AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Reporty nebo-li AAR z Europa Universalis III

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Úvod


Hraji Divine Wind. Od Vanily se liší v mnoha věcech. Vyberu ty nejdůležitější. Kulturní tradice a možnost povolávat poradce (ne jen ty, co náhodně komp vygeneruje). Pracuje s Infamy (hanba). Ve Vanile dobývání nějak složitě omezoval přes prestige. Toto se mi jeví lepší. Lépe propracovaný systém HRE a zajímavé bonusy přes reformy zejména pro císaře (Emperor). Dále je zde podivně zapracován systém, že pokud někdo vlastní bez CORE provincii HRE, může ho císař vyzvat k vydání té provincie (vše eventy). Trest za nevydání je tak šíleně nesmyslný zničující, že nezbývá vydat nebo SAVE/LOAD (tak řeším já). Tohle nevím, jestli bylo v trůnech. To je ale důvod, proč nečekaně císaři HRE přibývají provincie. Je tu ještě velmi zajímavá věc. Bez ohledu na pravděpodobnost jsem byl vždy (a to i v jiných předchozích hrách) úspěšný v diploanexu vazala.
Také poznámka ke kolonizaci. Kolonizovat lze barbarské provincie (šedé provincie), ale také Nomády. To jsou normální státy, které pořád sousedům vyhlašují válku. Mír s nimi lze uzavřít pouze tak, že jedna strana uzná porážku nebo platí poplatek. Pokud je s nimi někdo ve válce a má dobytou sousední provincii v kolonizační sféře, lze ji vysíláním kolonistů kolonizovat a tím vlastně „dobýt“.
Volba hrát za člena HRE a nečlena. Obojí má výhody a nevýhody. Člen HRE má logicky výrazně větší šanci se stát císařem HRE (vyjádřeno číselně -100 za nečlenství a nejsou bonusy 50 nebo 100 za velikost). Členům HRE se navíc odečítá ročně 0,25 Infamy. Avšak za každou provincii HRE bez CORE se 0,25 Infamy ročně přičítá. Pokud je provedena reforma „Call for Reischsreform“, může císař použít CASUS BELI Imperial Ban proti nečlenům HRE, kteří vlastní provincii HRE. Po vyhrané válce ji získá za 0,4 Infamy. Císař – člen HRE navíc získá CORE nad touto provincií, lae pouze jen jednou. Pokud získá dvě, má jednu bez CORE. Z toho plynou i rozdíly hraní, když je hráč císařem. Nečlen HRE se raduje, že získal zadarmo provincii (myšleno hlavně Infamy). Člen HRE ji někomu dá nebo LOAD. Nečlen HRE klidně dobývá i provincie HRE (většinou je z nich víc peněz). 4 těží zlato. V severní Itálii je hodně univerzit. Často mají větší příjmy (TAX i ze zboží). Bohužel člen HRE se musí koukat ven. Po reformě osvobozovat (pro sebe) provincie od nečlenů HRE po jedné. Pokud si mnozí řeknou, že trvale udržet nečlena HRE jako císaře je velký problém, tak to není pravda. Stačí udělat ze 4 volitelů vazaly a držet s nimi dobré vztahy. Za vazala je k dobru v bodech volitelnosti 250.
Na rozdíl od Victorie zde na úvod psát cíle nebudu. Jen jeden zjednodušený, co nejvíc dobýt. Proč Portugalsko. Není extra malá, ani velká země. Je na západě, vhodná pro kolonizaci. A má převážně spíše dražší suroviny. Chtěl jsem hrát nečlena HRE. Jestli budu ještě hrát člena HRE (Bohemia) nevím, hrozně dlouho to trvá.
V hraní používám SAVE/LOAD. Jiné nečestné metody (Cheaty, přepisování SAVE, apod.) nepoužívám. SAVE/LOAD používám velmi často. Zejména v této verzi funguje velmi zajímavý trik, pokud přijde nějaký špatný Event, provedu nějakou akci s negativním následkem (třeba DiploAnex snižuje stabilitu) popř. nechci přijmout výzvu k válce (lze pokud je to z jiných důvodů než aliančních – garance, emperor HRE apod). Potom stačí negativní věc neodklepnout (důležité) a uložit. Load již proběhne bez této negativní věci. Ve Victorii 2 již např. toto nefunguje a předpokládám (nevím), že v EU4 asi taky ne.
Styl hraní. Jelikož zásadním problém je Infamy. Je tomu celá hra nejvíce podřízena. Takže snaha mít co nejvíce kardinálů, stavět ambasádu, kvalitní nástupci (pokud zemřel král a nový měl následníka s diplomacy pod 8 – LOAD). Dobývání podřídit snaze za co nejméně infamy. Např. nekřesťany je třeba co nejvíce dobývat do roku 1650, kdy končí definitivně CASUS BELI Holy War. Druhý v pořadí je výzkum. Tj. co nejvíce peněz. Snaha získávat zalidněné provincie s drahou produkcí nebo zlatem apod. Výstavba zaměřená na ekonomii (peněžní stavby, produkční stavby a továrny). S tím souvisí i snaha udržet minimální inflaci. Bohužel to znamená malé výdaje, tj. i relativně malé armády. Díky tomu i často SAVE/LOAD při povstání. K omezení četnosti povstání začínám posílat misionáře až, když je Revolt Risk pod 5. I když jsem měl strmý rozvoj,tak OVEREXTENSION jsem měl trval max. asi 3 roky a objevoval se v průběhu třiceti let. Asi od roku 1480 do roku 1510.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Od rozmachu na Pyrenejském poloostrově až po zisk vazala se zlatem (1399-1406)

Obrázek

Poté, co Portugalský král Joao I upevnil svou pozici na trůně a začal se zajímat o další možnosti rozmachu své říše. V říjnu 1399 zaměstnal tyto poradce Nuno Alvares Pereira přidávající 0,3 morálky armády, Duarte Nunes Pereiro snižující inflaci o 0,04 a Fernando de Vilhena přidávající měsíčně 6 bodů výzkumu. Dále byla zvýšena úroveň centralizace. 3 tis pěšáků považuje za nedostatečnou armádu a zvyšuje nábor jednotek o dalších 6 tis. K Anglii úspěšně získává dalšího aliančního partnera a to Aragon. Dále proklamuje ochranu nezávislosti Granady neboť předpokládá, že bude bojovat s Kastilií, cílem rozmachu Portugalska. (obchodní centrum v Andalucia a univerzita v Salamanca).

Předpoklady se potvrdily a opravdu do konce měsíce je Granada napadena. Předtím Aragon napadl Navaru a Portugalsko se k němu pasivně připojilo. Brzy je Navara vazalem Aragonu. Ve válce S Kastilií se Portugalsko stává válečným lídrem (ještě Maroko a Algiers) obranné aliance a úspěšně povolává do války své spojence Anglii a Aragon. Portugalsko napadá malé kastilské armády s osvědčeným velmi dobrým generálem (střelba 4, shock 4, přesun 5) Nuno Alvares Pereira a vyhýbá se velkým bojům se svou malou armádou. Kastilie se zaměřuje na obléhání a prakticky se do velké bitvy po celou dobu války nepustí. Portugalsko s částí čerstvě narukovaných jednotek oblehne Salamanca a Andalucia. Po jejich dobytí Badajoz a Murcia. Dále Portugalsko prakticky vzápětí osvobozuje provincie dobyté Kastilií. Do září 1401 Granada dobyde Badajoz, La Mancha a Toledo. Badajoz mírem získá. Díky okupaci většiny Kastilie (Portugalsko 4 provincie, spojenci dalších 6) Portugalsko mírem získává Salamanca s univerzitou a Andalucia s obchodním centrem. Stálo ho to 6 Infamy.
Obrázek
Obrázek

Ihned Anglie vyhlašuje válku Leinstru a Aragon Neapoli. Král přijímá obě alianční výzvy pomoci, Anglii pasivně, Aragonu aktivně. Portugalsko se stává lídrem útočné války Portugalsko+Aragon proti Papežskému státu (lídr obranné aliance)+Neapoli. Portugalsko v prosinci poráží loďstvo Papežského státu a v lednu 1403 loďstvo Neapole, kdy zajme jeden Carack a Cog. V únoru se Portugalci vyloďují na Maltě. V květnu je zde poražena útočící Neapolská armáda. Jelikož Aragon dosud nevyvinul zásadní snahu o dobytí nějakých provincií, je přijata nabídka Papežského státu na bílý mír. Je potřeba s ním mít dobré vztahy a válka k tomu nepřispívá. Portugalsko okamžitě garantuje nezávislost Papežského státu. V září je přijat bílý mír s Leinsterem. Anglie ho za několik měsíců anektuje. Mezitím je garantována nezávislost Epirusu, který by mohl být velmi pravděpodobným cílem Benátek spojence Aquileia bohaté na zlato. Mezitím byl najat nový master of mint Matthew Clinton, který zajišťuje redukci inflace o 0,1.

V říjnu Portugalsko již má 12 tis pěšáků a 2 tis pěšců. využívá války Maroka s Algiersem a vyhlašuje mu válku o získání Tangiers (Conquest - mise). Úspěšně pomůže Algiersu v obraně Melilla. Poté přemístí armády do Ceuta a Tangiers. V únoru 1403 Maroko uzavírá mír s Algiers a přesouvá své armády k Portugalcům. Portugalsko je seskupí v Tangiers, kde je marocká armáda poražena. Znovu se osvědčily kvality generála Nuno Alvares Pereira, který Maročany pronásleduje do Toubkal, zpět do Tangier, kde nechá 2 tis pěšáků na jeho obléhání. Nepřítele pronásleduje přes Toubkal, Safi až k jeho zničení v Ifni. V listopadu vyhlásily Benátky (+Aguileia) válku Epirusu na jehož „obranu“ se Portugalsko zatím pasivně připojuje. V lednu 1404 je Tangiers dobyt a předán Portugalsku. (1 Infamy) Nyní se již Portugalsko může aktivně zapojit do války s Benátkami.

V dubnu je zničen výsadek Aguileia po bitvách v Andalucia a Algarve. Poté je 7 tis vojáků naloženo a přepraveno k Benátkám. V červnu se stává Epirus vazalem Benátek. V listopadu je poraženo Benátské vojsko u Benátek se zajmutím jednoho caracku a cogu. Po vylodění 7 tis je zničena 3 tis armáda Benátek ve Venezia. Portugalsko blokuje zdejší moře a posílá nechráněné transportní lodě pro druhou 7tis. armádu. V dubnu již 14tis Portugalců dobývá Venezia. Vojska jsou ve dvou vlnách převezena do Aguileia a armáda Aguileia puštěna do Venezia. Sice tuto provincii osvobodí, ale díky blokádě se z ní nedostanou. Druhá 7 tis armáda vítězí v Istria srpnu. Poté ještě proběhne několik bitev. V půlce října je zbytek armád Benátek zničen v Gorz.
Obrázek
Obrázek
Poté jsou již obleženy všechny provincie Aguileia a Treviso. V květnu 1406 je vše dobyto a Aguileia se stává vazalem. Portugalsko to stálo 3 Infamy. Benátky ruší vazalství Epirusu, Naxosu a Corfu.
Obrázek

Na bankovním poli se vyznamenal Matthew Clinton, který zajistil na 6 let dodatečnou redukci inflace 0,1.
Obrázek
Scipio
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1898
Registrován: 29 lis 2013, 18:54

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Scipio »

Konečně další AAR.
Budeš se soustředit hlavně na kolonizaci, nebo budeš aktivní i v Evropě?
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4858
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Atlantis »

Já Ti nevím, ten save/load fakticky JE cheatování a to dost silné. Občas horší eventy dělají hru zajímavou. Za Anglii jsem si za dva vládce stihl projít nástupnickou, náboženskou a nakonec i občanskou válkou. Stabilita i -3. A byla to celkem psina :)
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Ad Scipio :
Zhruba prvních 50 let hlavně Evropa. Potom hlavně nekřesťané a kolonizace. Docela na začátku se mi podařilo slušně oškubat Kastílii o provincie (kvůli Infamy výrazně přes Granadu). Díky tomu se podařila velmi zajímavá věc. Ačkoliv mohla, nepochopitelně pro mě nekolonizovala Ameriku. I když je ještě co v ní hóoooodně kolonizovat, mohu už prakticky říct, že kromě Portugalska ji kolonizovat nikdo nebude. A v této překvapivě neskutečné věci se SAVE/LOAD nepodílel.

Ad Atlantis:
Rozhodně máš svým způsobem pravdu. Ovšem některé eventy nebo následky jsou opravdu velmi zajímavé. Např. event, kde ze čtyř možností je 4x nabídnuto snížení stability. Ovšem nejkurióznější považuji diploanex. Automaticky ti padá stabilita (protože vládneš z daleka). Toto mi opravdu připadá hodně divoký. Pokud hypoteticky se provincie dobije, tak se zdaleka nevládne? Ale pravda je, že SAVE/LOAD používám i na reálný věci. Nejvíc asi na rebely.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Azov, Hainaut, Afrika (1407-1417)


V červenci 1407 je napaden Papežský stát Milánem (+Janov). Král přijímá výzvu k jeho obraně a stává se lídrem obranné aliance. V srpnu je ve dvou bitvách zničena většina Milánského a Janovského loďstva. Zajat jeden carack. Bohužel Kastilie vyhlašuje válku Granadě, na jejíž obranu se Portugalsko připojuje. Papežský stát je zatím ponechán osudu a Portugalsko se zaměřuje na boj s Kastilií. Shromáždění celé portugalské armády chvíli trvá (např. převoz od břehů Milána), takže první armáda Kastilie je s mírnou převahou (16tis:15tis) napadena až v listopadu v Porto. Po vítězných bitvách v Porto, Galicia a Leon je první armáda Kastilie zničena v březnu 1408.
Obrázek
Po dalších dvou bitvách v La Mancha a Badajoz je zničena druhá Kastilská armáda. Po útocích v Leon a Cantabria je v říjnu zničena třetí armáda Kastilie. Granada získává La Macha. 4tis oblehne Cantabria a 4 tis oblehne Asturia. 8 tis převážíme k Milánu. Díky včasné pomoci vítězí společně papežsko-portugalské armády nad nepřítelem v Parma v únoru 1409. V březnu tato armáda se štěstím úspěšně dobyla Liguria. Poté byla naložena a převezena do černého moře. V červenci se vylodila v Azov. V září je dobyta Cantabria a Asturia. Zbylé boje v Kastílii necháváme na Maroku a Alžíru (rovněž členové obranné aliance).Tyto 4tis armády se spojí a regenerují. Časem jsou naloženy na loď a převezeni k Milánu. Bohužel o působení této armády do konce války již kroniky nic neříkají. V březnu 1410 je dobyt Azov a mírem získán od Janova (3 Infamy).
Obrázek
Král toto považuje za dobré východisko kolonizace Nomádů. Bohužel zatím je kolonizační rádius příliš malý. V květnu Milán platí 28 dukátů. V červenci Kastilie ruší CORE nad bývalými provinciemi. V září díky téměř 100% kulturní tradici získané pomocí magistrů je najat nový diplomat Ignacio de Paiva, který snižuje Infamy ročně o 0,3.
Obrázek

V dubnu 1412 je vyhlášena náboženská válka Maroku. Granada se k němu přidává. V květnu končí úspěšně útok v Andalusia, která je úspěšně dobyta. V červnu jsou vojska Granady zničeny v La Mancha a poté platí 25 dukátů. Nyní lze převést vojska do Maroka. Mezitím se Maroko vylodilo v Azov, který zatím král nechává svému osudu a okupantům. Portugalsko oblehne Ceuta a Toubkhal. V červenci vyhlásilo válku Golden Horde. Do konce války s Marokem žádné boje neproběhnou. V dubnu 1413 si král všímá, že Anglie nemá legitimního nástupce. Je uzavřen královský sňatek a následující měsíc vznesen nárok na zdědění anglické koruny. V říjnu je většina Maroka dobyta a Portugalsko získává Toubkhal, Ceuta, Safi a Sus. Poté jsou převáženy vojska do Azova.
Obrázek

V prosinci 1413 je exkomunikován král Hainautu. Král úspěšně nabídne uznání porážky Golden Hordě a převáží vojska do Calais a potom k Hainautu. V březnu 1414 je obnovena téměř 100% kulturní tradice a najat Treasuer Garcia Machado přidávající měsíčně 18 bodů obchodního výzkumu.
Obrázek
Je vyhlášena exkomunikační válka společně s England, Sicily a Aquileia (nový alianční partner) Hainautu, k němuž se přidává Burgundy. Okamžitě je Hainaut obležen. V září se Portugalsko v Hainaut úspěšně ubrání Burgundskému útoku a Hainaut dobyde. Ten se stává vazalem. Vzhledem k tomu, že Burgundsko prohrává v jiné válce, nabídne v listopadu bílý mír, který je přijat.
Obrázek

V lednu 1415 je přijata alianční výzva Anglie v obraně proti Novgorodu, Polsku a Ryazanu vzhledem ke vzdálenosti pasivně. Kulturní úroveň umožnila najmout nového Mastra of Mint Theodósie Gomes zajištujícího redukci inflace o 0.12. V květnu je objeveno Rio de Oro a v červnu jsou již vysazeni první kolonisti. V květnu 1416 Aquilea přijímá nabídku anexe a stává se integrální součástí Portugalska.
Obrázek

V prosinci bez jakéhokoliv zásahu do války je s Novgorodem uzavřen bílý mír. V únoru 1417 si Jao všímá, že Milán již delší dobu nemá dědice. Proto uzavírá královský sňatek a další měsíc si dělá nárok na zdědění milánské koruny. Tento nárok již před Portugalskem učinil aragonský král, takže lze předpokládat válku o milánské dědictví.
Scipio
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1898
Registrován: 29 lis 2013, 18:54

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Scipio »

Máš pořádnou kliku, co se týče královských sňatků, získat hned dva nároky na trůn za vlády jednoho monarchy se mi ještě nikdy nepovedlo. S bojem na dvou frontách jsi si poradil výborně.
9fabe
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 305
Registrován: 03 led 2010, 16:38

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od 9fabe »

Scipio píše:Máš pořádnou kliku, co se týče královských sňatků, získat hned dva nároky na trůn za vlády jednoho monarchy se mi ještě nikdy nepovedlo. S bojem na dvou frontách jsi si poradil výborně.
rekord počte zdedených krajín je 34 , takže asi nevieš , že sa dá nárok na koruny vyrobiť pomocou špeha :) .
Scipio
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1898
Registrován: 29 lis 2013, 18:54

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Scipio »

To vím velmi dobře, sám jsem to několikrát použil. Svůj výrok jsem myslel ve smyslu dvou nároků přes královské sňatky za jednoho panovníka. Můj rekord v počtu zděděných zemí za jednu hru je pouhých 16.
9fabe
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 305
Registrován: 03 led 2010, 16:38

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od 9fabe »

Scipio píše:To vím velmi dobře, sám jsem to několikrát použil. Svůj výrok jsem myslel ve smyslu dvou nároků přes královské sňatky za jednoho panovníka. Můj rekord v počtu zděděných zemí za jednu hru je pouhých 16.
aha :D no ja len 5 ale to som nevedel o to naroku cez spiona :D

aj tak nechápem :D
Adam Novák
Desátník
Desátník
Příspěvky: 36
Registrován: 30 črc 2014, 10:11
Bydliště: Praha

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Adam Novák »

Atlantis píše:Já Ti nevím, ten save/load fakticky JE cheatování a to dost silné. Občas horší eventy dělají hru zajímavou. Za Anglii jsem si za dva vládce stihl projít nástupnickou, náboženskou a nakonec i občanskou válkou. Stabilita i -3. A byla to celkem psina :)
Cheat znamená podvod, takže máš pravdu :)
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Joao získává další dvěkoruny (1418-1426)


V lednu 1418 umírá anglický král bez dědiců a Joao I se stává také anglickým králem. V prosinci 1419 Golden Horde vyhlásilo válku. Úspěšným útokem 8 tis. armády na Crimea je v únoru zničeno 5tis. jejich vojsk. V březnu je odražen téměř 16tis vojskem útok nepřátelské armády v Azov. V červnu je okupován Cherkassk. V srpnu Portugalsko objevuje a úspěšně útočí v Bogutjar. V září ustupující armádu likviduje (bohužel s kronik vypadlo kde). V listopadu Alžír vyhlásil válku. V prosinci proběhne poslední vítězná bitva v Azov a je od Golden Horde přijat měsíční poplatek 7,7 dukátů.
Obrázek

Postupně jsou vojska převážena k Alžíru. V lednu 1420 je poražena flotila Alžíru se zajetím dvou Carracků. Dále vzniklo povstání v Ceuta, kam se vylodilo Alžírské vojsko, které povstalce porazí. Ti ustoupí do Tangiers. V březnu se v Ceuta vylodí Portugalci, kteří Alžířany porazí. Poté Portugalci v bitvách Tangiers a Toubkhal zničí povstalce. Repete těchto bitev si Portugalci zopakují v květnu po povstání v Tangiers. V červnu je přijata nabídka bílého míru.

V dubnu 1421 je splněna mise a objevena Madeira a okamžitě zahájena kolonizace. V lednu 1422 je přijata alianční nabídka od Švýcarska. V březnu je přijata výzva obrany Sicílie (Portugalsko garantuje nezávislost) před Neapolí (+Čechy). Portugalsko je lídrem aliance, automaticky se přidává Anglie (personální unie) a alianční výzvu přijímá Milán. V květnu se k Neapoli přidává Kastilie. Je vyloděno 8tis v Napoli, kde Angličané bojují s Neapolí. Počátkem června bitva končí a ustupující armáda je zničena v Calabria. V červenci je 8tis naloděno a převáženo zpět k bojům s Kastilií. Neapol je přenechána spojencům. Také umírá Milánský král a vypukne válka o Milánské dědictví s Aragonem.
Obrázek
V srpnu je přijata alianční nabídka Uher, které se zapojí do obou válek. V září je přijata překvapivá nabídka bílého míru s Kastilií. 8tis armáda je převážena zpět do bojů s Neapolí. Na cestě se v listopadu rozhoří námořní bitva s Aragonem, v které Portugalsko získává carrack a cog. V prosinci je obležena Calabria. V lednu 1423 po bitvách v Andalucia a Algarve je zničen 7tis aragonský výsadek 8tis. armádou. Dále navrácené námořnisctvo podruhé poráží Aragonce a zajímá 2 carracky.
Obrázek
V dubnu je zničen druhý 6tis aragonský výsadek v Andalucia. Poté je tato armáda naložena a převezena do Pisa. V červenci Sicílie okupuje Mesina, Calabria a mírem Mesina získává zpět. Portugalsko okamžitě Calabria okupuje. Angličané okupují Napoli, čímž je Neapol 100% obsazena. Ve válce je pokračováno, jelikož má král zájem o české Pisa a Firenze, kde se nacházejí university. Vojsko je naloženo a převáženo do aragonské Girona. V říjnu další armáda okupuje Pisa a oblehne Firenze. Mezitím se česká armáda objeví v Pisa. V listopadu společně Angličané a Portugalci (přesunuta z Firenze - 8tis) Čechy z Pisa vyženou. Ustupující armáda je zničena ve Firenze. V lednu 1424 je Firenze okupováno a Neapol tyto dvě české provincie Portugalsku předává (Infamy 6).
Obrázek

V únoru je Rakouskem napaden Bar. Portugalsko proklamující jeho nezávislost se na jeho obranu přidává a stává se lídrem obranné aliance. Cílem je získání dvou provincií se zlatem a to Tirol a Lienz. Rovněž je dobyta Girona a vyložena armáda s Itálie v Barcelona. Armáda z Girona naložena a převážena k Rakousku. V červnu je okupována Barcelona a Joao získává Milánskou korunu. V červenci se 8tis Portugalců vylodí v Istria a zničí tisícovou obléhající rakouskou armádu. V srpnu se úspěšně Portugalci ubrání útoku první rakouské armády. Rovněž je nakládána druhá armáda z Barcelopna. Počátkem října končí druhá úspěšná obrana proti druhé a zbytku první rakouské armády. 8tis z Barcelona dorazilo naštěstí včas.
Obrázek
Do prosince po bitvách v Krain, Karten a Steinmark jsou tyto dvě rakouské armády zničeny. Golden Horde vyhlásilo válku. Jedna armáda oblehne Tirol a druhá likviduje nově narukované malé armády. V dubnu 1425 z důvodu války s Rakouskem král úspěšně nabídne Golden Horde uznání porážky. V květnu je okupován Lienz. I přes likvidaci malých armád Rakušáci narukovaly novou armádu, která je po bitvách v Gortz, Karnten a Graz v srpnu zničena. Poté je obležen Tirol a likvidační taktika malých armád pokračuje. V dubnu 1426 je okupován Tirol a v říjnu Wien. Poté Rakousko Portugalsku předává Tirol a Lienz. Od této chvíle má Portugalsko 4 provincie, kde se těží zlato.

Obrázek
Scipio
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1898
Registrován: 29 lis 2013, 18:54

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od Scipio »

Vidím, že si jdeš úspěšně za svým. Jakého státu se do budoucna nejvíce obáváš?
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Dokonce už můžu psát, s jakým mám největší problémy. Již jsem v roce 1597. Takže rozhodně největší problémy dělá Francie. Naštěstí s ní zas tak často nebojuji, i když jsem s ní asi 10 válek měl. To je rozhodně nejtěžší soupeř a za jakoukoliv hru, kterou jsem hrál v minulosti byl. Co se týče např. Vyayanagar zabírající celou Indii nebo Ming zabírajícíc skoru půl Asie je proti Francii zahradní slavnost.
Jinak proč jsem tak pozadu. Nejdřív jsem dopisoval AAR za Victorii. A hlavně to psaní zabere příliš mnoho času. Jednu kapitolu píšu několik hodin. Proto takový zpoždění za hrou. Ve Victorce jsem to dokonce začal dávat na Web až po odehrání. Ale tam to bylo pouhých 100 let.
9fabe
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 305
Registrován: 03 led 2010, 16:38

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od 9fabe »

a kde si daval to aar z viktorie ?
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

9fabe píše:a kde si daval to aar z viktorie ?
Překvapuje mě, že jsi to nenašel. Zkus Victoria & Victoria2

Tam jsou moje 3 AAR :
Japonská cesta do moderního světa a na vrchol
AAR Belgické království
AAR Saská cesta ke sjednocení Německa a na vrchol
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Války na několika frontách v Evropě a okolí (1427-1435)


V dubnu 1427 výzkum pokročil natolik, že je možné stavět ambasády. Je diplomaticky anektován Hainaut v něm započata výstavba ambasády. V prosinci je objeven Arguin a Započata jeho kolonizace. Jak je vidět, z kronik nějak vypadlo, kdy byla dokončena kolonizace Rio de Oro popř. Madeira. V lednu 1428 se pasivně připojujeme k Uhrám v agresi proti Novgorodu. Rovněž přijímáme Dánskou nabídku na alianci.

Obrázek
V březnu je exkomunikován vládce Janova a Portugalsko bez spojenců mu vyhlašuje exkomunikační válku. Na obranu Janova se přidává Savojsko, Avignon a lídr obranné aliance Sicílie. Jelikož obránci Liguria měli mizivou morálku, byla lehce v dubnu dobyta a Janov se stává vazalem. V červenci 1429 přišel a byl najat nový treasuer Pereira Martins. Dále po dobytí Cuneo a Piemont je do konce roku uzavřen bílý mír se Sicilií.

V lednu 1430 Golden Horde vyhlašuje válku. V březnu přijímáme alianční výzvu Dánska na pomoc proti Litvě. Ta v červnu pomocí Golden Horde dobíjí Azow. V srpnu ho 10tis vyloděných vojáků osvobozuje. Inacio de Paiva byl úspěšný diplomaticky na mezinárodním poli a Portugalsko snižuje o 6 Infamy a o 10 zvyšuje prestiž. V září Portugalsko úspěšně útočí v Kharkov, který oblehne. V říjnu Golden Horde oblehne Azov a ustoupí tam litevská armáda s Kharkov. V únoru 1431 Benátky vyhlásili Portugalsku válku. Lídrem útočné aliance se stává Aragon. K Portugalsku se přidává Anglie a Milán a Rakousko (? Garance nezávislosti nebo varování Benátek). Dánsko a Uhry ruší alianci. V březnu Portugalsko dobíjí Kharkow. Litva dobyla a anektovala Mazovii. Poté mírem platí Portugalsku 75 dukátů. Král Azov nechává na pospas Golden Horde a přemisťuje vojska do Evropy.

V dubnu Kastilie napadla Granadu a Portugalsko se přidává na její obranu. Holandsko se přidává ke Kastilii. Angličané a Milán automaticky k Portugalsku. Pro Portugalsko je boj s Kastilii prioritou. V srpnu Kastilie oblehne 2 provincie, přičemž Salamca dobývá. 20tis je již připraveno na boj v Portugalsku. Rakousko dobylo Treviso a Benátky v září uznávají porážku (prestiž pro Portugalsko). Dále je osvobozena Salamanca.V říjnu Golden Horde dobyl Azov. Portugalsko úspěšně zaútočilo na kastilskou armádu v Braganca, které je v listopadu zničena v Galicia. V lednu 1432 Kastilie dobývá Beira, která je vzápětí v únoru osvobozena. Granada získala Cadiz. V dubnu Portugalsko opět úspěšně útočí v Braganca. Pronásledováním v ustupující armády je tato v červenci zničena po bitvách v Galicia a Leon. Další 3tis zničeny v Salamnca.
Obrázek

Za pomoc proti agresorovi se Granada odvděčila v srpnu vyhlášením džihádu Portugalsku. Toto bude trdě potrestáno. Dále přes Uhry se k Istri dostala vojska Golden Horde, která se rozdělila. 10 tis je naloženo a převáženo k bojů s Golden Horde, dalších 10tis je určeno pro boj s Granadou. Po bitvách v Andalucia, Granada, Cadiz je v prosinci armáda Granady zničena. Rovněž po vylodění v Istria, zaútočila druhá armáda na poslední chvíli v Krain. V lednu 1433 je obležen Cadiz, Granda a Gibraltar (po 2tis). Zdecimovaný 4tis regenerují v Andalucia, které se za dva měsíce přesunou do Badajoz. Bitva v Krain vítězně končí. Do června je Golden Horde s okolí Istria vyhnán. Poté je armáda naložena a převezena do Holandska. Rovněž okupován Badajoz. Jelikož Kastilie naverbovala novou armádu, je třeba část přesunout do obležené Salamca. V srpnu England okupuje aragonský Antwerpen a Apulia. Portugalsko okupuje aragonskou Romagna (díky obležení Milánem). Aragon dává mírem Portugalsku Romagna s universitou a 75 dukátů (3 Infamy).
Obrázek
Dále vznikne pohraniční spor s Marokem o Figuing a portugalsko zde získává CORE. V září ve vyrovnané bitvě (5tis na obou stranách) Portugalsko poráží Kastilii.
Obrázek
Díky rychlejšímu přesunu v říjnu Porugalsko zničí nejprve 1000 armádu v Caceres a poté ustupující ze Salamanca. V listopadu je okupována Granada a v prosinci jsou obleženy všechny zbylé provincie. V listopadu 1434 je Granda dobyta a předává Portugalsku Gibraltar, Cadiz, La Mancha a Cordoba (dohromady 4 Infamy).
Obrázek
V březnu 1435 je okupováno Holandsko, platí 150 dukátů a stává se vazalem (3 Infamy). Kastilie za mír platí 275 dukátů.
Obrázek

Krátce na to Algiers vyhlásil Portugalsku válku. V červenci je okupován Oran. V srpnu je objevena Trarza. Dále je zničen výsadek v Ceuta. Jelikož válečné skóre naznačuje přijetí míru Algiersem, Portugalsko vyhlašuje Maroku válku o znovudobytí Figuic. (Zajímavý termín, když ho Portugalsko nikdy nevlastnilo). Poté požaduje 25 dukátů od Algiersu výměnou za mír, což je přijato. V říjnu po bitvách v Marakech a Figuic je zničena Marocká armáda. V prosinci je Figuic dobyt a mírem získán od Maroka.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Od války s Francií a Rakouskem až po kolonizaci první provincie Nomádů (1435-1442)


Vzápětí vypukne nová válka, jelikož Francie (společně s Rakušáky a vazalem Modenou) chce znovu dobýt Calais. Postupně všech 20tis je převáženo do Italsko-Rakouského prostoru. Anglické provincie u Francie necháváme napospas Francii. V srpnu ve Friuli je poražena Rakouská armáda, kterou Portugalsko pronásleduje přes Gorz, Karnten až do Lienz, kde je v listopadu zničena. Poté 10tis oblehne Karnten a 10tis pronásleduje malé nově narukované Rakouské armády. Přesto se Rakousku podaří vytvořit větší armády. V březnu 1437 Portugalsko likviduje 6tis Rakušanů ve Verona. V červenci Milán dobyde Tirol a časem oblehne Steiermark. Portugalsko je nuceno zapojit i druhou armádu do bojů, takže v Karnten zůstávají 2tis. V říjnu je dobyt Karnten a zlikvidovány dvě menší armády v Gorz a Graz (předtím vítězství v Krain).
Obrázek
V listopadu centrální Rakousko je obleženo a zničena poslední tisícová armáda v Tirol. Mezitím skončilo obležení Modena (vazal Francie) Milánem a tudíž je okupována Portugalskem. V červnu 1438 je centrální Rakousko okupováno. Francie okupuje anglické Lobourd, Gaskogne, Artois a Calais. Angličané okupují francouzskou Sardinia. Více nemá šanci, neboť není schopna dostat dál armády. Moře kontroluje Portugalsko s Anglií. 1armáda se vydá přes Uhry a Litvu do Golden Horde. 2 armádu Portugalsko přesune do přístavu a převeze k Provence, kde se 10tis vylodí v říjnu. Za několik dní se tam vylodí i 8tis Angličanů. Počátkem listopadu je Provence dobyta. Po té Rakušáci předávají Provence a Karnten (6 Infamy). Den na to Francie Portugalsku odevzdává svého jednoprovinčního vazala Modena. (3 Infamy). I když Francie měla dobyto více provincií, tak přesto bylo válečné skóre na straně Portugalska. Tomu pomohli výrazně bitvy s Rakouskem. Poté se již Portugalsko může zaměřit na Golden Horde.
Obrázek
Obrázek

V únoru 1439 10tis Portugalců oblehlo Crimea a dalších 10tis Azow. V červnu je Azow osvobozen a Crimea dobyta a zahájena její kolonizace. Činil se treasumer Duarte Martins Ferreira, který nabízí na několik let navíc 15 bodů k obchodnímu výzkumu a zvýšení stability o 2. Portugalsko se mění na císařství (má již vííce jak 30 provincií) a Jao se stává císařem Portugalska, což mu snižuje stabilitu na nulu. Je přijata nabídka treasumera a stabilta se zvyšuje na dvě. Poté všechny dukáty jsou na zvýšení stability. V srpnu se s nepatrnými ztrátami v Crimea Portugalsko ubrání Golden horde útoku a zbytky zlikviduje v Cherson.
Obrázek
Obrázek
Poté 1 armáda likviduje nově narukované menší armády Golden Horde. Druhá oblehne Zaporozhie, které je v květnu spolčně s Litvou dobyto (Litva rovněž ve válce s olden Horde). 1 armáda dobývá Cherkask, který krátce předtím od okupace Golden Horde osvobodila. V červnu přijata nabídka na alianci s Litvou a červenci s Bavorskem. V září je obnovena stabilita 3. V březnu 1441 je dobyt Kouban a v září Voronezh. Mezitím Litva v srpnu uzavřela mír s Golden Horde. V listopadu je kolonizována Africká Trarza. Dále se rozhoří pohraniční spor s Bavorskem o Swaben, kde Portugalsko získává Core. V lednu 1442 je dobyt Tambow. V červnu je exkomunikován Luxemburg. To dává šanci, jak dostat do války volitele HRE Trier. Jelikož možným spojencem Luxemburgu může být Rakousko, jsou přesouvány armády k jeho hranicím. Golden Horde se výrazně angažuje v Urách, takže v prosinci je bez problémů dokončena kolonizace Crimea. Mezitím se v srpnu rozhořel pohraniční spor s Kastilií o Caceres, kde Portugalsko získává Core. V září umírá stařičký generál Nuno Alvares Perira. Naštěstí díky vysoké vojenské tradici se podaří najmout kvalitního generála Damiao de Castro (střelba 3, šok 6 a přesun 6). V říjnu je císař přesvědčen, že je připraven na válku s Lucemburkem a jeho spojenci. Avšak čeká ho velmi nemilé překvapení.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Dotaz
Může mi někdo poradit, jak objevit Japonsko? Konkrétně císařskou provincii Kyoto, která není u moře. Bohužel mě tlačí čas a potřebuji začít dobývat Japonsko. Mám (asi chyba) objeveno pomocí explorera kompletně celé pobřeží, tj. jednotlivé "státečky Japonska". S těma však diplomaticky dělat nic nemůžu. Válku lze vyhlásit jen Japonsku a to nevidím. Conquistadora se mi vyslat tam nepodařilo, protože s armádou nemůže na území státu, kde není vojenský přístup nebo s kterou není země ve válce. Chtěl jsem zkusit něco přes špehy, ale to se taky nedaří. Evidentně "šéf" Japonska nemá takovou autoritu, aby jménem Japonska mohl cokoliv dělat. Takže vyhlásit někomu válku, komu by Japonsko deklarovalo nezávislost taky nejde. Asi mám smůlu, ale třeba něco nějaká dobrá duše vymyslí.
Připomínám, že hraji Divine Wind.
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 261
Registrován: 28 úno 2012, 07:00

Re: AAR: Rozvoj Portugalska od středověku až k Imperialismu

Příspěvek od chip »

Vazalizace volitelů HRE – 1 díl Trier a Sasko (1442-1448)


V říjnu 1442 vyhlašuje císař válku exkomunikační Lucembursku. Na jeho obranu se přidává Rakousko, Švýcarsko a Trier. Nepříjemným překvapením je, že místo deseti provinčního Rakouska se stává lídrem obrané aliance dvou provinční Trier. Ten navíc povolá 3 provinčního spojence Utrecht, který se stane novým lídrem a povolá Teutonic Order. Boje probíhají tam , kde jsou vojka a zbytk je ponechán osudu. Díky tomu Utrecht časem dobije několik provincií ve starém Portugalsku. V listpadu končí úspěšně portugalský útok v Krain. Poté Portugalci v prosinci útokem zničí 8tis armádu v Karten. V lednu 1443 podruhé Portugalci útočí na navrátivší s armádu v Krain, kterou likvidují v Graz.
Obrázek
Do května Portugalci vyženou Švýcary z Lienz a Tirol a uzavřou s nimi bílý mír. Vrátí se zpět do Krain, který je obležen Rakouskem a Golden Hordou. Ti jsou útokem v srpnu vyhnáni a část je zničena v Graz a v září zbytek v Karnten.
Obrázek
Poté Rakousko nabídne bílý mír, který je přijat. Mezitím Porto dobyl Utrecht. 10tis je přesunuto zpět na boj s Golden Horde a druhých 10tis na okupaci Trier. Portugalský císař si všímá, že Luxemburg prohrál v jiné válce a byl anektován Liegem. V červenci 1444 je dobyt Trier a stává se vazalem (infamy 4). Poté je přesunuta armáda na Utrecht. I když je v srpnu dobyto jeho hlavní město a válečné skóre je na straně Portugalska, stále Utrecht odmítá uzavřít mír. V září Algiers vyhlašuje Portugalsku válku. Dále Francie (+Livonian Order, + Korsika) vyhlásila válku Anglii a tím i Portugalsko o znovudobytí Calais. V říjnu Kastilie (+Skotsko, +Švýcarsko, +Burgundy) napadla Granadu, na jejíž obranu se Portugalsko přidává. Naštěstí je okupován již celý Utrecht (3 provincie). Protože Utrecht okupuje několik portugalských provincií, nabízí úspěšně císař pouze bílý mír.

Anglie bojuje převážně se Skotskem (1 armáda ve Francii). Milán se Švýcarskem. 10tis z Utrechtu se snaží bojovat společně s anglickými vojsky s Francií. Dalších 10tis je v náboru v starém Portugalsku. Z okolí Azova je nelze převést neboť je neustále nutné s Golden Horde bojovat. Byla již započata kolonizace Kouban. Díky prakticky nulové koordinaci s anglickými vojsky v březnu 1445 Francie okupuje Hainaut, Provence a anglické Artois, Calais, Gaskogne a je obležen Labourd. Anglická armáda ve Francii je zničena. Jelikož Portugalsko s Anglií je na moři pánem a Francie nemůže jinam dostat svá vojska, boj s Francií je „pozastaven“ a 10tis přesunuto do starého Portugalska. Díky námořní blokádě Algiersu je s ním uzavřen bílý mír. V květnu přichází velmi překvapivá nabídka od Francie (2 bitvy vyhráli, jednu prohráli, okupují 6provincií, válečné skóre 6 na jejich straně) na bílý mír, který je přijat. Dále je již 20tis Portugalců zapojilo do boje s 12tis kastilskou armádou v Almeria, kterou v červnu porazí a v Granada zlikvidují. V srpnu Portugalci úspěšně útočí na Kastilce v Andalucia, které likvidují v Badajoz a Alentejo.
Obrázek
Potom 10tis zůstává na boj s Kastilií, většinou likvidace miniaturních nově narukovaných armád. 10tis je převezeno do Burgundska. Ačkoliv ve válce Anglie od Skotů dostávala na frak, v listopadu přišla překvapivá nabídka na bílý mír. Císař ji s radostí přijal. V prosinci jsou zlikvidovány armády Burgundy a v přímé bitvě v Salamanca zničeno 5tis Kastilanů.
Obrázek
V dubnu 1446 je kolonizován Kouban. Dále je dobyt Ghent a Vlaerdeen (zbylé provincie kdysi mocného Burgundska). Burgundsko se stává vazalem a platí 100dukátů (infamy 3). Nyní se čeká, až uzavře Granada mír s Kastilií. V květnu je dobyta Kalmykia (Golden Horde). V září se diplomaticky podaří přesvědčit Holandsko, aby se stalo vazalem (příště zkráceně diplovazal). Potom Portugalsko zahajuje diplomatickou cestu v Sasku. V říjnu je dobyt Bogutjar. Granada mírem získává Murcia. V listopadu Portugalsko dobývá Saratow. V lednu 1447 mírem Kastilie platí Portugalsku 50 dukátů. V dubnu je dobyt Astrakhan. V prosinci je kolonizován Cherson. V květnu 1448 se diplovazalem stává Sako. V tomto roce Portugalsko dobije Perm a Idnakar.
Obrázek

V listopadu císař vyhlašuje křižáckou výpravu Granadě. Na její obranu se přidává Maroko, které je zatím ve válce s Alžírem. Takže zatím lze nechat vojska pro boj s Granadou. V Granada je zničena její armáda a Portugalsko postupně začne jednotlivé provincie dobývat.
Obrázek
V lednu 1449 je dobyta Granada, v srpnu Almeria a září Murcia. Poté je Granada dobyta. Poté se přesouvají vojska na boj s Marokem. To již uzavřelo mír s Alžírem a přesouvá vojsko k Portugalsku. V lednu 1450 je dobyt Marakesh a Maroko platí 25 dukátů.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Europa iversalis III“