Fake WC aneb Kastílií kolem světa za 5.století

Reporty nebo-li AAR z Europa Universalis IV

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět

Jak vás zaujal Článek no.0

Budu články sledovat pravidelně
8
73%
Občas mrknu abych se něco dozvěděl
2
18%
Nezajímá mě to
1
9%

Celkem hlasů: 11

Sakimarax
Svobodník
Svobodník

Fake WC aneb Kastílií kolem světa za 5.století

Příspěvek od Sakimarax » 11 pro 2018, 21:05

Zdravím všechny hráče a hráčky EUIV,

Rozhodl jsem se na počest nového patche 1.28, kde se razantně upravil vzhled Iberského regionu a Maroka dramaticky změnil. Kastilské království dostalo taky přepracování v podobě nových národních ideí a misí. Proto bych chtěl udělat menší report o tom co je vše nové, staré nebo upravené a zakomponovat do toho mé zkušenosti, rady a poznatky pro ostatní.

Abych sebe trochu představil můj gamenick je Sakimarax, který používám všude, tak pokud na mě narazíte jsem to 100% já (autorská práva vyhrazena, článek 13). Mé zkušenosti se hrou jsou vcelku obstojné (si myslí) a mám nahráno cca 750h čistého herního času, tak bych snad mohl něco vědět. Jinak jsem normální středoškolsky končící klučina, kterého za 5 měsíců čeká maturitní slohová práce. Tím pádem to vzniklo i z téhle iniciativy, abych se zlepšil v něčem, kde naše školství pokulhává.

Hru se budu vysvětlovat podrobně, ale zároveň tak aby měla tempo a nenudila, tím chci říct co nenapíšu, tak neznamená, že nevím a zeptejte se, oponujte a hlavně pobavme se o tom ty hry jsou. Budu se snažit jednou týdně napsat jeden článek záleží, jestli budu mít čas. Jednou to může být i 3x týdně jindy 1x za měsíc, tak nešílejte, že jsem AFK a vykašlal jsem se na to. První takový článek můžete očekávat tento víkend, tak se máte na co těšit.

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Fake WC aneb Kastílií kolem světa za 5.století

Příspěvek od Cizinec » 12 pro 2018, 19:13

Nu, hodně zdaru - jak v reportu, tak i u maturity. :)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 13 pro 2018, 09:58

Screenshoty, hlavně screenshoty :mrgreen:
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Sakimarax
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Sakimarax » 13 pro 2018, 10:49

Ty rozhodne budou už mám připravené cca 20 screenshotů abych perfektně vylíčil situaci.

PS. Jak mužů přidat screen v dobrém rozlišení přímo do Článku ?

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 13 pro 2018, 13:03

Ja napríklad obrázky uploadujem na túto stránku https://postimages.org/ tie sú celkom v dobrom rozlíšení. Potom klasika skopíruješ BBCode a prilep ho do reportu. Pri písaní keď klikneš na OBR tak odkaz prilepíš do stredu - tam kde som dal hviezdičku [OBR]*[/OBR*].

Sakimarax
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Sakimarax » 13 pro 2018, 20:55

Článek no.1

Tak, abych trochu načnul atmosféru seznámím vás s novými věcmi v EU4 a mými cíli ve hře.

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Zde vidíte nový Iberský a Marocký region.
První změnou, které jsem si všiml byl ten, že je rozdrobenější. Některé provincie se nám rozdělili na dvě (Seville, Granada, atd.)
Druhá velká změna je rozdělení samotného státu Maroko na čtyři části: 1. Maroko - sever regionu zůstal Maroku a je de facto vládcem regionu (následující zmiňované státy jsou vazalové)
2. Tafilalt - největší z vazalů, který je zároveň nejvíc rebelující (cca 40% Liberty desire), zaujímá jih a jihovýchod regionu
3. Marrakech - druhý z vazalů, nachází se na západě regionu
4. Sus - nejmenší ze všech vazalů a je umístěn na jihozápadě

Když to vezmeme kolem a kolem má Maroko víc jednotek než předtím a může vás to ohrozit v expanzi?
Ano i ne: Ano - pro hráče to může být problém čelit tak velké mase hned ze začátku a jako spojená síla je velmi nebezpečná.
Ne - jak jsem psal vazalové mají velkou Liberty Desire a při konfliktu se možná zapojí ale osobně si myslím že Maroko bude mít problémy udržet si pořádek s vazaly

Hodnocení:
1. Spolu jsou velkou silou, ale jako samostatné skupiny jsou slabé, proto doporučuji je likvidovat jeden po druhém a nejlepší je začít s Marokem samotným, protože Liberty Desire se odvíjí i podle síly vládnoucího a pokud nemá nic jak může vládnout?
2. V mé kampani jsem se nespojil s Portugalskem a počkal na správný okamžik. Vyplatilo se. Portugalso vyhlásí tak či tak válku Maroku a po pár měsících intenzivních bojů mezi Marokem a Portugalskem nastoupíte vy a přejedete je jak Bartošovou.

Taktika:
1. Vyhlásit válku jako první Granadě (90% případů spojenec je Maroko)
2. Dobýt Granadu a čekat na vyhlášení války od Portugalska Maroku
3. Sledovat intenzivní boje a vhodnou chvíli se připojit
4. Profit
Doporučuji co nejdřív zabrat Tangiers pro její strategickou polohu před Portugalskem a brát pouze provincie od Maroka, ať se vazalové od něho odtrhnou.

Dále veškerá konverze provincií na jiné náboženství stojí peníze. Značné peníze. Vše se odvíjí od Developmentu a platí přímá úměra čím vyšší development, tím vyšší cena. Inkvizice něco stojí, ale čeká vás uspokojivý výsledek (Žehu zdar)

Nový Focus tree na Kastílii

Po mé válce následovala válka mezi Marokem a jeho vazaly a zde je výsledek jak to dopadlo

Račte si všimnout, že jako první jsem si vybral Náboženskou ideu (No one expect it). Vybral jsem ji proto, abych čelil heretikům při osvobozování Afriky a Ameriky a snížil tak nepokoje + za každou zkonvertovanou provincie dostanete papal influence což se hodí.

Vidíte taky nové ideje na kterých se moc nezměnilo a nejvýraznější prvky jsou: +15% Morale Boost, +10% Institution spred, -0.05% Monthly autonomy change

Válečný plán na prvních 100let:
1. Obsadit dva největší potenciální nepřátele v kolonialismu (Portugalsko, Anglie)
2. Obsadit Severní Afriku a Centrální Afriku
3. Mít dva koloniální subjekty
4. Upevnit si pozici v Evropě

Závěr:
Doufám, že se vám první Článek líbil, pokud máte dotazy ke hře, kampani, článku nebo mně, tak neváhejte a pište. Jelikož je to první článek, tak bych vás poprosil o lehký feedback, protože tímhle stylem se budou psát i ostatní články. Mám ideu udělat i livestream, ale záleží na vás jestli budete chtít mě vidět hrát naživo.

Sakimarax
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Sakimarax » 16 pro 2018, 18:04

Článek no.2

Jak jsem slíbil, tak tady máte další článek. Teď už budu rozebírat pouze svou hru a veškeré její slastii a strasti.

Nacházíme se v polovině 15.století jako Kastílie a potřebuji pro svou zem rozšířit další životní prostor (čti Lebensraum).

Jako první věc jsem vyhlásil válku Granadě, kterou jsem rychle zabral a pokračoval jsem až pobřežní severní hranice Maroka. Během války Maročtí vazalové vyhlásili nezávislost a nepřímo mi tím pomohli ještě snadněji dobýt již tak slabé Maroko.

Po válce jsem vyhlásil válku Portugalsku, které bylo oslabené válkou s Burgundami a zabral jsem nejdůležitější přístavy a to Porto a Lisabon a strategicky důležitou pevnost Ceuta.

Jelikož má manpower byla vyčerpaná, tak jsem strávil následující léta v klidu a v roce 1469 jsem se spojil s Aragonií a jejich vazaly Neapol a Navarou do personální unie. Tím se mi zvýšila moje vojenská síla a kapacita.

Po pár letech následovala druhá válka, kde jsem se utkal s Tafilaltem a jeho spojencem Sus. Abych si ušetřil manpower, tak veškeré obléhání pevností obstarávali mí vazalové.
Poté následovalo druhé kolo s Portugalskem, kde jsem zase vyhrál a z bývalého Portugalského království moc nezbylo a zůstalo po něm jen prach a heretici.

Tyto války mi pomohli s ekonomikou země, tak upevnění moci a vypadlo to, že mám krásně našlápnuto už k brzké kolonizaci bohužel můj král s jeho staty 0 0 0 byl strašný břídil a dlouhou dobu byl neplodný což mi moc nepomáhalo v technologii, kde jsem žalostně zaostával.

Za dalších několik let následovala třetí válka v Severní Africe proti státu Tunis, Sus a Marakéš. Neměli šanci zadržet moji osvobozující expanzi.

Další a poslední válka o Portugalsko jsem vybojoval víc než vítězně. Díky skvělé taktice a párkrát i RNG jsem na hlavu porazil Anglické loďsťvo a invaze na Britské ostrovy mi byla otevřena.

Povšimte si počet zničených lodí na nepřátelské straně.

Zde je zobrazena invaze a jako jedinou provincii, kterou jsem si vzal byl Ulster, protože anektovat celé Portugalsko něco stojí.

Po 10 letech jsem zahájil poslední válku proti bývalým Marockým knížectvím, které jsem celé anektoval. Ve válce jsem byl i proti Tunisu, kterému jsem sebral hlavní město a daroval ho Aragonii a mému novému vazalovi Tlemcen jsem vrátil pár jeho provincií.

Hned jak vypršelo příměří vyhlásil jsem válku Anglii. Válka to byla už poněkud těší, protože jsem musel dobýt dvě pevnosti na hornatém terénu a neustále mě ohrožovala anglická armáda, ale i tato válka skončila úspěšně a obsadil jsem sever Anglie.

Po válce jsem se staral o integraci mých vazalů a načasoval jsem to tak, aby skončili ve stejný měsíc, abych nedostal diplomatický postih. Na integraci jsem si šetřil -15% slevu na integraci vazala, která je ve Focus tree.

Po integraci mých subjektů jsem byl silnější než kdy dřív a vyhlásil jsem třetí válku Anglii, která byla snadná.

Po válce jsem dosáhnul administrativní technologie číslo 10 a byl jsem schopen vytvořit Španělsko a tím anektovat Aragonii.

Zhodnocení:
Můj válečný plán obsadit do 100let mé dva protivníky je splnitelný a reálná. Je už ze cca 70% naplněn.
Jenom dvě věci mě mrzí a to že Tunis uzavřel spojenectví s Osmany, kteří vysoce převyšují mou armádu a další expanze na východ je prozatím nemožná.
Druhá věc je kolonizace. Díky deficitu za dob krále Juana II alias 3x0, jsem dost pozadu. Naštěstí už se do toho dostávám a z válek proti Portugalsku a Anglii jsem si vzal všechny jejich kolonie.

Jaký je váš názor?

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 17 pro 2018, 06:48

Celkom to máš úspešne našliapnuté. Po zisku Britských ostrovov by si sa mohol vrhnúť na Francúzsko :wink:

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 18 pro 2018, 14:24

Člověk si říká jestli to potom nebude trochu nuda. Oba hlavní koloniální konkurenti vymlácení, svět čistě ve zlaté. Tak nějak doufám v tu válku s Osmany a Tvé oslabení :mrgreen:
btw: Jedeš na IronMana nebo používáš save - load?
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Sakimarax
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Sakimarax » 18 pro 2018, 15:53

Jo s osmany budou potíže tím jsem si jistý.

Vždy jedu na Ironman mode

krysohad
Vojín
Vojín

Příspěvek od krysohad » 31 pro 2018, 11:56

Pěkné a jen tak dál :pitka:

PS: škoda, že sis nezapnul (nevygeneroval): Náhodný Nový Svět ---> Jenom přece Ameriku všichni známe a taky známe jejich obchodní uzly ---> proto si myslím, že kolonizovat Ameriku bude nuda

Zkus obsadit všechny obchodní uzly, ale ne ve stylu, že bude svět Celý nebo skoro celý ŽLUTÝ :wink:

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Europa Universalis IV“