenný posel, který věštkyni hlídal, ihned zaběhl pro císaře a to ještě nevěděl, že jeho rychlá reakce ovlivní dějiny.
"Říši vidím velikou, jejíž sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v Říši středu je místo, stovky li (pozn.: tradiční čínská jednotka délky) odsud, Hai řeka je obíhá. Tam když přijdete, uvidíte paláce, o kterých se vám ani nesnilo. Začněte plenit a rabovat, zabte císaře..."
Další slova Liao-buš se bohužel nedochovala (část starodávné kroniky byla znečištěna, podle nejnovější analýzy pravděpodobně čajem. S písařem si to Cungsan vyřídil po svém, možná použil svou oblíbenou mučicí techniku, prorůstání bambusem), ale i tak se tyto tři věty zakořenili hluboko do myslí a duší panovníkům a bojovníkům z dalekého severovýchodu a příští století se snažili o naplnění dávného proroctví...

Situace pro Cungsana z rodu Aisin Gioro nebyl vůbec příznivá. Směrem na západ se rozkládala pustina, kterou ovládali kmenový svaz kočovníků zvaný Čtyři Ojraté. Na jihu nebyla situace o moc lepší, Říše středu, kterou ovládal dynastie Ming, byla zatím příliš silná, i když byl patrný její úpadek. Tak obrovský kolos, jakým Čína bezesporu byla, nebylo lehké udržet stabilní. V kronice se píše:
I řekl moudrý (pozn.: pravděpodobně negramotný) Cungsan: "Dávám Mingovi rok, maximálně dva"
A výrok jeho negramotnost jen dokazuje. Historikové se dodnes přou, zda-li pronesl výrok proto, že byl napitý, nebo že chtěl povzbudit své druhy, nebo jen proto, že byl tak hloupý. Jejich dohady ale nemají velký smysl, výrok je pravděpodobně smyšlený. A když tím chytrým v říši neměl být písař, kdo tedy? Následník trůnu, malý Tolo. Od malička byl vychováván těmi nejlepšími z císařových poradců a ti v něm objevily obrovský talent snad ve všech oborech lidského vědění. Prý Nisingsan ze závisti a ponížení uvažoval, že nechá dítě prorůst bambusem, ale v tu chvíli si vzpomněl na slova věštkyně Liao-buš a uvědomil si, že lepšího následníka trůny by těžko hledal...
Poslední a nejslabší ze sousedních zemí byla Korea a proto není čemu se divit, že na ní Cungsan bez váhání zaútočil. Nad zemí jitřní svěžesti zavládl na čtyři dlouhé roky soumrak. Císař z války vzešel jako vítěz a získal celou severní část země a několik cenných dukátů. Den uzavření míru je dodnes v Číně slaven jako státní svátek. Našli bychom nespočet slavnějších vítězství, ale invaze do Koreji byla tou první.
Na pár let Cungsan vládl v míru a rozhodl se, že naváže přátelské vztahy s některými z nepřátel Číny. Bránila mu v tom jeho izolovanost. Nejenom, že poslům trvalo dlouho dorazit na místo určení, ale často se také stávalo, že vládce dané země neměl ponětí, s jakým státem má tu čest a o žádném Mandžusku nikdy v životě neslyšel, maximálně tak útržcích zpráv obchodníků o nevzdělaných barbarech kdesi na severu. A to si Cungsan myslel, že se vítězstvím v Koreji dostatečně proslavil.
Nakonec se mu povedlo uzavřít alianci s Ojratskou hordou a královstvím Shan.

[spoiler]Obrázek
Situace v roce 1455[/spoiler]

Právě Ojraté se rozhodli zaútočit na Čínu a jejího spojence, korejského krále, a císař je rád podpořil. Udělal chybu. Sice měl skvělé generály (včetně sebe sama) a o vítězství i nad silnějšími vojsky nebyla nouze, ale vyčerpání válkou se silným nepřítelem bylo znatelné a lstiví Ojraté se rozhodli, že císaře nechají odejít s prázdnou. Průběh války proto ani nemá smysl líčit, beztak se o něm mandžuští kronikáři jen několikrát zmiňují, i když byla mnohem významnější než válka v Koreji (Cungsanovi by písaře mohl závidět kdejaký dnešní diktátor, pravdu překrucovali opravdu dokonale).

[spoiler]Obrázek
Válka byla později označena jako "nátlak ze severu".[/spoiler]

[spoiler]Obrázek
Významná bitva ve válce s dynastií Ming, takzvaná bitva následníků trůnu. Ming měl na počátku převahu, ale mandžuský bojovný duch nakonec zvítězil.[/spoiler]

Ještě rok před uzavřením míru s Čínou se Cungsan rozhodl odejít na věčnost. Myslím, že na tomto místě je vhodné citovat myslitele Konfucia a dát tak prostor pro krátké zamyšlení:
"Nevíme nic o životě, jak bychom mohli vědět něco o smrti?"
Tak to by mohlo stačit a nyní bych se vrátil zpět do středověké Číny.
Bohužel, osvícený a všemu novému otevřený Tolo vládl jen pět let (mučeníčko by nakonec neuškodilo) a za jeho působení v paláci (v podstatě taková větší honosnější stodola, rodina Aisin Gioro prostě ještě Číně nevládla, tak to konečně pochopte) se téměř nic nestalo. Sice vyhlásil v roce 1468 válku Koreji, ale výsledku se již nedožil, proto si ho málokdo pamatuje. Nurhachi vzal vládu plně do svých rukou a do roku 1472 stihl zabrat celý poloostrov. V míru vyjednal provincii Gangwon a vazalství Koreje. O dynastii Čoson ani o zemi jitřní svěžesti už nikdo nikdy neslyšel...
Několik let se nic nedělo a lid mandžuský žil v míru a pokoji, zlom přišel v roce 1477, kdy dynastie Ming anektovala stát Lan Na. To byla osudová chyba, které se Qyiu I. Zhu dopustil, protože se brzy po tomto agresivním kroku utvořila silná koalice proti Číně, kterou podpořil i Nurhachi.
O rok později se proto rozhodl vyhlásit válku této obrovské, zpupné říši, která sama sebe označila za střed světa. A rozhodně nebyl sám.

[spoiler]Obrázek
Ming a její nepřátelé[/spoiler]

[spoiler]Obrázek
Svět na počátku války[/spoiler]

Epos třešňové zahrady hovoří jasně:
Půlnoční vítr
kolébá kolébá květy třešně,
lístky jasmínu,
nad zemí našich otců,
jež plná svěžesti a nového života je.
Vojsko mandžuské se valí,
jako mlha z hor do doliny.
Nurhachi vznešený
do války jde.
Květy třešně odvál vítr daleko,
na západ,
na východ,
na sever,
na jih.
aby poučili o slávě nekonečné císařově,
Rýže roste sama od sebe,
vírou v zdárný konec...
[spoiler]Obrázek[/spoiler]
Naposledy upravil(a) Smajl dne 11 bře 2014, 20:17, celkem upraveno 3 x.

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 11 bře 2014, 16:35

A na závěr pár otázek. Jak se vám líbí styl psaní? Přijdou vám spoilery užitečné a mám je použít i v dalších kapitolách? A hlavně: Jakou strategii byste mi doporučili? Dík za vaše nápady ;)

Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sága rodu Aisin Gioro, aneb Mandžuská říše.

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 11 bře 2014, 17:47

Styl psaní se mi líbí velice, nicméně pozor na skloňování jmen - ve 2. pádu je tvar "Konfucia".
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Re: Sága rodu Aisin Gioro, aneb Mandžuská říše.

Příspěvek od Smajl » 11 bře 2014, 18:00

Princ Evžen Savojský píše:Styl psaní se mi líbí velice, nicméně pozor na skloňování jmen - ve 2. pádu je tvar "Konfucia".
Jej. Už jsem to opravil. Stejný problém jsem měl se skloňováním slova Korea.:)

tarava
Major
Major

Re: Sága rodu Aisin Gioro - Mandžuská říše

Příspěvek od tarava » 11 bře 2014, 18:57

Prosím bez spoilerů... přijde mi zbytečné otevírat jednotlivé obrázky, když mohou být vidět rovnou.
Kvilam: kníže Randolf "Zweihänder" Seufer
Anglie 960: Harald II. Norský řečený Šedoplášť
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Hetharia 4 - Dva králové: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 3 - Založení Kalwenu: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 1 - Příchod temnoty: Lid města Kary - kapitán Hagen
Blackfyreovo povstání: ser Aegor 'Bittersteel' Rivers
Husitské války: Sirotčí svaz - hejtman Michal Jiskra ze Sušice
Byzanc 1214: Serenissima Repubblica di San Marco - dóže Tarava II. di Orseolo
Německo 1866: Rýnský spolek

Scipio
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Scipio » 11 bře 2014, 19:20

AAR je velmi pěkné. Obzvlášť se mi líbí ty narážky.

Jan III.
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Jan III. » 11 bře 2014, 19:34

Já volím se spoilery. Líp se to nahrává.
Styl psaní je zajímavý, ale jsem zvědav, jak dlouho ti vydrží. ;)
Kam dál? Zabrat pobřeží, významné přístavy na východě Číny, vybudovat flotilu, dát si pozor na kočovníky a hurá na východ!
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!

Smajl
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Smajl » 11 bře 2014, 20:08

Jan III. píše:Já volím se spoilery. Líp se to nahrává.
Styl psaní je zajímavý, ale jsem zvědav, jak dlouho ti vydrží. ;)
Kam dál? Zabrat pobřeží, významné přístavy na východě Číny, vybudovat flotilu, dát si pozor na kočovníky a hurá na východ!
No to jsem taky zvědav. Doufám, že co nejdéle. Kupodivu my to ani nezabralo tolik času a celé jsem to sepsal s přestávkami ze méně než tři hodiny a ty blbůstky okolo toho tak nějak přirozeně vyplynuly. Za týden máme veš kole zkoušky, takže na to mám najednou mnohem víc času. :D Strategie je vlastně jasná. Co nejdřív získat všechny provincie potřebné k založení dynastie Čching, protože mi to dá na 50 let jádro ve všech provinciích v čínském regionu, a to je neskutečná výhoda.
Naposledy upravil(a) Smajl dne 30 bře 2014, 17:05, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Europa iversalis IV“