Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 17 říj 2017, 04:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skotsko - sláva či zapomnění?
PříspěvekNapsal: 13 led 2015, 15:19 
Svobodník
Svobodník

Ahoj, po delší době jsem se opět ponořil do této hry a říkal jsem si, že se s Váma podělím o své další dobrodružství:

Začalo to roku 1444. Moci se ujal král James II Stuart. Jednalo se o mladého a poměrně schopného krále (především v diplomacii a administrativě). Anglie, největší rival Skotska, byla v první, doufejme z mnoha válek s Francií. Na Irském ostrově se nalézala 4 malá nezávislá království, z nichž dvě s obdivem a láskou vzhlížely ke Skotsku. Ve zbytku Evropy vládl chaos. Četná knížectví svaté říše římské válčila spolu navzájem. Burgunsko, další významný hráč na poli západní Evropy vedl Válku s Francií.
Královská armáda Jamese II čítala 6 regimentů pěšáků (6000) a 1 regiment jezdců (1000). Královské námořnictvo bylo rozděleno do dvou flotil. Jedné transportní, která byla schopna přepravit až 4 regimenty pozemních vojsk a jedné útočné. V porovnání se sílami království na Irském ostrově se jednalo o úctyhodnou vojenskou sílu. Ovšem srovnání s vojsky Anglie bylo žalostné. Navíc pravidelné třenice v Anglickém pohraničí ještě dále zhoršovaly už tak špatné vztahy s jižními sousedy.
Bylo jasné, že vojenské dobrodružství by nevedlo k tíženému výsledku, proto králi Jamesovi II nezbylo nic jiného, než řešit situaci diplomaticky. Svou pozornost proto zaměřil na Irský ostrov. Jeho záměrem bylo anektovat dvě ze čtyř království (jedno mírovou cestou, jedno vojenskou). Byly proto uzavřeny patřičné aliance a diplomati dále pracovali na svých úkolech. Anglie ovšem skotskému úsilí nepřihlížela nečinně a také se do situace zapojila. Netrvalo dlouho a situace se vykrystalizovala do patové situace, kdy jednotlivá království uzavřela (ať už s Anglií, Skotskem nebo mezi sebou) taková spojenectví, která nedovolovala žádné další diplomatické ani vojenské hrátky. Alespoň prozatím.
Král James II se neomezoval jen na dění na ostrovech. Uvědomoval si význam Francie a potažmo Burgunska, vedle ohroženého Skotska hlavních soupeřů Anglie. Z obavy o přílišnou sílu Francie v případě její podpory se rozhodl vstoupit do spolupráce s Bugunskem. Proběhly nějaké svatby královských rodin a bylo uzavřeno spojenectví. Netrvalo ovšem dlouho a kolem roku 1452 vstoupilo Burgunsko do další války s Francií. Účast skotského spojence na tažení sice nebyla vyžadována, ovšem král Stuard II uvažoval o zapojení alespoň námořních sil. Než ovšem své plány stačil realizovat, Burgunský král padl na bitevním poli, bohužel bez dědice. Domácí šlechta nebyla dost silná a tak v roce 1454 připadlo celé Burgunské království Rakousku. Skotsko tím přišlo největšího spojence a králi Jamesovi II nezbývalo nic jiného, než své diplomatické úsilí soustředit na Francii. Od Francie, jako od poslední velké frakce bylo možno očekávat spolupráci při tažení proti Anglii. V té době se také Jamesovi II narodil syn (ve 43 letech) a následnictví bylo zajištěno.
Od roku 1455 následovalo dlouhé období míru (anglicko – francouzská válka byla ukončena), James II uzavřel s Francií spojenectví, dále pokračoval na zlepšování vztahů s Rakouskem, Kastílií a Dánskem a soustředil se na získávání papežského vlivu. Chybělo opravdu málo k získání dvou kardinálů a rozhodujícího ovlivnění papeže. Z toho ovšem zásluhou Anglie a smrtí jednoho z kardinálů sešlo.

Tak tady ukončím výpravnou část a zeptám se na vaše názory ohledně dalšího vývoje. V podstatě jsem se teď dostal do situace, kdy jakýkoli další územní postup je nemožný. Anglie je na mě supersilná. Irské ostrovy jsou zablokované. Ostrovy severně od Skotska drží Norsko, se kterým nechci jít do křížku (je v personální unii s Dánskem a Švédskem).
Momentálně se proto soustředím na diplomacii (kdy hlavní stanovené úkoly jsem si již splnil), rozvoj infrastruktury (s příjmem cca 1 měsíčně to jde ale zatraceně pomalu) a velmi pomalu buduju armádu. Momentálně 7 regimentů pěšáků a 1 regiment jízdy.
V podstatě čekám co bude dál a hodně si slibuju od války růží nebo další války Anglie s Francií. V ten okamžik můžu postupovat v podstatě dvěma způsoby:

obsadit irsko
výhled: bez anglického spojence královstvíček budu mít šanci
rizika: v podstatě nebudu mít šanci bránit Skotskou domovinu před i poměrně malou výpravou Anglie (moje vojska budou v Irsku), samotnou Anglii neoslabím

pokusit se dobýt část Anglie
výhled: do budoucna oslabím Anglii
rizika: přímá konfrontace s mnohem silnější Anglií, do budoucna budou chtít území zpět

Obě dobrodružství jsou nebezpečná, ale jiné východisko momentálně nevidím. Co byste podnikli dále vy?

PS: foto dodám večer

Předmět příspěvku: Re: Skotsko - sláva či zapomnění?
PříspěvekNapsal: 13 led 2015, 17:53 
Rotný
Rotný

Nedávno jsem taky zkoušel Skotsko (pokus o achiv - vazalizace Francie :D)

Hned na startu, dokud je Anglie ve válce s Francií jsem zabral celé Irsko. Ze všech jsem udělal vazaly. Následně jsem měl štěstí, že Francie požadovala v míru i propuštění Walesu, který jsem obratem zabral já. No a pak vypukla válka růží a já se pustil do Anglie.. Za cenu bankrotu jsem totálně vyhrál válku a hodně Anglii oslabil. Během míru jsem se dostával z potíží způsobených bankrotem. Vojenskou sílu jsem měl s Anglií téměř vyrovnanou. Po další vyhrané válce by z Anglie zbyla jen bezvýznamná zemička, bohužel jsem udělal ve válce několik fatálních chyb, válku prohrál a to byl konec mého skotského dobrodružství.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2015, 12:06 
Vojín
Vojín

Napíšem Vám celkom dobrú/ asi najlepšiu taktiku pre Škótsko. ( aspoň u mňa)

V prvom rade si treba uvedomit, ze nas najvacsi nepriatel lezi na juh od nas. ( Anglicko) a cela nasa taktika sa bude postavena na boji proti Anglicanom. V podstate je jasne, ze ked chceme prezit musime bojovat s Anglicanmi. A ako sa hovori najepsia obrana je utok! A to pre Skotsko plati na 110%. Ono je veľa podobných taktík na nete ale ja vam zhrniem tu moju, ktora mala obrovsky uspech.

1. V prvom rade sa obratime na Irsky ostrov kde si najdeme spojencov aspon 2-3/4. Najlepsie Connacht, Tyrone, Leinster.

2. Treba šporiť nejake tie peniaze pretoze nam budu v buducnosti potrebne. Vojna nas bude stat vela a budeme si musiet zobrat cca. 25-35 poziciek v priebehu vojny. Ale nebojte sa peniaze boli , su a aj budu :) Postupne vybudujeme zo 6tisicovej armady 10tisicovu a rozdelime na dve casti.

3.Treba sledovat 100-rocnu vojnu ANG vs. FRA. Anglicania poslu vacsinu vojska do Francuzska a tam sa budu bit o prezitie. Francuzi by mali zvycajne vyhrat, kedze predsa su " doma oni" .A vtedy treba pozorne sledovat situáciu. Bude potrebne naverbovat este do jedneho vojska aspon 1-2 tisic vojakov a do druheho 3 tisic. POZOR! treba najst dobrých generalov! Ak nejaky bude slabsi, kludne ho treba poslat domov a naverbovat lepsieho. Takto nam vzniknú 2 vojska po 7tisic a druhé 8 tisicove. Flotilu treba "odparkovat" do dokov nakolko Anglicania maju najlepsiu flotilu!!

4. V momente ked budu Anglicania na "kolenach", a budu mat max. 1-3 tisicove vojsko - treba zautocit hned. S 1. armadou ( 7tisicova) obsadzujeme provincie. A druhá armáda ma za ulohu odrazat novo vytvorene jednotky anglicanov. Anglicania budu na rychlo budovat jednotky a budu sa snazit ich spjit do nejakeho vacsieho celku. Prave preto mame po ruke 8tisicovu utocnu armadu ktorou anglicanou rozprasime. Bude potrebne obsadit aspon 6-7 uzemi. Po obsadeni uzemi, je na case uzavriet mier. Ak obsadite 6-7 uzemi...tak Vam anglicania daju 3-4 uzemia pri vytvarani podmienok mieru. Dalsím plusom pre nas je ze pocas vojny vytvarali po celom anglicku vzbury a hlavne v oblasti Walesu/ cornwallu, kde po uzatvoreni mieru s ANG sa vytvoril novy stat Cornwall. Co oslabilo anglicko este viac.

5. Touto prvou vojnou s Anglicko prislo priblizne o polovicu svojho uzemia ( uzemia vo francuzsku, 3 uzemia vo walese a cornwalle a 4 uzemia som zobral ja ako skotsko.) A znacne anglicko oslabilo.

6. Hned po vojne treba vytvorit spojenectvo s francuzskom co nebude problem. Pretoze anglicania budu troska " nasratí" :) a maju byt preco. Po uzatvoreni spojenectva sa treba zamerať na ukludnenie situacie vo vlastnej krajine. Novym uzemiam dat dolezitost, zmenit anglicanov na skotov a pod. A samozrejme spojit sa s cornwallom ( neskor vazalizovat a este neskor pripojit k skotsku.)

7. Po urcitej dobe, ked sa situacia ukludnila, mame nieco zarobene treba sa pripravit na dalsiu vojnu. Cca. rok 1490-1498 ..do tej doby treba vzniest narok na uzemia anglicanov ( treba co najviac - mne sa podarilo 5 uzemi) a cakat kedy sa anglicko zase pusti do nejakej dalsej bezvyznamnej vojny kde strati cele vojsko...ak sa tak stane, co sa v mojom pripade stalo( vojna s Bretonskom o normandiu) treba opat zautocit rovnakym stylom ako v bode 4 s tym ze si zavolame na pomoc francuzov ktorí rozprasia zbytky anglicanov v normandi. A treba postupne obsadit cele anglicko...na konci vyhranej vojny dostaneme dalsie 4 uzemia a z anglicka ostane len maly bezvyznamny stat na juhu ostrova.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2015, 12:00 
Major
Major

Pěkné, pěkné... každý report vítaný... jen drobná poznámka - zcela bez obrázků to není úplně ono... Nemusí jich být moc, bohatě stačí klidně jen dva, tři, aby měl člověk hned nějakou základní představu... :)

Plus, poprosím, o přesun do sekce Reporty/AAR z Europa iversalis IV?

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2017, 15:27 
Svobodník
Svobodník

Trošku mě mrzí, že můj pokus o report před více než dvěma lety vyšuměl po prvním příspěvku. :D Tak jak to nakonec dopadlo? Velice nevalně. Jednoduše řečeno, po pár letech mě Anglie ve válce rozdrtila. To taky vedlo k nechuti psát druhý report. :)

Nedávno jsem se ovšem k EU IV vrátil a rozjel Skotsko znovu. Jak hra probíhala (seřazeno chronologicky)?
[*]uzavřena spolehlivá aliance s Francií, která vydržela po celou dobu hry;
[*]Irsko po vypjatém diplomaticko/válečném úsilí rozděleno na 2 části v poměru cca 60/40. Větší část připadla Skotsku, menší Anglii;
[*]po velké válce s Dánskem a jeho "unionisty" (vyvolané námi), kdy nás podpořila Francie vybojován územní zisk Islandu, Faerských a Shetlandských ostrovů;
[*]uvědomění si, že nejlepší příležitost pro další rozvoj skýtá kolonizace, zaměření technologického vývoje tímto směrem;
[*]následovala první velká alianční válka s Anglií (vyvolána Franciií). Skotsko, kromě hlavního města celé obsazeno (hlavní město bránila 23tisícová armáda a pevnost). Nic na tom nezměnil ani fakt, že všechny 3 bitvy skotové vyhráli. Francie obsadila veškerá skotská území. Anglie spolu se svým Kastilským spojencem totálně opanovala moře a znemožnila Francii vylodění na ostrovech. Válka končí těsnou výhrou Francie a Skotska. Anglie ztrácí nějaká území na kontinentu;
[*]Skotsko se námořními silami účastnilo války za Švédskou nezávislost, kterou na straně švédů prohrálo;
[*]Skotové začínají kolonizovat a kolem roku 1560 se vyloďují v blízkosti Massachusetts;
[*]Založen stát Nové Skotsko na území Massachusetts. Poté zahájena kolonizace Hondurasu;
[*]druhá velká alianční válka s Anglií (opět vyvolána Francií). Skotsko opět poraženo, tentokrát dobyto celé území pevninského Skotska. Francouzi se zase sekli na kontinentu. Angličané nás bombardovali nabídkou míru, kdy kromě 1/3 Irska chtěli i hlavní město (pro Skoty nepřijatelné). I přes válečné skóre cca 30 se hra dostala do patové situace. Francouzi se nevylodili, angličané nás bombardují nabídkama míru a i po 3 letech se situace nezmění. V okamžiku, kdy jsem mír přijal, francouzi se hned vylodili a začali angličany trestat.

V této situaci mě ovšem hra přestala bavit, tak jsem přesedlal na Castilii opět od roku 1444. :)

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]