Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 25 dub 2018, 22:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Osmanská armáda je příliš silná
PříspěvekNapsal: 10 srp 2016, 01:45 
Rotný
Rotný

Hraji za Mamluky a vedu válku s Osmany. Je to počáteční fáze hry, ve vojenských technologiích mají náskok jen o jednu úroveň, dělostřelectvo ještě nebylo vynalezeno. Díky silným spojencům jsem měl z války nejdřív radost (obr. 1) - skvělá příležitost Osmany rozdrtit, když máme 2x tolik vojáků. Jenže ouha - po chvíli prohrávám, Osmani nás doslova drtí. Pár počátečních bitev jsme sice vyhráli díky ohromné přesile a bonusům za obranu, ale když Osmané přitáhli s armádami ze západu, situace se prudce obrací. Ne proto, že by měl víc vojáků, ale proto, že jejich vojáci jsou neuvěřitelně silní. Na jejich porážku tak tak stačí trojnásobná přesila! Při naší dvojnásobné přesile již Osmané suverénně vítězí. Dolů přikládám screeny ze hry, snad z toho někdo něco vyčtete, protože já už opravdu nevím

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

obr. 1

Jak vidíte na Obr. č. 2, byť bitva je vítězná, vítězství to bylo těsné a ztráty jsou nakonec téměř stejné. A to byli Osmané bez jezdectva a Mamlukové mají na jezdectvo tradiční bonus. Žádné negativní bonusy za přechod řeky atp. jsem neměl, morálka obou armád byla na stejné úrovni, jen Osmané měli o 5 % větší disciplínu. Přesto čtyřnásobná(!) přesila vybojovala takovou bitvu.

Tady už vidíte větší bitvu. Téměř dvojnásobná přesila, podívejte se, kolik národů dorazilo (mimochodem v krátkém časovém sledu, armády nepřicházely postupně, některé se účastnily předchozí bitvy a další tam zamířily jako posily a v době druhé bitvy už byly na místě). Přesto naprosté fisako a dvakrát takové ztráty. Čím myslíte, že by to mohlo být? Mě už nic nenapadá.

PříspěvekNapsal: 10 srp 2016, 15:20 
Rotmistr
Rotmistr

no jo kdyz oni maji JEN o 1 vojenskou technologii vic.. na zacatku hry je dost velky rozdil.. general dela hodne a i to ze je to otoman dela taky hodne.. navic tvoji spojenci maji slabsi vojaky.. kdyby jsi ty mel tu 1 technologii navic urcite bys vyhral :)

PříspěvekNapsal: 10 srp 2016, 16:05 
Rotný
Rotný

Není to ta počáteční technologie, která znatelně zvyšuje morálku. Není to ani ta technologie, která by jim odemkla nové vojáky, mám stejné jednotky jako oni. Tím to nebude. Ani spojenci nijak významně nezaostávali.

PříspěvekNapsal: 11 srp 2016, 14:52 
Rotmistr
Rotmistr

kazdy rozdil v technologii je dulezity muze tito dat navic shock,fire neco co muze zvratit prubeh boje :) potom je dulezita celkova moralka jakou maji oni a jakou ty pak disciplina ovlivnuje ztraty a navic musis pocitat ze tvoji spojenci budou mit horsi technologii urcite ... pokud by jsi mel stejne silne vojaky jak otoman vyhrajes :) ale evidentne nemas a tvoji spojenci maji este slabsi nez ty proto proste prohravas :)

PříspěvekNapsal: 11 srp 2016, 19:04 
Rotný
Rotný

Asi jsem se špatně vyjádřil - ovšemže každý stupeň dává výhody, nicméně nikdy jsem se nesetkal s tím, že TAKOVÉ výhody. 30ti tisícová armáda s 10 tis. posilami horko těžko porazí armádu o 10 000 mužů bez jezdectva? Ztráty stejné na obou stranách. Morálku měla obě vojska stejná, disciplínu oni o 5 % vyšší, druhy jednotek jsme měli oba stejné, technologii měli spojenci myslím si stejnou jako já a i kdyby ne - tu 3:1 bitvu jsem vybojoval skoro sám, došli až na závěr a bez nich bych měl možná ztráty ještě vyšší. Jinak šlo o rozdíl v technologii 5 (já) a 6 (Osmani). To jim dává tyto výhody:

+0.30 Infantry shock
Infantry fire +0.20 Infantry fire (ovšem jednotky s "fire" nikdo ještě neměl, ani Osmani)
+0.25 Military tactics
+2 Combat width

Tohle nebyla moje první hra a vím, že technologie je důležitá, ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by dávala tak obrovskou výhodu (ještě bych to chápal, kdyby šlo o rozdíl v technologii, která dává třeba lepší morálku nebo dělostřelectvo).

PříspěvekNapsal: 12 srp 2016, 16:02 
Rotmistr
Rotmistr

kazde pole ma nejakou velikost a ikdyby jsi mel 100k proti 10k na poli bude vzdy bojovat pouze urcita cast armady. ten prvni obrazek je celkem OK vyhral jsi ikdyz jsi mel prevahu ale oni meli vetsi disciplinu coz znamena vetsi poskozeni co davaji mil tactics(disciplina zvysuje) zase snizuje dmg coz maji taky vetsi pak otomani maji na lvl 5 lepsi jednotky nez mas ty. tvuj kamara QQ je nomad pokud vim coz znamena ze ma stale zakladni jednotky jako nomad bojujici jinde nez na svem uzemi ma postih do shocku ale ted si nejsem jisty jak se to pocita. shamar bude mit jednotky jak ty nebo zakladni ale spis bych tipoval zakladni tvoji eastern kamaradi maji taky na 5 slabsi vojaky ale je mozne ze maji taky porad zakaladni vojaky. ethiopia ma na 5 lvl lepsi vojaky ale neni jiste zda ma 5 a ikdyby mel jejich vliv bude minimalni. takze jsou tam tvoje jednotky ktere jsou slabsi nez otomanovy pak dalsi cast tvoji armady tvori vojaci kteri budou nejspis stale zakladni. Tvoji spojenci casto muzou mit mensi moralku coz se taky pocita to ze tam bude psana tvoje jako maximalni je pouze jaka je nejvetsi. za dalsi pokud wiki nekeca maji otomani na 6 vylepsenou jizdu coz nevim jake to ma nasledky ale tvuj 10% bonus to urcite nevyrovna.i ve fire fazi fire se neco deje i na zacatku hry ale neni tak dulezita.

shrnuti otoman ma lepsi vojaky lepsi poskozeni a mensi obdrzi. tvoje armada je 1:1 jestli se da rict a je z tve strany nejsilnejsi. zbytek bude o neco nebo i vyrazne slabsi. Otoman mohl mit i stesti pri rollech :) coz hraje taky podstatnou cast. nevim co vic rict ale fire fazi urcite jasne vyhraval ikdyz neni moc dulezita zezacatku a shock bych rekl ze diky lepsim jednotkam taky vyhral :) takze tvoje presila nebyla podstatna kdyby to byla jen tvoje armada o take velikosti tak vyhrajes :). neni to idealni vysvetleni neznam ty praktiky jak co vse funguje presne na cisla ale tohle by mohlo objasnit proc jsi prohral

PříspěvekNapsal: 12 srp 2016, 19:27 
Rotný
Rotný

Ono to ukazuje nejvyšší morálku - tak to jsem nevěděl. Díky. :lol:

PříspěvekNapsal: 12 srp 2016, 22:50 
Rotmistr
Rotmistr

mam pocit ze to ukazuje nevyjssi moralku nebo moralku nejlepsi armady(discipli+general+jednotky+ta moralka :lol: ) kdyz bitva zacala... ti co se priprcnou pozdejc tak uz se neukazi na hlavni obrazovce .... mam to pouze vypozorovane z bitev se kazda armada se musi pocitat podle sve maximalni moralky ikdyz to ukazuje treba 7 moralku a prijdou posily co maji 5 tak nedostanou tu 7 moralku logicky

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina