Anglicko zaciatocnik

1000+ historických vůdců, 4000+ monarchů, 250 zemí, 300 leté období...
Chopte se meče a pomocí svých vojsk budujte novou říši. Velké země Vám budou odměnou. Každý má 1000 a 1 možnost jak svého cíle dosáhnout. Dokonalá Europa Universalis IV Vás ohromí a dá zapomenout na díly předešlé.

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
ruso
Rotný
Rotný

Anglicko zaciatocnik

Příspěvek od ruso » 17 úno 2018, 19:35

Tak som si povedal ze okrem HOI vyskusam aj tuto hru od Paradoxu. Bohuzial na moju verziu nie jencestina co mi trosla komplikuke zivotna asi aj rozhodovanie, nakolko nie som v anglictine zdatny. Chcem sa opytat ako cca prebieha hra za amglicko u vas? Ja som si vybral tento narod pre to ze je relativne izolovany co mi na zaciatok vyhovuje :)

Dohral som to nieco za rok 1470. Za ten cas som dosiahol vlastnictvo celych Irskych ostrovov, ktote som dobil vojnou s tamojsimi narodmi. Tak isto ovladam skoro cele Skotsko. Problem nastal, pocas vojny zo Skotskom, ked sa zacali robit vzbury, dost problematicky som to ustal, dohodol so Skotskom mier a porazil vzburencov. Dostal som sa vsak do poriadneho dlhu a nasledne preto znizil vydaje na armadu a lodstvo aby sa mi podarilo dostat v rozpocte aspon do 0.50 dukatoveho plusu. To vsak vyuzilo Framcuzko a vylodilo sa na ostrovoch, ich prival sa mi nepodarilo zastavit a hru som ukoncil. Krajina bolanrozvratena nrstabilna a zadlzena.

Podarilo sa mi za tie roky dostat na technologicku uroven len o jeden LVL v armade a administrative a postavil jeden kostol.

Ako to hrajete za anglicko vy?

JamesCZ
Svobodník
Svobodník

Re: Anglicko zaciatocnik

Příspěvek od JamesCZ » 22 zář 2018, 19:57

Jestli mohu, tak já začal s českými zeměmi a stále mě nejvíce baví. Samozřejmě jsem za začátku volil jednodušší obtížnost.

Moje obvyklá strategie je:

0) Ihned spojenectví s Rakouskem, Saskem a Braniborskem. Přesunout obchodníky do Saska a Vídně.
1) žádní husité (ač mě to jinak mrzí), většinou se jedná o první event. Hned na začátku přesunout všechno vojsko co nejvíce na východ - na Moravu, doplnit stavy do maxima a najmout generála. Pokud totiž člověk zamítne husity, dojde ke vzpouře ve dvou českých provinciích. Nejprve zrušit tu mimo Prahu, a pak tu pražskou.
2) Po vyřešení husitů zlepšovat vztahy s výše uvedenými spojenci, pokusit se stát císařem. V případě potřeby zlepšovat vztahy s ostatními kurfiřty. Zatím neintegrovat Slezsko, jinak je cesta za císařským postem komplikovanější. Být císařem znamená mít o jeden více diplomatických vztahů, lepší prestiž atd.
3) Investovat volné body víry (fakt netuším, jak jinak to přeložit) do vlivu na papeže a později jej ovládat. To Vám přinese další výhody - hlavně +1 diplomat (i když české země mají na rozdíl od např. Rakouska již v základě 3 diplomaty), možnost zakládat křížové výpravy a označovat vládce za kacíře - války s nimi jsou pak jednodušší.
4) Integrovat Slezsko, přes Polsko (+Pomořansko atd) se dostat k moři a ke Krakovu, kde je obchodní uzel.

No a další kroky už jsou na hráči - od integrace HRE, přes objevování světadílů a zakládání kolonií až po např. vládce Evropy...

Jinak iron mode prakticky nehraju - hra se ukládá pouze automaticky a skoro furt - stačí jedno hloupé rozhodnutí nebo chvilka nepozornosti a může být po hře. Dá se to obejít tak, že před závažným rozhodnutím, nebo např. kdy se zemi daří zazálohovat save soubor, ale to člověka přestane bavit. Angličtina je OK, i když jsem si musel pozjišťovat překlad mnoha pojmů na začátku a shlédnout pár českých lets playů na YouTube, pak už to šlo samo celkem. Před EU IV jsem měl zkušenosti jen s Hearts of iron 2.

Později jsem vyzkoušel i HO 4, Crusader Kings II a Victorii II, ale EU IV je prostě nejlepší.
Hráč Europa Universalis IV, Crusader Kings II a Hearts of Iron IV. Velký obdivovatel české historie.

Bergham
Desátník
Desátník

Re: Anglicko zaciatocnik

Příspěvek od Bergham » 10 říj 2018, 09:11

No, alespoň u mě je ta hra taky nesmrtelná. Pravidelně se k ní každé dva měsíce vracím. Posledně se mi podařilo vybudovat docela pěkný stát za Bavorsko, kdy jsme ovládli půlku půlku Německa a mimo jiné i polovinuseverní Itálie. Bohužel jsem zaprodal polovinu Evropy Ottomanům (jakožto spojencům), tak historie by mě asi pěkně odsoudila, ale co už. Bavoři se čachtají u moře a to je hlavní. :)

Teď, po posledním DLC jsem rozjel Indy (Viayanagar - hinduisty) a zase je to úplně něco jiného. Prostě paráda a za tuhle hru jsem strašně rád.

A jako třešnička: mám nahráno už hodně desítek hodin a stále nerozumím všemu. :D

Odpovědět

Zpět na „Europa Universalis IV“