Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 16 pro 2017, 02:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 575 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rady pro EUIV
PříspěvekNapsal: 21 pro 2016, 23:25 
Major
Major

Protože nikdo kvalifikovaný neodpovídá, tak to zkusím já. Dlouho jsem EUIV nehrál a tak mé odpovědi nemusejí být ve stávající verzi platné.

1) Udělat to můžeš, ale ustupující armáda musí být v bitvě dost dlouho, aby mohla ustoupit a též musí mít dost morálky. Když máš málo morálky a je to nekontrolovaný retreat tak je dost pravděpodobné, že i tvůj spojenec má málo morálky, takže ustoupí automaticky s tebou. Ale ve velkých a dlouhých bitvách na horách nebo pokud spojenec přišel o dost později než ty, tak šlo nechat bojovat spojence samotné...

2) Mám pocit že to bylo takhle: když dobiješ provincii, tak má velkou autonomii, kterou nemůžeš snížit (to znamená že ti dává málo peněz) + ti dává overextension. Když ji zcoruješ (to bere čas) tak zmizí overextension, ale vysoká autonomie zůstane. A když ji poté upgraduješ tak instantně doplatíš druhou půlku bodíků a overextensions může klesnout. To první je teritorium a to druhý je pak ten state. Je to dobré kvůli snížení overextension. Teritorií můžeš mít kolik chceš, států jen omezený počet, takže se vyplatí jen v bohatých provinciích. (přičemž "state" teritoria byly větší než jen jedna provincie; na jejich zobrazení je specifický pohled mapy... Pokud se to změnilo nebo je to něco jiného, tak mě opravte.

3) U západních armád je vesměs kavalérie zbytečná. Stačí čtyři kusy jízdy. Děl chceš tolik, aby jich bylo dost na to, aby se zaplnila zadní řada bojiště ze které mohou střílet. Pěšáků chceš tolik, aby zaplnili první řadu bojiště a dělali tak živé štíty dělům v řadě druhé. Ale v průběhu bitvy vojáci umírají a ty chceš, aby děla zůstala vzadu co nejvíce schovaná za pěšáky, takže optimálně aby bylo u pěšáků nějaká rezerva. Čím delší a krvavější bitva tím více chceš pěšáků. Na místech kde je malá šířka bojiště (třeba hory) ti stačí méně děl (jen na zaplnění zadní řady), ale hodí se mít hodně pěšáků. Pokud hraješ za technologicky nadřazený stát a chceš zaostalou armádu nepřítele smáznout rychle, pokud možno aby byla zničena bez ustoupení, tak chceš děl co nejvíc prakticky 1:1.

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 22 pro 2016, 21:55 
Svobodník
Svobodník

Díky. :) Dozvím se někde, jakou šířku má jaké bojiště? Nebo musím počítat čtverečky v bitvě?

Taky bych se chtěl podělit o jednu nemilou zkušenost. Včera a dneksa jsem měl válku s poláky. Armády jsme měli cca stejné, případně já sem-tam větší. Ale hned po startu jakékoli bitvy mi klesla morálka o 50%. Jistě chápete, že takto musím mít mnohem větší množství můžů, abych vyhrál a to mě štve.

Technologicky jsem na tom o jeden bod lépe než poláci. Nezáleží, jestli napadnu ja je nebo oni me. Jen oni meli ***generala, zatimco ja **. Ale i tak, mi ten rozdil prisel priliz. Drive jsem to nepozoroval. Neni ve hre jeste neco, o cem nevim a tohle by mohlo ovlivnovat?

PříspěvekNapsal: 23 pro 2016, 11:27 
Major
Major

Šířka bojiště se zvětšuje dle technologií. Dále ji ovlivňuje procentuálně terén.

Například na začátku hry mají Eastern lepší kavalérii. Takže pokud mají hodně koní a bojuje se na planině a k tomu mají dobrého generála se shockem, zatímco ty máš generála s fire (fire je na začátku hry nicmoc, než se objeví lepší jednotky) + Těch důvodů může být celá řada a blbě se to tahle hádá.

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 27 pro 2016, 10:32 
Rotný
Rotný

No záleží jakou mají oni celkovou morálku a jakou máš ty. Mam právě dojem, že když by oni měli 10 a ty 5 .. tak na začátku bitvy ti ten zelený sloupec spadne hned na půlku.

V probíhající bitvě je někde zobrazené číselné vyjádření obou morálek, tak na to koukni. Když na to najedeš myší tak uvidíš jaký mají bonusy.
Morálka je jedna z nejdůležitějších věcí.

PříspěvekNapsal: 23 led 2017, 18:48 
Rotný
Rotný

Spustil jsem si takhle včera večer hru za Anglii a stala se mi taková podivná věc. Najednou jsem se ocitl v personální unii s Rakouskem, jako podřízený. Měl jsem s nimi uzavřený sňatek a neměl dědice, takže mě to nejdřív nepřekvapilo, ale pak koukám, že můj devětadvacetiletý král vůbec nezemřel, jen se z něj stal pouhý generál.

Můžete mi to někdo vysvětlit? Jak je možné, že fungující král je najednou odstaven a nahrazen cizím? :shock:

PříspěvekNapsal: 20 dub 2017, 22:37 
Četař
Četař

Docela šikovná věcička na otestování různých bojových situací

https://bitbucket.org/Hottemax/eu4-combatsimulator/

(dodatek: bohužel alespoň podle výsledných čísel aplikace nebere v potaz překročení limitu množství kavalérie, takže je nutno s tím počítat)

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2017, 05:57 
Četař
Četař

Zdravím pánové,

mám dotaz, v mírové nabídce jsem od jednoho státu požadoval transfer trade power, teď díky těmto obchodním vztahům jim nemůžu vyhlásit válku. Jde to nějak zrušit? Nikde nic nevidím :( . Možná jsem jen slepejš :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2017, 18:21 
Štábní praporčík
Štábní praporčík

myslím že to bolo kedysi v menu diplomacie daneho štatu...niekde na spodu v ekonomickych veciach....

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2017, 13:01 
Četař
Četař

Tam právě nic není :?

PříspěvekNapsal: 18 srp 2017, 09:33 
Rotný
Rotný

Zdarec,

Snažím se teď o The Third Way achiev za Omán. Poslední pokus není špatný, ale asi neporazím alianci Turecka a Mingu.

O co mi jde:
Přemýšlím, že bych na další pokus zkusil vypnout nějaké DLL (mám všechny) a tím oslabit určité země. Každopádně vypnu Mandate Of Heaven, tím se zbavím Číny, protože se buď rozpadne nebo alespoň nebude mít celou Asii jako Tributary.

Ale přemýšlím, kterým DLL (vypnutím) bych mohl oslabit Turecko. Nemá někdo nějaký nápad?

Díky

PříspěvekNapsal: 19 srp 2017, 09:42 
Vojín
Vojín

Asi myslíš DLC. A ne, žádné DLC, které by nějak zvýhodňovalo Turecko, není.

Ale mohl by sis trochu pohrát v souborech hry :twisted:

PříspěvekNapsal: 19 zář 2017, 09:15 
Rotný
Rotný

Zdravím.

Nedělal někdo achievement: Sakoku Law Go full isolationist in 6 Incidents?

Mám hotovo 5/6. A tři incidenty, který ještě nezačaly. Ale už asi 80 let nezačal žádný nový incident. Když se kouknu na podmínky k jednotlivým incidentům. Tak u jednoho mi to píše, že už uběhlo 30 let od posledního incidentu a druhý mi tvrdí, že ještě neuběhlo 30 let. Což je také divné.

Jediné co mě napadá. Jak jsou jednotlivé úrovně celkové izolace:
0 Open Doors
1 Adaptive
2 Selective Integration
3 Isolationism
4 Closed Doors

Tak já už mám level 4. Možná kvůli tomu už nemůže žádný incident nastat. Takže bych teoreticky musel u třech incidentů dát izolaci. Pak u dvou následujících zase Open, abych se v celkové míře izolace vrátil na menší level a poslední 3 incidenty zase izolaci.

Nemá s tím někdo zkušenosti? Díky

PříspěvekNapsal: 25 lis 2017, 13:58 
Vojín
Vojín

Zdravím páni,

som nováčik, mám odohraných len máličko cca 50 hodín, snažím sa hlavne učiť sa herné princípy. S niektorými si ale neviem rady. Problémy mám hlavne so správou provicnií a najmä s vecami, ako "prijatie" Renesancie a pod. Akým spôsobom to urobiť? Hrám za Moskovské kniežatstvo a čo sa týka technológií som veľmi pozadu. Túto mechaniku však celkom chápem, vôbec ale nerozumiem, prečo ako "developovať" provincie, aby sa mohla renesancia šíriť aj ku mne.

Takisto mi ešte nie je jasné, ako nejak rozšíriť limit, state v krajine, aby som nemal veľa provincií, kde je 75 % autonómia. Viete mi s týmto nejak poradiť, vysvetliť atď.? Za každú radu budem vďačný.

PříspěvekNapsal: 29 lis 2017, 11:09 
Svobodník
Svobodník

Ahoj,

taky nejsem kdoví jak zkušený, ale pokusím se poradit. :) Pokud se nepletu, Renesanci, Knihtisku atd. se souhrnně říká instituce. Je pravda, že především státy mimo Evropu jsou touto mechanikou značně znevýhodněny, protože všechny instituce právě v Evropě vznikají a potom se postupně šíří do celého světa a jejich "nevyzkoumání" má s postupem času za následek zdražování výzkumu technologií. To je nevýhodné především v okamžiku, kdy úhlavní rival sídlí blíž ohnisku šíření instituce a tudíž ji logicky dřív získá. Já vím pouze o jednom způsobu, jak instituci získat dřív, než by dorazila přirozeně a to: pořádně zainvestovat do určité provincie. V okamžiku, kdy se provincie stane dostatečně rozvinutou (a důležitou) urychluje toto přijímaní instituce i když není žádné ohnisko v okolí. A jakmile provincie instituci přijme, začne se z daného zdroje opět přirozeně šířit dále. Z těchto důvodů se snažím do jedné až x provincií (podle velikosti "říše") investovat hned od začátku hry všechny přebytečné body (ne že by jich bylo hodně). :)

No a co se autonomie týče: standardně se dobytá území stávají teritorii, v nichž nelze snížit autonomii pod 75%. V případě, že z teritoria uděláš stát (oblasti států jsou předdefinované a obsahují 2-6 provincií), můžeš autonomii snížit až na 0% (v závislosti na jiných aspektech, např. jestli jsi provincii nepřidělil nějakému stavu (kněžstvo, šlechta, kupci,...)). V případě, že máš Core v teritoriu, tak myslím stojí 50% bodů Coru ve Státu. Tzn., v případě, že uděláš z teritoria stát, musíš těch zbývajících 50% bodů doinvestovat. A stejně tak myslím, že z teritorií kde nemáš Core, nemůžeš udělat stát.
A ještě na jednu věc si dej pozor, počet států je omezen.

Snad je to takto srozumitelně vysvětleno. Kdyžtak se ptej dále. :)

No a když jsem v tom, tak bych se taky rád na jednu záležitost zeptal:
Hraju za Castílii a zaměřil jsem se na kolonizaci. Založil jsem několik koloniálních států (Od Ameriky až po Austrálii), ale jakmile jsem se dostal do oblasti Indonésie, i po získání více než pěti teritorí se kolonie nezakládají, ale provincie zůstávají v mé správě (jen na nich mohu založit obchodní společnost). Je toto nějaká mechanika hry, která v určitých oblastech místo koloní umožňuje založit obchodní společnosti? A pokud ano, o jaké oblasti se jedná?

Díky

PříspěvekNapsal: 29 lis 2017, 11:45 
Rotný
Rotný

Jen opravím: Ne všechny instituce musí vzniknout v Evropě

Renaissance - Itálie
Colonialism - Evropa, Asie, Afrika
Printing Press - Německý region
Global Trade - Kdekoliv (nejbohatší uzel)
Manufactories - Kdekoliv
Enlightenment - Kdekoliv

Colonial regions

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Trade companies

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 575 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina