Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 25 dub 2018, 22:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17 čer 2015, 18:38 
Desátník
Desátník

Nevím, co je v bitvě šok. Nevím, k čemu je vojenská tradice. Nevím, k čemu je ofenzivní šok, defenzivní šok, obranná palba, atd. Nevím, jak správně poskládat armádu. Kolik jízdy, kolik pěchoty, kolik dělostřelectva, aby to bylo správně vyvážené. Vlastně o vedení bitev nevím vůbec nic a ať jsem hledal, jak jsem hledal, nikde jsem to ve hře nenašel, kde by mi to bylo nějak polopaticky vysvětleno.

Většinu mých bitev vypadá tak, že na někoho zaútočím a spíš se modlím, jak to dopadne a kolikrát i s mnohem větší armádou bitvy prohrávám, pokud mi nepomůže nějaký můj super spojenec.. Chápu, že je postih za překročení řek. Chápu, že je postih, když je obránce na kopci. Chápu, že je asi důležitá zkušenost velitele, ač nevím, jak získat velitele, který by měl dvě hvězdy..

Například nyní. Hraju za Čechny. Úroveň válčení mám na 14 a Rakušák podemnou na 13. Proběhlo vyhlášení války a já na jeho armádu o síle 20 tisíc mužů, zaútočil se svojí armádou o síle 30 tisíc mužů. Výsledek? Moje totální prohra.. a tak je to pořád. Ikdyž útočím, ikdyž se bráním. Když útočím třeba s armádou o 30 tisíc mužů na 10 tisícovou, tak jí porazím, ale stejně mi připadá, že u toho ztratím zbytečně moc mužů. Kde dělám chybu?

Mohl by mi to prosím někdo ze zdejších zkušených hráčů nějak polopatický vysvětlit, jak správně vést bitvy, na co se soustředit a podobně, abych tomu přišel na kloub a neválčil stylem pokus/omyl?

Děkuji.

PříspěvekNapsal: 17 čer 2015, 18:55 
Major
Major

Příliš mnoho otázek, které nemají jednoduchou a krátkou odpověď...

Tady najdeš odpovědi na své otázky:
http://www.eu4wiki.com/Army
http://www.eu4wiki.com/Land_warfare
+
http://www.eu4wiki.com/Land_units

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 17 čer 2015, 19:00 
Desátník
Desátník

Tec2do píše:
Příliš mnoho otázek, které nemají jednoduchou a krátkou odpověď...

Tady najdeš odpovědi na své otázky:
http://www.eu4wiki.com/Army
http://www.eu4wiki.com/Land_warfare
+
http://www.eu4wiki.com/Land_units

Bohužel, kdybych uměl dobře anglicky, jistě bych si tyto informace přečetl, ale bohužel neumím, proto se ptám zde.

PříspěvekNapsal: 17 čer 2015, 19:22 
Major
Major

Šok je jedna fáze bitvy, druhou je fire. Ty se v průběhu bitvy střídají. Hodně zjednodušeně - čím víc máš koní, tak tím je pro tebe důležitější shock, kdežto čím víc pěchoty tím víc využiješ fire (platí obecně pro západ).

Vysoká army tradice je dobrá věc - čím víc jich máš, tím víc máš bonusů (například vyšší morálka). Zároveň čím vyšší tradice, tak tím máš vyšší šanci na příchod generála. Lepší je proto verbovat generála při co největší army tradici (obvykle na konci války a toho si nechat do příští, pokud víš, že další konflikt brzy hrozí; případně po nějakým eventu, jenž dočasně tradici zvýší).

Jak poskládat armádu není jedna dobrá odpověď. Státy mají své státní tradice, které to ideální složení mění + se liší státy dle tech grupy. Plus taky hraje svojí roli terén. Obecně pro západní armádu nemá jízda moc cenu - bohatě ti stačí 4ks na armádu. Když budeš mít víc než 50% jízdy v armádě (platí pro západ), tak to je chyba - nedostaneš bonus. Naopak u muslimů je dobré mít fůru koní, stejně tak třeba u Polska. Děla jsou dobrá věc a je jich třeba mít v ideálním případě 1:1 s pěšáky. Pěšáci jsou vepředu a děla jsou v bitvě schovaná vzadu a střílejí. Jenže pěšáci umírají, tak je dobrý nápad jich mít víc, aby se děla nedostala dopředu. Takže od oka ber 1,2-1,5 pěšáků ku 1 kanónu. Ale tady zase bacha na to, že děla jsou mnohem nákladnější.

Plus pak ještě pár dalších věcí - jaké si Rakušák vzal idee. Navíc teď koukám, že rakouská tradice je +10% morálky navíc. A disciplína, generálové etc.

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 17 čer 2015, 21:48 
Desátník
Desátník

super, díky, tohle jsem přesně potřeboval :wink:

PříspěvekNapsal: 16 pro 2015, 21:14 
Desátník
Desátník

Zdravím, nikde jsem nenašel žádný přehled a tak bych se rád zeptal, jak už tady bylo řečeno pro Západ není kavalerie moc důležitá, u muslimů zas hraje velkou roli, já rozehrál hru za Srbsko, a tak mě zajímá, co vlastně platí pro Východ? Zatím jsem si poskládal armádu jak jsem zvyklý, podle Západu, ale nevím, jak to bude fungovat.

Díky za odpověď :P

„Věřte mi, Langu, prvních dvacet čtyři hodin invaze je rozhodujících. Pro Spojence i pro Německo to bude ten nejdelší den.“ ( Rommel k pobočníkovi, květen 1944)

PříspěvekNapsal: 17 pro 2015, 11:34 
Rotný
Rotný

+

Morálku zvyšuje i Power Projection (která se získává zejména při válce proti rivalům - vyhlášení války, sebrání provincií po válce, atd..). Takže pokud chceš někoho napadnout, tak se koukni jestli si ho nemůžeš nastavit jako rivala

+

Pokud používáš žoldnéře, tak u nich je problém, že se postupem času (s lepší a lepší armádní technologií) nevylepšují na nové jednotky s vyšším útokem, obranou a morálkou.
Takže je dobré je čas od času vyměnit. Nejlepší (po finanční stránce) je při válce po bitvě odstranit nejvíce poškozené regimenty (žoldáků, které chceš vyměnit za novější) a rovnou postavit nové. Tím ušetříš alespoň nějaké peníze za obnovování poškozených jednotek.

PříspěvekNapsal: 18 pro 2015, 07:57 
Četař
Četař

Lasik píše:
Pokud používáš žoldnéře, tak u nich je problém, že se postupem času (s lepší a lepší armádní technologií) nevylepšují na nové jednotky s vyšším útokem, obranou a morálkou.
Takže je dobré je čas od času vyměnit. Nejlepší (po finanční stránce) je při válce po bitvě odstranit nejvíce poškozené regimenty (žoldáků, které chceš vyměnit za novější) a rovnou postavit nové. Tím ušetříš alespoň nějaké peníze za obnovování poškozených jednotek.

To je od nového DLC změněno automaticky se žoldáci změní na jednotky, které máš jako normální vojsko.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina