Megakampaň- Kronika I.

Reporty nebo-li AAR z Crusader Kings II.

Moderátoři: Atlantis, martas3, Vals, Phoenix

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 27 led 2019, 20:26

Obtiažnosť: veľmi ťažká
Náboženská a kultúrna konverzia :pomalá
Azteci: off
Čína:len dobrodruhovia
Vzbury v provinciach: silné
Ciele pre megakampaň v CK je:
Udržať v Európe kresťanstvo a ak sa mi to podarí vytvoriť Svätú Ríšu Rímsku ,ak nie tak asi len Karpatsko.

Kráľ Rostislav I. a Veľká Morava

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Rostislav ,druhý syn kniežaťa Mojmíra, náčelník trenčianského hradiska a okolia nikdy nebol bojovníkom ako jeho starší bratia Predslav a Svetimir.Roku 769 nevládne medzi Mojmírovcami zrovna rodinná súdržnosť Každý zo synov usilujúc o otcovu priazeň a kniežací stolec je schopní spraviť čokoľvek. Rostislav nebol žiadnou výnimkou .Dobre vedel ako to bolo u slovanských kmeňových náčelníkov zvykom,že sa synovia budú o následnicvtvo súperiť a najsilnejší získa titul,či ostane nažive.Krátko po oslavach nového roku kresťaňma datovanom 769 si za ženu berie Rostislav Illinuu ,dvoranku z dvora až z ďalekého severného Gotlandu. Ešte mu žena nestihla zohriať ani manželskú posteľ a už musel Rostislav obliekať zbroj a vydať do boja spolu s bratmi a otcom proti avarským kmeňom.Moravské knieža zvolalo výpravu do Haveského kraja.Rastislav sa z otcom počas výpravy nejedenkrát pohádal .Vadila mu celá táto výprava ,veď údolie Nitry a Prešpurku boli bohatšie kraje ako Haveské pláne.

Avarský chán Dengizikh ,zažíva veľmi krušné časy.Po vpáde moravské kniežaťa do avarských krajov ,vytiahli do boja s rovnakými úmyslami i družiny náčelníkov Valhuna z Carantánnie, ,Senulata zo Slovinska, Teleriga z Bulharska a po čase sa pridal i Vojislav zo Srbska keď sa mu doniesli spravy ,že avarské družiny nestíhajú odrážať všetky nájazdy a ich pocty už nie sú hrozbou.Chán Dengizikh nakoniec nemá iné východisko a o dva roky prepúšťa Mojmírovi kraj Haves za podpísanie mieru medzi nimi.Jemu a jeho rodu prisahal pomstu, dlho mu nevydržala.O mesiac neskôr si ho našiel šíp z družiny bulharského chána Boyana.

772 tragicky umiera počas lovu Rostislavov brat Svetimír. I keď sa u dvora šuškalo ,že za to môže práve Rostislav,ale chýbali dôkazy a nenašiel sa nikto kto by ho verejne obvinil verejne.Nebolo ani komu,knieža Mojmír toho času ležal s tažkou chorobou upútani na svoje lože.

Po jarných oslavách v 773 knieža Mojmír zomiera po dlho trvajúcej chorobe ktorá ho zbavila sily i rozumu. Náčelník Rostislav po smrti svojo otca zdedil hradiská v krajoch Zvolen a Haves. Kniežací stolec však zabral Rostislavov brat Predslav. Hradecký načelnik Otakar ktorý sľuboval Rostislavovi podporu zmenil názor po dvorných klebetách ,že Rostislav ma prsty vo vražde svojho brata Svetimíra. O Rostislavovi bolo známe,že nie je žiadnym vojvodcom za ktorého by sa postavlo dostatočne veľká družina aby otvorene vyzval svojho brata o titul.Preto pokľakne pred svoho mladšieho brata a prisahá mu vernosť. Hneď po titulovaní Predslava na neho Rostislav nasadil svojich špehov a vrahov,aby i jemu sa stala nejaká nehoda ako ich staršiemu bratovi .Keď bude Predslav odstránený ,Hradecký i Olomoucký náčelníci nebudú mať inú možnosť len ho uznať za nové knieža Moravy.

Krátko po narodení syna Slavomíra,knieža Predslav vyráža zo svojou družinou podrobiť si avarské kraje.Tak si Preslavveril ,že nikoho z moravských náčelníkov nepovolal a vyrazil na chána Dronga sám.Ten bol však na neho pripravený.Po roku sa vracia len zo zbytkami družiny s ktorým vyrazil.Chán Drong toho času s nikým nebojoval , poľahky odrazil Predslavov vpád a krv moravských bojovníkov zaliala trávnaté pláne chanátu. Po neúspechu v južných krajoch Predslav stratil značnú časť reputácie u moravskej šľachty. Hradecky náčelnik Všebor si dovoli pozdvyhnúť meč proti Predslavovi a otvorene spochybniť jeho nárok na jeho vládu.Vyhrotenú situáciu v Morave využíva Rostislav a urýchlene plánuje bratovu smrť .Príležitosť sa naskytne keď Predlav vyrazí na cestu k obliehanému rebelujúcemu Hradcu.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Preslavova žena Justína bola v čase Predlavovej smrti bola tehotná a celý dvor bol v očakávaní následníka,ale Rostislav na narodenie synovca nečaká .Ešte pred jeho narodením 774 si uzurpuje Moravský titul pre seba.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po titulovaní a pochováný brata sa Rostilav vydáva na cestu späť do svojho hradiska.Cestou domov,na dohľad od hradiska ho čaká nemílé prekvapenie.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Rostislav tak nejak tušil ,že za tento pokus o jeho život je zodpovední Všebor z Hradca,ale určite nebol jediný.Musel podporovať niekto z jeho vlastného dvora ,ale nevedel kto ,chýbali dôkazy.Potreboval si u šľachty navýšiť prestíž a jediným spôsobom bola úspešná výprava.Výprava prišla práve vhod,do jeho hradiska prišli správy o bojoch za južnou hranicou jeho panstva.

Chán Yavantey rovnako ako jeho otec Drong strávil väčšinou svojho života bojom spokojne časy mieru snaď ani nezažil .Teraz nielenže sa vzbúrili roľníci v kraji známom Csanad proti jeho krutovláde a túžili sa osamostatniť,ešte aj bulharský chán Omotarg na čele vojska vtrhol do jeho krajov z východu.Práve keď boli chánove vojsko na východe krajiny zvoláva Rostislav výpravu za podrobenie si všetkých krajov a titulov čo ešte ostali chánovi Yavateyovi. Vojská chána sú po tažkých prehrách na východe silno oslabené ,V prospech Rostislavoho vojska hovorí aj to,že napadalo každý tábor ,či zhromaždisko nových brancov na ktoré Moravské vojsko narazilo.Po zabezpečení nových území zvoláva Rostislav šľachtu a náčelníkov na svoje hradisko ,na ktorom sa koná veľká veľká oslava.Na nej sa Rostislav vyhlási za prvého kráľa Veľkej Moravy.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Tri roky predtým než roku 798 vzplála hranica s Rostislavím telom ešte zvoláva výpravy na Spiš a Prešpork. Obidve snadné víťazstva pomohli zvýšiť prestíž jemu i jeho rodu u moravskej šľachty.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Naposledy upravil(a) Imperius dne 27 úno 2019, 11:53, celkem upraveno 2 x.

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3520
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Cizinec » 28 led 2019, 07:24

Tak snad se ta megakampaň úspěšně dohraje. ?:)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 09 úno 2019, 18:07

Kráľ Slavomír I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Hovorí sa ,že jablko nepadne ďaleko od stromu ,avšak Slavomír bol presným opakom svojho otca.Bol vzdelaní ,láskavý i meč v ruke mu nebol cudzí a bol i ambiciózny, čo niektorým vazalom vadilo.Pohrebná hostina mŕtveho Rostislava musela byť prerušená po znepokojujúcich správach z východných provincií.Podrobená avarská šľachta,ktorá sa odmietla dostaviť a vzdať úctu zosnulému vladárovi, otvorene povstala proti vláde Slavomíra.Na čele vzbury stál náčelník Timer z Transylvánie.Dobre vedel ,že Rostislav nebol žiadnym bojovníkom za ktorým by stála početná družina bojovníkov.Slavomír musí zvolať šľachtu do boja.Jediný haveský,avarský chán Belkermak zaujal neutrálny postoj.Nepridal sa ani k rebelii ani neposlal kráľovi svojich mužov. Timerovi sa podarilo niekoľko hradisk dobiť v krajoch Spiš,Abov a Zvolen než kráľ Slavomír zhromaždiska pri Brne vydal rozkaz na pochod do Transylvánie.Neďaleko hradiska Gemer sa strhol masaker.V noci z 2. na 3.októbra prepadlo Timerove vojsko Slavomírov tábor.Strhol sa neľútostný boj ,kde mali navrh Timerovi lukostrelci na koňoch .Stále sa presúvali a napadali tábor z rôznych smerov ,pre verných to vyzeralo tak,že útočí početnejšie vojsko než v skutočnosti bolo.Slavomírovi nezostávalo nič iné než ustúpiť.Sám vyviazol len tak tak .Šíp určení jemu zabil namiesto neho jeho verného loveckého psa podarovaného jeho milovanou manželkou .Organizovaní ústup sa pomaly menil v panicky útek ,ktorý využili Timerovi jazda na.Neustále dorážali za prchajúcimi Slavomírovími mužmi a spôsobili v kráľovskom vojsku obrovské straty.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiPo roku bojov sa Timerovi stále darilo pod svoju vlajku stále získavať viac a viac bojovníkov ,hlavne žoldákov. Slavomírovi nezostávalo nič iné než uznať porážku .Nemal na výber .Sťažnosti šľachty boli čoraz častejšie,pokladnica prázdna,preto s ťažkým srdcom posiela 29. augusta k Timerovi posla zo spravou ,že prijíma požiadavky a udeľuje Transylváni samostatnosť.Slavomír sa domnieval ,že Timerovu rebéliu finančne či vojensky podporil bulharský chán Kardam ,ale nemal však pre svoje domnienky žiadne dôkazy.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po prehratej vojne Slavomír potreboval ukludniť vspurnú šľachtu.Na nový rok 800. sa na trečianskom hradisku konala 5 násobná svadba.Kráľ Slavomír si za nastávajúcu vybral Aslaug ,dcéru náčelníka až ďalekého severského Upplandu,ktorá upútala jeho pozornosť vďaka jej genialite.Toho istého dňa sa jeho sestry vydali za synov najmocnejších náčelníkov a utvrdil tak spojenecké vzťahy v kráľovstve.

19. september 802 bol dňom radosti i zlých správ. Kráľovna Aslaug povila nadránom na svet dediča a následníka trónu Mojmíra I. Obchodníci ,ktorý cestovali zo severu na juch po Jantárovej ceste prinášajú veľmi znepokojujúce správy zo severských zemí.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po 10.rokoch mieru Slavomír uprel svoj zrak na východ.Rozhodol sa,že stratené územia o ktoré prišiel je načase si zabrať späť .Zvoláva vojsko na zhromaždisko a 4.mája roku 810 necháva vojsko kráľa Slavomíra hraničné kamene za sebou .Začala vojna o Transylvániu.Chán Khayghalaka si uvedomoval,že jeho vojsko je nepočetné.Narozdiel od svojho otca Timura nezdedil s Transylvániou i priazeň bulharského chána,preto Khayghalak sa dlho vyhýbal boju.Aby dobivačnú vojnu urýchli, Slavomír vojsko rozdelil a začal obliehať hneď 3 provinčné hradiská naráz .Chán ponúkanú možnosť zničiť časť vojska využil a zaútočil .Nevedel však ,že to bola pasca,ktorú mu Slavomír zo svojimi veliteľmi nachystal.Na poli pri hradisku Eger zatial čo sa chán bil s nepočetnou družinou náčelníka Vratislava z Brna ,bolo chánove vojsko obkľúčené a zvyškom Slavomírovho vojska v následnom boji porazené.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Až k Veľkomoravskému stolcu roku 816 sa dostali správy ,že až za Byzanciou je Perzská ríša ťažko skúšaná.Po rokoch útlaku sa jej podarilo vymaniť sa z područia moslimského calipha
Al-Hadiho a už znova museli peržané pokľaknúť pod ďalšími moslimskými pánmi .Teraz zo šírych stepí strednej Ázie.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


V tom istom roku sa od obchodníkov prichádzajúcich na dvorom kráľa Slavomíra i iné správy .Bavorské a lombardské kniežatá sa často búria proti svojim vladárom .Slavomíra tieto informácie veľmi potešili.Kde sa dvaja bijú,tretí vyhráva znelo jedno staré porekadlo. Ihneď zvoláva výpravu s najvernejších zo svojej družiny sa vydáva na dlhý pochod do Álp .Výprava končí až roku 822 .Domov synovi a žene sa vracia so vzácnym korením, látkami až z ďalekého východu, s kresťanskými otrokmi a šľachticmi za ktorých bude pýtať tučné výkupne ale hlavne s zlatom, za ktoré ma v pláne financovať rozširovanie svojich držav. Dokonca často zo svojimi veliteľmi hovoril i o ďalšej expanzii Veľkej Moravy.Hoci boli je vzťahy s kráľom Pomoranov dobré, musel byť Slavomír opatrný.Až veľmi často svrbela pomoranského kráľa ruka na meči.Silné Pomoransko na severe,za východnými provinciami sa usadili kočovní Maďari ,na juhu bulharský chanát vyvolali u Slavomíra potrebu rozšíriť územia Veľkej Moravy.Bolo nutné získať okrem novej pôdy i brancov pre vojsko.Jediným možným smerom ktorou sa dala viesť expanzia bola buď kotlina českého kmeňa ,alebo Bavorské kniežactvá. Nakoniec zvoli český kmeň s večne rozhádáními náčelníkmi .Nechcel riskovať ,aby jeho do bojov o Bavorsko zapojilo i mocné kráľovstvo Austrasia.V českej kotline to medzitým vrelo.Vládnuci rod Premyslovcov bol vyhnaní do Slezska a k moci sa dostali Runovci .Na 1. júna zvoláva kráľ svojich bojovníkov k hradeckému hradisku a s úsvitom druhého ,na príkaz Slavomíra sa celé vojsko vydalo na pochod na Prahu.Dobívanie českej kotliny trvalo tri dlhé, krvavé roky ,než sa Slavomírovi konečne podarilo doslačiť preživších z rodu Runovec k podpísu jeho požiadaviek a uznať ho za svojho kráľa.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Vypálením hraďísk a dedín si kráľ Slavomír moc nevylepšil na reputáciu u nových vazalov,ale dlho sa tým trápiť nemusel.
Roku 826 ho dlho pretrvávajúca choroba upútava na lôžko.Z horúčok blúznil a kráľovi šamani si nevedeli rady.10. mája 829 vzplála hranica s kráľovým telom a jeho duša sa odobral k jeho predkom.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Naposledy upravil(a) Imperius dne 27 úno 2019, 12:10, celkem upraveno 2 x.

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3520
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Cizinec » 10 úno 2019, 07:13

"Král Mojmír - opravdový sadista" - no tak to se máme na co těšit... ?:)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 11 úno 2019, 08:14

urcite ... pre jedneho sadista :whip: , pre druheho hrdina :idea:

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3520
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Cizinec » 11 úno 2019, 15:32

Nu, pokud nebude Via Moravia lemovaná ukřižovanými nebo na kůl nabodenými, tak to snad skousneme. ?;)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 21 úno 2019, 19:28

Kráľ Mojmír I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Rovnako ako za Mojmírovho otca pohrebná hostina neprebiehala podľa plánov. Na konci hostiny po vzdaní holdu mŕtvemu kráľovi mali náčelníci podľa zvyku pokľaknúť pred Mojmíra a odprisahať vernosť novému kráľovi sa strhla roztržka, ktorá skoro skončila preliatím krvi. Náčelník Prokop z Moravy, Milic zo Žatca a Chval z Litoměříc s škodolibým úsmevom na tvári pokľakli ,ale nie pred Mojmírom .Prisahali pred všetkými jeho mladšiemu bratom Rostislavom a vyhlásili ho za svojho panovníka a kráľa Čiech. Mojmír takúto urážku nestrpel .V následnej slovnej roztržke .Keď už meče opustili svoje pochvy,varoval svojho brata i rebelských náčelníkov ,že nedopusti aby sa Veľká Morava rozpadla .Ak sa Rostislav ihneď nevzdá,nepokľakne a neprijme ho za svojho panovníka rovnako ako najmladší z trojice bratov Václav, bude ďalším miestom kde sa obaja bratia strednú bojové pole. Len 14.roční Rostislav vypochodoval spolu s náčelníkmi z hodovnej siene hradiska bez odpovede ,tak začala vojna o moravské kraje a severné Čechy. Koniec vojny sa datuje rokom 832. keď sa Rostislav konečne vzdal a uznal ho i zo svojimi rebelma za jediného kráľa Veľkej Moravy. Mojmír mal sto chuti svojho brata i z rebelujúcimi náčelníkmi popraviť či im odobrať léna,ale nakoniec od toho upustil.Stačilo ,že bratova vzbura zanechala po sebe vypálene hradiská a usadlosti po celej Morave i severe Čiech. Čo Mojmirovi nepridalo na prestiži u miestneho ľudu.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po vojne ktorá rozdelila a spustošila kráľovstvo začal Mojmír premýšľať nad aby jeho následníci nemuseli proti sebe stáť na bojovom poli a kraj neskončil vo víre občianskych vojen. Vedel ,že sú to zvyky jeho otcov ako i ich otcov pred nimi.Slovanská viera komplikuje vládnutie a poskytuje zámienku k vojne ,sú to jej tradície, najsilnejší vládne. Po starostlivom zvážení nakoniec našiel riešenie u svojich konkubín. Theuderada Radoaldingi a Cunigunda Munichingi boli dcérami udinského a aquileiackého vévody, ktoré mu priviedol Mojmírov otec pri svojich lúpežných výpravách v severnej Lombardii.Za dcéry nebolo vyplatené výkupne tak sa stali Mojmírovými konkubínami. I keď už boli skoro 10 rokov súčasťou veľkomoravského dvora praktizovať svoju kresťanskú vieru neprestali. Mojmír vedel aké zvyky a zákony platia v kresťanskom svete a dúfal, že by to mohol zaviesť i vo Veľkej Morave, ale bez zmeny náboženstva a vykorenenia starých zvykov sa to nezaobíde. Rok po vojne presúva svoj dvor na nitrianské hradisko a za ženu berie svoji konkubínu Cunigundu s ktorou už mal syna Rastislava. Po svadbe ju posiela späť k jej rodine do Lombardie .K rodine ,ktorú nevidela cez 10 rokov. Cestuje sňou i delegácia na lombardský dvor s prosbou pre kráľa Atenulfa ” Zbožného ” aby mu pomohol vydať sa cestu pravej viery a pomohol jemu i jeho poddaným prijať do svojho srdca viery v Boha i Krista .Mojmír tiež požiadal kráľa o vyslaní vierozvestcov a učencov na Veľkú Moravu. Kráľ Atenful vypočul jeho prosbu s radosťou a posielal na Veľkú Moravu vierozvestca Ildichesa i s jeho učencami.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Nie všetci boli s pozvaním kresťanských vierozvestcov nadšení. Litold z rodu Runovec ,náčelník českých kmeňov odmietol Mojmírove pozvanie do nového sídla na nitrianskom hradisku a ako odpoveď na jeho žiadosť mu zaslal len hlavu posla s listom ,že radšej zomrie s mečom v ruke ,s Perunovým menom na perách ako keby mal pokľaknúť pred kresťanským Bohom i kráľom ,ktorý sa otočil chrptom vlastnej viere a tradíciám. Mojmír mu toto prianie splnil v nasledujúcej vojne ,ktorá trvala 4 roky.Boli opäť do základov vypálene hradiská v Prahe ,Plzni a Zhorelci. Napichnuté tela rebelov, Litolda a jeho vazalov ,potreté smolou vystavené nejaký čas pred bránami znovu vypálenej Prahy oznamovali miestnym ,že postaviť sa na odpor kráľovi niečo stojí.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Roku 839 boli kráľovi oznámené veľmi znepokojujúce správy. Poľský kráľ Dytryk Presmyslovec si podmanil Bulharský chanát a vytvoril tak Veľko-poľské kráľovstvo. Mojmír vedel kam sa asi uprie zrak Premyslovca po porážke Bulharov.Klin medzi jeho pohanské územia vráža práve Veľká Morava. Mojmír vedel ,že ak vypukne vojna časť jeho vlastných vazalov sa za neho nepostaví. Hlavne české kmene, ktoré vzpurne odmietali prijať novú vieru. Mojmír preto povoláva svojho dvorného špióna z Konšťantínopola spať do Nitry a zadál mu príkaz aby odstránil poľského kráľa zo sveta živých. Mojmír ku spiknutiu prizval i podrobenú bulharskú šľachtu a spolu začali plánovať ako sa zbavia Dytryka Premyslovca.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po niekoľkých pokusoch sa konečne až roku 847 darí spiklencom zavraždiť Dytryka. Nanešťastie vrah bol chytení a vyzradil Mojmírovu spoluúčasť .Teraz namiesto jedného nepriateľa mal 4 rozhnevaných kráľových synov, ktorý si rozdelili poľské kráľovstvo medzi sebou. O rok neskôr Mojmír vyráža na výpravu do Transylvánie proti jednému zo synov ,kráľovi Stanislawovi Premyslovi s úmyslom dobiť časť nového valašského kráľovstva a zabezpečiť tak priesmyky vo východných Karpatoch.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


V 856 dorazili do Nitry obchodníci a priniesli správy z ďalekého Novgorodu. Kráľ Vladimír Rurikovec konvertoval na pravoslávnu vieru . O to viac bola správa neuveriteľná, že veľká časť šľachty konvertovala sním. Kráľ Mojmír si obchodníkov poznával na osobnú audienciu a vyspovedal ich . Videli celé mestá a zástupy ľudí ako stoja na brehoch zamrznutých riek čakajúc až na ne príde rad aby ich mohli kňazi, ktorý prišli až z Byzancie pokrstiť. Mojmír nejaký čas nechcel veriť takým správam.Veď sám videl vo svojom kráľovstve ako dlhé roky kresťanizácia nenapreduje. V čom bol novgorodský kráľ lepší? Mal snáď vernejšiu šľachtu ,či ľud prahol po tom aby sa oslobodil od ľudských obetí krutým pohanským bohom?

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Až do roku 867 sa Mojmír venoval vnútorným záležitostiam. Musel potlačovať pohanské rebélie .Jednu v Čechách a dve na východných hraniciach v Sedmihradsku. Tento rok bol pre kráľa i jeho dcéru Dobroslavu významným. Dcéra Dobroslava sa zasnúbila s kráľom Ririkom II. z Novgorodu a mladý len 14.ročný kráľ súhlasil okrem zásnubami i s uzatvorením spojenectva medzi kráľovstvami. Mojmír konečne našiel spojenca vo vojnu, ktorú dlhé roky oďaloval.Roky sa bezúspešne pokúšal uzavrieť spojenectvo proti poľskému kráľovstvu z Bavorma, Lombardma a Byzanskou ríšou ,ale bezúspešne.
Prípravy na vojnu musel ešte na nejaký čas odložiť. Východnými hranicami sa šírili zvesti o vojsku akýchsi kočovníkoch, ktorý mali v úmysle plieniť veľkomoravké kraje. Boli vyslaní zvedovia ďaleko za východne hranice aby tieto zvesti potvrdili.Zdrojom týchto problémov mal byť Arpád z rodu Arpádovcov. Chán však spolu s kmeňom ,ktorým mal v pláne podľa zvestí vtrhnúť do Veľkej Moravy spokojne vysedával pri táborom ohni kdesi na Kryme. Tieto správy dovolili koncom roku 867 vyzvať svoju šľachtu k svätej vojne proti poľskému kráľovstvu za rakúske kraje. Novgorodský kráľ Rurik II. dodržal dohodu a poslal Mojmírovi na pomoc svoju družinu. I vo svojom pokročilom veku sa ešte dokázal Mojmír oháňať s mečom v ruke ako ktorýkoľvek mladík v jeho vojsku. Na čele vojska sa vrhá proti štítovej hradbe pohanov. Po tvrdých bojoch v okolí Balatonu ,v horských priesmykoch Rakúska sa konečne darí dotlačiť roku 871 poľského panovníka k rokovaniu o prepustení území v prospech kráľa Veľkej Moravy Mojmíra I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Mojmír I. zomiera a zanecháva svoj stolec svojmu jedinému synovi Rastislavi začiatkom roku 872. Na jeho osobné prianie nebolo jeho telo spálene ,ako sa to doteraz tradovalo v krajoch jeho otcov, ale bolo uložené po vzore kresťanských kráľoch zo západu do hrobky.Mohyly navŕšenej na strání vrchu ,ktorý miestni nazvali Zobor.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Naposledy upravil(a) Imperius dne 27 úno 2019, 12:21, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Ilmarinen
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21 čer 2016, 13:50

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Ilmarinen » 21 úno 2019, 19:44

To Poľské kráľovstvo na Balkáne celkom pobavilo :D to by mohlo byť zaujímavé.

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 23 úno 2019, 11:13

Tak dlho sa tam rozťahovať nebude.Veď je treba sprístupniť obchodne cesty k Jadranu a Byzancii.Bavori pýtaju priveľké clo B)

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 03 bře 2019, 13:48

Kráľ Rastislav I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiKráľ Rastislav bol už v zrelom veku 45.rokov keď usadol na Veľkomoravský kráľovský stolec .Kráľovstvo toho času prechádzalo ťažkým časom. Časť šľachty konvertovala na novú vieru ale nie všetci. Užhorodský a moravský náčelníci a krajoch ich léna akoby sa nechcelo vzdať starej viery i po rokoch čo kráľ posielal do týchto krajov vierozvestcov. Rastislav vedel, že v reformácia kráľovstva moc dobre nenapreduje.V reformácii bude pravdepodobne pokračovať i za panovania jeho syna Svätopluka a jeho dedičov. Prvé roky po smrti kráľa sa v kráľovstve a na kráľovskom dvore neviedli v bohabojnom duchu. Medzi šľachtou i mimo nej sa šírili zvesti, že Rastislavov strýc Václav, náčelník z Užhorodu a Mojmírov brat ,zháňa medzi nimi podporu pre svoj nárok na titul kráľa Veľkej Moravy. Rastislav nemal vďaka jeho vplyvu v kráľovskej rade vlastného kráľovstva žiadnu podporu čo ovplyvnilo i možnosti jeho vlády. Václavovi doslova rada zobala z ruky, ale Rastislavovi zostala väčšia časť šľachty verná a nepridala sa k jeho frakcii. Rastislav pripisoval strýcove správanie stareckej demencii. .Vedel ,že sa by si mal zakročiť ,ale nechcel vyvolávať ďalšiu občiansku vojnu v kráľovstve a rozhodnúť ,kto to vlastne vládne vo Veľkej Morave. Starému Václavovi tiahlo už na 58. rok života ,stačilo si len počkať a Rastislav trpezlivý bol.
Okrem domácich problémov zo šľachtou musel kráľ Rastislav sledovať i čo sa dianie za hranicami jeho zeme. Veľká Morava až na západne hranice bola ako klín zarazená v poľských pohanských krajoch.To vzvolávalo ako náboženské tak i obcohné problémy. I keď obchodníci mohli slobodne cestovať cez tieto Bohom nepožehnané kraje, často sa stávali terčom lúpežných prepadnutí a miestna šľachta si od obchodníkov nechala vyplácať mýtne za prechod cez ich panstvá čo len automaticky navyšovalo ceny tovaru,ktorý obchodníci prevážali.
“Veľká Morava musí mať hranice s Byzantskou ríšou a Lombardským kráľovstvom „vyhlásil na zasadnutí kráľovej rady jedného dňa Rastislav . Rada mu však žiadnu podporu v tomto smere vďaka Václavi neprisľúbila či ani nechcela.
Až roku 877 strýc Václav,k nevýslovnej Rastislavovej radosti, konečne zomiera a kráľovi sa uvoľňujú ruky k vládnutiu v jeho vlastnom kráľovstve .Rozdáva tituly v Rakúsku svojim verným vazalom a novo vytvorení titul rakúskeho kniežatstva dáva ako dar rodu Habsburgom.Malému zato vernému rodu.

Počas skorej jari roku 878. bolo z východných hraníc Veľkej Moravy počuť rinčanie zbraní a spev bezbožných pohanov vzývajúcich staré božstvá. V užhorodském vévodství vypukla vzbura voči kresťanskej vláde kráľa Rastislava. Ten musel povolať i vazalské posily z celého kráľovstva aby mohol čeliť pohanom ,ktorých vojsko čítalo na 8000 bojovníkov .Než sa celé kráľovske vojsko na zhromaždisku spojilo , padlo pohanom medzitým za obeť celé kraje Abov a Bereg. Počas obliehania spišského hradiska vpadla do zadných rad obliehajúcim rebelom kráľovské vojsko. Pohania posíleni bylinami , vyznavači starého náboženstva a zvykov sa urputne bránili ,ale i tak im to nepomohlo a boli zmasakrovaní pred hradbami horiaceho hradiska. Tí ktorý si udržali aký taký zdravý rozum sa rozpŕchli do okolitých hôr a dolín. Vodca ,ktorý sa opovážil postaviť sa voči Rastislavi I. bol na príkaz kráľa rozštvrtení koňmi.

Po rokoch mieru v 882. Rastislav nasmeroval svoju pozornosť po správach zo severu k poľskému kráľovi Arnoštovi .Toho času v Poľsku musel kráľ Arnošt riešiť rebelov v Lubline počas dobyvačnej vojne v Besarábii . Práve na niečo také Rastislav čakal. Na pokyn kráľa bola zvolaná kráľovská i vazalská hotovosť pred hradby kráľovskej Nitry. Odtiaľ na čele svojho vojska sa vydal smerom k Arnoštovmu hradisku v Krakowe .Hradisko sa pri pohľade na kresťanské vojsko sa vzdalo po pár dňoch obliehania. To Rastislava presvedčilo o správnosti jeho činov ,že svätá vojna za kraje Ostrihom a Šoproň, ,ktorú vyhlásil je požehnaná samotným Bohom. Poľské kráľovstvo bolo na obsadenie priveľké ,po dlhej porade zo svojim synom Svätoplukom sa zhodol , že je potreba najskôr zničiť vojenskú moc celého Poľska. Tá sa však toho času nachádzala na Tauridském pobreží ,v Besarábii a obliehala hrad Belgorod . Tak začala dlhá púť kresťanského vojska od Krakowa k Čiernemu moru .Po čase cesta zasela do Rastislavovho srdca veľký zármutok. Po dlhej a úmornej ceste na juh zomiera Rastislavov jediný dedič a syn Svätopluk.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiRastislav však nemal kedy čas smútiť za svojim synom. Arnošt sa dopočul, že je Rastislav na ceste aj to ,že nad jeho sídelným mestom vlajú prapory Veľkej Moravy . Ihneď nechá prerušiť obliehanie Belgorodu a nasmeruje svoje vojsko spať na sever aby mohol čeliť svojmu rivalovi.28.Júna 883 za rannej mlhy sa vojská kráľov stretli pri brode cez rieku Maruša. Kresťanské vojsko nadránom v hustej mlhe zaútočilo na pohanov pri brodení cez rieku a rieka toho dňa sčervenala krvou poľských pohanov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti16.septembra 883. priviedli stráže do jeho stanu v tábore posla s listom pre kráľa až zo samotného Vatikánu. Pápež Leo IV. prikazuje Rastislavovi ,aby ukončil všetky vojenské akcie voči Arnoštovi Premyslovi. "Jje nepredstaviteľné aby kresťan viedol svätú vojnu voči kresťanovi. Je to bezbožné kacírstvo." písal pápež kráľovi .Rastislav neveril vlastním očiam čo mu pápež v liste písal. Arnošt, poľský kráľ namiesto toho aby uznal porážku a prepustil Ostrihom a Šoproň Morave tak konvertoval na kresťanskú vieru .Či už to bola Arnoštova vypočítavosť, alebo naozaj našiel vieru v Krista, silno rozhnevalo Rastislava a zdemoloval svoj stan.Rastislav sa ,ale podvodlí Vatikánskemu diktátu a ukončí vojenské akcie voči Poľsku. Táto Bohom prekliata vojna prišla jeho rod veľmi draho. Nehovoriac o nespokojnej šľachte a stave kráľovskej pokladnice.Nielenže nič nezískal ,ale ešte prišiel i o milovaného syna a dediča. Rastislav niekoľko dní zúril a prisahal na všetkých svätých, že jeho rod vymaže ten Arnoštov a Poľsko z máp.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Konverziou ku kresťanskej viere si poľský kráľ nevylepšil prestíž u svojich vlastných vazalov a narobil si vďaka tomu veľa nepriateľov a problémov . V krajine vypuklo povstanie, ktoré sa zdalo byť vhodnou príležitosťou na oslabenie Premyslovca a Poľska samotného. Rychedza Premyslovna , jeho vlastná sestra sa postavila proti jeho vláde.Vynavačka starých bohov zhromaždila rovnako zmýšľajúcich vazalov pod svoj prapor a vytiahla do boja proti svojmu bratovi.
Rastislav síce netúžil po krajoch na sever od hraníc, ale Rychedza umožnila splniť Rastislavovu prísahu, pustiť Arnoštovi trochu žilou a to za to stálo. Po krátkom oddychu ,než posli doručili listy pápežovi a vladárom o vyhlásení s svätej vojny o slezské provincie sa 20.októbra vojsko radí do pochodovej formácie a pochoduje k severným hraniciam kráľovstva.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti25.októbra 889. sa necítil kráľ veľmi dobre a rýchlo sa zadýchaval . Cítil na sebe ťarchu prežitých rokov a nie veľmi vydareného vladárstva. Rastislav si toho večera nechal zavolať do svojich komnát svojho vnuka ,následníka princa Pribinu. Dlho do noci sa sním rozpráva o budúcnosti Veľkej Moravy .Na druhý deň ráno bolo jeho telo nájdené v jeho posteli už bez známok života. I jeho telo bolo uložené do mohyly vedľa mohyly jeho syna na vrchu Zobor.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 17 bře 2019, 15:15

Kráľ Pribina I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Rastislavov syn Svätopluk ,než sa vydal na osamelú púť do nebeského kráľovstva ,stihol ešte zo svojou ženou Emmou du Perche priviesť na svet 3 synov . Boli to Pribina, Mikuláš a najmladší z trojice bratov Vladislava. Po tragickej smrti otca Svätopluka počas trestnej výpravy proti Poľsku, si kráľ Rastislava I. zvoli za dediča všetkého svojho kráľovského majetku a titulov práve najstaršieho z vnukov práve Pribinu. I keď mu po smrti Rastislava I. ešte nejaký ten rok do dospelosti chýbal a nemohol kvôli svojmu veku usadnúť na kráľovský stolec v Nitre, musela byť korunovácia mladého princa odložená a vlády nad Veľkou Moravu sa ujal, Rastislavom menovaní regent Jaroslav z Havesu .Kráľ Rastislav I. si ho vybral ,pretože to bol lojálny a nespochybniteľný vazal ,ktorý už dlhé roky preukazoval svoju vernosť zosnulému kráľovi a tiež bol jeho dlhoročným priateľom. Jaroslav stal pred neľahkou úlohou .Musel mladého Pribinu i jeho bratov strážiť ako oko v hlave .Nielen pred vlastnou šľachtou ,tak i pred tou spoza hraníc Veľkej Moravy. Väčšina kráľovej šľachty po jeho smrti túžila práve po kráľovskom titule a jednou z možností ako to dosiahnuť bolo zbaviť sa následníkov koruny v momente keď ešte mali len symbolickú moc v kráľovstve. Najnebezpečnejšími z moravských šľachticov boli vyznávači starého náboženstva , večne nespokojní s panovaním rodu Mojmírovho ,náčelníci z Moravy a Užhorodu, ktorý ešte pred smrťou starého kráľa hľadali podporu u drobnej šľachty pre svoje pikle voči korune.

Počas obdobia regentstva opäť vypukli na východe kráľovstva ,v Užhorode a okolitých krajoch dve pohanské rebélie ,ktoré musel riešiť regent kráľovským vojskom . To bez väčších problémov porazilo pohanských fanatikov a opäť boli títo fanatici a blázni zahnaní do lesov východných Karpát. Mladého Pribinu hnevalo ,že východne provincie kráľovstva sú stále v okovoch starej viery a zvykov kde ešte stále praktikovali ľudské obete pohanským bohom. Hnevalo ho i neschopnosť a nečinnosť náčelníka Bočeka ,ktorý sa netajil ,že opovrhuje Kristovou vierou a sám je horlivým stúpencom tej starej.

7.mája roku 892 sa uskutočnila oficiálna korunovácia princa po dosiahnutí plnoletosti a regentská vláda vo Veľkej Morave po 4 rokoch končí. Mladý kráľ po usadnutí na kráľovský stolec v Nitre dobre vedel čo za pomery vládnu v jeho kráľovstve a vôbec sa mu to nepáčilo. Pribina sa na vládu pripravoval dlhé roky, vedel ,že ak neumravní a nevymedzí hranice svojim vazalom, ktorý sa príliš často a hlasno dožadovali ústupkov po kráľovi , bude ho to stáť život ,alebo kráľovstvo skončí v ohni vojen o kráľovskú korunu Moravy. Už počas výchovy sa ukázalo, že sa z neho stane veľmi nadaný a bystrý mladík .Na vojenskom poli sa tiež ukázali jeho kvality a medzi veliteľmi sa o ňom hovorilo ako o brilantnom stratégovi. Mladý Pribina si uvedomoval , že je treba myslieť viac ako dva kroky dopredu ako jeho rivali. Ak sa má postaviť proti svojim vazalom a dokončiť reformácie v kráľovstve ,ktoré začal už jeho praded Mojmír I. bude potrebovať spojencov, mocných spojencov, ktorý by mu v prípadnej vzbure neposlušnej šľachty zaistili vojenskú pomoc. Pretože takéto spojenectva sa najľahším spôsobom dajú docieliť len sobášom kráľovských rodov začal s pomocou kancelára Jaroslava z Havesu hľadať nevesty z najvýznamnejších kráľovských rodov v tejto dobe pre seba a svojich bratov. O pár dní po dohode bratov je najmladší z bratov ,Vladislav, zasnúbení s byzantskou princeznou Zanobiou ,dcérou cisára Olvianosa II. Múdreho. I Mikuláš bol toho roku zasnúbení s krásnou princeznou z Austriasie Valencou. Mladý kráľ Pribina sa sám uchádzal o ruku Lombardskej princeznej Amalfrídy ,ale jej kráľovský otec Indulf Lombartský, nechcel o svadbe svojho jediného dediča ani počuť. Sklamaný Pribina preto posiela delegáciu s kancelárom a bývalým regentom Jaroslavom do Modeny , sídelného mesta kráľa Lombardie ,aby skúsil Indulfa presvedčiť a dal súhlas k svadbe.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Po vyhlásení zásnub nastal čas okrem dohodnutého sobášu ,ktorý spojí kráľovské rody spojiť i osud kráľovstiev i spojeneckými zmluvami.
Byzantský cisár o uzavretí aliancie zo začiatku nechcel ani počuť ,ale Kráľ Alexandros z Austrasie súhlasí s podpísaním spojenectva medzi kráľovstvami s nadšením ..Pribina o pár mesiacov sám zistil ,že nebol sám kto mal v pláne využiť nových spojencov pre svoje mocenské hry a čo vlastne bolo dôvodom toho Alexandrosovho entuziazmu.

Kráľ Pribina I. znova opäť skúša svoje šťastie u Olvianosa II. Múdreho začiatkom roku 895 keď bola vyslaná druhá delegácia z Moravy na byzantský dvor .Byzantský cisár si nechal novú žiadosť veľvyslancami predniesť znova a po vypočutí žiadosti s uzatvorením vojenskej aliancie .Cisár napokon súhlasí. Sám potreboval spojencov proti rozpínajúcim sa ríšam moslimov. Veľkomoravský kráľ už mal na svojej strane dve mocné ríše a bol najvyšší čas začať plánovať ďalší krok vo reformácii kráľovstva

I po dvoch rokoch sa kancelárovi Jaroslavovi nedarí uspieť na lombardskom dvore a Pribina sa vzdáva nádeje ,že by kráľ Lomardie Indulf dal veľkomoravskému kráľovi ruku svojej dcéry. Musel sa po neveste poobzerať niekde inde. Už 16.novembra bolo poddaným oznámené ,že sa konajú zásnuby kráľa Pribinu a mladej hrabenky Rodelindy z Pettau, ktorá ohúrila kráľa najme svojou inteligenciou pri návšteve lombardského dvora kráľa Indulfa.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Kráľ Pribina sa nestíhal čudovať po novinkách od obchodníkov zo západu. Francúzky kráľ sa vzdáva veľkej časti svojho pobrežia v prospech severských pohanov. Vikingovia zaberú pobrežie Francúzka a po vyhnaní miestneho obyvateľstva sa usadzujú na dobytom území.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Keď už sa Pribina chystal spraviť ďalší krok vo svojej mocenskej šachovej partie prišli k jeho dvoru nečakane veľvyslanci z Austriaského kráľovstva s prosbou o pomoc pre kráľa Alexandrosa vo vojne proti vzbúrenej šľachte v jeho kráľovstve. Pribina ,chcel či nechcel, musel pomôcť. Na tomto spojenectve závisela jeho budúcnosť i Veľkej Moravy. Roku 897 bol zvolané kráľovské vojsko a po zhromaždení pred bránami Prahy vyrážajú moravské voje na pochod do kráľovstva Austrásie podľa dohody. Spojeným armádam Veľkej Moravy a Austrásie sa darí bez problémov poraziť menej početné vojsko rebelov a ich vodcu Bertlina Burgundského .Po 3 rokoch trvajúcej vojny v 899.keď nad všetkými vzbúrenými hradmi a mestami opäť vlajú vlajky s rodovým erbom kráľa Alexandrosa vojna končí.


Arabský svet volá po džiháde ,veľkej vojne proti bezvercom. Nárek bezvercov je počuť až v Európe kde sa šíri rýchlosťou blesku radostná správa o úspešnom dobitý svätého mesta všetkých moslimov Meccy habešským kráľom Sulaymanom Šalamunským.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti22 novembra 990 rodom Mojmírovcov tak nenávidení rival kráľa Rastislava I., Arnošt Premysl ,poľský kráľ konečne opustil svet živých . Poľské kráľovstvo bolo po jeho smrti rozdelené medzi jeho 2 synov Gierolda I. ,ktorý zdedil Poľskú korunu a druhorodeného Jána I, ktorý zdedil chorvátsky stolec . Konečne tak bola poľské moc nad strednou Európou zlomená . Radosť však Pribinovi nevydržala dlho keď mu bolo oznámené, že rod Premyslovcov sa nejakým spôsobom podarilo získať pomoranskú korunu.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na prelom rokov 900-901 zvoláva do Nitry na slávnosť Kristovho narodenia všetkých svojich vazalov a prednáša šľachte svoju víziu o chystaných zmenách, ktoré nastanú v kráľovstve v novom storočí .Prvým krokom je zavedenie feudálneho systému vlády po vzore západných kráľovstiev ,ktorý Pribina považuje za funkčný oproti tradičnej kmeňovej správy i vykorenenie pohanskej starej viery medzi vazalmi. Nie všetci prijali zmeny zákonov a tradícií s nadšením. Ako obyčajne Perúnovi verný, moravský a užhorodský náčelníci protestovali najhlasnejšie a odmietli sa vzdať svojej viery i kmeňovej správy . Aj napriek protestom mladý kráľ však trval na svojom novom usporiadaní moci a kto sa nepodvolí tomu budú odňaté tituly a léna . Impulzívnoť či snad nerozvážnosť kráľa tak hneď v prvý deň nového roku vyvolalo vojnu ,ktorá rozštiepila kráľovstvo na dva tábory. Vzpurných vazalov neodradilo ani Pribinove spojenectvo s vladármi z Austrásie a Byzancie.
Pribinu volá o pomoc svojich spojencov do boja proti rebelom. Veľkomoravského kráľa sklamalo ,že napriek pomoci ,ktorú sám dal tomu austriaskému ,len byzantský cisár súhlasil ,že pošle Pribinovi svoje vojsko na pomoc. Kráľovské vojsko Veľkej Moravy s Byzantskými bolo v potlačení rebelov úspešné. Prečíslením si rýchlo získalo na bojisku prevahu a rebelov zdecimovali po pár bitkách.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Keď tu byzantský generál oznámil Pribinovi nedobré novinky až z Konštantínopolu . V správe z Byzancie, ktorú generál dostal neboli dobré pre žiadneho pravoverného kresťana. Arabskými krajinami sa šíri správa o vyhlásení džihádu do Anatólie toho času patriace pod správou práve Byzantskej ríše. Byzantské vojsko narýchlo ukončilo svoje akcie na východe veľkomoravského kráľovstva a urýchlene sa začalo presúvať späť do domoviny na príkaz cisára aby mohlo čeliť mudžahedínom z púšte.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


25.júna 903 končí občianska vojna vo Veľkej Morave porážkou rebelov . V putách predstúpili pred kráľa a ten ich nechal verejne popraviť pred zrakmi všetkých poddaných a vazalov. Ich hlavy natreté smolou sa na nejaký čas stali dekoráciou nitrianského hradu. Pribina ešte pochybujúcej šľachte jasne ukázal, že nie je ochotný pristúpiť na ústupky ani kompromisy vo svojom vlastnom kráľovstve.
Týždeň od verejnej popravy rebelov sa konala na hrade kráľovská svadba kde si kráľ Pribina I. zobral za ženu hrabienku Rodelindu z Pettau .Na svadbe boli malým ,zato verný, rodom rozdané tituly a majetky zabavené po vojne vzbúreným vazalom.
20.júla toho roku prichádza späť ku dvoru Pribinov brat Vladislav i s byzantskou manželkou princeznou Zonebiou . Okrem bohatých darov z Byzancie a ďalekého východu pre novomanželov princezná osobne prišla orodovať za svojho cisárskeho otca kráľa Pribinu a požiadať ho aby splatil cisárovu pomoc vo vojne a dodržal spojeneckú zmluvu s Byzanciou. Vojna s mudžahedínma zatiaľ neprebiehala veľmi dobre a Byzancia nutne potrebuje všetkých svojich spojencov. Pribina so žiadosťou o pomoc Byzancii súhlasí a necháva ihneď povolať kráľovské vojsko na zhromaždisko ku hradbám Užhorodu . Začali tak veľké prípravy na dlhý pochod do Anatólie. Zakrátko ešte pred príchodom zimy pod Karpatské hory sa Veľkomoravské vojsko aj zo svojím kráľom vydáva na dlhú a strastiplnú cestu do Byzantskej ríše.

8 dlhých a krvavých rokov bojoval Pribina na strane Byzantskej Ríše. Ako brilantný stratég viedol kresťanské voje do bojov s moslimskými mudžahedínma .Dosiahol značných úspechov a jeho meno si vydobylo značný rešpekt medzi pohanmi v Arábii. Medzi jeho najznámejšie skutky patrí i bitka o Paleokastron v Nikaii. Tu sa v úzkej súteske podarilo Pribinovi poraziť presilu moslimov a zahnať ju na ústup. Odvrátil tak postup calipha Husama II. ,ktorý pochodoval na Konštantínopol .

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Medzi jeho ďalšie úspechy patrí i bitka u Tarsosusu ,23.júla 906 ,kde sa mu podarilo s kráľovskou družinou prebojovať až do stredu moslimského vojska a v osobnom súboji zabiť samotného sultána zo Sýrie.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Avšak to bolo len pár svetlých úspechov v celej vojne. 10.júna 911 mocná Byzanstská ríša padla potupne na kolená .Musela ohnúť chrbát a po dlhej, únavnej vojne Cisár Athimos I., nástupca cisára Olvianosa II. kapituluje .Prepúšťa Anatóliu Arabskej Ríši a od toho dňa spadá pod správu islámu. Pribina Anthimosovu chuť vzdať sa hneď po usadnutí na trón chápal. Vojna si vyžiadala vysokú daň nielen v bojaschopných mužoch ale i v zlate a po tom čo z piesku púšte povstali daľšie 2 armády s 12000 mohamedánmi sa vojna skončiť ani inak nedala. Zbytočne by sa len predlžovala.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po ceste domou len z chabými zbytkami vojska s ktorým pred 8 rokmi opustil rodné kraje ho dostihli ďaľšie správy zo všetkých kútov známeho sveta ,ktorým nevenoval pozornosť počas tvrdých bojoch v Anatólii . Okrem samotnej Anatólie padli do rúk moslimov i samotné Benátky a z hradieb Vatikánu sa dalo voľným okom dovidieť až na moslimské kraje Afrického Sultanátu Itálie.

912 Pribina sleduje s uspokojením situáciu za južnými hranicami kráľovstva. Chorvátske kráľovstvo pomaly ,ale isto mieri k svojmu rozpadu. Regent Invay z Temeša ,ktorý vládne v mene Snowida Premysla nezvláda situáciu v spravovanom kráľovstve ,ktoré mu bolo dané do opatery. Chorvátsko sa tak zmieta nielen v náboženských nepokojoch,kde yznavači starých náboženstiev povstali proti vláde regenta ,ale pridala sa k nim i vlastná šľachta ,ktorá vytiahla do boja za možnosť osamostatniť sa. Pribina vyžíva tento chaos a vtrhne s vojskom do Chorvátska .Po krátkom obliehaný vlajú nad hradiskami v Ostrihome a Šoproňi vlajky s kráľovským erbom rodu Mojmírovcov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti922. džihád do Habešu. Moslimským svetom hýbu náboženské nálady. Moslimovia, vyznavači šiitskej cesty, zo západného Maghrebu volávajú všetkých mudžahedínov do boja za svätú vec.Je načase získať späť svoje stratené posvätné mesto z rúk afrických kresťanov .Po 4 rokoch púštnych bojov sa habešský kráľ Negas vzdáva a nad Meccou a jej priľahlými krajmi opäť vládne islám.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na jar roku 928. vyhlasuje Pribina svoj nárok na samotný Pešť a priľahlé kraje chorvátskeho kráľa Snowida Premysla..I keď po bitke v Havesi a Temeši kde bolo zmasakrovane celé Showidové vojsko už nemal čo by postavil proti Pribinovým vojom, stále tvrdošijne odmietal vzdať sa týchto území . Kráľovské vojsko Veľkej Moravy muselo zdĺhavo obliehať jednotlivé hrady a mestá v celom Chorvátsku a až do roku 931. keď bolo úspešne so Snowidom vyjednal odstúpenie území v prospech Veľkomoravskej koruny vojna končí.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Po narodení druhého syna Pribina vedel, že je načase pokračovať v reformácii a vydať nové zákony. Nechce riskovať .že po jeho skone ,ak sa bratia nedohodnú ,opäť vypukne v kráľovstve vojna o korunu. O to horšie ,že to bude jeho vina, že nedotiahol reformy svojho deda Mojmíra I. do konca .Pribinov ded sa už pokúšal v tom to smere pozmeniť zákony ,ale šľachta mu to nedovolila. Podplatil koho musel, dal odstrániť koho musel a predsa , 9. apríla 934., zvoláva do v mesta Brna kráľovsky snem .Na ňom starý kráľ Pribina I. predstavil vazalom ,kráľovskou radou schválenú ,novú sadu zákonov o feudálnej administratíve. Tá uľahčuje jej dlhodobé rozvíjanie a upravuje i dedičského pravidla následníkov trónu .Od tohoto dňa bude všetky kráľovské tituly dediť len najstarší syn kráľa.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Zatiaľ čo pre východu Európu pomaly ,ale iste prinášajú vieru v Boha vierozvestcovia z Byzancie a Novgorodu ,ktorej sever dlho odolával. Vierozvestcovia a potulný mnísi tu bolo prenasledovaní ako lovná zver .Zdá sa až neuveriteľné ,že za vlády Bertila II. Ulfinga , tvrdohlavý a bojovný Vikingovia z ďalekého severu pokľakli pred Bohom a našli spásu v Kristovom vykúpení roku pána 939.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti6.februara 940. Pribina zvaní “múdry:“ ,ktorý si získal sympatie všetkých vrstiev obyvateľstva i šľachty skonal. Dosiahol za života veľa úspechov na politickom i na bojovom poli a inspiroval mnohých svojich následníkov. Zaslúžene sa zapísal do histórie ako jeden z najvačších kráľov Veľkej Moravy. Česť jeho pamiatke.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 23 bře 2019, 20:26

Kráľ Svätopluk I.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Nebohý Pribina sa zapísal do histórie svojho ľudu pričom jeho odkaz môže byť vzorom vládnutia pre všetkých dedičov ku prospechu kráľovstva i jeho poddaných. Zosnulí kráľ Pribina zanechal svojmu synovi silné kráľovstvo i spokojné vazalstvo. Po jeho reformách administratívy a kráľovskej moci platil vo Veľkej Morave zákon o práve prvorodeného, po meči . To má predchádzať rozpadu kráľovských moci a titulov. Veľká Morava si konečne mohla oddýchnuť od mocenských bojov u kráľovského rodu. Snáď Pribinova reformácie prinesú Veľkej Morave dlhé roky mieru a stability. Okrem Pribinových úspechov na poli vojenskom ,či politickom zaznamenal i značný úspech i v oblasti náboženskej . Šírene pravej viery napredovalo úspešne i za jeho vlády a ku spokojnosti svätého otca na Petrovom stolci zostalo len pár horských oblastí v severných Čechách ,alebo vo východných Karpatoch kde stále vzývali staré pohanské božstvá. Toto všetko stihol Svätoplukov otec Pribina a ak chce Svätopluk vystúpiť z tieňa svojho otca a byť ešte väčším kráľom ako jeho on musí vykonať veľké skutky.

Po pohrebe a uložení pozostatkov kráľa Pribini do mohyly nastal čas korunovať toho nového. Na ňu boli pozvaní vladári susediacich kráľovstiev a okrem domácej šľachty i vzácny hosť ,samotný pápež Clemens III z Vatikánu. Veď kto iní by mal položiť na hlavu nového kráľa korunu Veľkej Moravy ? Ani jeho otcovi sa nepodarilo aby ho korunoval sám pápež. Nie ,že by Svätopluk mal dobré vzťahy s Vatikánom .Spolu s pozvánkou musel Svätopluk pribaliť i značnú sumu z kráľovskej pokladnice čím hneď na začiatku svojej vlády značne zadlžil kráľovstvo .Nič iné mu nezostávalo ak si chcel upevniť svoju pozíciu silného kráľa a ukázať podaním a vazalom, že i on je schopný vládca. Po korunovácii nového kráľa začali do kráľovstva prúdiť umelci a architekti z celého známeho sveta.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


940.rok je rokom križiackych kráľov. Po vzore džihádu i kresťanským svetom sa ako choroba šíria myšlienky o svätej vojne proti bezvercom a o vytrhnutí kresťanských svätých miest z pod vlády polmesiaca.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na tejto náboženskej vlne ,ktorá sa šírila Európou, roku pána 941. si pápež Clement III zaumienil ,že ju naplno využije a vyženie mahamedánov z južného Francúzka. Pápežova správa sa šírila rýchlosťou blesku celým kresťanským svetom. Na pápežov podnet odpovedali tisíce kresťanov a na jeho Boží príkaz sa vydali na nebezpečnú púť do Akvitánie ,aby šírili Boží zákon s mečom v ruke . Nielen obyčajní poddaní ,ale i európsky panovníci vyhlasovali prípravy a zvolávali svoje vojska ,aby pod ochranou kríža vytrhli z područia nezbožných pohanov kraje Akvitánske.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


2. septembra 942 Deus vault za Akvitániu . Medzi vládcov ,ktorý vypočuli pápežskú bulu bol i kráľ Svätopluk .Na čele 5 tisícového vojska Veľkej Moravy vyráža kráľ na dlhý pochod na juh Francúzka ,kde si majú kresťanský križiaci zmerať sily s bojovníkmi islámu. Cesta bola dlhá a nezaobišla sa bez nejakých strát vo vojsku, ale jeho muži boli natoľko disciplinované, že hneď po príchode do oblasti Auvergne sa mohli pustiť do obliehania hradu Rodez obsadeného silami emíra Afulaya II . Obliehanie hradu muselo byť prerušené keď Svätoplukovi priniesli ,2.mája 943,jeho zvedovia správy o blížiacej sa armáde ,ktorá pochoduje na pomoc obráncom hradu Rodez a ukryla sa v neďalekých horách . Svätopluk nechcel čakať až mu vpadne moslimská armáda do chrbta .Po dohode ostatných vládcov sa jej vydali naproti spoločne s bavorským kráľom Giselbertom a vévodom Arnulfom z Hesse. Armádu pod velením emíra Tuiljada z Kereneiky našili v dobrom postavení na horskom svahu a pripravenú na boj. Hneď potom ako sa križiacke vojsko rozostavilo to bojových formácii bolo zavelené k útoku. Zbrklo padali rozkazy panovníkov. Križiaci zaútočil na menej početnú armádu zato v dobrom postavení ,čo malo za následok ,že po pár hodinách vyrovnaného krvavého boja bez víťaza muselo byť zavelené k ústupu a k preskupení sil. Po bitke bolo úbočie hory posiate mŕtvolami moravských križiakov v hojnom počte. Než sa križiacke vojsko spamätalo z veľkých strát a mohlo sa opäť zapojiť do svätej vojny ch v tábore 27. júla 943 navštívili poslovia z pápežskou správou . Tá oznamovala ,že ťaženie do Akvitánie bolo úspešné. Pádišáh Maziba I. Qutal z Magrebu sa vzdal. Oslobodené územia z područia islámu ,vévodství Toulouse a Auvergne ,boli navrátené späť kráľovi Garivaldovi Carlingovi z Astúrie.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


1.marca 945. nezačal príchod jari do Karpát veľmi dobre. Opäť vo východnom vévodství Užhogorodském vypukla vzbura. Nešlo však o pohanskú rebéliu , do tej doby v hojnom počte prítomné v týchto krajoch ,ale o rebéliu sedliakov pod vedením bývalého kráľovského vojaka . Roľníci povstali proti krutovláde kráľa Svätopluka a žiadali samostatnosť. Kráľovské vojsko sa stretlo s roľníkmi u mesta Šikulov. I keď sa zo začiatku to vyzeralo vyrovnane ,po vpáde kráľovskej jazdy do boku sedliackemu vojsku bolo rozhodnuté. Ten kto si nezachránil život útekom do hôr a lesov skončil na mučidlách ,alebo na popravisku. Tak skončila rebélia miestneho obyvateľstva 23.júna 945 .Hlava vodcu Bezmera slúžila ako dekorácia nad mestskou bránou Užhorodu po celý zvyšok roka 945 ..

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


8. apríla 947 detská krížová výprava? Svätopluk dal vyhnať z Nitry i z kráľovstva šialených mníchov ,ktorý prišli orodovať za nevinné moravské deti do detskej križiackej výpravy. Kráľ neveril ich fanatickým rečiam, že ich nepoškvrnené duše , môžu premôcť v boji neveriacich a dosiahnuť väčšie úspechy ako ozbrojené vojská kresťanov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na jeseň roku 947.sa Svätoplukovi I. konečne dostávajú do rúk dokumenty, ktoré dokazujú jeho právoplatný nárok nad krajmi južných Čiech. Svoj nárok však musí kráľ Veľkej Moravy presadiť silou. Vyhlásil preto vojnu poľskému kráľovi Dobro mirovi Premyslovi ,ktorý tieto kraje tou dobou okupoval a vyhlasoval, že sú jeho. Vojna bola rýchla. Poľsko sa ešte nestačilo spamätať z prehratej vojny s Pomoranskom, kde stratilo vévodství Veľkopoľské a už muselo čeliť vojsku Veľkej Moravy . Svätopluk však musel vzdať česť Dobromírovi i jeho mužom. Voči drvivej presile si zachovali chladnú hlavu a statočne sa byli až do úplného konca. Oficiálne Moravsko-Poľská vojna končí 23.augusta 949 po dobitý Sandomierdzu sídelného mesta Poľska.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiPo získaní južných Čiech sa Svätopluk venoval rozvíjaniu svojich lén . Za jeho vlády boli rozšírený systém ciest ,ktoré sa nadpájali na už na staré, existujúce ešte z dôb Rímskej ríše. Cesty boli spevnené a rozšírene podľa požiadaviek obchodníkov. V Nitre bol založený i prvý kráľovský lazaret pre všetkých poddaných bez rozdielu postavenia v kráľovstve. Ak deň netrávil v spoločnosti svojich architektov jeho dvorania ho mohli častokrát nájsť v okolitých kráľovských lesoch ,kde zo svojim synom Karolom trávil väčšinu voľného času na love. Chcel uloviť bájneho bieleho jeleňa, ale zatiaľ sa mu to nepodarilo .

Rod Mojmírovcov sa netajil ambíciami že chcú ovládnuť pobrežie Benátskeho zálivu ,ale na to bolo potrebné posunúť hranice Veľkej Moravy viac na juh .V ceste Veľkej Morave stáli Bosnanské vévodství a Chorvátske kráľovstvo. Kedysi mocné Chorvátsko sa vďaka náboženským a šľachtickým rozbrojom oslabilo natoľko ,že si z neho zo susediacich vládcov každý zabral svoj kus zeme .Tieto dva územne celky stáli v mocenskej ceste veľkomoravského kráľa a Svätopluk I. neváhal. Zaútočil i na pokrstených a veril v rýchlu vojnu.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


25.apríla 954 prekračuje vojsko Veľkej Moravy hraničné kamene Chorvátska. Kráľovna Adleta Premyslovna sa hrdo postavila Svätoplukovej presile na poli neďaleko mesta Kamenec, miestnymi prezývaní Szekesfehervar. Armády dĺho na seba hľadeli a bolo jasné ,že moravania majú značnú presilu. Kráľ dúfal, že sa Adletá vzdá, ale keď prišla od nej zamietnutá výzva zavelil teda konečne rozkaz k útoku .Hneď zo začiatku bitky chcel využiť ohromujúcu prevahu svojho vojska a s kráľovskou jazdou napadnúť práve krídlo chorvátskeho vojska .Než mohla veľkomoravská jazda zaútočiť na chorvátske šíky privítala ich chabá salva šípov .
Či už to bol trest Boží ,alebo neuveriteľné šťastie chorvátskeho lukostrelca, im vystrelení šíp zasiahol veľkomoravského kráľa do krku .Kráľ ešte na vlastné oči vidí ako jeho jazda za cenu minimálnych strát tvrdo drví chorvátske šíky než ho zradí smrtelné telo a s posledným výdychom porúča svoju dušu Bohovi. Už mŕtve telo kráľa bolo po boji vyzdvihnuté na máry ,nabalzamované a poslané spať v doprovode kráľovej družiny do Nitry.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 11 dub 2019, 09:10

Kráľ Karol I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Tragická smrť kráľa Svätopluka na bojovom poli šokovala celé kráľovstvo. Nie však tak ako jeho najbližšiu rodinu. Jeho žena, kráľovná Klementia ,sa zo straty milovaného manžela nepamätala a prišla úplne o rozum .I na jeho synovi Karolovi sa strata otca podpísala . Od tej doby sa začali šíriť reči ,že mladý princ po strate otca zposmutnel ,nenachádzal v ničom zaľúbenie a sám ako mátoha sa túlal po hradných chodbách. Karol bol ešte primladý aby mu bola zverené vládnutie nad Veľkou Moravou. Správu nad kráľovstvom bola zverená regentovi Voislamovi Mikulášovičovi , členovi kráľovskej rady a pánovi zvedov Veľkej Moravy.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Vojna s Chorvátskom pokračovala samozrejme ďalej. Velenie vojska po smrti kráľa Svätopluka I. prebal jeho kapitán Jaakoppi Hannus .Po rozprášení chorvátskeho vojska u Kamenca už kráľovná Adleta Premyslovna nemala čo by proti vojsku Veľkej Moravy mohla postaviť .Po obsadení samotného mesta Kamenec a dobitý sídelného mesta chorvátskej kráľovny v Pecsi , Adleta Premyslovna 10.oktobra 954. podpísuje listiny o kapitulácii.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiRok pána 955. bol rokom božích bojovníkov. Zo sveta prichádzali rôzne zvesti o formovaní kresťanský rehoľných rádov na boj proti bezvercom.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
[

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


25.júna 958. končí regentstvo ,ktoré prebehlo bez väčších problémov. Okrem vpádu lúpežných bánd vikingov do krajov Zvolen a Tešín sa prakticky nič nestalo. Boli to nepočetné skupiny severských bojovníkov ,ktoré nepredstavovali pre kráľovské vojsko žiadny problém .I to poukazovalo na to ako je Veľká Morava silným a stabilným kresťanským kráľovstvom. Nitriansky dvor ešte pred korunováciou mladého princa navštívili veľvyslanci kráľa Bardasa II. z Thrácie a bulharského kráľa Kulina III. .Žiadali ruku kráľovskej matky ,avšak prišli zbytočne. Princ Karol razantne odmietol ich ponuky a nielen kvôli jej chorej mysli jeho matky.

22.novembra 958 sa konala v Nitre korunovačná slávnosť na ktorú boli pozvaní všetci vazali a panovníci s ktorými hraničí Veľká Morava. Pivo ten deň tieklo vo všetkých fontánach v meste a na hostinu bolo pobité stohlavé stádo kráv. Slávnosti trvali celý týždeň a boli zakončené veľkým rytierskym turnajom. Bolo veľa zlomenín avšak turnaj sa zaobišiel bez smrteľného zranenia . Šampiónom turnaja sa stal kapitán kráľovskej družiny Jakoppi Hannus.

961. bol vo svojich 19. rokoch mladý kráľ ešte slobodný mládenec a na ženbu však ešte ani nepomyslel . Hrátky s hradnými a mestskými dievčatami mu bohato stačili. Kráľovská rada v tomto smere bola neúprosná a tlačila mladého kráľa do manželstva .Bolo načase si najsť kráľovnú ,ktorá dá rodu a Veľkej Morave dediča. Mladý kráľ Karol I. bol toho času posledným dedičom po meči v hlavnej vetve rodu. Vzdialené vetvy rodu Mojmírovho sú bezvýznamné a veľkomoravský vazali by nikoho z nich za svojho kráľa neuznali. S pomocou kráľovského kancelár Hrabiša z Olomouca sa nakoniec veľkomoravskou kráľovnou stáva hrabienka Helena z Orvieta.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


4 roky manželstva boli pre mladý pár veľmi ťažké a stále bez dediča. Ani sa nedalo čudovať . Cestovať z Ovieta v Lombardii až do Nitry vo Veľkej Morave je trochu z ruky . Kráľovstvo očakávalo dediča od kráľovských manželov dediča a stále nič. Dvorný lekári kráľa ubezpečovali , že kráľovský pár je zdravý , že je len otázkou času kedy Boh požehná kráľovstvu dediča. Kráľ bol z toho depresiach a v ťažkom strese. Jeho brilantná myseľ stratéga sa potrebovala niečím zamestnať ,keďže dvorná politika ho moc nezaujímala . Začal teda plánovať ťaženia za južné hranice Veľkej Moravy. Chcel pokračovať v pláne svojho otca a dať kráľovstvu prístup k Jadranskému moru. Ďalšou korisťou expandujúcej Veľkej Moravy sa mali stať Symierské vévodství a hrabstvo Bács . Zbytky územii kedysi patriace pod Chorvátsku korunu.
Ťaženie do hrabstva Bács netrvalo ani mesiac ,než obráncom mesta a hlavne hrábatu Ivanovi Dominikovi pri pohľade na vojsko kráľa Karola I. z hradieb mesta došla malichernosť jeho odporu a vydal kľúče a listiny Karolovi od lén kedysi vlastniacich.

Nasledujúce ťaženie do vévodstva Styrmie Jiteja Kobilica tiež netrvala dlho .Síce sa vévodovy Jitejovi zo začiatku podarili prekvapivé víťazstvo ,keď prepadol tábor kráľovskej družiny ,ktorá smerovala na zhromaždisko, ale zbytok vojny sa odohrával v režii veľkomoravských.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
22.12 966. sa kráľ konečne dočkal dieťaťa, ale nie zo svojou ženou Helenou. Kráľovi sa narodila dcéra Mlada ,ktorú mal z obyčajnou hradnou slúžtičkou .Práve ona mu zahrievala posteľ ,keď kráľovná Helena bola na cestách do Lombardie. Kráľ ju síce uznal za svoju, ale jej matku na žiadosť rady poslal do kláštora ,kde sa stala mníškou. Dvorom sa už tou dobou nejaký čas šírili správy, že medzi Karolom a Helenou nie je všetko v poriadku a manželská posteľ zostáva prázdna.

A predsa možno išlo len o dvorné drby . 21. júna 967. sa radostná správa po kráľovstve rozšírila rýchlosťou blesku .Kráľovná Helena je tehotná. Celé kráľovstvo očakávalo narodenie dediča koruny Veľkej Moravy.
O to väčšia radosť bola o rok ,keď Helena priviedla na svet kráľovi Karolovi I. syna a dediča trónu Veľkej Moravy princa Lukáša. Žeby snáď u kráľovského páru svitalo na lepšie časy? Zo začiatku to tak vyzeralo ,ale postupom času sa opäť začali nad manželmi sťahovať mraky.
Rodinná idylka po narodený spoločného dieťaťa v kráľovskom páre nevydržala dlho. O dva roky neskôr ,24.mája 969. ,sa kráľovi potvrdilo to čo už nejaký dobu tušil. I keď spolu už nejaký čas nezdieľali manželskú posteľ mu dvorné slúžky oznámi ,že kráľovná Helena je v požehnanom stave. Ako následne nasadení špehovia zistili ,kráľovná Helena nikdy neodpustila svojmu manželovi Karolovi jeho neveru zo slúžkou a ona sama sa potajomky stretávala s iným. Kráľa táto správa silno ranila a na podnet rady posiela veľvyslanca s listom do Vatikánu zo žiadosťou o rozvod .Helena mala to šťastie ,že sa toho času nejaký čas v Nitre ,ale v rodnom Ovrietu inak by skončila v hradnom žalári. Po posvätenom rozvode od pápeža ho začali zožierať pochybnosti či je i Lukáš ,jeho syn a dedič, jeho potomkom. O to viac času začal tráviť zo svojom staršou dcérou Mladou.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


972.bolo pomalé plynutie času na dvore kráľa Karola I. prerušené správami z Byzancie. Posol priniesol novinky z východných končín a neboli vôbec dobré. Chalíf Ghalib vyhlasíl džihád do Thrácie. Prisahal na Alláha ,že zbaví tieto kraje všetkých džaurov a tisícky mohamedánov jeho výzvu vypočuli. Džihád netrval dlho a už o rok prašivý bezverci mohli oslavovať víťazstvo polmesiaca nad krížom. Byzancia ,ktorá je od roku k roku slabšia a slabšia kvôli neustálim mocenským bojom šľachy sa musela opäť skloniť pred islámom . Cisár Helias Demetrianos sa vzdal a prepustil pohanom vévodství Samos a Thracesia.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na odpoveď kresťanov islámsky svet dlho nečakal. Roku pána 975. pápež Marinus I. vyhlasuje II. krížovú výpravu a práve za stratené byzantské kraje. Tisíce kresťanských bojovníkov ,ktorý chcú odpustky za svoje hriechy smerujú do Konštantínopolu.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Kráľ na čele svojho vojska putuje do Konštantínopolu a odtiaľ do západnej Anatólie. Už po prekročení Bosporu sa kráľ Karol necítil dobre. Miestny vzduch bol cítiť smrťou. Pádišách Togdekin Selžudský rozpútal v týchto krajoch hotové peklo. Dva roky už vládol v dobitých krajoch a stihol povraždiť či zotročiť tisíce pravoslávnych Grékov ,ktorý ti žili pred príchodom islámu. Keď boli všetci mistny pobitý ,alebo odvlečení do otroctva nenašiel nikto kto by pochoval mŕtvych. Začali týmito krajmi šíriť rôzne epidémie a jedna z nich príchode do západnej Anatólie nakazila kráľa Karola. Ten ochorel a jeho kráľovský lekár mu diagnostikoval chorobu známi pod menom ako pomalá horúčka. Po jej vyliečení už to nebol kráľ Karol ako predtým.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Či to bola práve ťažká choroba, ktorú prekonal, ale po vyliečení boli zmeny v jeho správaní zreteľné. Nič ho nebavilo, v ničom nenachádzal radosť. Zádumčivo sa často prechádzal po tábore a ignoroval vojenské porady. Bez brilantného stratéga akým boľ Karol utrpeli vojská Veľkej Moravy drtivé prehry v Cybistre a Aksaray po ktorých sa moravský kapitáni rozhodli stiahnuť z II. Krížovej výpravy. Domou do vlasti sa vracajú už len s necelými 6 stovkami mužov , zbytkami vojska ,ktoré na začiatku ťaženia malo 9800 bojaschopných mužov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


II. Krížová výprava konči úspešne roku 981.porážkou polmesiaca. Boli rozdané dobité územia kráľom nového križiackeho kráľovstva sa stal Theodesius z Aprutium . Samostatnosť mu však dlho nevydržala. Už o rok nad všetkými mestami a hradmi križiackeho štátu hrdo vliali vlajky Byzantskej ríše.
Po návrate z Byzancie sa kráľ motal ako mátoha po hraných chodbách. Stranil sa i svojej dcéry Mlady a vlastne celého dvora. Ani správa, že jeho jediný syn a dedič 10. ročný Lukáš odcestoval to Lombardie ,aby prezval správu hrabstva Orvieto po tragickej smrti bývalej kráľovnej Heleny na love sním ani nehla.

Čas ďalej plynul keď tu 2.júla 984 prichádza o Nitry Chval ,vévoda z Čiech, a pozval kráľa na veľký hon usporiadaní na jeho počesť., ktorý ho mal rozveseliť. Na úpenlivú žiadosť svojej dcéry Mlady kráľ Karol I. napokon pozvanie prijíma a v spoločnosti svojej loveckej družiny a Cvalovych mužov cestujú loviť do neďalekého hvozdu.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 26 dub 2019, 11:38

l

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiKráľ Lukáš I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiMladí kráľ sa vrátil do rodných krajov pod Tatrami nie v dobrej nálade. Po dlhej ceste z Lombardie do Nitry, sídelného mesta Veľkomoravských kráľov, sa cítil nesvoj. Veď už je to 6 rokov čo rodnú zem opustil a musel odcestoval do ďalekej Lombardie ,do hrabstva svojej matky. Ako jej dedič musel prebrať správu vévodstva Ovieta po jej smrti , ktorá tragicky zahynula počas panského honu. Smrť otca ho zasiahla ešte silnejšie ako smrtelná nehoda matky. O to viac vňom vrel hnev , že za kráľovraždou veľkomoravského kráľa sú zodpovedný jeho sestra, i keď nevlastná a Chval z Českého vévodství. Mlada bola o rok staršia a spomínal na ňu ako na svoju staršiu večne veselú a milú sestričku. Ako mohla siahnuť nášmu otcovi a kráľovi na život. Takto sa mu drahá sestra odvďačila za to, že ako dcéra pobehlice ,čo zahrievala posteľ kráľovi Karolovi I., neskončila medzi nevoľníkmi ,ale bola prijatá do rodu Mojmírovho. Namiesto toho sa spriahla s otcovými rivalmi a pomohla mu im ho zavraždiť.
Šesť rokov v cudzine ,medzi cudzincami ,ho naučilo, že veriť môže len sám sebe. Ak má svojim novým vazalom ukázať, že bude schopným vládcom musí sa prejaviť ako rozhodný a tvrdý panovník .Je treba potrestať tento ťažký zločin voči korune Veľkej Moravy . Kráľovražda si zasluhuje patričný trest a po pohrebe kráľa ,keď jeho telo spočinulo v mohyle vedľa jeho predkov ,začal mladý kráľ konať. I proti vôli kráľovskej rady kráľ Lukáš I. dáva kráľovskej družine rozkazy ,aby vypátrali a predviedli jeho sestru do Nitry, ku dvoru a kráľovi na súd.
Nanešťastie drahá sestrička Mlada mala u dvora svojich spojencov a špiónov , ktorý ju upozornili na všetko, čo sa ňu chystá .Včas stihla uniknúť tajnými chodbami než si pre ňu prišli kráľovi muži a odcestovala z kráľovstva ku vzdialenými príbuznými až v Akvitánii.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Lukáša to neprekvapilo a ani nemienil ukončiť snahu o potrestanie svojej sestry. Ak si drahá sestra myslela ,že zíde z očí, zíde z mysli ,tak sa veľmi mýlila. Za šesť rokov svojho žitia v Lombardii , v Oviete neďaleko Ríma, sa mladý kráľ priučil k rôznym praktikám miestnej šľachty. Ak sa nejaký problém nedal vyriešiť diplomaticky , mečom , alebo úplatkom, dal sa vždy vyriešiť za mešec zlata zakúpením služieb miestneho podsvetia .
Pre vévodu Chvala Premysla sa mladý princ rozhodol vybrať osobne na čele kráľovského vojska. Vojsko Veľkej Moravy pochodovalo šírymi krajmi kráľovstva až k zavretým bránam Prahy. Bol vyslaný posol k vévodovi Chvalovi ,aby sa pred Bohom a novým kráľom zodpovedal za zosnovanie kráľovraždy kráľa Karola I. .Na požiadavky kráľa Chval odpovedal, len hlavou posla ,zhodenou z hradného cimburia . Mladý kráľ však nestratil hlavu ako jeho vyslanec a svoje požiadavky adresované Chvalovi predniesol i obyčajnému ľudu natesnanom na mestských hradbách. Buď vyjde vévoda Chval pred brány Prahy a svedie duel s mladým kráľom pri Božom súde ,alebo inak nechá mladý kráľ Prahu vypáliť do posledného trsu trávy a rod Premyslov vyženie z kráľovstva . Vévodovi nezostalo nič iné, prijimút' jeho výzvu. Inak by mu hrozilo, že sa proti nemu postavia i verný vazali a obyvatelia Prahy.. Kráľ Lukáš I. a vévoda Chval sa spolu stretli na moste pred bránami Prahy a zrakmi jej obyvateľov za chladného rána 2.decembra 984 .Súboj sa viedol už niekoľko minút ,keď tu mladý kráľ Lukáš I. spravil výpad ,ktorý ešte v týchto končinách nikto nevidel a Chval sa porúčal mŕtvy k zemi. Po vyhranom dueli s vrahom svojho otca a po prísahe vernosti od nového vévodu Václava sa kráľ Lukáš I. vracia späť do Nitry ,kde medzitým finišujú prípravy na oslavy jeho korunovácie za kráľa Veľkej Moravy.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


V truhlici cenností po matke ,ktorú mu priviezli z Orvieta skrývala v dvojitom dne nečakaný poklad, korunu Lombardských kráľov. Ako sa koruna dostala do vlastníctva jej matky Helene de la Valette si Lukáš netrúfa ani predstaviť.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


2.februára 987 sa v Nitre ,sídle kráľov, koná kráľovská svadba .Svadobné oslavy na počesť novomanželov ,kráľa Lukáša I.Mojmíra a kráľovnej Gisčle de Vendôme ,sú zakončené veľkým rytierskym turnajom. Najväčšiu prestíž ako výťaz turnaja si odniesol hrábie Hartving von Habsburg z Rakúska.

Počas najsilnejšej fujavice toho roku 31.1.989 prichádza na nitriansky dvor muž s tvrdením ,že ho posielajú starý známi z Orvieta a Ríma . Maskovaní muž predal kráľovi malú skrinku s krátkou správou “ srdečné pozdravy z Ríma“ a opäť sa stratil v snehovej búrke ako sa znej zjavil. V krabičke sa v soli nachádzalo zakonzervované ľudské srdce.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


23.6.989 Bol zvolaní džihád do krajov Sindhu .Mohamedánom už nestačilo pomaly okusovať z území Byzantskej ríše tak svoju pozornosť obrátili i na východ ,k bohatým krajom západnej Indie. Bola to práve tá časť Indie ,ktorá sa roku 991 stala súčasťou Arabskej Ríše Chalífa Mubarata II. Abbásida.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Dňom 10.1. 992 sa začala písať historia nemeckého rytierského rádu Ordo domus Sanctæ Mariæ Theutonicorum Hierosolymitanorum i rádu Sovrano militare ordine ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta .

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na jeseň roku 998 sa narodil kráľovskému páru syn Karol II. Pôrod bol pre kráľovnú ťažký a veľmi komplikovaný. Vyčerpal ju natoľko, že ochorela neznámou chorobou a privolaný doktori z celého kresťanského sveta si nevedeli rady. Dlhá choroba sa vliekla celé roky až do toho smutného jarného dňa 6.4. 1007, keď všetkými milovaná kráľovná Gilše zomiera.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Počas vojny ,15.1.1009 ,o francúzsku korunu kráľa Marcomera de Montgomeryho, ktorú si tou dobou nárokoval i Balwin III. Normanský sa datuje i vznik rádu Pauperes commitiones Christi templique Salomonis založeným francúzskym rytierom Hugo de Payens

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


1.10.1009 prichádzajú ku kráľovskému dvoru i správy od Baltského mora .Správy z týchto končín nie sú vôbec dobré pre obchod . Dlhoročne stabilné Pomoranské kráľovstvo sa rozpadlo na dve časti. Pomoranskú korunu zdedil Actune II. Premysl a na Pruskú korunu vlastniacu Januszom II. Premyslom. Znesvárení bratia sa hneď pustili do seba tužiac po korune toho druhého.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Kráľ Lukáš I. síce mal v držaný korunu Lombardie ,ale len prislabý nárok na kráľovský titul. Rovnako ako on i jeho syn Karol II. boli veľmi vzdialenými príbuznými rodu Alachisling ,ktorý vládol Lombardii po stovky rokov. Stárnuca kráľovná Lombardie Matusuntha Alashisling si za svojho následníka zvolila svoju vnučku Márgot de Vedôme .Práve s ňou sa 5. júla 1009 konali oslavy zásnub s dedič Veľkej Moravy, princom Karolom II.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Roku pána 1011, dňa 16.10 oznámil pápež Leo V III. krížovú výpravu ,ktorej cieľom bolo vytrhnúť Boží hrob z rúk hadrových hláv. Náboženský zápal tou dobou však bol v Európe na absolútnom minime. Heretický vládcovia ktorý sa dostali na tróny v Škótsku, Astúrii,Aragorne a vo Švédsku rozhodne nemali vôľu podporiť rímskeho pápeža .Vojnou o korunu zmietané Francúzko tiež nemalo kedy Pápežovi Leovi V nezostávalo nič iné len krížovú výpravu roku 1013 odvolať.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


1.3.1014 zavládol na kráľovskom dvore v Lombardii smútok. Staručičká kráľovná Matasuntha zomiera vo veku 72 rokov a na jej trón nastupuje nastávajúca snacha kráľa Lukáša I. Margot de Vendôme. Do krásy i múdrosti moc od Boha do vienka nedostala .Bola to lenivá , závistlivá a pyšná mladá kráľovná. Typická francúzska šľachtičná. Od roku 568 kedy bolo kráľovstvo Lombardia založené na jej čele vždy stál lombardský rod Alachisling . Až s nástupom Margot de Venôme na kráľovský trón Lombardie je prerušená táto dlhotrvajúca vládnuca línia tohoto rodu.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Ešte toho roku 6. 10 .1014 na jeseň po dovŕšení 16 rokov princa Karola II. sa v Cremone ,sídelnom meste nového Italského kráľovstva , koná veľkolepá kráľovská svadba. Mladá kráľovná Margort de Vendôme si berie za muža princa z Veľkej Moravy Karola II. . Šľachta oboch kráľovstiev je v plnom očakávaný narodenie dediča ,ktorý spojí nielen rody ,ale i dve mocné kráľovstva do jednej silnej ríše. Ako sa medzi obyčajným ľudom hovorí „ do roka a do dňa“ v zime 11.12. 1015 si Italská kráľovná splnila povinnosť a priviedla na svet dediča Italského a Veľkomoravského trónu ,syna Boleslava.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


31.10. 1019 sa z Konštantínopolu šíria správy o chystanom džiháde do Byzantskej ríše . Chalíf Mahdih volá po svätej vojne proti džaurom z Thrácie . Pod svoj prápor volá všetkých pravoverných mohamedánov schopných a ochotných pozdvihnúť meč za pravú vieru.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


V zime roku 1021 prišli z italskej Cremony tragické správy pre veľkomoravský dvor. V dopise ,ktorý prišiel zo sídelného mesta Italského kráľovstva, informoval starého kráľa Lukáša I. o tragickom skone jeho jediného syna a dediča Karola II. Princ Karol II. zomrel po ťažkej chorobe, ktorá tou zimou kosila všetkých ľudí v tých krajoch. Ani privolaný najlepší lekári z celého kráľovstva mu nevedeli pomôcť.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiRoku pána 1023 11.9.bola pápežom Leom V. vydaná pápežská bula ,ktorá volá všetkých veriacich na III. Krížovú výpravu do Jeruzaléma. Nastal čas oslobodiť Boží hrob od pohanov. I tu sa opakuje situácia spred 12 rokov. Vlna kacírstva ktorá prebehla predtým pravovernou Európou ju učinila neschopnú sa postaviť proti rozpínavosti islámu.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiKráľ Lukáš sa nevenoval výbojným vojnám. Nie ,že by nechcel, ale bola to hlavne vina moravského vévody Vojtecha Slavníka ,ktorý za 30 rokov služby korune na poste kancelára Veľkej Moravy nebol schopný vypracovať viac ako jeden ,jediný nárok na hrabstvo Varazdin . I tak Veľká Morava prosperovala. V kráľovských krajoch rástli nové obce i mestá ako huby po daždi a za vlády Lukáša I. tieto kraje zažili obrovský rozmach obchodu. Nelenil ani v politickom živote. Počas rokov mieru a prosperity si upevňoval svoju moc v kráľovstve. I jeho popularita u obyčajného ľudu bola vysoká a preto smútilo celé Veľkomoravské kráľovstvo keď,tesne pred svojimi 59.narodeninami, zomiera 5.12. roku pána 1026. Svojmu nástupcovi a vnukovi Boleslavovi I. zanechal stabilné a vnútorne zjednotené kráľovstvo.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3520
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Cizinec » 27 dub 2019, 06:48

Čeká nás tedy Moravsko-Lombardské království? "Let the world tremble"? ?;)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 27 dub 2019, 11:58

nóó.. prečo sa spokojiť len s kráľovstvom :tssa: https://www.youtube.com/watch?v=Yhs3j5FIPmc

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3520
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Cizinec » 27 dub 2019, 12:18

Taky pravda. ?:)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 22 kvě 2019, 11:21

Správy zo sveta.
Po neúspešnej rebélii Bolwina III. z Normandie o francúzsku korunu ( medzi 992-1009 asi ,nemám screen tejto časti Európy) sa jeho príbuznému Aflsonsovi I. Normanskému darí uzurpovať pre seba korunu Anglickú. Týmto činom tento normanský rod z Francúzkeho pobrežia Lamanšského prielivu nahradil v čele Anglicka anglo-saský rod Wuffing. Úspešná invázia Normanov na Britské ostrovy sa konala medzi rokmi .... netuším až 1020.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Habešské kráľovstvo, ktorého vládnuci rod mal korene od samotného legendárneho kráľa Šalamúna čelilo po rokoch rozmachu svojmu pomalému ,zato istému zániku. Vnútropolitické nezhody a dve moslimské ríše na jeho hraniciach pre osamelý ostrov kresťanstva v mori moslimov ,oddelené od svojich bratov vo viery, neveštilo nič dobré .Aby kráľ Lema I. uchránil akú takú nezávislosť Habešského kráľovstva sa vzdal viery svojich predkov a konvertoval k sunnitskej viere.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Kráľ Boleslav I.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Len 10. ročný Boleslav dostal do vienka po matke a starom otcovi kráľovstvo ,ktoré do tej doby nemalo v strednej Európe obdoby .S titulmi a majetkami však získal i veľa nepriateľov ,ktorý mali na svedomí smrť jeho matky, Italskej kráľovnej Margot. Tá zomrela za záhadných okolností ,len rok pred skonom jeho starého otca kráľa Lukáša I. z Veľkej Moravy. Chladnúce telo kráľovnej Margot bolo nájdené jej dvornými dámami v kráľovniných komnatách bez známok života. Správu celého kráľovstva ,kvôli nízkemu veku princa Boleslava, bola zverená do s rúk regenta-biskupa Ansfritha z Crema. Pre nebezpečenstvo zo strany lombardskej a italskej šľachty bol mladý kráľ na žiadosť regenta poslaný do rodných krajov jeho otca spod Tatier .Regent musel poslať mladého princa čo najďalej od politických hier a ostrých dýk lombardsko-italskej šľachty. Regent-biskup Ansfrith už zo začiatku svojej prepožičanej vláde musel čeliť nielen politickému tlaku zo strany vlastnej šľachty, ktorá otvorene nesúhlasila s nástupom rodu cudzincov ,Mojmírovcov ,na Italský trón, ale i náboženským nepokojom po celom kráľovstve . Náboženský fanatici po celej Európe si bibliu vykladali po svojom a takéto bezbožné myšlienky si našli u obyčajného, prostého ľudu úrodnú pôdu. Jeden takýto fanatik vyvolal náboženský rozkol ,ktorý prepukol až do katarského povstania v italskom kraji Arrezu. Kráľovské vojsko na príkaz samotného regenta-biskupa toto povstanie krvavo potlačilo a do histórie sa zapísalo i ako katarský pogrom v meste Albizzate roku pána 16.1.1027.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


V zime 21.12. 1026 navštívil nitriansky dvor a regenta-biskupa dôležitý posol z Vatikánu. Mladému princovi a regentovi odovzdal dopis s pečaťou pápeža Silvestra IV. PV dopise píše o pápežskej bule, ktorá zvoláva všetkých pravoverných kresťanov k III. Krížovéj výprave do Svätej zeme. Cieľom Svätej výpravy je ,ako i za posledné roky a pokusoch o jej zvolanie, bolo vytrhnúť Boží hrob a samotné sväté mesto Jeruzalem z rúk Arabskej ríše. Regent-biskup Ansfrith súhlasí, že vazali sa môžu pripojť k výprave a princ finančne podporí Križiakov ,ale samotné kráľovské vojsko sa výpravy nezúčastní. Kráľovské vojsko musí zostať vo svojich hradoch a pevnostiach. Regent musel čeliť i heretikom vo vlastných krajoch a nielen im. Priveľa vlastných vazalov túžilo po kráľovských tituloch mladého kráľa Boleslava. Práve oni by mohli využiť neprítomnosť kráľovského vojska a zvrhnúť regenta i mladého princa. Každý z nich túžil po kráľovských tituloch a majetkoch pre seba ,čo bolo zatiaľ pre regenta dobré,neboli jednotný. Regent-biskup musel najskôr stabilizovať kráľovstvo než sa kráľovské vojsko bude môcť vydať za jeho hranice. III. Krížová výprava do Svätej zeme končí po 7 rokoch krvavých stretov v Anatólii, Sýrii i v okolí samotného Jeruzalema . Boje sú ukončené medzi Kristovými bojovníkmi a pohanmi , roku pána1034, po tom čo sa kresťanské vojska stiahli späť do Európy. Chalífovi Fadilovi sa podarilo po rokoch zdržovacej vojny uhájiť sväté mesto Jeruzalem pred bojom vyčerpanými Križiakmi.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Počas III. krížovej výpravy, roku 1027 bol ukončení i džihád (1019-1027) do Byzancie zvolaný ešte za vlády kráľa Lukáša I. .Mohamedánov rozprášil a zahnal späť za Bospor geniálny a brilantný stratég, byzantský cisár Symmachos II. Constantinides . Dokázal to čo sa po dlhé roky nepodarilo žiadnemu z jeho cisárskych predchodcov. Porazil mohamedánske hordy bezvercov a ubránil tak Byzantskú ríšu pred ďalšou potupnou porážkou a strátou svojho územia. Svojim hrdinským činom si vyslúžil od svojich poddaných i vo svete prívlastok „Drtič“ a pri vyslovení jeho mena sa kdekomu z islámskych vladárov roztriasli kolená.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiPočas miernej zimy a pár dní pred Kristovými narodením dňa 11.12. 1031 sa konajú skromné oslavy v Nitre .Šľachta i obyčajný ľud v meste oslavoval koniec vlády regenta -biskupa Ansfritha z Crema a nástup mladého princa Boleslava I. Mojmíra na trón svojich predkov. Oficiálna korunovácia Boleslava I. kráľom Veľkej Moravy, Itálie, Čiech, Romagny a Carinthie nasledovala hneď na nový rok 1032 .Na korunováciu boli pozvaní vladári zo všetkých kráľovstiev s ktorými Veľká Morava mala spoločné hranice . Po korunovácii sa mladý Boleslav I. s entuziazmom ujíma spravovania svojho veľkého kráľovstva, ktoré to naozaj potrebovalo. Panovník takto veľkého kráľovstva mal čo robiť aby udržal jeho stabilitu a vlastne celé kráľovstvo pokope. Bohužiaľ nepriateľov koruny neubúdalo, práve naopak každým rokom ich pribúdalo viac a viac .Regentovi-biskupovi Ansfrithovi sa i pri jeho úpenlivej snahe ich počty nepodarilo znížiť. Časť italských vazalov kulo intrigy voči Boleslavovi už od jeho narodenia i už od titulovaní jeho matky Margot Italskou kráľovnou. Nikdy neodpustili starej ešte Lombardskej kráľovnej Mutusanthe, že svoju korunu a tituly odkázala cudziemu rodu. Šľachta z pod Južných Álp chcela dosadiť pre Italskú korunu vlastného kráľa zo svojich italských rodov. Nelojálna šľachta bola len špičkou problémov v kráľovstve v tých časoch nad ktorými si mladý kráľ Boleslav musel lámať hlavu. Kacírske myšlienky , ktoré zapustili korene v niektorých krajoch kráľovstva Veľkej Moravy robili starosti kráľovi Boleslavovi, ale i jeho biskupovi Ansfrithovi .Len mesiac po korunovácii už musel Boleslav I. s mečom v ruke a na čele kráľovského vojska vyraziť do italských krajov potlačiť františkánskych heretikov v kraji Ferrera. Náboženské nepokoje v kraji boli potlačené 24.8 u mesta Polesine .V ten deň odovzdalo Bohu svoju dušu na 4000 hriešnikov. Rebélia bola potlačená avšak nie zahubená. Ako potkany sa rozleteli zbytky fanatikov do všetkých krajov kráľovstva a hlásali si svoje hriešne , kacírske myšlienky ďalej.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Sedmihradsko si pred zimou, roku pána 1.10 .1034,zažívalo svoje mále peklo . V tejto východnej provincii Veľkej Moravy okrem choroby, ktorá sa tu šírila a morila miestny ľud ako potkany, tu rozhoreli i náboženské nepokoje katarských kacírov. Katarský heretici čo sa odklonili od kresťanskej viery vyvolali nepokoje v Hajduckom kraji a dokonca sa sformovali čo sa dalo nazvať i vojskom. Kráľ bol nešťastný, že musí opäť bojovať proti vlastným poddaným, ale v kráľovstve musím byť nastolený poriadok. Dáva rozkaz svojmu maršálovi Sobieslavovi zvolať kráľovskú hotovosť k hradbám Nitry . Po príchode kráľovského vojska na jar roku 1035 do východnej provincie kráľovstva kráľa vévoda Smil ihneď informuje o druhom vojsku heretikov ,ktoré sa sformovalo v týchto krajoch. Po porade s kapitánmi Boleslav nasmeruje svojich mužov k slabšiemu vojsko rebelov , ktoré sa toho času ponevieralo v okolí Aradu. Stred s kacírma u Aradu bol rýchli a drtivý. Po vyhratej bitke kráľ nenechal svojich mužov odpočívať ,ale hnal ich na sever do Karpát, kde medzitým pustošilo hlavné vojsko heretikov okolie mesta Csik. Po krvavom ukončení rebélie, ktorá sa datuje na 26.8. 1035 dáva za úlohu svojmu biskupovi Václavovi , ktorý nahradil vo funkcii zosnulého Ansfritha, aby osobne odcestoval do týchto krajov a vykorenil v Sedmihradsku heretické myšlienky .Je nutné priviesť miestni prostý ľud späť do milujúcej náruče Kristovej.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Už i na nitrianskom dvore kráľa Boleslava I. sa klebetilo o džiháde ,ktorý bol vyhlásení 15.4.1035 do indického Punjabu. Chalíf Fadil volá pod svoj prápor Arabskej ríše všetkých, ktorý sú ochotný vypočuť Alláhovu výzvu k šíreniu islámskej viery. Hordám mohamedánov ,ktoré zaútočili na Punjab sa indický vládca nemohol ubrániť. Ako koniec džihádu je v kronikách historikov spomínaní rok 1039 ,keď nad všetkými provinciami kedysi slobodného kráľovstva Punjabu vliali už len vlajky Arabskej ríše a z novo -postavených minaretov bolo počuť kvílenie Meuzínov zvolávajúcich podrobený ľud k modlitbám.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Pribúdajúcim správam z provincií z celého kráľovstva o šírení bezbožných myšlienok kráľa Boleslava veľmi trápili. Dlho do noci sa radil s biskupom Václavom čo v tejto veci podniknúť .Kacírstvo u ktorého čoraz častejšie nachádzal prostý ľud útechu si našlo cestu i do vyššej spoločnosti .Ako pravoverného vyznávača Kristovej viery to samozrejme kráľa trápilo, že i jeho vlastný vazali tolerujú a sami sa obracajú ku kacírskym vieram. Počas sychravej jesene roku 1035 zvoláva kráľ do Budína snem ,kde vazalom predkladá potrebu nových náboženských zákonov, ktoré sú priamou odpoveďou na náboženské nepätie vo Veľkomoravskom kráľovstve.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Od roku 1036 nastáva v kráľovstve Veľkomoravskom pre každého kto sa odklonil od Kristovej viery peklo na Zemi. Každý vazalov i kráľovský úradnik , ktorý boli uznaní z kacírstva musel odovzdať majetok i tituly kráľovi. Ako prvá na to doplatila rakúska vévodkyňa Irmagard Habsburská, známa to v šľachtických kruhoch františkánska kacírka .Na kráľovskú osobnú žiadosť dobrovoľne tituly odovzdať nechcela . Odmietla i konvertovať späť k pravej viere . Kráľovi Boleslavovi I. nezostalo nič iné než si požadované tituly zobrať násilím. Rebélia kacírskej vévodkyne Irmagard bola čo do počtu vojska v menšine a pre kráľovské vojsko nebola žiadnym rovnocenym súperom. I tak trvalo kráľovi skoro dva roky, než v zime roku 1037 bola vévodkyňa zadržaná a predvedená pred kráľa. Po podpise kapitulácie boli Irmagardy Habsburskej odňaté práva na vévodstvá Slezsko a Rakúsko .Tak končí ďalšia náboženská vojna, ktorá bola len jednou z prvých z ktorými sa Boleslava I. zapísal do histórie. Nasledujúcich 30 rokov strávil väčšinu svojho života vo vojenskom tábore križujúc svoje kráľovstvo z jedného konca na druhý uštedrujúc rebelom a kacírom jednu porážku za druhou. Premeškal i narodenie svojho jediného syna Pribiny ,pretože toho času vojskom v Italských krajoch potlačoval františkánsku rebéliu kdesi v krajoch Ferrara .

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Vzbury:
Katarská vzbura 1037-1037


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Katarská vzbura 1037-1038 vévoda Amedee z Modeny sa odmietol vzdať titulov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Katarská vzbura 1039-1039

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Františkánska vzbura 1040-1041

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Františkánska vzbura 1042-1043

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Katarská vzbura 1045-1046

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Lollardská vzbura 1048-1048

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Sedliacke nepokoje 1050-1050

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Sedliacke nepokoje 1051-1052

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Katarská vzbura 1054-1055

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Nepokoje vo Veľkej Morave roku 1055 využíva Boleslavov vzdialený príbuzný Pribina Mojmír .Na čele 15. tisícového vojska prekračuje Prusko- Moravskú hranicu a ako pohroma sa valí na Moravské vévodství. Tu plieni a vypaľuje sedliacke usadlosti .Pribina naplno využívajú neprítomnosť kráľa a vojska v kráľovstve, pretože potlačoval vzburu kdesi na juhu Itálie. Pribina rozdeľuje svoje vojsko a dal sa do obliehania miest Brna a Opavy. Veliteľ Brnenského obliehania bol úplne zaskočení , keď mu stráže priniesli správy o blížiacom sa Veľkomoravskom vojsku. O 25 tisícovom vosku, zo samotným kráľom Boleslav I. na jeho čele, ktoré sa neho hnalo od Rajhradu. Skúsil zvolať rýchli ústup na sever do Opavy, ale to už predvoj Veľkomoravanov zaútočil na ich tábor. Po bitke u Rajhradu sa Boleslav s hlavným vojskom a rivalom Pribinom stretol v bitke u Bruntálu 28.2. 1056. Ešte počas bitky ,keď bolo jasné ,že na bojovom poli zostane ležať dobrá polovica Pribinových mužov, sa dáva Pribina na ústup a prchá s malým doprovodom späť k Pruským hraniciam na sever aby si zachránil holý život.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Ako nekompromisnému vládcovi Veľkej Moravy sa od roku 1066 už nenašiel nikto kto by sa mu postavil. I kacíri, ktorý sa teraz už len potajomky stretávali v pivniciach a hlbokých lesoch len aby neupútali na seba kráľovu pozornosť a jeho drábov. Svoju absolútnu moc v kráľovstve chcel natrvalo upevniť i za pomoci zákonov, ktoré mu v tom mali napomôcť a pre svojho následníka a dediča Pribinu

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


24.12.1066 pápež Sergius V. pozýva celú šľachtu Veľkej Moravy do Vatikánu na vianočné slávnosti Kristovho narodenia .Po konci polnočnej omši v Bazilike svätého Jana začne niekto mocne bušiť na dvere Baziliky
Sám pápež sa pýta:
"Kto sa to dožaduje vstupu do Božieho chrámu?"
"Kráľ Veľkej Moravy."
"Toho nepoznám. Kto sa dožaduje vstupu do Božieho chrámu?"
"Boleslav I. Mojmír, Kráľ Veľkej Moravy, kráľ Italský, kráľ Carinthský ,kráľ Český. Vévoda Nitrianký a Prešporský."
"Tak tiež toho nepoznám. Kto ,že sa to dožaduje vstupu do Božieho chrámu?"
"Som Boleslav Mojmír ,služobník Boží a s pokorou prosím o jeho milosrdenstvo ."
Ako Boleslav I. kráčal pomaly k oltáru začne pápež velebiť jeho činy , ktoré dosiahol dosial za života.
Na konci obradu pápež Sergius V. korunuje Boleslava I. Železného z rodu Mojmírovho za cisára Svätej rímskej ríše.


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Dva mesiace po titulovaný a búrlivých oslavách po celej ríši už na cisársky dvor cisára Boleslava I. prichádza posol, 16.2.1067 ,s dopisom od pápeža Sergiusa V. V dopise píše o novej pápežskej bule a žiada cisára Boleslava I. o podporu v IV. Križiackej výprave .Opäť ako pri III. tak i pri IV. Krížovej výprave je cieľom získanie svätého mesta Jeruzalema. Cisár Boleslav I. posiela posla späť s odpoveďou a prísľubom pripojenia sa k IV. krížovej výprave. Cisár bol načisto zaskočený ,keď ho navštívil ten istý posol o rok neskôr a doručil mu dopis v ktorom pápež Segius V. ruší IV. výpravu pre slabý záujem ostatných „kresťanský“ vládcov.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiKeďže sa kruciáda sa nekonala a Veľkomoravské vojsko bolo pripravené na boj a na dlhý pochod do pohanských krajov sa cisár Boleslav I. rozhodol oprášiť staré listiny, ktoré mu dávali nárok na vévostvo Steinberk a hrabstvo Zahreb .Cisár vydáva rozkazy nastúpenému vojsku pred hradbami Nitry a posiela ho k hraniciam Bavorska. Proti celému cisárskemu vojsku Svätej ríše rímskej nemá bavorský kráľ Gerlach II. najmenšiu šancu a pri bitke u mesta Gorz je jeho vojsko po jednom strete rozprášené. V parný letný deň 7.7 1070 prichádza do vojenského tábora bavorský veľvyslanec . Prináša dopis od bavorského kráľa Gerlacha II. von Griffinsa s návrhom primeria a prepustenia požadovaného území, vévodstva Steinberk a hrabstva Zahreb s okolím ,Svätej ríši rímskej.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


„Prečo som sa dožil takého to strašného dňa, keď mladý zomierajú a starý zostávajú?“ Spýtal sa cisár svojho biskupa Václava po smrti svojho syna Pribiny 24.10. 1073.Boleslavov jediný syn a dedič princ Pribina bol otrávení .Jeho chladne telo našla jeho žena Leofinwyn v princových komnatách. Zdá sa ,že ho niekto otrávil vínom, ktoré mu bolo toho večera podané.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


S poslednou várkou korenia z Konštantínopolu 5.10 1075 prichádzajú na cisársky dvor i správy odžiháde do Delhi až kdesi na ďalekom východe .Chalif Uways Abbasid dáva možnosť mudžahídom stať sa svätými bojovníkmi a splniť Alláhove najsvätejšie prikázania o šírení islámu vo svete. Moslimský svet si zmeria sily s mocnou Bengálskou ríšou samrata Hemanta Sena Pala.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Na nový rok 1078 sa celá Svätá ríša rímska ponorila do smútku. Cisár Boleslav I.“Železný“ vydýchol 3.1. naposledy . Zomrel pokojne vo svojej posteli .Ľudom bol milovaný ,ale kvôli svojej nekompromisnej politike i nenávidený. Po jeho smrti si najsilnejšie rody v cisárstve uzurpovali kráľovské tituly pre seba i cisársky titul. Mladý Gabriel, vnuk Boleslava, po rozpade Veľkej Moravy a vymedzení nových hraníc novovzniknutých kráľovstiev zdedil východnú časť Veľkej Moravy, ktorá je od toho dňa známa pod názvom Kráľovstvo slovenské.

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikostiChýbal mi necelý rok do zmeny následníckych zákonov a nenapadá mi nič ako mám opísať či zdôvodniť strátu titulov ,alebo zmenu primogenitury na volené nástupnictvo.

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4705
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Atlantis » 28 kvě 2019, 19:16

Ty *oslíčku ušatá*....slušnej sešup. Bych po smrti toho syna zvažoval load asi. No jsem zvědav na škrábání se zpět nahoru :tssa:
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
Imperius
Rotný
Rotný
Příspěvky: 142
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Megakampaň- Kronika I.

Příspěvek od Imperius » 28 kvě 2019, 20:58

Neviem čo som komu spravil,že mám takú smolu ,ale zase sa paradoxu podarilo rozbiť čo rozbité nebolo a mne skaziť 5 mesačnú hru. Po dnešnom úzašnom patchy mi nefunguje v hre save.Posledný save ide loadnúť ,ale ďalej sa hra nechce uložiť ani na posledných 2 patchoch a stále píše,že nemám miesto na disku .Pri ukladaní do cloudu mi hra preistotu radšej crashne. Tak ak neprídem ako rozchodiť hru bude ešte jeden polovičný report a potom pokračovanie asi už EUIV. :cry:

pokračovanie Kronika II. http://forum.jajjun.com/viewtopic.php?f=124&t=11706
Naposledy upravil(a) Imperius dne 21 čer 2019, 19:33, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Crusader Kings II“