Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Římské

Reporty nebo-li AAR z Europa Universalis III

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Římské

Příspěvek od chip »

Úvod a plán hry

Prvním hlavním cílem je sjednotit Itálii. K vytvoření Itálie je nutné vlastnit Florencii, Sienu, Řím a Anconu. V těchto provinciích musí mít vlastník CORE. Sienu a také Pisu s CORE Florencie vlastní Milán, ale CORE v nich nemá. Vznik Itálie je teoreticky možný po roce 1450. Dalšími významnými cíli budou Flandry v držení Burgundska a to hlavně provincie s textilem a textilní manufakturou Antwerpy a Vlaanderen. V Antwerpách je navíc COT. Potom se postupně rozšiřovat na Peloponés podél Atlantiku a zbavit zejména Portugalsko a Kastilii moře, aby nemohly kolonizovat. Pokračovat by měla expanse u nevěřících s náboženskými válkami a kolonizace. Dále, pokud to rozumně půjde, tak brát provincie se zlatem.Z tohoto důvodu by bylo dobré Kastílii pomoct ostatním státům rozložit a potom získat Toledo.

Postupně zakládat chci zakládat COTy v provinciích u moře. V plánu je co nejrychleji získat Pisu, kde má Toskánsko CORE a tam první založit.

Počáteční plán je udělat z Toskánska monarchii, počkat si, až Papeženci vyhlásí válku Urbinu, uzavřít s Urbinem alianci a vyhlásit válku Papežencům.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Monarchie a první územní romach

V říjnu 1399 změnil dosavadní zvolený vládce Masso degli Albizzi (A5, D6, M4). Toskánsko na despotivní monarchii. (Asi to bude zásadní problém, pro získání PU nebo pro uzavření míru – vyšší nároky. Pouze odhad na to, jak se mi hra chová). Tím klesla stabilita na nejnižší míru -3. Naštěstí pro ministát to není zásadní problém. Zvlášť, když byl najat artist úrovně 5. V březnu 1400 byla stabilita 3. Po půl roce byl artist propuštěn ze služeb, zbytečně bral plat.Byl zahájen nábor nových jednotek. Dále Toskánsko diplomaticky urazilo Papežence, aby si snížil dobrý vztah s nimi. Dle předpokladů Papeženci vyhlásili válku Urbinu, kterému Toskánsko nabídlo alianci. Ta byla přijata. Papeženci porazili armádu Urbina a začali s jeho obléháním (Ancona), které naštěstí trvalo poměrně dlouho. Jednotisícová armáda ustoupila do Toskánska. Těsně před tím díky aliančnímu CASUS BELI byla vyhlášena válka Papežencům. Ti rekrutovali v Římě jízdu a v Romagna pěchotu. Tam Toskánsko začalo s obléháním s dvoutisícovou armádou. Na počátku ledna zlikvidovalo první nově zrekrutovanou jednotku Papeženců. Mezitím se zrekrutovala nová jednotka. 1000 mužů zůstalo na obléhání Romagna a 2 tis. se přesouvali do Říma. Tam dorazili na počátku února 1400. Nově zrekrutovanou jízdní jednotku porazili, ale nezničili. Ta ustoupila do Ancony k zbylé dvoutisícové armádě Papeženců.

Urbino zrekrutovalo druhou jednotku, která prohrála s Papeženci, avšak ustoupila do Toskánska. Toskánsko mezitím postupně zrekrutovalo další dvě jednotky. Takže nakonec Ravennu obléhalo 2 tis. mužů a Řím 3 tis. Papeženci rozdělili svou armádu a 2 tis. mužů zaútočilo na armádu Urbina v Toskánsku. Jejich útok byl odražen. Obléhání Romagna bylo rychlejší než obléhání Ancony Papeženci. Takže Toskánsko v druhé polovině roku získává pod kontrolu Romagna. Další dobrou významnou událostí je válka Papeženců s Neapolí, což významně Toskánsku pomůže.

Papeženci dobývají Anconu až na konci roku a hned Urbino anektují. Na Anconu se vrhne 2tis mužů z Romagna, 2tis mužů z Říma a armáda Neapole. V Římě zůstává pouze jedna jednotka. Papežská armáda je z Urbina společnými silami Toskánců a Neapole v lednu 1401 vyhnána. Vzhledem k tomu, že Toskánci dorazili dřív, jsou pány obléhání. Toskánci zavelí ke zteči a společně s Neapolí Urbino dobydou. Potom se Toskánská armáda přesune do Toskánska k doplnění stavu a Neapolská do Neapole. Mezitím ustoupivší Papeženci z Urbina oblehli Ravennu. Pozdější útok 4tis. Toskánců na 3tis Papeženců skončí v dubnu nezdarem. Avšak tato porážka Toskánska nic zásadního na událostech nezměnila. Toskánsko v květnu 1401 dobývá Řím a Papežence anektuje. Nyní zbývá získat pouze Sienu a vše udržet 50 let, aby mohla vzniknout Itálie.

Mezitím povstali v Pise nacionalisté. V červnu 1401 se narodí dědic trůnu Alessandro di Savoia (A5, D6, M4).

Obrázek

Při této události a po průzkumu možností se vládce Toskánska zamýšlí jak dál. Důležitým faktem je, že Milán a jeho spojenec Rakousko je ve válce s Benátkami.
Jsou 3 možnosti :
1) Vyhlásit válku Milánu dobýt Sienu a Pisu, popt. Další provincie. Znamená to také zničit nacionalisty. Vše je třeba stihnout dřív, než se stihnou nepřátelům uvolnit armády. Pokud se podaří získat něco od Milána dřív, než uzavřou mír s Benátkami, pak by tu šance byla. I kdyby vyslali jednu armádu, tak si myslím, že by se to dalo manévrovat způsobem. Nepřítel dobyde provinci s přejde na druhou. Okamžitě na dobytou provincii nastoupí armáda Toskánska, která ji osvobodí. Tímto stylem věřím, že by je to za chvíli přestalo bavit a nabídli by bílý mír.
2) Vyhlásit válku nějakému spojenci Milána, který y se přidal na jeho stranu. Eálné je pouze Burgundsko, které však přivede do války Skotsko a Bretaň. Takže taky velcí soupeři, kteří jsou daleko, ale mohou posílat armády po lodích. Burgundsko je taky ve válce. Jinak asi obdobný postup, jako v bodě předchozím. Bohužel tato cesta znamená buď získat Sienu a Pisu nechat někdy na příště a nebo místo 4 získat 8 Infamy.
3) Počkat, až vznikne Pisa (předpokládám, že by ji Milán od povstalců nestihl osvobodit) a pak postupně dobýt. Nacionalisté z Pisy se obvykle přesunují i do Sieny, takže předpokládám, že by tobyl dvouprovinční stát. Asi jednoduší cesta, která trvá moc dlouho. Otázka, za jak dlouho by stát Pisa vznikl po dobytí Pisy a Sieny nacionalisty.Dále bych nejdřív musel dobýt Sienu a v Další válce Pisu, jestli bych nechtěl místo 4 získat 8 Infamy.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Už jsem se pokusil verzi 2. Docela to šlo. Problém nastal, že mi vyhlásilo Savojsko válku a přibralo Aragon. Dále po dobytí Sieny a Pisy Milán nechtěl uzavřít mír. Takže to znamenalo dobýt ještě něco u něj ze starých provinciích. Pokud by armáda Milána byla zaneprázdněna jinde, tak by teoretická šance byla. Avšak situaci významně komplikovala Bretaň, která pořád vysílala své malé armády 2-4tis. Vzhledem k tomu, že jsem neměl nikde vojenský přístup, tak jsem se nemohl do Milána dostat. Tím jsem to zabalil a vrátil se do doby, kdy se narodil následník.

Asi zkusím získat vojenský přístup, abych se dostal na staré provincie Milána. Předpokládám, že válka Milna a Rakouska chvíli potrvá, tak uvidíme. Jde také o to, co budu muset dobýt, abych něco od Milána získal. Nakonec asi stejně bude asi jediná možná cesta 3, tj počkat, až Sienu a Pisu nacionalisté osvobodí do státu Pisa. Nechme se překvapit.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Získání Pisy a Sieny

Kdo si počká, ten se dočká. Překvapivě už v srpnu 1404 vzniká Pisa. Toskánsko okamžitě vyhlašuje ji znovudobývací válku. Přímému boji se vyhýbá a postupně oblehne území Pisy. Pisa po osamostatnění má další nepřátele. Do provincie Pisa proudí další armády (Anglie, Bretaň, Burgundsko).
Obrázek

Toskánsko zavelí v listopadu ke zteči, ale první pokus skončil mizivou morálkou. Až druhý březnový pokus zajistí dobytí provincie Pisa. Obléháni Sieny (velké štěstí) pokračuje poměrně úspěšně. V lednu 1405 jsou proraženy hradby. V dubnu 1405 na druhý pokud je Siena dobyta. Pisa je anektována s Infamy 4 (trochu mě to překvapilo).
Obrázek

Toskánsko šetří finance na vybudování obchodního centra. To vybuduje v srpnu 1408 v Pise. Dál žije mírovým životem a čeká na vhodnou příležitost k expansi. Ta je však zatím v nedohlednu. Pravděpodobná další cesta bude Neapolské království.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Než nastíním další cesty, dovolím si připomenout, že Toskánsko nemělo námořnictvo a reálně ani prachy na jeho vybudování. Také proto další cesta byl soubor pokusů a omylů. Nakonec jsem se rozhodl, že budu dělat vazaly. Jenže pořád byl problém získat nějaké vhodné CASUS BELI pro válku s někým rozumným. Hodně jsem chtěl válku s Neapolí, z které bych udělal vazala, ale to se nedařilo. Zkoušel jsem dávat do sféry vlivu ministátečky, jestli se objeví Violate CASUS BELI, ale pro rozumné rozpoutání války nic. Nakonec po mnoha zahozených pokusech jsem se vydal velmi šílenou cestou, která měla na konci hodně nečekaný úspěšný výsledek. Dokonce při tomto úspěšném pokusu Francie ve své velmi těžké válce nic neztratila na rozdíl od těch předchozích pokusů. To taky považuji za úspěch, protože ji zatím chci mít silnou na rozdíl od Burgundska nebo Anglie.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Dlouhá válka z Burgundskem

Na konci roku je Francie ve válce s Bretaní, Anglií a Burgundskem, když vyslyšela žádost o alianční pomoc od napadeného Skotska. Florencie zahájila zlepšování vztahů s Francií, aby s ní mohla uzavřít alianci. Nabídla Francii vojenský přístup, královský sňatek, což bylo přijato. Nakonec nabídla i alianci, která byla přijata. Jelikož Florencie měla vojenský přístup do Milána, přesunula do Brescie (hornatá krajina) svou armádu v očekávání boje s Milánem. Počátkem července Toskánsko vyhlásilo válku Bretani, na jejíž obranu se připojily Burgundsko jako lídr obrany. Anglie naštěstí Bretaň nechala na holičkách. Burgundsko postupně v srpnu povolalo do války Portugalsko a Milán. Ten obléhající armádu toskánskou armádu v Brescii napadl. Avšak hornatý terén umožnil úspěšnou obranu Toskánců proti mírné přesile (ztráty Toskánsko 728, Milán 4580). Toskánci poraženou armádu Milána pronásledovali. V Miláně s velkými ztrátami 2400 mužů zvítězili a potom v Cremoně ji zlikvidovali. Armáda Toskánska se rozdělila. 4 dvoujednotkové armády oblehli Milán, Brescii, Veronu a Cremonu zbylé 4 jednotky Parmu. Obléhání milánských provincií trvalo až do července 1410, uzavřela Florencie s Milánem mír: Díky němu Milán zrušil veškeré diplomatické styky s různými státy. Bohužel alianci s Burgundskem zakrátko obnovil. Krátce po tomto míru uzavřelo Burgundsko bílý mír s Francií.Mezitím se začali vyloďovat první drobné výsadky Portugalců, které po uzavření míru s Milánem byly nemilosrdně likvidovány. Na podzim 1410 se stihla shromáždit 12 tis. armáda Portugalců v Pise. Toskánci zaútočili s 12 tis. Pěšáky a z Pisy je v prosinci vyhnali. Ztratili 2251 mužů, přičemž Portugalci 3542. Po bitvách V Sieně a znovu Pise byl i tento mohutný portugalský výsadek zničen.

Zásadním problémem pro Florencii bylo, že se nemohla hnout pryč. Bylo třeba získat vojenský přístup do Milána. I když po válce zůstal kladný vztah Milána a Toskánska, prognóza získání vojenského přístupu byla negativní. Trochu se vztah zvýšil pomocí záruk nezávislosti, přesto to bylo málo. Další zlepšování vztahů stálo dohromady asi 30 dukátů. Potom byl vojenský přístup získán. To umožnilo zahájit uskutečnění hlavního cíle války a to vazalizaci Bretaně. Mezitím se však vyloďovali i Bretaňci, kteří byli likvidováni. V polovině roku 1411 6 tis vojáků bylo ponecháno na obranu území Toskánska a dalšíh 6 tis. se vydalo do Bretaně. Toskánsko v Bretani nenarazilo na vážný odpor. Naopak doma 6 tis mužů muselo zlikvidovat poslední výpadek Bretaně. Toskánsko oblehlo 3 provincie (Vendée, Morbittan a Armor). Pouze v Armor došlo k vyrovnanému souboji po 2 tis na obou stranách. Bretaň musela ustoupit do poslední neobléhané provincie Finistére. Po té, co se vzdali obránci Armor a Vendéée, zaútočilo Toskánsko na tuto 2 tis. armádu, kterou také zničilo. Za krátko se vzdal i Morbittan a Bretaň se stává v červenci 1413 vazalem Toskánska. Poté se vrací tato armáda do Toskánska, kde neustále jsou likvidovány výsadky nepřátel, zejména Portugalců. Burgundsko se zatím vylodilo s 5 tis armádou pouze jednou. Ta byla díky absenci generála nemilosrdně smetena z povrchu zemského v Romagna. Ještě v září 1413 Toskánci poráží ve vyrovnané bitvě Portugalce (6 tis na obou stranách), kteří po ústupu jsou v Sieně zlikvidováni. Cestou zpět se jedna dvoutisícová armáda střetla s přesilou Burgundska v Cuneo. Naštěstí se jí podařilo ustoupit, takže nebyla zničena. Do konce roku byl uzavřen bílý mír s Portugalskem.

Burgundsko neustále posílalo výsadky, které Toskánci nemilosrdně likvidovali. Přesto Burgundsko neustále odmítalo uzavřít bílý mír. Vzhledem k tomu, že Burgundsko neustále rekrutovalo nové jednotky, nebylo možné pomýšlet na vojenskou výpravu do Burgundska. Významný posun ve válce mohl přinést rok 1415, který byl očekáván s obavami, ale i nadějí. Mělo skončit mírové období s Milánem, což mohlo znamenat druhý vstup Milána do války a tím i definitivní ztrátu vojenského přístupu. Naštěstí Milán po druhé do této války povolán nebyl. Naděje byla v možném vstupu Francie do války. Avšak velké vyčerpání z předchozích válek signalizovalo, že se Francie nepřipojí, takže válka dál pokračovala.

Na konci roku 1415 nastala zajímavá situace. Do války se na straně Burgundska připojili Braniboři. Sice chtěli rychle uzavřít bílý mír. Toskánsko se rozhodlo pro velký risk, poslat tam celou armádu a doufat, že stihne vrátit tak, aby mohla vyloděné jednotky Burgundska zlikvidovat a rychle osvobodit obsazená území. Takže po likvidaci burgundského výsadku se celá toskánská armáda vydala do Branibor. Další výsadek se objevil těsně před tím, než se Toskánci přiblížili k Braniborsku. Dohromady se vylodilo ve dvou vlnách 10 tis Burgunďanů. Naštěstí se rozdělili a oblehli všechny provincie. To dávalo šanci malé armádě je postupně zlikvidovat nebo alespoň vytlačit. Mezitím Toskánci úspěšně zaútočili na Branibory v provincii Brandenburg s mírnou přesilou. Braniboři ztratili přes 6 tis mužů, Toskánci zhruba polovinu. Po bitvách v Neumarkt a znovu Brandenburg byla ustupující armáda v říjnu 1416 zničena. 4 provincie Branibor byly obléhány každá dvěma jednotkami. 4 jednotky s největšími ztrátami se vydali nazpátek do Toskánska a cestou prováděli nábor na doplnění stavů. Postupně postupovali a bojovali v trase Pisa, Siena, Roma, Ancona. Do Ancony dorazili v květnu 1417 těsně potom co se obránci vzdali. Po vítězné bitvě zahájili osvobozování, které se podařilo až po 3 měsících. Ještě před touto malou armádou ustoupili Burgunďané z Romagna. Mezitím se vzdávali jednotlivé braniborské provincie. Takže Braniborsko - volitel císaře HRE se stává v květnu 1417 vazalem Toskánska. To již má téměř pevný jeden hlas při volbě císaře. Jak byly provincie Braniborska dobývány, tak se postupně obléhatelé začali vracet do Toskánska. Podařilo se jim přijít včas.V lednu 1418 z Florencie 12tis Toskánců zaútočilo na necelých 8 tis Burgunďanů. I přes vyšší ztráty (2,5 tis oproti 1,5 tis nepřátelským) Toskánci vítězí. Po bitvách v Romagna a znovu ve Florencii je tento předposlední burgundský výsadek zničen. Ve výsledku byla pouze jediná provincie Ancona byla nakrátko dobyta nepřítelem. Přesto konec ve válce nebyl na obzoru. (Od vyslání jednotek z Toskánska do Branibor až do vyhnání obléhatelů z Florencie k mému překvapení nebyl použit ani jeden LOAD)

Avšak krátce po zničení tohoto výsadku se začali objevovat náznaky, že by Francie byla ochotna vyslyšet alianční výzvu na vstup do války. A skutečně vyslyšela. Toskánsko vyslalo svoji armádu do Burgundska. Bohužel ji muselo vrátit zpět neboť se objevil ještě jeden 5 tis. výsadek Burgundska. Ten byl v květnu 1418 zničen. Potom již přesun probíhal bez problémů. Než se stačila toskánská armáda přesunout do Francie k místu bitev, tak již Burgunďané začali ustupovat. Likvidace armád Burgundska již byla ponechána na Francii a Toskánsko vyslalo dvoujednotkové armády na obléhání Antwerpen, Ghent, Vlaanderen, Artois, Vallencienes a Barrois. Vojska Burgundska jsou v listopadu 1418 zničeny. Překvapivě v únoru 1419 Francie s Burgundskem uzavírá bílý mír. Překvapilo mě to. Očekával jsem, že Francie osvobodí svou jedinou dobytou provincii, něco dalšího dobude a o něco si řekne. Avšak odstoupení Francie z války už plány Toskánců neohrozilo. Postupně se provincie Burgundska vzdávali a malé armády Toskánska se přesouvali do dalších. Burgundsko již novou velkou armádu do konce války nepostavilo. Vyznamenal se i toskánský diplomat, který před koncem války zajistit snížení infamy o 6. To umožnilo zvýšit požadavky při mírových jednáních s Burgundskem.
Obrázek

V červnu 1419 se Burgundsko musí vzdát Antwerp s obchodním centrem, Ghentu (obě s textilními továrnami) a Vlaanderenu ve prospěch Toskánska.

S tak velkým úspěchem opravdu toskánský vládce, když tuto šílenou válku rozehrál, nepočítal. Získal dva čtyřprovinční vazaly a dále 3 významné provincie s produkcí drahých látek ve Flandrech. Nyní bude nutné udržet alianci s Francií a modlit se, aby nenechala Toskánsko ve štychu, až bude Burgundsko ctít své ztracené provincie zpět.

Během války nastala významná věc. Falcký vládce byl exkomunikován, což umožňuje z tohoto volitele císaře HRE vyhranou válkou udělat vazala za pouhé 1 Infamy. Krátce po válce Aragon nabídl Toskánsku alianci. To dává šanci začít významný úkol a to postupnou likvidaci Kastilie. Bez pomoci Aragonu je to zatím pro Florencii nerealizovatelné. Vazalizace Falce, který se zmítá ve válkách má přednost, dokud je vládce exkomunikován.

Ke změnám i uvnitř státu. Toskánsko začalo s výstavbou budov na zlepšení ekonomiky. Dále konsolidovalo poradce díky kulturní tradici.
Obrázek
Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 312
Registrován: 03 čer 2015, 20:16
Bydliště: Moskva Rudé náměstí Kreml

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od Josif »

Zatím hezký.. Hmm.. teď mě napadá... používáš/ použiješ někdy claim throne ?? Si pamatuju na mou hru za Francii.. v roce 1415 sem byl vlastník burguska ( všechno core ) a celého Španělsko ( Aragon a castilii sem zdědil na jednou ... ) problém byl že sem dostal overextenžn a napár desetiletí sem byl nucen žít v míru... :o Samozřejmě něco podobného sem zažil s Čechy.. tak se jentak ptám .. třeba takovej claim na Neapol nebo Milán ... to by bylo hezký.. žádný infamy a tak.. :)
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

[quote="Josif"]Zatím hezký.. Hmm.. teď mě napadá... používáš/ použiješ někdy claim throne ??

Ve všech hrách se snažím. Jenže ne vždy funguje. Např. když jsem hrál za Turky, tak i když jsem dal Claim throne na Egypťany (teď přesně nevím název ve hře), tak mi to pořád psalo, že vyberou někoho z domu Turků. A jak psali, tak se stalo. Takže nevím přesně, jak ten Claim přesně funguje. Lépe řečeno, kdy opravdu zdědíš a kdy ne. U těch Turků to bylo poprvé, co se mi to stalo.

Ale k této hře. Už jsem to zkoušel, ale taky zbytečně. Pořád píše, že někdo zdědí. Asi to bude tím, že mám despotickou monarchii. Možná, až změním na feudální, kterou musím vynalézt, tak to bude jiný. Uvidím. Jinak proč mám despotickou? Na žádnou jinou to změnit nešlo.
Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 312
Registrován: 03 čer 2015, 20:16
Bydliště: Moskva Rudé náměstí Kreml

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od Josif »

No funguje to tak když dáš claim throne a následně vyhlásíš válku ( casus belli claim throne a vyhraješ .. samozřejmě :) ) tak se ten stát stane podřízeným v PU no a ten stát zdědíš, tak že buď integruješ ( což je až za 50 let.. a stojí to badboy .. takže naprd ) a nebo ( to bude chtít nejspíš lepší vztahy jak 150 .. ) je určitá šance že každý měsíc tu onu zemičku zdědíš ... ( ale je třeba, aby v tu dobu co tvůj panovník zemřel, byla tvoje říše v míru ) takhle sem zdědil za Francii Kastíli s aragonií na jednou !! A roku 1415 se Francii stala nejmocnějším státem světa . :) Ale to už sem psal :-) Hmm... ale to už asi všechno víš :) Hele to opravdu mělo toskánsko ze začátku despo. Monarchii ?? To se mi nezdá :) Naprostá většina Evropy je feudální..
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Toskánsko nemělo despo, mělo republiku. Jenže já chtěl monarchii a to byla zatím jediná možnost. Šlo teoreticky čekat, jenže změna z republiky na monarchii sežere 4 stability. A když je stát mini, tak stabilitu lze rychle nabrat zpět. Když je velkej, tak to trvá hrozně dlouho. Pokud máš půlku světa, tak do konce hry už není šance. Kolem rku 1440 počítám, že budu moct změnit na feudal a myslím si, že mě to bude stát jednu stabilitu.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Exkomunikační válka s Falcí a výpomoc Aragonsku proti Kastilii (1420-1423)
ó

V lednu 1420 vyhlašuje Toskánsko exkomunikační válku Falci, která se zmítá v dalších konfliktech. Na jeho obranu se přidává Alsasko, kam Toskánsko přeskupuje svoji armádu. Zaútočí na jeho armádu. Během bitvy se stihne zapojit Falc, ale Toskánsko získává klíčové vítězství.
Obrázek

Ustupující armády se rozdělí. Totéž udělá Toskánsko a obě armády pronásleduje. Ve Wormsu zničí armádu Alsaska a po bitvách ve Pfalz a a znovu Worms zničí i armádu Falce. Potom jsou nepřátelské provincie obleženy s vyjímkou provincie Franken, která je okupována dalším nepřítelem. Do konce roku jsou tyto provincie dobyty. Na konci roku se přidává na obranu Falce Sasko a Toskánsko povolává vazala Branibory. Ten se však do Saska nedostane, takže tam vysílá Toskánsko 4 tis. mužů na začátku roku 1420. Úspěšně přemohou 3 tis. Sasů a zahájí obléhání. Ti svoji armádu nechávají do konce války v zahraničí. V dubnu se zapojí do války ještě Anhalt, který si vezmou na starost Braniboři. Falc uzavírá mír s jinými nepřáteli a Toskánsku se otevírá možnost oblehnout Franken. V říjnu je dobyt a Falc se stává za jedno Infamy vazalem Toskánska. Zde asi vladař udělal chybu. Měl zvazalizovat i Sasko a mohl mít dalšího volitele HRE.

Ještě během války s Falcí v červenci 1421 vyhlásila Kastilie s Portugalci válku Aragonsku. Toskánsko se přidalo na jeho obranu. Dalším významným obráncem jako lídr se stává Anglie. Toskánsko postupně začíná přesouvat své rozdělené armády do místa konfliktu. Díky Anglii se mimo Pyrenejský poloostrov nebojovalo. Toskánsko zasáhlo do bojů až na konci roku 1422, kdy pomohlo k výhře Aragonců nad 14tis kastlilskou armádou v Burgosu. Poté ji Toskánsko pronásledovalo a zničilo ve Vizcaya. Potom Toskánskou zaútočí s přesilou na Portugalce v Navaře, které v lednu 1423 porazí. V únoru Portugalsko odstupuje z války a předává Anglii Porto a Ribatejo. V dubnu zaútočí Toskánci na Pirineo, odkud Kastilce vyženou a na konci května zničí v Béarn. Potom Toskánsko oblehne Toledo, kde proběhnou ještě dvě malé bitvy. Na konci roku uzavírá Anglie mír s Kastilií. Je pouze osvobozena Galicie, což prakticky bohužel znamená, že Kastilie zůstává téměř stejně silná. Zhruba za 6 let stejně Galicii Kastilie dobude zpět. Alespoň, že Aragon zůstává stejně silný a je stále spojencem Toskánska.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Bavorsko se stává vazalem (1426-1434)


V dubnu 1426 Bavorsko společně s Kolínem a vazalem Wutenberkem napadá Falc a Toskánsko se stává automaticky lídrem obrany. Do bojů se ještě přidávají vazalové Braniboři a Bretaň. Bohužel aliance s Francií a Aragonskem skončila.
Jelikož Bavorsko zatím může pouze na Franken, Toskánsko využívá situace a bojuje s Kolínem. Chvíli trvalo, než armáda se ke Kolínu dostavila. Po dvou bitvách je v říjnu armáda Kolína rozmetána a začalo jeho obléhání, který je na začátku dalšího roku dobyt. Zatím Toskánsko mír s Kolínem neuzavírá z důvodu válečného skóre. Co kdyby Bavoři nabídli bílý mír.
V roce 1427 Toskánsko přemýšlí, jak vlézt na území Bavorů, aby mohlo vyhrát bitvu. Zásadním problémem je, jak se někam dostat dřív než nepřítel, aby se Toskánsko v bitvě bránilo. V červenci přichází vynikající nabídka Švýcarska na alianci. Ta je přijata a Švýcarsko úspěšně povoláno do války. Toskánsko přesune svoji armádu armádu do Konstanz, kde je brzy napadena nepřítelem. Švýcaři se do této bitvy zapojí a nepřítel je poražen. Dokáže se vyhnout armádě Toskánců a ustoupí až do Mnichova. Naštěstí jsou zde Toskánci dřív a nepřítele rozpráší. Toskánsko se rozloží po provinciích nepřítele. Ten neustále rekrutuje nové jednotky, takže dochází k několika menším bitvám. Postupně v roce 1428 jsou nepřátelské provincie dobývány. Švýcaři dobyli Konstanz. Zbytek Toskánsko. Toskánsko se rozhodlo pro vazalizaci Bavorska. To ji zatím odmítá (hodnota vazalizace 104), takže se vyčkává. V říjnu se přidává na stranu Bavorska Burgundy. To vyválčí s nimi Švýcaři. Toskánci slíznou pouze smetanu v podobě nějakých drobných. Ještě v roce 1428 udělá Toskánsko vazala z Kolína uzavřením míru.
V lednu 1429 Bavoři povolají do války Řád Německých Rytířů. Toskánsko tam přesouvá armádu. Na jeho území překvapivě na nepřátelskou armádu nenarazí. Že by někde uvízla v předchozí válce? V každém případě v klidu Toskánci dobývají nepřátelské provincie. Toskánsko na počátku roku 1431 získává Danzing a Warmia. V Danzig zakládá obchodní centrum.
Závěr války je vlastně tříleté čekání. Dlouhá okupace Bavorska ho přinutila stát se v září 1434 vazalem (hodnota požadavku klesla na 100).
Obrázek

Krátce na to Bavorsko diplomaticky anektovalo svého vazala Wuntemberk. Takže do budoucna bude mít Toskánsko poměrně silného vazala pro další války.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Změna rodu na trůně až k císaři HRE (1435-1443)


V březnu 1435 umírá dědic trůnu. Dědicem se stává Alberto (A4 D8 M8) z významného toskánského rodu Ricci.Za měsíc po smrti stávajícího vladaře bohužel s nízkou podporou se stává králem Toskánska. Dědicem je jeho syn Ferdinando (A8 D8 M4). Pro rychlejší zvýšení legitimity (20%) na trůně postupně uzavírá královské sňatky. Díky tomu se později rod Ricci dostane i na další trůny v Evropě.

Díky sféře influence má Toskánsko CASUS BELI na Janov. Nový vládce ho využívá a vyhlašuje v květnu 1435 na poslední chvíli (CASUS BELI měl vypršet) Janovu válku. Na jeho obranu se přidávají Neapol, Benátky, Švýcarsko (sbohem aliance) a Gruzie, která se překvapivě stává šéfem obrany. Ta brzy povolá Byzanc a Ryazan.
Toskánsko zaútočí na Janov a v bitvě vítězí. Rychle Janov dobude. Další měsíc je uzavřen mír s osvobozením Korsiky a dalších dvou států na Krymu. Janovu zůstává pouze Janov.
Potom se Toskánsko přesouvá na své jádrové území. Postupně tu vyhraje několik bitev a dobývá Neapol. Sdružené armády nepřítele, na které si Toskánsko netroufá, dobudou Řím.Ten je však brzy osvobozen. Postupné dobytí Neapole, Abruzzi a Apulia umožní Toskánsku udělat v říjnu 1436 z Neapole vazala. Gruzie v prosinci nabídla bílý mír, který byl přijat. V této válce proběhlo několik bitev, ale prakticky vždy s toskánskou přesilou.

I bez uplatnění nároků na trůn v září 1438 dědí a tím integruje Burgundy. Díky předchozím povstáním a prohraným válkám jsou to pouhé dvě provincie Picardie a Cambray.
Obrázek

V únoru 1440 napadá Maďarsko společně s Pomořany, Holštejnem, Brabantema Moskvou černou Horu. Toskánsko se postavilo na její obranu. Povolalo i své vazaly. Toskánsko si vlastně Maďarska vůbec nevšímalo. Co se týče jádrového území spoléhalo na Neapol, která opravdu jediný malý výsadek Maďarů smetla z povrchu zemského.
Nejdřív se Toskánci zaměřily na Brabant. Zničili jeho dvě malé armády. Na hlavní si netrouflo. Postupně Toskánsko dobylo Brabant a Breda, což donutilo Brabant zaplatit válečné reparace 75 dukátů v září 1440. Prakticky v tu samou dobu Maďaři anektovali Černou Horu.
Po vyřazení Brabantu se Toskánci přesunuly do oblasti Polska, kde část byla v rukou Pomořanska. Pomořansko dobylo zatím Danzig, který byl rychle osvobozen. Nakonec Braniboři dobyly Pomerania. Toskánci dobyli Torun a Kalizs. Jelikož Maďaři asi ztratili cíle v této válce tak opakovaně nabízeli bílý mír. V červnu 1441 Pomořany předávají Torun a Toskánci přijímají od Maďarů bílý mír.

Po této válce zahajuje vladař diplomatickou ofenzívu u Saska na přijetí vazalství. Po vyčerpávajících jednáních a mnoha peněz se v únoru 1442 Sasko stává vazalem. Teď už má toskánský vládce zajištěno 4 hlasy pro volbu císaře. A dlouho opravdu nečekal.

V té době byl exkomunikován holandský vládce. Bohužel měl garantovanou nezávislost u silných států a to Anglie a Rakouska. Vzhledem k tomu, že byli ve válečných konfliktech, Toskánsko vyhlásilo Holandsku válku. Na jeho obranu se přidali Rakousko, Anglie, Brabant, Cleves a Hanauit, který se překvapivě stal lídrem obrany (měl pouze 3 provincie). Později povolal do války Skoty a Savojsko. Toskánsko povolalo všechny vazaly. Samo se za měřilo na oblast ve Flandrech a zbytek ponechalo na vazalech. Plán byl dobýt Holandsko, likvidovat drobné jednotky v oblasti a na závěr dobýt Hanaut, aby on přímo neměl dobytou provincii. Tím by bylo možné uzavřít mír a ještě získat něco navíc. Tento plán prakticky selhal později, když Hanaut byl Francouzi napaden.
V květnu Toskánsko zničilo ve dvou bitvách armádu 6 tis. Holandska a dále drobné armády v Abtwerpách. Potom Toskánsko zahájilo postupné dobývání Holandska. To bylo v říjnu 1442 dobyto a Holandsko se stává vazalem Toskánska za 1 Infamy.

O měsíc dříve zemřel rakouský vladař a toskánský vládce se stává císařem HRE.
Obrázek

Mezitím Neapol v bitvě přišla o celé námořnictvo, takže může úspěšně likvidovat drobné armády na jádrovém území Toskánska. Bavoři postupně obléhají jádrové území Rakouska, které má rozlezlé armády po Evropě, např. i ve Flandrech. Zde jsou provincie dobývány nepřítelem a prakticky vzápětí osvobozovány.

V prosinci 1442 je přijata překvapivá nabídka od Angličanů na bílý mír. Hanaut dobývá Picardii a v lednu 1443 Cambray. Tam také zaútočí toskánská armáda, které vypomohou Francouzi. Část armády je ponechána na osvobození a část pronásleduje Hanaut do Picardie, kde je jejich armáda zničena. Potom Toskánci zahájí osvobozování Picardie.
Po osvobození Cambray musí uvolněná armáda opět zasahovat ve Flandrech. Likvidace drobných armád a osvobozování. Naštěstí přichází krátce po dobytí, takže osvobozování i s malou armádou není zásadní problém. V polovině roku je osvobozena Picardie. V září Toskánci dobývají Artois.
Během roku se z nepochopitelných důvodů armáda Brabantu sebrala a přesunula so do Bavorska, kde se rozdělila po jednotlivých bavorských provinciích. Bavorsko bylo rozmístěno po rakouských provinciích. V říjnu 1443 jsou dobyty 4 rakouské provincie, což stačí na to, aby bylo osvobozeno Tyrolsko.
V té době Francie uzavírá mír s Hanautem a získává Valencienes. To umožní Toskáncům vrátit se k původnímu plánu. Toskánci v prosinci dobudou Hanaut a tím mají 100% válečné skóre. Řeknou si Artois na propojení dvou částí v oblasti severní Francie a Flander. Tím tato riskantní válka končí.

Obrázek
Tmavě zelená : Toskánsko (přrušované čáry není CORE)
Světle zelená : Vazalové
Světle modrá : Královský sňatek
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Poslední roky Toskánska (1444-1455)


Toskánci se rozhodli posílit svoji armádu. Postupně mají dvě armády po 12 tis. pěšácích. Pozorně sledují situaci kolem Kastilie. Ta je i s Portugalci ve válečném tažení s Anglií. Stane se zajímavá věc, všechny armády Kastilie přes Aragon pošle na anglickou enklávu Labourd. Toho Toskánsko využije a vyhlásí v lednu 1446 Kastilii válku. K té se přidají Portugalci.
Obrázek[/url]

Z Navary Toskánci přesouvají armádu do Kastilie a druhá se přesouvá do Navarry. Zajímavé je, že Kastilie nezaútočí. Asi ztratila vojenský přístup do Aragonu (nevím). Toskánci dobudou několik provincií. V polovině roku Kastilci a tím i Portugalci uzavírají s Anglií mír. Kastilie překvapivě rozpustí své armády a začne je budovat znovu. Dále se objevují Portugalci se svou armádou. Když Toskánci na konci října se svou armádou dobudou Madrid, jsou brzy napadeni Portugalci. Druhá armáda byla připravena na pomoc v bitvě a tudíž včas dorazila. Díky tomu Toskánci vítězí. Ztrácí 3,5 tis mužů, naproti tomu Portugalci 5,7 tis. Mužů. Více zdecimovaná armáda oblehne Toledo a ta méně zdecimovaná pronásleduje Portugalce do Aragonu. Portugalská armáda je zničena až v dubnu 1447 po několika bitvách v Aragonu a Navaře.

Mazitím druhá armáda dobyla Toledo a zničila několik jednotek Kastilanů. Přesto narekrutovali silnou 14 tis. Armádu, která oblehla Castilla la Viaeja. Toskánci ji odsud počátkem června 1446 vyhnali a po ústupu do Leonu ji ještě tento měsíc zničili.
Velkou armádu již nepřítel nenarekrutoval. V jedné bitvě se objevilo max. 4 tis. nepřátel. Postupně Toskánci dobyli většinu Portugalska a Kastilie. V květnu 1448 Toskánci získávají od Portugalska Beira a Braganca. V červnu 1448 získávají od Kastilie Salamanca a Madrid. Navíc je osvobozena Galicie a Granada (nyní bohužel již jako katolický stát). Díky tomu je odříznuto severní pobřeží Kastilie od hlavního města. K úplnému odříznutí hlavního města od moře je nutné získat Murcia a Andalucia.
V listopadu 1448 je napadeno Tyrolsko Rakušany společně se Švýcarskem, Hamburkem a Řádem Německých rytířů. Na obranu Tyrolska se přidávají Savojsko a Toskánsko se svými vazaly. Rakušáci mají armády mimo jádrové území. Takže zde Bavorsko dobývá jeho provincie. Rakušáci ve Flandrech zničí armádu Holandska a postupně oblehnou provincie v místě. Dále s další armádou zničí armádu Savojska, které postupně dobývají.
Toskánsko v oblasti Flander s jednou armádou postupně likviduje rakouské jednotky rozložené po provinciích. Je nuceno i něco osvobodit. S druhou armádou dobývá Bern, čímž odstupuje v únoru 1449 z války Švýcarsko. Potom postupně osvobozuje Savojsko.

V oblasti Savojska se jak Rakušáci, tak Toskánci vyhýbají bitvě. Rakušáci zničí armádu Tirol v Tyrolsku a ten dobudou. Brzy je však toskánskou armádou osvobozen. Poté se už vše odehrává pouze v Savojsku. Rakušáci dobývají, Toskánci osvobozují. Dále Toskánsko postupně dobude Cuneo a Nice.

V listopadu Toskánci zaútočí na Rakušany v Cuneo a zvítězí v prosinci 1449. Ještě v tomto měsíci rakouskou armádu zničí v Piemontu. Mezitím na severu bylo dobyto Gekre a Fiesland. Něco i dobyly Bavoři. Je uzavřen mír a Rakušané osvobozují Štýrsko.

Až do roku 1455 se nic významného neudálo. V květnu 1455 toskánský vládce zakládá Itálii. Hlavním městem se stává Řím, který však není součástí HRE. Císařský titul HRE si vládce uchovává a díky vazalům se bude s vysokou pravděpodobností dědit.
Obrázek
Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 312
Registrován: 03 čer 2015, 20:16
Bydliště: Moskva Rudé náměstí Kreml

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od Josif »

Tak už si vytvořil Itálii.. Tleskám. :clapping: Hele co je to za státeček pod Rakouskem a Štýrskem ?? A pořád používáš save\load .. třeba když prohraješ bitvu ??
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Státeček pod Rakouskem. Když se dobude Řím, tak nastanou časem 2 možnosti :
1) Žádost - vrátit Řím Papežencům s nějakými "tresty", pokud neučiníš.
2) Papežský stát se vytvoří místo nějakého arcibiskupství. A to je ten státeček pod Rakouskem - Papeženci.

SAVE/LOAD používám. Bez toho bych neměl na toto šanci.
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od Atlantis »

V tomto mám rád Magna Mundi (mod, neví, jestli je to i ve hře), kde je možnost "vytvoření" Vatikánu. (= pošleš papeži v exilu návrh, že dostane onu malou část Říma)
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Počátky Itálie (1455-1464)


Prakticky při vzniku Itálie bylo napadeno Štýrsko Itálií. Itálie se pasivně postavila na jeho obranu. Sledovala jiné cíle, ale o nechtěla ztratit prestiž, kdyby se do války nepřidala.. Do války se přidaly vazalové, kteří bojovali s Rakouskem. Rakousko prakticky vítězilo a od Štýrska získalo Lienz a Karnten. V říjnu překvapivě nabídlo bílý mír, který byl přijat i z důvodu dalších válek Itálie.

Itálie získala nárok na mnoho italských provincií. Překvapivě mezi nimi nebyla italská Cremona. Itálie proto zahájila v červnu 1455 5 znovudobývacích válek s Ferrarou, Mantuou, Modenou, Janovem a Milánem. Brzy využila situaci Kastilie, která se spojenci vyhlásila válku Itáli. Itálie si dalších nepřátel zatím nevšímala a postupně se soustředila na své cíle. Také dle potřeby zapojovala vazaly.

Na obranu Ferrary se přidal neznámý ministáteček. Ten však prakticky nezasáhl. Ferrara byla dobyta vzápětí a Itálie ji v září anektovala.

Na obranu Mantua se nikdo nepřidal. Ta byla dobyta v listopadu a byla anektována.

Na obranu Modeny se přidali Papeženci a Savoy. Modena byla dobyta a anektována už v prosinci. Během války prakticky k bitvě nedošlo, i když Savojská vojska se přidala v boji k jiným nepřátelům. V lednu 1456 byl přijat bílý mír s Papeženci.

Na obranu Milána se přidali Čechy, Salzburg a okleštěné Polsko. Ze začátku se Italové do války nezapojovali. V listopadu po ukončení války s Rakouskem povolali Braniborsko, Falc, Bavorsko, Holandsko a Falc. Holandsko ve vyrovnané bitvě (9 tis. Na obou stranách) v prosinci díky absenci českého generála vytlačili Čechy z Antwerp a ve Vlaanderenu je zničili. Prakticky hlídali prostor Flander do konce války. Neapol se v Itálii zapojovala prakticky do malých bitev. Zde Češi i Milán něco dobyli, ale Italové to stíhali prakticky vzápětí osvobozovat. Itálie dobyla v srpnu 1456 celý Milán, který anektovala. V oblasti Čech operovala Falc a Bavorsko, kde probíhali malé bitvy se střídavými úspěchy na obou stranách. Na chvilku se v oblasti zapojila i italská armáda, která zničila armádu Salcburku. Během srpna a září 1456 zničila 7 tis. Armádu po bitvách ve Schwaben a Tirol. Itálie během listopadu a prosince zničila 8 tis. armádu Čechů po bitvách v Lombardii, Piedmontu a Cuneo. Nyní už začínali být dobývány české provincie a Češi vzdali válečné snahy na konci prosince 1456.

Na obranu Janova se přidali Ryazan, Švýcarsko, Byzanc a Gruzie jako lídr obrany. Bitvy probíhali prakticky s přesilou. Na moři ji měli obránci a tudíž vítězili. Na souši útočnícic, takže jednotlivé výsadky byly ničeny. V prosinci 1455 je dobyt Bern a Švýcaři odstupují z války. Také Ryazan nabídl bílý mír, který byl přijat. Janov byl dobyt a anektován v dubnu 1457. Poté začal přesun vojsk do Kastilie. Itálie důvěřovala vazalům, že případné další výsadky zlikvidují. V červnu byla přijata nabídka bílého míru od Gruzie.

S Kastilií společně zaútočili Portugalci, Mazovia a Norsko. Kromě italských vazalů se přidala zejména Anglie. Díky ní vlastně útočníci prohrávali bitvy na moři. Na souši byla situace opačná. Zde prakticky Portugalci a Kastilané likvidovali armády obránců včetně Anglie. Přes námořní neúspěchy Kastilie se jim podařilo vylodit v Bretani, kde armádu Bretaně zničili a prakticky celou dobyli. Portugalci dobyli Braganca a Beira. Kastilie dobyla Madrid a Salamanca. Postupně Portugalci a Kastliie nabízeli bílý mír. Ten Itálie odmítala. Měla své další zájmy. Až v polovině roku 1457 se dostali italské armády do Kastilie. Osvobodila Madrid a začala bojovat s Kastilií. Jedna armáda bojovala a druhá se rozdělila a oblehla 6 provincií. V srpnu Itálie vítězí nad 7 tis. Kastilců, které v Murcii definitivně zlikviduje. V tu samou dobu Neapol zničila v Neapoli 5 tis. výsadek Kastilie. V té době také Angličané odstupují bílým mírem z války. Na konci roku Itálie vyhnala s těžkými ztrátami 10 tis. Kastilců z Madridu. Ztratila skoro 5 tis. mužů oproti necelým 2 tis. Kastilců. Avšak měla štěstí. Pozdě na pomoc přišlo dalších 2 tis. Kastilců, kteří byly vzápětí zlikvidováni. Naštěstí před další bitvou v Salamance v lednu 1458 doplnili částečně stavy a znovu vítězí se ztrátou 2 tis. Mužů oproti 1 tis. Kastilců. Tuto armádu Italové pronásledují ještě v dalších pěti bitvách až do května 1458, kdy byla definitivně zničena. Itálie podcenila Portugalce, kteří vyhnali obléhající jednotky z Caceres. Itálie naštěstí stihla ustoupit , čímž zabránila úplnému zničení dvou jednotek. Později Portugalci napadli Itálii v Lisabonu. Díky dobytí Andalucia byla obléhající 2 tis. armáda v poslední chvíli posílena. To pmohlo, že velká armáda Itálie zasáhla včas do bitvy a Portugalce porazila. Po dalších dvou bitvách v Alentejo a Beira byla portugalská armáda zničena. Ještě se odehrálo několik drobných bitev, avšak dosáhnutí italských cílů v této válce už to nezabránilo. V dubnu 1459 je dobyto Portugalsko a stává se vazalem. V červnu 1459 dostává Itálie od Kastilie Andalucia a Murcia. Jelikož Toledo hlavní město Kastilie není spojeno s mořem, nemůže Kastilie kolonizovat. Po deseti letech, až bude diplomaticky anektováno Portugalsko, tak odpadne další adept na kolonizaci.Do války se na straně útočníků zapojila reálně i Mazovia a dobyla postupně Warmia, Danzig a Torun. Od začátku roku 1458 v oblasti bojovali Braniboři, kteří poráželi její armádu a osvobozovali italská území. Jak vypadala situace v této oblasti na konci války, kroniky nepíší

V březnu 1460 byl před světem obhájen historický nárok na Nice, který vlastní Francie.

V lednu 1461 Itálie zaútočila na Benátky, na jejichž obranu se přidali Čechy a Rakousko jako lídr obrany. Itálie povolala Hamburk a Ulm. V únoru bylo dobyto Treviso. Benátky Treviso odevzdávají a zároveň osvobozují Krétu. Válka však pokračuje. Dále válku vyhlašují Brabant, Švýcarsko a Lorain.

Ke Švýcarsku se přidalo Maďarsko a Wuzburg. Válka se Švýcarskem byla nejkratší. Itálie v červenci dobyla Bern a v říjnu porazila jejich armádu v Lombardii. Poté Švýcaři včas před hrozícím zničením jejich armády nabídli bílý mír, který byl přijat.

K Brabantu se připojili Pomořany, Utrecht, Liege, Frankfurt a Brunšvik. Této války se prakticky aktivně účastnili pouze spojenci se střídavými úspěchy. V listopadu byla přijata nabídka bílého míru.

K Liege se přidali Trevír a Savojsko. Proběhli pouze dvě drobné bitvy. V květnu bylo dobyto Savoie. Poté se Itálie věnovala jiným válkám. V listopadu přišla nabídka na bílý mír a tím válka skončila.

Na konci listopadu 1461 Itálie válčila pouze v jedné válce s Rakušany, Čechy, Ulmem a Hamburkem. Byli povoláni Braniboři, Bavoři a Neapol. PO celé Evropě s vyjímkou Itálie probíhá pouze obléhání provincií. Itálie a Neapol vytlačuje nepřítele s jednotlivých provincií. Itálie je rovněž nucena nějaké osvobozovat. V lednu 1462 se přidává Anglie (stává se lídrem obrany) a její vazal Skotsko. Anglie oblehne italské Španělsko a Portugalsko. Dále postupně vyloďuje armády ve Flandrech.

V únoru 1462 nečekaně zaútočí větší armáda proti přesile v Tirol. Jsou poraženi a pronásledováni. Po bitvách v Niederbayern a Linz je první velká armáda nepřítele zničena. Boje se postupně přelévají i do Rakouska a Čech, kde jsou provincie nepřítele obleženy spojenci. Bylo rovněž povoláno Tirolsko.
Itálie přesouvá jednu armádu do oblasti Flander a druhou do oblasti Pruska, kde se zapojují na podzim do bojů s nepřítelem. V obou místech jsou likvidovány drobné armády Anglie, která se mezitím v Prusku rovněž vylodila.

Počátkem roku 1463 se z oblasti Prusa přesouvá italská armáda zpět do severní Itálie, kde se Angličané vylodili. V polovině roku se severní Itálie čistí od nepřítele. Čechy a Itálie jsou postupně dobývány. Válečné skóre narůstá, ale Anglie odmítá uzavřít bílý mír (hodnoty kolem 40). V létě jsou Flandry vyčistěny a armáda odsud se přesouvá do Polska, které v březnu vyhlásilo válku. V září byl dobyt Sandomier a Poláci přijímají bílý mír. Mezitím se znovu Angličané vylodili v Prusku. Takže další směr bojů. V Braniborsku operovala velká armáda Čechů. Ta se postupně rozdělovala. Její drobné jednotky byly likvidovány. V září zbylou 11 tis armádu Čechů vytlačili Bavoři z Torun. A v listopadu ji Italové velmi úspěšným útokem 12 tis. Armády zničili v Hinterpommern.

Na začátku roku 1464 Angličané nabízí bílý mír. Ten už Itálie odmítá. Jedna armáda bojuje ve Flandrech a druhá začíná osvobozovat italské Španělsko, které mezitím s italským Portugalskem Angličané dobyli. Madrid a Salmanca jsou v listopadu 1464 jsou osvobozeny. Potom Skotsko přestává být vazalem Angličanů a je osvobozen Armanac.

Díky této válce má Itálie vojenskou prestiž 98 a je najat do služeb generál Alberto Buonarroti (6,4,6,1).


Obrázek
Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3680
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od Cizinec »

Trochu jsem se v tom ztratil. Co všechno už ti říká "Pane"?
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: Cesta Toskánska k velmoci a ke sjednocení Svaté říše Řím

Příspěvek od chip »

Pane mi říká :
Severní Itálie - celý flek
Světle zelené fleky ve Španělsku a Portugalsku
Zelený flek ve Flandrech
Zelený flek na severu u moře mezio Pořanama, Polskem, Mazovií a Německým řádem.

Dále přišli samy od sebe několik provincií (bug hry, kdy prostě císař občas něco - AI vyzve o vrácení provincie HRE od státu, který na ní nemá CORE a provincii schlamstne císař). 1 provincie - zelený flek uprostřed Francie a Zelený flek na severu mezi Holandskem a Brunšvikem

Vazalové (teď zpaměti, takže někoho můžu zapomenout) : Portugalsko, Holandsko, Kolín, Braniborsko, Sasko, Falc, Bavorsko,Neapol.
Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Europa iversalis III“