Rady pro EUIV

1000+ historických vůdců, 4000+ monarchů, 250 zemí, 300 leté období...
Chopte se meče a pomocí svých vojsk budujte novou říši. Velké země Vám budou odměnou. Každý má 1000 a 1 možnost jak svého cíle dosáhnout. Dokonalá Europa Universalis IV Vás ohromí a dá zapomenout na díly předešlé.

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
Spasitel
Vojín
Vojín

Re: Rady pro EUIV

Příspěvek od Spasitel » 28 kvě 2016, 10:21

Zdravím no po prvej veľmi dlhej ceste som konečne dohral hral som za Švédsko postupne Škandinávia a jedna vec ma zaujíma ked som získal väčšie územie tak som si musel z toho územia vytvoril vlastný štát, ktorý sa stal môj vazal aby ma rebeli nezožrali alebo nezbankrotoval len po čase mi to nešlo má to nejaký obmedzený počet štátov, ktoré viem vytvoriť ? Inak pridám dobrý tip po čase ked vznikne Ukrajina a s Srbsko tak budú sa snažiť zničiť Madarsko, ktoré necháte zničiť a potom ľahko zaberiete pričom je dobrá aliancia s Moldavskom, Litvou a nechať Rusov nech bojujú s Turkami takže postupne získate Madarsko a získate spojencov Chorvátov či Bulharov. A ešte jedna vec kašlať na čechy a niektoré malé štátiky, ktoré chcete vziať ako protektorát nakoniec vás opustia a prejdú pod rakúsky protektorát :ble: Oplatia sa Benátky, Hessensko a Švajčiarsko tie sa dajú pekne zväčšiť a sú verné :)

tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava » 28 kvě 2016, 14:29

No rady jsou to dobré, ale má to jadnu vadu. Každá hra je téměř úplně jiná a nedá se takhle generalizovat, které státy jsou vhodné a které ne.
Kvilam: kníže Randolf "Zweihänder" Seufer
Anglie 960: Harald II. Norský řečený Šedoplášť
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Hetharia 4 - Dva králové: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 3 - Založení Kalwenu: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 1 - Příchod temnoty: Lid města Kary - kapitán Hagen
Blackfyreovo povstání: ser Aegor 'Bittersteel' Rivers
Husitské války: Sirotčí svaz - hejtman Michal Jiskra ze Sušice
Byzanc 1214: Serenissima Repubblica di San Marco - dóže Tarava II. di Orseolo
Německo 1866: Rýnský spolek

Paradise Lost
Vojín
Vojín

Příspěvek od Paradise Lost » 03 čer 2016, 22:17

Jak bylo výše zmíněno, každá hra je jiná a nedá se přesně říct kdo je vhodný. Když jsem chtěl sjednotit Německo, tak to jde celkem dobře za Brandenburg, ale našel jsem ještě někoho daleko lepšího, který je se třemi provinciemi rozlohou daleko menší než nejmenší česká provincie Niederlausitz. The Hansa jejíž hlavní město Lübeck je centrum obchodu Lübeckého regionu, tudíž peníze z obchodu z této oblasti jdou právě Hanse, proto netrpí nedostatkem financí jako mnoho jiných v začátcích...
Z těchto třech malých ostrůvků se mi podařilo udělat impérium od Rigy po Frísko a od Kielu po Salzburg, a k tomu ještě kolonie. Zatím toto za 250 let.
Začátek byl těžký, dost mi pomohlo ze začátku Dánsko, se kterým jsem se dal do aliance. Bez něj bych to asi nezvládl, takže chce to i trochu vypočítavosti a štěstí. Mimochodem v této hře Francie existuje pouze na Haiti a její území zabralo Burgundsko, které se má vždy rozpadnout, ale ne vždy to musí být podle skutečnosti...

werrek
Četař
Četař

Příspěvek od werrek » 11 črc 2016, 08:20

Řešim jistý problém. Moje kolonie po potlačení náboženské vzpoury je bez jednotek a odmítá vytvářet nové. Všeho všudy má jednu obchodní loď. Tarif mám na nějakých 75% a liberty desire na nějakých 30%. U ostatních kolonií jsem podobnou chybu nezaznamenal.

Neřešil jste někdo podobný problém?

werrek
Četař
Četař

Příspěvek od werrek » 12 črc 2016, 00:17

Tak jsem to vyřešil. Jednoduše jsem je zruinoval :tdsa: . Donutil jsem je změnit státní náboženství :whip: a během boje s naboženskými rebely si nabrali pár půjček a nebyli schopni se postavit na nohy. Do toho vysoky tarify. :D

destanov
Rotný
Rotný

Příspěvek od destanov » 23 črc 2016, 10:48

Nevíte někdo, jak úspěšně hrát za Teutonský řád od roku 1444? Při každičké hře mě hned po pár letech napadne Polsko spojené s Litvou a Mazovskem, často ještě s nějakým dalším spojencem. Velké státy se mnou do aliance nevstoupí, takže se můžu spolehnout jen na takové jako Čechy, Livonský řád a podobně. Takže jak na to?

dedik
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od dedik » 24 črc 2016, 20:19

nevim jakou verzi a jake DLC mas ale vim ze me driv vzdy stacilo hned zlepsit vztahy s rakouskem a dostat se do HRE.. nekdy to nevyjde a polak te napadne driv ale casto se to podarilo a pak uz te minimalne cisar brani :)

destanov
Rotný
Rotný

Příspěvek od destanov » 24 črc 2016, 22:31

Tak to mě nenapadlo. Díky. :) Ale ve hře za Čechy mě Poláci stejně drtí taky, a to jsem uzavřel alianci s Rakouskem. Jenže oni si prevíti počkali 100 let, až Rakousko vedlo válku s Francií, prohrávalo a vykašlalo se na mě. V tu ránu na mém území během pár týdnů přes 100 tisíc Poláků a Litevců a další byli určitě ještě na cestě. To Polsko je hrozně OP, v každé mé hře se z něj stane obří neporazitelný moloch.

dedik
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od dedik » 25 črc 2016, 02:49

jo kdyz litva je nejsilnejsi stat na zacatku tak je to tezke no :D ale urcite to neni nevyresitelne po 100 letech se da porazit i big polsko solove :) zalezi jak tu hru umis/neumis ..... jinak tohle ti pomuze aspon ze zacatku navic muzes expandovat v HRE :) a treba budes mit stesti a polaci litvu pod sebe nedostanou :)

destanov
Rotný
Rotný

Příspěvek od destanov » 25 črc 2016, 11:06

Jsem koukal na různá fóra a lidi s Polskem obvykle potíže nemají. Dokonce většině Polsko brzo zanikne. Hraju bez dlc, takže to možná některé z nich řeší.

AcetonX
Vojín
Vojín

Příspěvek od AcetonX » 26 črc 2016, 09:10

Souhlasím se zde zmíněným, že hra je pokaždy jiná. Mimochodem už jsem si pomalu myslel, že mě hra ničím nemůže překvapit,ale když si dal teď novou hru za Tlemcen, tak jsem koukal místo na úsvit, na pád Otomanů :-D. Normálně většinou mívají aspon jednu z možných aliancí Tlemcen, Marocco nebo Tunis - a ikdyž to pro mě bylo lákavé jít do partnerství s nimi (nadruhou stranu jsem se nechtěl nechat zbytečně zavlíkat do jejich častých válek, odolalal jsem a řekl si, že další alianci kromě Tunisu dám podle vývoje hry a soustředil se na likvidaci/vazalství Grenada, Djerid, Mzab a Togourt. A hle - první klasická válka Genoa/Austria vs. Krym/Otommans - no rakušáci ukončili válku s Florencie/Ferrara a šli Janovanům pomoci. Následný sled událostí - samozřejmě Krym prohrál, toho využívá Karaman/Mamluks, vzápětí Benátky, a pak už jen slíznout smetanu napřed Byzantia a pak i jinak slabé Srbsko, které předtím stihlo zlikvidovat Bosnu a Ragusu - no a v roce 1462 má Ottomans asi 8 provincií. Z toho už se nevzpamatovali a roku 1508 nastal jejich definitivní konec, výmaz z mapy - anichž bych se o to jakkoliv přičinil - zato mám v mapě Chorvatsko a Bulharsko!!!

Poznámka: A k tomu zmiňovanému Polsku/Litva - máte pravdu v počátečních hrách, jsem je měl často jako spojence, ale pak se stanou po vzniku Commonwealth takřka neporazitelnými - sice je ve hře překonám jinými parametry než dobytím, ale do 10 leté války s nimi pak nejdu, ikdyž jsou třeba v pozdních dobách technologicky zaostalejší. Zase nadruhou stranu je to dobrý alianční partner, který se ve svých válkách postará sám o sebe, jen s Ruskem mu je třeba občas trochu pomoci. Problém je, že když už jsem je ve své spolupráci nechal přebujet, je těžké si je znepřátelit, když na druhé straně číhá Francie - protože jakmile bych se pustil do krutého konfliktu s nimi, někdo toho zajisté využije. To samé se mi stávalo na opačné straně, pokud jsem zvolil za jednoho z partnerů Burgundsko, či Francie. Takže teď už to většinou dělám tak, že partnery po 1- 2 válkách, kdy je využiji, střídám - tak, abych ve finále posiloval či profitoval jen já - nikoliv mí partneři. Tozn. dle hesla přítel jsi jen dočasně, pokud to vyhovuje mě a mám z toho zisk :-D Jinak za Bohemii, jsem ve spojení Rusko později i Francie na pomoc s Turky - stát Polsko/Litva postupně vymazal z mapy (část je transformována ve formě Černigov, Kiev a Galicia/Volhynia, ale díky tomu mi jejich roli zaujal Teutonský řád, sice ne tak velký, ale s mnohem lepší technologií :-D

dedik
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od dedik » 28 črc 2016, 01:20

tak sem zkousel toho teutona ac jsem se do HRE nedostal ikdyz jde to tak sem polaky porazil aspon vtom smyslu ze byl white peace... vyhravali jsme ale jelikoz vim ze AI je debilni a moji spojenci by chodili po 1 do nepratel a casem bych to projebal tak sem to peacnul pouze :) ale jde to a neni to tak tezke :)

Lasik
Rotný
Rotný

Příspěvek od Lasik » 01 srp 2016, 09:55

Občas se stane, že Polsko nevstoupí do PU s Litvou. Odhadem tak jedna z 20-30 her :D
Pak to bude asi jednoduší.

ayoz
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od ayoz » 29 srp 2016, 01:18

Začal som hru za Itza (Mayovia) a na to, aby som mohol vytvoriť veľkú Maysku ríšu musím reformovať náboženstvo. Reformácia sa skladá z 5 reforiem, pričom po každej sa odo mna automaticky oddelia všetky krajiny, ktoré so dobyl. Tak sa chcem spýtať, či sa to nedá spraviť tak, aby keď už sa majú odpojiť, tak sa aspoň neodpoja celé? Lebo je to dosť otravné, dobyt po dlhých rokoch všetky potrebné krajiny, dať reformu a všetko zase opakovať. Navyše ta reforma vždy krajinu ekonomicky položí, lebo zase mam veľa armády, menej penazi a všetko padá. Rovnako je na nič, že vlastne miniem stovky admin power len na to, že dookola robím core v tých istých provinciách. A pomaly začínajú prichádzať už Europania, takže čoskoro môže !ať toto oslabovanie sa dokola ešte horšie následky. Tak niekto, kto za nich hral alebo to pozná vie poradiť, ako to čo najlepšie prežiť a či sa to vôbec oplatí robiť?

Spasitel
Vojín
Vojín

Příspěvek od Spasitel » 26 zář 2016, 17:34

Ja som začal teraz na novej verzii s modom kde sa dalo vytvoriť Slovakia lebo tam je slovak nations je to zaujímavé lebo jedine môžte zaútočiť na Moravu či Bohemiu, ktorých mám ako alianciu a proti Polsku s Litvou či v aliancii Rakúska s Maďarskom sa veľa nedá aspoň som anexoval Bosnu a Ragusu, ktorých ničila Albania ale čo potrebujem poradiť neviem či má dakto skúsenosti čo pridali Estates ako tam mám influence udržiavať lebo riadiť nobility je obťiažne už sa mi raz vzbúrili a prišiel som o skoro všetky jednotky dakujem za radu :)

Mela
Četař
Četař

Příspěvek od Mela » 29 zář 2016, 19:23

Poradíte jak spustit westernizaci za Azteky ? Mám všechny výzkumy na 13, stabilitu 3, Přetížení 0 a zvolenou administrativní monarchii. Rok 1536. Musel jsem si trochu pomoci abych mohl udělat alternativní historii ve které aztekové budou expandovat do Evropy.

Lasik
Rotný
Rotný

Příspěvek od Lasik » 30 zář 2016, 18:19

Když najedeš na to tlačítko, tak ti to napíše co je za problém.

Další podmínky jsou:

Musíš sousedit s někým kdo je western a on tam musí mít core

Musíš mít součet technologií o X (nevím kolik) méně než ten soused.
příklad: ty máš součet 3*13 = 39. X je například 7 => musíš mít součet min. o 7 menší. Tvůj
soused má 45. Máš jen o 6 technologií méně => nelze westernizovat.

EDIT:
Btw. Tu stabilitu 3 si získal z eventů, nebo za ADM body sis připravil před westernizací (protože snižuje o 3)?
Jestli si to přípravil za ADM, tak to máš lepší(levnější) jít třeba z nuly do -3 a pak se vrátit za ADM zpět na nulu. Když to zvedáš nad nulu, tak je tam docela velký postih. +50% minimálně.

ayoz
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od ayoz » 07 říj 2016, 13:53

Všimol som si, že už dávnejšie odstránili z hry Storočnú vojnu. Dá sa nejako nastaviť aby tam na začiatku hry zase bola?

werrek
Četař
Četař

Příspěvek od werrek » 08 říj 2016, 18:11

používám mod "1356 - A Timeline Extension Mod" kde si stoletou válku užiješ v plné míře

Bergham
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Bergham » 19 pro 2016, 15:17

Ahoj. Jeden dotaz. Momentálně hraju hru za Bohemii a vysledoval jsem pár věcí, které moc nechápu:
1) mám těsně po 30-ti leté válce. Víte, jak to v tom období v Evropě vypadá a armády se proháněly sem-tam. Několikrát se mi stalo, že jsem se svou armádou přiskočil do probíhající bitvy, ale spojenec, kterému jsem pomáhal se po chvilce z bitvy odpoutal, utekl a nechal mě samotného. Proč toto nemůžu nikdy udělat já?
2) Jaký je praktický rozdíl mezi tím, že z dobytého území udělám Stát nebo Teritorium? Vám, že určitou roli hraje míra možného nastavení autonomie, ale uniká mi ten pravý význam.
3) Jak nejlépe vybalancovat armádu? Momentálně ji balancuji podle vzorce 4/2/1 (tzn. 4t pěchoty, 2t jízdy, 1t děl). Ale viděl jsem tady obrázky, kde hráči mají mnohem více děl. Jaký je váš názor? - něco o této problematice jsem si už přečetl výše v tomto topicu. Tak jaké bylo vaše ideální složení českých armád? :)

Snad to nejsou příliš banální dotazy a nepošlete mě do patřičných míst. :)

Díky

Odpovědět

Zpět na „Europa Universalis IV“