Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Reporty nebo-li AAR z Crusader Kings II.

Moderátoři: Atlantis, Minreth, Vals, Phoenix

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 19 črc 2018, 10:22

Proti fénixovi


Ďalšie roky sa niesli v znamení smrti. Síce sa ešte v roku 1214 do rodu narodil ďalší syn - Lombardo Lombardovec Modenský, no jeho otec sa zo svojho najmladšieho dieťaťa dlho netešil. Už na Vianoce 1215 sa začal cítiť zle, až nakoniec 1216 Lombardo Modenský, dedič kráľovstva skonal. Novým dedičom sa stal už vyššie spomínaný Roberto, toho mena druhý na modenskom tróne. Inak sa toho času v kráľovstve moc nedialo. Moc kráľa silnela, stavali sa nové mestá a opevnenia, ľudu sa darilo snáď ako nikdy pred tým.

Obrázek


V roku 1219 zomrel pápež Sergio V. a na jeho stolec zasadol Hadrián VI., ktorý bol pred tým arcibiskupom v Piemonde. Fakt, že väčšina nástupcov sv. Petra pochádzala z Itálie značí, že miestny klér bol vysoko vzdelaný a ctený v kresťanskom svete. Z ďalších svetových udalostí možno spomenúť to, že z ďalekého východu sa pomaly ale isto blížila pohanská mongolská hrozba. Slovanská Rus sa zase zmietala v náboženských bojoch, miestny veľkoknieža totiž konvertoval k monothelitom. Grécky cisár neustále rozširoval moc. Okrem väčšini Sicílie tento raz od Chorvátov získal aj Bosensko.

Obrázek. . . . . .Obrázek


Čo sa týka začiatku dvadsiatych rokov, znovu priniesol zmenu na pápežskom stolci. Okrem toho zomrela aj Lorenzova žena Adila Bogenská. Už dlhší čas trpela pre zhubnú chorobu - rakovinu. Toho času taktiež dospel Roberto II. Modenský a všetko naznačovalo tomu, že ríša bude v budúcnosti v dobrých rukách.

Obrázek


Po dlhom čase mieru a prosperity sa kráľ Lorenzo rozhodol, že ríša je pripravená na ďalší výboj. Tentokrát však nešlo o žiadneho slabého protivníka, či spurného vazala. Za Alpy sa kráľovi moc nechcelo a preto sa rozhodol k svojej ríši pripojiť zvyšnú časť Apenín - Sicíliu. V roku 1224 bol vypracovaný nárok na vojvodstvo Benevento, ktoré ovládali Gréci. Kráľ už dlho vedel, že sa s týmto národom skôr či neskôr bude musieť dostať do sporu. Tak isto vedel, že východný cisár Eufémius (len hnusní kacíri si môžu dať také zženštilé meno) bude tvrdým protivníkom. Mal totiž k dispozícii rovných stotisíc mužov. Bolo zrejmé, že hoci sú vlašské vojská dobre vycvičené, proti tak veľkej prosile nebudú mať veľa šancí. Preto rýchlo uzavrel spojenectvo s mocnými mužmi ríše a nakoniec v roku 1224 vyzval neľútostného protivníka v boj. Na pomoc mu mimo inými prišli arcivojvodovia švábsky a bavorský, či daufinský knieža, ktorí sa v bojoch extra vyznamenal.

Obrázek


V prvej fáze vojny italské vojská vtrhli do Sicílie a rýchlo zabrali pohraničné hrady a mestá. Ak chcel Lorenzo vyhrať, musel rímske vojská poraziť po častiach. Ešte toho roku sa uskutočnila bitka pri Avezzine, kde Vlaši na hlavu porazili vojská vedené nikopolským stratégom. Okrem toho sa podlí cárski prisluhovači vylodili aj blízko Janova a hrozlo, že poplienia kraj od Piemondu až po Miláno. Našťastie nešlo o veľkú tlupu a tak si s nimi poradili zálohy zo Súz a práve prechádzajúce daufinské vojsko na čele s vojvodom Raolfom, ktorý mal za ženu kráľovu neter Faustu. Medzitým sa na Sicílii vylodili ďalšie grécke oddiely. Spolu s Lorenzovým hlavným vojskom sa stretli pri malom pobrežnom panstve Aquine. Po vyhranej bitke tam na hrade u miestneho šľachtica Landolfa kráľ so svojím dvorom prenocoval. Toho roku sa mu narodil syn Tomáš, neskôr známy ako Akvinský (1224-1274).


Obrázek. . . . .Obrázek


Druhé dejstvo veľkej vojny sa započalo príchodom gréckych síl do Korutánska. Našťastie sa cisár nevenoval plieneniu a dobývaniu hradov ale spechal na juh k nášmu vojsku, ktoré sa utáborilo v Spalate. Najprv Vlaši porazili menšie pomocné 6000 vojsko, no pomaly ale isto sa zo severu blížila asi 30 000 grécka armáda. Našťastie sa však daufinskému vojvodovi podarilo Grékov zdržať a po tom, čo si Lorenzo poradil s menšími roztrúsenými oddielmi v Spalate víťazne vybojoval veľkú bitku, kde sa spolu stretlo zruba 35 000 bojovníkov. Táto bitka do dejín vošla ako tzv 1. Bitka troch panien, pretože italské vojsko po prvkrát viedli ženy - a hneď tri. Bitka kde proti pannám stál schopný vodca -antiochijský patriarcha bola dlho pomerne vyrovnaná, no nakoniec sa grécky odpor zlomil po príchode podpôr z Beneventa.

Obrázek


Tretia fáza sa niesla v znamení bojov v Korutánsku, kam zatiaľ prišla ďalšia 20 000 východná armáda. Lorenzo rýchlo zmobilizoval armádu a nám už známe tri panny s nepriateľmi zviedli ďalšiu slávnu bitku - na Friulskom moste, kde Grékov na hlavu porazili. Na severe Itálie kráľa taktiež zastihla zvesť o smrti jeho dávneho priateľa cisára Filipa II., na cisársky stolec nastúpil jeho syn Bauduin Sálsky. Čechy, ktoré sa riadili zákonom seniorátu zdedil najstarší člen Sálskej dynastie - Raymund Bavorský.

Obrázek. . . . .Obrázek


Posledná časť vojny o Benevento sa opäť odohrávala v Sicílii. Vyčerpané kráľovské vojská rýchlo obľahli Salerno a niekoľko okolitých panstiev. Zo severu prichádzala hrozná grécka armáda o počte 30 000. Našťastie k stretu už neprišlo a cisár uznal svoju porážku. 2. marca 1226 bol v neutrálnom Ríme podpísaný mier. Nutno povedať, že Východná ríša niesla porážku veľmi ťažko a riadne ňou zatriasla. Ešte toho roku musel cisár poraziť povstanie arménskych moslimov. Okrem toho z jeho 100 000 vojenskej pohotovosti zostalo sotva 60 000. Navyše, do Vlách prišli zvesti, že mongolské kone sa už pasú na ruských stepiach.

Obrázek


Obrázek


Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 19 črc 2018, 13:07

Cesta k samostatnosti


Vo svete sa v tomto období udialo viacero zaujímavých udalostí. Predovšetkým sa však diali v Západnej Európe. Kým vo Francúzku nové kráľovstvo vzniklo, na Britských ostrovoch bolo Škótsko personálnou úniou spojené s Írskom. Rozdelenie vo Francúzsku bolo vecou národnosťou. Po tom, čo francúsky kráľ prijal Okcitánsku kultúru, vzbúrila sa šľacha na severe a po úspešnej vojne si založili Bretónske kráľovstvo.

Obrázek. . . . . .Obrázek


Zhruba v tomto čase začal kráľ uvažovať o rozvode s Nemeckou ríšou. Už príliš dlho nemeckí cisári vykorisťovali bohaté vlašské mestá a zasahovali do talianských záležitostí. Starý cisár Filip II. zomrel a k jeho synovi Lorenza nič neviazalo. Dokonca si podľa neho jeho česť a úctu ani nezaslúžil. Vítazstvo nad východnou ríšou Lorenza posmelilo. Vedel, že západný cisár je ešte slabší než východný Eufemius. Krátko po Rímskom mieri preto v ríši vytvoril frakciu žiadajúcu osamostatnenie. Žiaľ, narozdiel od bývalých čias, dnes sa k nej príliš mnoho ríšskych kniežat nepridalo.

Obrázek


Veci sa vyhrotili krátko po tom, čo sa hanebný cisár Bauduin odvážil od Lorenza žiadať peniaze na splatenie jeho dlhov. Medzitým sa k nášmu úsiliu pridal salzburgský arcibiskup, míšenský, frankonský a durínsky vojvoda a eastfalský biskup. V roku 1229 bola cisárovi zaslaná žiadosť o sprostenie povinností voči ríši. Ten samozrejme ultimátum odmietol a preto vypukla vojna o nezávislosť. Ešte toho roku Lorenzove vojská vtrhli do ríšskeho Burgundska a obľahli cisárovo Auvergne. Počas cesty porazili súkromné cisárske gardy. Celková mobilizácia v ríši bola strnulá a opäť sa ukázala zaostalosť Nemecka oproti Itálii.
25.septembra 1229 bol cisár prinútený vydať ríšsky edikt potvrdzujúci svojbytnosť Talianského kráľovstva. Následné dni boli podpísané aj dekréty pre nemeckých spojencov.
Toho roku na Vianoce sa zároveň v Miláne konal 1. vlašský kráľovský turnaj.

Obrázek. . . . . . .Obrázek


Rok 1230 sa niesol v duchu administratívnom a expanzívnom. Vznikali nové zemské úrady, ktoré Itália ako samostatný štát potreboval a prebehlo taktiež pripojenie Sardínie ku kráľovstvu. Toho roku bolo taktiež vytvorené Sardínsko-korzické kráľovstvo, čím Lorenzo získal nárok na Korziku. Tá bola v súčastnosti pod nadvládou Pápežského štátu.
11. novembra 1230 bolo v Miláne vyhlásené Italské cisárstvo. V porovnaní so zaalpskou ríšou sa jednalo o plne centralizovaný štát v ktorom si vazali nemohli vyskakovať. Ešte toho roku bol prijatý zákon o zvrchovanej vláde panovníka nad klérom a voľná investitúra. Následne bol na novozriadený Beneventský stolec dosadený Lorenzov synovec Lombardo - syn starého Lombarda Modenského.

Obrázek


Obrázek


Túžbu ovládnuť Pápežský štát už Lorenzo nedosiahol. 26. septembra 1231 zomrel po neuveriteľných 62 rokoch cisár Lorenzo. Novým cisárom sa stal jeho synovec Roberto II. Modenský - Roberto I. (ako italský cisár). Nech žije! Krátko po Lorenzovej smrti, už v roku 1232 bol Lorenzo svätorečený a pridal sa tak k svojmu predkovi Giovannimu I. Veľkému. Pre svoj dlhý život sa stal ochrancom pred náhlo smrťou a patrónom rytierov a Itálie.

Obrázek. . . . . . . .Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Uživatelský avatar
pan Ahoj
Major
Major
Příspěvky: 2158
Registrován: 23 črc 2006, 22:22
Bydliště: Je třeba chtít žít a umět umřít

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od pan Ahoj » 23 črc 2018, 22:06

Ty ses ale rozjel. Až teď to všechno pomalu dočítám. :clapping:

Hodně se mi líbí, že se věnuješ i dění jinde. Minimálně to Irsko mi hned na první pohled padlo do oka. :o
Burgundské vévodství 1419 (aktualizováno 31.08.14)
EUIV: Janovská republika 1444-1821 [DOHRÁNO] (aktualizováno 17.06.15)
Země Samurajů 1936 (aktualizováno 19.05.13)
Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 24 črc 2018, 17:18

dnes som odohral ďalšieho panovníka...ale priznám sa že sa mi nechce hneď pustiť do písania...takže možno zajtra ak sa prinútim :D
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 09:12

Svätý Roberto I. "Križiak"

(II. toho mena v rode della Scrofa)
(1231 - 1268)


🍁🍁🍁 Prvé roky 🍁🍁🍁


Krátko po smrti veľkého cisára Lorenza sa do starobylého Milána zišli všetci vazali ríše, aby sa zúčastnili korunovácie nového panovníka. Narozdiel od nich, cudzí mocnári nehodlali Robertovi nič uľahčiť. Korunovácie sa okrem švábskeho a bavorského vojvodu (večných protivníkov nemeckého cisára) nezúčastnilo žiadne ríšske knieža a ani nemecký cisár neuznával autoritu svojho italského rivala. Francúzski králi sa zase obávali, že by sa Vlaši neuspokojili s Bugundskom a zaryli svoje tesáky až za Lyon. Napriek mizernej zahraničnej účasti bola korunovácia veľkolepá. Korunu na hlavu cisára položil sám pápež Benedikt XII. a spoločníkov mu robili westfálsky biskup Matfe a benevenstský Lombardo - Robertov brat.

Obrázek


Snáď na truc sa o dva roky neskôr cisár vydal na zbožnú púť do Kolína, kde sa poklonil slovutnej relikvii troch Mudrcov. Popri tejto návšteve navštívil len svojich spojencov v Bavorsku a Švábsku. Ostatní hanební nemeckí veľmoži si takú poctu nezaslúžili! Taktiež kupci z ich krajov naďalej v Itálii neboli vítaní a museli platiť obrovské mýto.
Toho roku (1233) sa cisárovi taktiež narodila prvá dcéra - Adriana. Rok to bol pre kresťanstvo zlý. Zomrel starý pápež Benedikt a Egypt znovu padol do rúk mohamedánom.
V Korutánsku zomrel Bonifác - z rodu della Scrofa a miestni veľmoži si za vojvodu zvolili Adama Gurku z Kraňska. Ten sa však na kamennom stolci v Leibachu dlho neudržal a už v roku 1236 natiahol bačkorami. Korutány pripadli Robertovi a ten ich ako léno zveril svojej blízkej - dcére Bonifáca - Elene.


Obrázek. . . . . .Obrázek


V roku 1235 vo východnom Ríme vypukla dlhodobá vzbura. Na tróne v Carihrade sedel Ján III., grécky zvaný Ioannes, ktorý sa zároveň hrdil aj titulom Sicálskeho panovníka. Roberto sa rozhodne nechcel zmieriť s prítomnosťou kacírov v blízkosti jeho panstva. Navyše na území, ktoré obývali kresťania verní Rímu. Využil preto vzburu, ktorá prepukla v gréckych zemiach a vyhlásil im vojnu o Longobardiu - v slušných západných zemiach známu aj ako Apúliu. Počas jeho ťaženia sa naňho so žiadosťou o pomoc obrátil určitý Grék - akýsi Michael Angelos.Ten zháňal podporu pre svoje ťaženie proti východnému cisárovi o Krétu. Vzhľadom na situáciu sme mu ponúkli plnú podporu. Následného roku sme s Grékmi uzavreli mier a Michael hneď na to vytiahol s takmer 30 000 armádou z Itálie za svojou šťastnou hviezdou. Medzitým v severnej rímskej ríši vypukla II.vojna o nezávislosť, no kniežatá boli porazené.

Obrázek. . . . . .Obrázek. . . . . . Obrázek


🍁🍁🍁 Rád kresťanského sveta 🍁🍁🍁


Medzitým na pápežský stolec zasadol múdry klerik - Damasus III. Tento energický pápež sa rozhodol rozhodne zasiahnúť proti pohanom, ktorí sa zmocnili Egypta. Už v roku 1237 preto vyhlásil už v poradí III. krížovú výpravu do tejto zeme. Ako už klasicky skoro každá vojna, ktorej sa Vlaši zúčastnili i táto trvala len okolo jedného roka. Egypt bol rýchlo oslobodený, a nakoľko Roberto nemal záujem o toto územie, rozhodol sa ho opäť po vzore svojho predka odovzdať rytierovi zo svojej družiny.Krátko po návrade z výpravy sa Robertovi narodil syn, ktorý dostal meno Lorenzo. Okrem toho sa ho ťaženie proti pohanom naozaj dotklo a snáď i preto, že ho od tejto doby prezývali Križiak, tak sa začal správať zbožnejšie a venoval sa aj veciam teologickým. Spolu s tým ruka v ruke išla aj otázka investitúry.

Obrázek

Obrázek


Obrázek


V roku 1240 zomrel pápež Damasus III. a na pápežský stolec sa dostal muž, síce schopný ale nie zrovna najcnostnejší. Roberto voľbu nového Svätého otca neuznal a za nového pápeža označil svojho brata v Benevente - Lombarda. Ešte toho roku zozbieral armádu a vtrhol do Ríma. Súhlas s jeho činmi mu odsúhlasil aj samotný komtur templárov - Robertov priateľ, ktorého spoznal počas púte po Nemecku. Rímsky pápež si na pomoc zavolal zopár slabých okolitých panovníkov, no tí už nič nezmenili na skutočnosti, že Rím padol a nový Svätý otec - Lombardo della Scrofa sa stal novým pápežom - už druhý toho rodu. Prezývku dostal Uzurpátor. Na Vianoce toho roku sa Itálii poklonila aj Gaetská republika - malý štátik, ktorý žil v tieni Ríma.

Obrázek

🍁🍁🍁

Obrázek

🍁🍁🍁

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 09:16

Inak, prepáčte, že zväčša používam len náhľad, a nie celý obrázok, ale takto sa mi to zdá lepšie...nemusíte čakať kým sa načíta celá stránka fóra a ak vás obrázok zaujme tak si ho zväčšíte....inak sa mi často stávalo že keď som niečo pozeral tak mi stránka reportu skákala podľa toho ako sa obrázky postupne načítavali....
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 09:58

🍀 🍀 🍀Za vlády kráľa Križiaka 🍀 🍀 🍀


Ďalšie roky sa niesli v znamení prosperity. V roku 1241 sa Robertovi narodil druhý syn Giovanni a o rok neskôr dcéra Matilda. Manželstvo cisára a cisárovnej sa tak narozdiel od manželstiev jeho predka zdalo úspešné. Krajina silnela aj ekonomicky. Stavali sa nové veľkolepé budovy - nové gotické chrámy a inžinieri z Janova taktiež objavili nový typ opevnenia, ktorý sa zdal neprekonateľný.

🍀🌸 🍀🌸 🍀🌸 🍀🌸 🍀


V roku 1243 pápež Lombardo potvrdil nárok Itálie na okolie mesta Neapol, ktoré ovládal posledný nezávislí panovník na polostrove (ak nerátame odporných kacírov z východu). Vojna sa skončila skôr, než mohla naozaj začať. Italské vojská vtrhli do slnečného sicílskeho kraja a v priebehu jednej bitky rozhodli o jeho osude. V bitke bol totiž jatý vojvoda, ktorý bol prinútený podrobiť sa moci cisára. Aby si ho cisár udobril, zveril mu jeho vojvodstvo i naďalej do správy. V roku 1246 bolo taktiež od kacírov v rýchlej vojne oslobodené Kapujsko.

Obrázek


Zaujímavé veci sa diali aj vo svete. Vo Francúzsku sa skončilo dvojvládie a krajina bola opäť zjednotená pod vládou jedného panovníka. Na severe po dlhom čase vzniklo Pomoranské kráľovstvo. Mongoli dočasne pozastavili, alebo aspoň obmedzili svoju expanziu a čo je zaujímavé, prijali východné kresťanstvo. Inu, neboli už pohania, ale i tak neboli tak plne osvietení ako my západní veriaci, čo ale čakať od ľudí čo pojedajú konské mäso a bývajú v príbytkoch z kože a kostí...?

Obrázek 🌟 🌟 🌟Obrázek

🌟 🌟 🌟

Obrázek


V moslimskom svete sa stabilizovala situácia v Seldžuckom sultanáte, ktorý sa pred tým dlhodobo zmietal v nepokojoch. V Sýrii sa rozvíjal samostatný sultanát a okrem neho z nej svoje aktivity vyvíjali Hašašíni, ktorý ovládli značnú časť územia medzi Seldžukmi a Grékmi. V ďalekej zemi na juhu akejsi Abysínii sa podľa ďalekých cestovateľov nachádzalo mocné kráľovstvo starých kresťanov, kam sa vraj moslimská noha neodvážila vstúpiť. Na jeho čele stál kráľ s titulom melek a pred jeho vládou sa triasla celá východná Afrika.

Obrázek🌟 🌟 🌟Obrázek


V roku 1249 prišiel pápež Lombardo do roztržky s nemeckým klérom. Tomu sa stále nepozdávala jeho "voľba" pápežom. Roberto hodlal svojho brata podporiť a vyžiadal si preto jeho súhlas, aby mohol zabrať rakúske krajiny a francúzsko-burgundské dŕžavy v Ríši. Pápež milostivo potvrdil jeho žiadosť a tak sa Roberto vydal plniť Božiu vôľu do nemeckých zemí. Na čele 70 000 vojska vtrhol do Burgundska, ktoré poľahky ovládol. Ríša sa nezmohla na žiaden odpor. To len potvrdilo jej naozajstnú bezmocnosť. (a naozaj bola akási až moc strnulá, ani jedno vojsko!) Mier bol uzavretý vo Viedni.

Obrázek

🌟 🌟 🌟

Obrázek


Následného roku (1250) sa uskutočnili zásnuby korunného princa s mongolskou princeznou Tekine. Bola to žena krásna a silná, vzdelaná a cnostná. Naplno vyvracala mýty o mongolskej kultúre. Neskôr sa i z jej úst cisár dozvedel, že za mnohé Mongoli vďačia ďalekému národu Chanov, ktorého ríšu rozvrátili. Toho roku zvrchovanosť Itálie uznal Salzburg.
1. marca 1250 cisár Roberto vydal slávnostný edikt, ktorým zakladal Italskú cisársku akadémiu, ktorá mala šíriť vzdelanosť v ríši a vzdelávať budúcich administratívnych pracovníkov, notárov a kancelárov krajiny.


Obrázek


🍀🌸 🍀🌸 🍀🌸 🍀🌸 🍀
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 12:49

🍁 🍁 🍁 Zjednotenie Itálie 🍁 🍁 🍁


Toho času sa v gréckej ríši rozhoreli znovu ohne povstania. Tentokrát ich zdroj pochádzal zo susednej Sicílie na ktorú už dlho pokukával aj Roberto. Bol to kraj kultúrne i hospodársky rozvinutý a navyše ho obývali kresťania podliehajúci Rímu. To Roberto využil a s pomocou pápeža získal nárok na územia ovládajúce povstalcami.Rýchlo teda zozbieral armádu a vrhol na Juh. Žiaľ, povstalci sa pre blížiacu sa hrozbu dohodli s ich pánom a vzbura sa skončila.

Obrázek


Ďalšie roky pre mierové dohody cisár na vojny nepomýšľal. Pohania zaútočili na Hierosolymu v džiháde, no východný cisár ich odrazil. Švábsky rod Urquellov zas na krátky čas ovládol Katalánsko (1252-1255). Ako tradične, dynastické zmeny sa udiali v strednej Európe. Nestabilnú poľskú korunu mal na hlave nový kráľ Karol Gozdawa, ktorý vystriedal predchádzajúcu dynastiu Porajov. Už o pár rokov bol aj on vystriedaný kráľom z rodu Opolských. V Čechách sa ustálila nemecká dynastia Sálskych a v Uhrách sa začala tvoriť stabilnejšia dynastia Korvínovcov, vládol tam Môjžiš Korvín. Na čelo nemeckej ríše sa zase dostal bezvýznamný rod Detlingovcov.

Obrázek


V roku 1254 zomrel Lombardo della Scrofa - rímsky biskup a námestník Kristov, druhý z rodu pánov s bielym kancom v erbe na svätom stolci. Nový pápež ako obvykle pochádzal z radov italského kléru. Nasledujúceho roku dospel kraľovič Lorenzo.
Zásnuby s mongolskou princeznou Tekine sa odložili, pretože cisár Lorenza vyslal študovať na cisársku univerzitu.


Obrázek🍁🍁🍁 Obrázek


Nasledujúceho roku v bitke proti šítskym Asasínom zomrel Ioannes III., východorímsky cisár. Jeho nástupca (a syn) Kosmas musel čeliť vzburám, ktoré v jeho ríši vypukli. Mierové vzbury medzi Itáliou a Grékmi prestali platiť a to Roberto ihneď využil. Zaútočil dvojmo. Vzbúrenci ovládali Salerno a grécky cisár Sicíliu. Ešte toho roku Roberto v Salerne porazil povstaleckú armádu, kde zajal Ratomíra Vukanoviča - veliteľa povstalcov a ten mu musel odovzdať kľúče od Salerna.
12.augusta 1256 bol podpísaný aj tzv. Sicílsky mier, ktorý znamenal koniec gréckeho panstva v Apeninách a zjednotenie Itálie až na mesto Benátky.


Obrázek

🍁🍁🍁

Obrázek


Už krátko po dobytí Sicílie sa cisár musel porátať s početnými problémami tohto kraja. Ostrovná krajina bola často sužovaná nájazdmi moslimských pirátov s blízkeho Tripolisu. V roku 1257 preto povolal krajinskú pohotovosť a lodstvo a vyhlásil fatimovskému kalifátu vojnu. Ďalší rok bolo ustanovené tripolisské vojvodstvo, ktoré cisár zveril do správy jednému z rytierov.

Obrázek


Veľká vec stala sa v roku Pána 1260. Cisár uskutočnil obrovské zmeny v ríši. Bola založená zložitá cisárska administratíva. Ríša dostala novú vlajku a zemepisci ju na mapách začali zobrazovať s červenou farbou. Taktiež sa ustanovil pevný právny systém a cisár sa prehlásil za dediča Ríma v Itálii. Nech dlho žije Itália!

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 13:47

🍁🍁🍁 Rozdeluj a panuj 🍁🍁🍁Toho času sa k cisárovým ušiam dostala zvesť, že akýsi Herbert Ženevský chystá v Ríši vojsko chtiac odtrhnúť z klenotu italskej koruny akési územia. A naozaj v roku 1261 aj vtrhol do Burgundska a Lombardie, no čoskoro bol odrazený a na hlavu porazený.

Obrázek


Roberto si uvedomoval, že jeho synovia vyrástli a zaslúžili by si vlasné dŕžavy. Preto v roku 1262 zveril jeho synovi Giovanniovi Kapujsko a titul Korzicko-Sardínskeho kráľovstva. Syna Lorenza si zatiaľ ešte podržal pri dvore. Panstvo mu zveril až o dva roky neskôr, keď mu pri pôrode dvojičiek - syna Roberta a dcéry Ippolity zomrela žena Tekine. Vtedy mu zveril Modensko a zasnúbil ho s Theoktistou, egyptskou kráľovnou.

Obrázek


Radosť mu ale v rodine rozhodne nerobila korutánská vetva rodu. Hoci pred časom podržal korutánsku vojvodkyňu Elenu na tróne, tá sa teraz odvrátila od kresťanstva a stala sa kacírkou! Sama seba nazvala dcérou satana a prijala adoptionistické vyznanie. Roberto ju preto jal do kobky a tam ju prenechal jej osudu.

Obrázek


V roku 1265 cisár založil Rakúske arcivojvodstvo (a to zveril Arcibaldovi Kemptenskému) a Arlijské kráľovstvo v Burgundsku (to zveril Onuriovi Auvergenskému). Jeho syna Lorenza modenského zároveň povýšil na Milánskeho arcivojvodu.
Toho roku taktiež vytiahol cisár do Afriky znovu. Tentokrát proti jeridskému emirovi, ktorý povstal proti fatimovskému sultánovi. Vojna trvala rok a znamenala zánik moslimského panstva v Tunisku. V roku 1268 taktiež skončilo prímerie s Fatimovcami a tak cisár vyhlásil vojnu aj im (o Kyrenajku - Benghazi). Tú však už nedokončil.


Obrázek

🍁🍁🍁

Obrázek


19. júna 1268 zomrel Roberto "Križiak" Italský. Novým cisárom sa stal jeho syn Lorenzo. Na nový rok prebehlo Robertovo svätorečenie, ktoré snáď nikoho neprekvapilo.

Obrázek

🍁🍁🍁

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Uživatelský avatar
pan Ahoj
Major
Major
Příspěvky: 2158
Registrován: 23 črc 2006, 22:22
Bydliště: Je třeba chtít žít a umět umřít

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od pan Ahoj » 25 črc 2018, 16:49

Náhled mi osobně nevadí. Určitě je stránka pak přehlednější.

Škoda té červenohnědé barvy - k Itálii mi prostě sedí ta zelená :D. Jinak tenhle screenshot cca dvě kapitoly dozadu, který ukazuje mapu Evropy, tak mi připadá jako by vypadl z nějakého alternativního 19. století. :pitka:
Burgundské vévodství 1419 (aktualizováno 31.08.14)
EUIV: Janovská republika 1444-1821 [DOHRÁNO] (aktualizováno 17.06.15)
Země Samurajů 1936 (aktualizováno 19.05.13)
Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 25 črc 2018, 17:28

aj mne sa zelená viac pozdávala...ale tie zelené ktoré malo milánske vojvodstvo alebo talianské kráľovstvo....tá ríša mala takú škaredšiu zelenú podľa mňa....ale je možné že to ešte v priebehu hry pozmením...
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Jurig
Četař
Četař
Příspěvky: 57
Registrován: 03 kvě 2017, 15:01

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Jurig » 26 črc 2018, 07:43

Nádherná hra :clapping: líbí se mi ty široké "škorně" na Italské botě :D Pěkná kompaktní říše. Kolem samé velké státy, jsem zvědavý, kam povede další expanze :tssa:
Fylkir Elidyr spravedlivý, ochránce víry, ravager, císař Ymerodraeth yr Almaen y Gorllewin, germánské říše západu. Král pěti království a hlava rodu Manaw

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 27 črc 2018, 18:17

No nič, je čas sa znovu trochu prinútiť písať! :D Vopred sa ospravedlňujem za zmätky v tituloch a farbách mapy, snažil som sa čosi porobiť s farbou a erbom...no nakoniec som to vyriečil tak, že je krásna zelená farba a mizerný erb Itálie....

---------------------------------------------------------------------------------------


Lorenzo II.
(1268 - 1286)


Lorenzo II. bol schopný panovník. Už za vlády svojho otca veľa cestoval a študoval na prosnulej cisárskej akadémii. Tam sa okrem tradičných siedmych slobodných umení naučil aj mnohým jazykom. Okrem taliančiny, nemčiny a latiny ovládal aj jazyk pohanských moslimov - arabčinu a vedel taktiež písať ich písmom. To mu zaručilo nejeden úspech pri rokovaní o mieri s moslimskými vladármi. Okrem toho obľuboval aristotelovo dielo - a to najmä etiku a logiku. Po vzore svojich predkov bol Lorenzo, najmä v mladosti, veľký záletník. Mal veľký počet mileniek, no po nástupe na trón sa s nimi postupne prestal stýkať a miloval svoju rodinu. O tom svedčí fakt, že počas svojho života stihol zabezpečiť všetkých svojich synov a všemocne sa svoju rodinu snažil dosadzovať na tróny druhých krajín.

Obrázek


Dobytie severnej Afriky


Krátko po cisárskej korunovácii, ktorú už klasicky vykonával Svätý otec v Ríme, bol uzavretý mier s Fatimovcami. Čo sa týka samotnej korunovácie, bola sprevádzaná veľkými oslavami. Italský cisársky dvor sa chcel zaskvieť pred mnohými cudzími hosťami. Itália bola uznávaná a narozdiel od Lorenzových predchodcov, on sa nemusel domáhať prítomnosti cudzích monarchov. Korunovácie sa totiž zúčastnil i nemecký cisár, uhorský, dánský, poľský, francúzsky a ba i z ďaleka prichádzajúci litovský kráľ, nehovoriac o nespočetnom počte ríšskych kniežat a biskupov. Domáca účasť bola sviežejšia, niektoré rody rozhodli zostať doma.

Obrázek


V roku 1270 sa vyhrotili spory s Pisanmi. Tí boli už dávno vyhnaní z Itálie, no tamojšie územie si stále nárokovali. Navyše po vojách vedených Lorenzovým otcom Robertom sa Itália znovu stala Pisanským susedom. Pisa bola i v súčasnosti bohatou obchodnou republikou, ktorej panstvo sa neustále rozširovalo smerom na juh západnej Afriky. Zvedovia Italov dokonca hlásili, že obchodujú aj s ďalekými černošskými kráľovstvami na juhu, ktorý údajne žili ďalej než Mongoli. Aké kacírstvo! Všetci predsa vedia, že mimo kresťanského sveta nič nie je a všetky pohanské kmene žijú len na jeho periférii...I keď, to isté si autority mysleli aj o Mongoloch...
Obchody v afrike však viazli. I preto sa Lorenzo obrátil na pápeža, a hoci ho to príliš netešilo, konieckoncov Pisania bojovali najmä proti pohanom, nakoniec Lorenzove nároky na Tunisko a Alžír potvrdil. Ešte toho roku italské loďstvo zaútočilo na tuniské prístavy a 28. mája 1271 bol uzavretý Kartáginský mier.


Obrázek 🌸 🌸 🌸 Obrázek

🌸 🌸 🌸

Obrázek


Krátko po uzavretí mieru v starobylom meste Kartágo, ktoré dnes pripomínalo skôr roľnícku dedinu vyhlásil niekto po dlhom čase pre zmenu vojnu Italom. Fatimovský kalif zrejme vo svojej púšťou zaliatej krajine dostal úpal a vyhlásil Lorenzovi vojnu o Tripolis. Bol zdrvujúco porazený. Obratom cisár vyhlásil kalifovi vojnu o Alexandrijsko. Tí boli slabší než kedykoľvek pred tým a toto územie bolo k väčšej sláve Boha pripojené k ríši Italov.

Obrázek


Toho času v Egypte spáchala samovraždu Theoktista Egyptská, Lorenzova žena. Egypt znovu padol do rúk pohanom. Dedičkou kráľovstva totiž nebol syn italského cisára, ale akási dcéra Theoktisty, ktorá bola splodená krátko pred svadbou Th. s Lorenzom. Práva ona bola po jej otcovi šítskeho vyznania. Lorenzov druhorodený syn bol taktiež synom onej egyptskej panovníčky a mal silný nárok, ba priam od Boha danú povinnosť, kráľovstvo získať. Preto sa v roku 1273 do Egypta už po tretíkrát vybrala vlašská armáda a na Veľkú noc bol v Alexandrii podpísaný mier, ktorým Egypt pripadol ríši. Bývalá kráľovná Titi si podľa neho udržala niekoľko vojvodských titulov a území, no veľmi skoro po mieri bola pod hradbami nájdená mŕtva.

Obrázek 🌸 🌸 🌸 Obrázek


Krátko na to, pápež posilnený italskou expanziou v Afrike vyhlásil kruciátu za Mali. Tej sa Itali nezúčastnili, no keďže Boh kresťanom prial, tak dva roky skončila úspešne - vznikom dánskeho Malijského kráľovstva.Z italských ťažení ešte možno spomenúť drobné úpravy hraníc na východe za Sinajom, kde v 74 cisár zaokrúhlil hranice ríše v bojoch s drobnými emirmi, ktorý prepadávali karavány putujúce do Jeruzalema.

Obrázek


Z rodinných udalostí možno spomenúť, že Lorenzo bol veľmi plodný, už v roku 1275 mal 6 detí, z toho jedno - najstaršia dcéra umrela mladá a jeden syn Simone bol nemanželský. V roku 1274 zomrel cisárov brat- opilec Giovanni - Korzicko-sardínsky kráľ a jeho územie zdedil Guigliodore Slepý. V roku 1273 navyše prebehla svadba, Lorenzo si vzal Júliu, byzantskú princeznú, a že to bolo manželstvo výhodné ukázala budúcnosť.

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 28 črc 2018, 11:27

Pevninské panstvo


Okrem zámorských oblastí sa Lorenzo zaujímal aj o dianie v Ríši. Jeho vazal držal južné Burgundsko a severné, to prislúchalo rôznym kniežatám v ríši. Tej momentálne panoval Hartwin Dettlingovec a nutno povedať, že sa mu situáciu podarilo stabilizovať a ríša trochu zosilnela. Pápež ako už klasicky potvrdil nároky Italov na kraje v severnom Burgundsku, ktoré aj de jure prislúchalo Lorenzovmu vazalovi a ten tak v roku 1275 skrížil so svojím zaalpským protivníkom meč. Vojna trvala dva roky a niesla sa v znamení mnohých bojov. Italovia vyhrali všetky tri významné bitky a v poslednej - o Neuchatel bol dokonca zajatý bavorský knieža Odelric a frankonský arcibiskup. Burgundskou zmluvou z 13. augusta/srpna 1276 bolo Burgundsko zjednotené pod vládou Italov. Dobyté územie do správy dostal Lorenzov nelegitímny syn Simon, ktorý sa stal Arlijským vazalom. Toho času bolo taktiež vytvorené Jednotné africké panstvo, na ktorom čele stál tuniský exarcha.

Obrázek ❀❀❀ Obrázek ❀❀❀ Obrázek


Obrázek


Koncom roka bol vypracovaný nárok na Benátsko. Práve keď sa cisár blížil k vyhláseniu vojny, vtrhli do jeho afrických dŕžav Fátimovský moslimovia s nárokom na celú Afriku. Lorenzo strach nemal. Itália bola silnejšia než kedykoľvek pred tým. K dispozícii mal 107,5 tisíca vojakov a tak sa nebál viesť vojnu aj na dvoch frontách. Už na jar v roku 1277 padli Benátky a v lete boli porazený aj Fatimovci. Tí boli navyše v ďalšej rýchlej vojne prinútení Italom vydať Káhiru - poslednú baštu moslimov v Egypte.

Obrázek


Po tom, čo boli k ríši pripojené aj benátske dŕžavy, rozšírili cisárovi neprajníci zvesť, že cisár je opilec a táto prezývka mu aj prischla. Keď sa to donieslo k cisárovým ušiam, zúril. Ihneď sa snažil urobiť všetko, aby ho ľudia prestali takto hanebne prezývať a to sa mu nakoniec aj podarilo. Pravdou totiž bolo, že hoci cisár mal zopár nerestí, ani obžerstvo a ani opilstvo medzi ne nepatrilo. V tom období sa mu taktiež narodil syn Nicolo.

Obrázek


V roku 1278 v gréckom cisárstve vypukla vzbura proti novému cisárovi Christophorovi. To využil grécky žoldnér Pamhilios, ktorý v Itálii začal verbovať vojsko. Okrem toho sa o dianie v ortodoxnom svete zaujímal aj Lorenzo. Jeho žena Ioulia mala totižto silný nárok na Hierosolymu, ktorá sa po dobytí Egypta dostala do Italského susedstva. Hierosolymský exacha bol malý chlapec a tak nebol problém voči nemu presadiť nárok - teda až na grécku armádu. Krátko po Ioulianinej konverzii na katolicizmus cisárske vojská vtrhli do Palestíny. Tam ich však pristihla správa, že cisár sa zmieril s rebelmi a drobný predvoj sa musel stiahnuť do Egypta pred 20 000 gréckou armádou a počkať na posily. Tie sa vylodili priamo pred gréckym vojskom a stretli sa v bitke o Ansu. Medzitým ďalší Gréci vtrhli so Italského Uhorska a obľahli mesto Szombathely. To sa už ale pri Sinaji odohrávala tvrdá bitka o Darum. Stretlo sa v nej 50 000 italov so sotva 20 000 váchodorímskou armádou. V bitke bol zajatý Christophoros a mier bol uzavretý ešte toho večera na krvavej pláni.

Obrázek ❀❀❀ Obrázek


Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Uživatelský avatar
pan Ahoj
Major
Major
Příspěvky: 2158
Registrován: 23 črc 2006, 22:22
Bydliště: Je třeba chtít žít a umět umřít

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od pan Ahoj » 28 črc 2018, 11:39

Sice jsi ukousnul kus Byzance na východě, ale ve Španělsku to stále pořád stále více fialové... Tam je nějaká válka s Kastílií?
Burgundské vévodství 1419 (aktualizováno 31.08.14)
EUIV: Janovská republika 1444-1821 [DOHRÁNO] (aktualizováno 17.06.15)
Země Samurajů 1936 (aktualizováno 19.05.13)
Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 28 črc 2018, 12:08

Kastília bude naša o generáciu...dedič ríše je manželom dedičky kastílskej ríše...ale to až v ďalšej časti...mám screeny hispánie ale nedával osm ich do deja, lebo by to zabralo moc priestoru...Všetko to začalo takto :

Obrázek


Obrázek


Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 28 črc 2018, 13:12

Vojna k vojne...vhodných území je hojne


Koncom 70. rokov 13. storočia sa kalifát po vojnách zmietal v konfliktoch. Vypukla tam vzbura, proti ktorej sa rozhodol zasiahnúť cisárov syn - egyptský kráľ Lorenzo. Ten od rebelujúcich získal akúsi oázu v okolí odľahlej saharskej púšte. Tým zamedzil nomádskym nájazdom do Egyptského vnútrozemia. Vzburu využil aj samotný cisár. Kočovní rebeli ovládali púštnu krajinu Waddan ležiacu pod Tripolisom. Zaútočili preto s africkými a egyptskými jednotkami na toto územie a v roku 1280 ho pripojili k ríši.

Obrázek


V tom čase taktiež dospel mladý Roberto - dedič ríše. Lorenzo ho poslal na štúdiá do Padovy a neskôr aj Bologne. K cisárovmu smútku však jeho syn dobrý študent nebol a nakoniec bol z každej univerzity vylúčený - naposledy pre bitku ktorú vyvolal. Taktiež prebehla svadba Lorenzovej dcéry Ippolity a mongolského chána Nogaja. Cisár sa snažil aj vyriešiť nástupníctvo na Jeruzalemskom tróne. Ten mal zdediť Raymond d´Anjou - prvý syn Lorenzovej ženy Ioulie. Bohužiaľ, najatí vrahovia ho nedokázali odstrániť, no urobili z neho mrzáka. Pred tým než stihli utiecť však boli lapený a odhaleie komplotu rapídne zhoršilo vzťahy cisára a kráľovnej Ioulie.

Obrázek ❖❖❖ Obrázek


Začiatkom 80 rokov sa taktiež organizačne zmenilo členenie ríše. Od Rimanov bol uzurpovaný titul sicílskeho kráľa a bol zverený do správy vazalovi v Salerne a bol vytvorený titul alžírskeho exarchu. V roku 1280 templári zložili Lorenzovi sľub vernosti a vazalstva. Ten zároveň vytiahol do boja s Francúzmi, ktorí ovládali mesto Jaffa - poslednú križiacku pevnosť v Jeruzalemskom kráľovstve. Francúzi boli práve oslabený po rozbrojoch a tak im nezostalo nič iné než bohaté mesto odovzdať.

Obrázek


Po neslávnom návrate princa Roberta prebehla svadba Nuňadory - kastílsko-leónskej princeznej, dedičky hispánskych kráľovských trónov. Do správy mu zároveň cisár Lorenzo udelil mesto Benátky a titul benátskeho kráľa. Krátko po Robertovom ujatí moci v Benátkach, prijal tento meno Marco - na počesť apoštola Marka, ktorý sa v tomto prístavnom meste meste tešil obrovskej úcte. V roku 1284 cisár vykonal zbožnú púť do Jeruzalema. Následného roku požiadal aragónsku korunu, ktorú na hlave nosil akýsi miestny chlapec z málo známeho rodu o tribút. Samozrejme neodmietli a poklonili sa Italom, ktorým so už i tak vždy plnej pokladnice začali plynúť nové príjmy.

Obrázek


Vlachov dlho trápila francúzska prítomnosť v Stredomorí. Francúzske mestá v okolí Toulouis už dlho kazili obchody počestným italským kupcom a námorníkom a miestne kniežatá zase občas viedli vojny s drobnými šľachticmi v našej ríše. Bolo jasné, že pánom Stredomoria mohla byť len jedna ríša. Preto v roku 1285, na leto, keď sú sýpky plné a vojaci tak nemusia na ťažení hladovať vtrhli cisárske vojská do francúzska. Francúzsky kráľ Filip II. bol ťažký protivník. Jednak bol veľmi vzdelaný, navštevoval okrem prosnulej univerzity v Paríži i univerzitu za morom - v starobylom Oxforde. Navyše sa mu podarilo stabilizovať upadajúce kráľovstvo a jeho moc bola omnoho väčšia než moc nemeckého cisára. Našťastie však boli francúzske vojská nedisiplinované a podarilo sa ich poraziť. V poslednej bitke bol zajatý aj francúzsky kráľ Filip II. a tak Francúzi prišli o pás územia pri mori. Dobyté panstvá Lorenzo udelil svojim synom.

Obrázek ❖❖❖ Obrázek ❖❖❖ Obrázek


Obrázek


V poslednej bitke bojoval aj sám cisár Lorenzo. Nemal v nej však veľké šťastie. Bol vážne zranený a jeho telo príšerne zmrzačené. Hoci sa zranenia sčasti podarilo ošetriť, rany napadla silná infekcia a zahnisali. Z noci 27.9 na 28.9 1286 cisár Lorenzo naposledy vydýchol a novým panovníkom sa stal Marco I. della Scrofa rodený Roberto.

Obrázek


Obrázek


❖❖❖---------------------------------------------❖❖❖

❖❖❖Drobná zaujímavosť z Etiópie❖❖❖

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 08 srp 2018, 11:11

Svätý Marco I. "Veľký" cisár Italský/ cisár Marcus III. "Slávny" cisár Rímsky
(1286 - 1326)Cisár Marco bol zvláštny panovník. Napriek tomu, že bol vylúčený z univerzity, bol nadaným vládcom, ktorý všestranne bránil svoju ríšu a dokázal ju rozšíriť do podoby, akú okrem starobylej rímskej ríše nik nedržal. Hoci bol v mladosti veľmi známy pre svoje milostné vrtochy - konieckoncov skoro ako každý z jeho rodu, nepodarilo sa mu ríši dať mužského potomka. Neprajníci o ňom často šírili fámy, že po nociach vyhľadáva skôr spoločnosť mužov, než žien, no nikdy sa to navonok neprejavilo. (nvm či ide o nejaký bug, ale trait homosexuála nemal, ale ostatný voči nemu mali negatívny postoj -15 pre homosexualitu).

Obrázek


Krátko po jeho nástupe na trón sa v ďalekej púštnej Núbii proti Fatimovcom vzbúril akýsi asuánsky šejk Ahmad zvaný Nemilosrdný. Marco sa rozhodol pohanov z tohto kraja vyhnať a pripojiť ho k Egyptu. Krátko po dobytí povstaleckej Núbie musel cisár ešte obrániť tento kraj pred fatimovskými jednotkami, no pohanskí moslimovia v roku 1288 znovu prehrali a celému svetu bolo zrejmé, že kresťanský svet vyhral a stal sa dominantným. Do Núbie sa cisár ešte neskôr vrátil, keď krátko po svojej korunovácii dobyl Makúriu.

Obrázek . . . . . . Obrázek


V roku 1287 taktiež zomrela pri pôrode syna Giovanniho cisárovná Ňunadora - korunná princezná kastílska. Cisár síce túto stratu oplakal, no ešte toho roku nemluvňa zasnúbil s Eulaliou de Castro - dedičkou Galície. Už v máji (květnu) si Nuňadora k sebe povolala svojho otca Luisa II. Leva. Korunu mal podľa kastílskych zákonov zdediť Marcov syn Giovanni. V kastílskej ríši však zavládlo krátke interregnum a kríza bola na spadnutie. Miestna šľachta, aby vyriešila situáciu, zvolala do mesta Toleda kastílsky lénny snem a na ňom bol Giovanni della Scrofa uznaný za panovníka. Jeho otec sa zaviazal chrániť práva malého kráľa a pomohol svojím vojskom pomohol obnoviť autoritu kráľovskej koruny. K veľkému cisárovmu žiaľu však 1. júna 1288 Giovanni Kastílsky zomrel a hoci jeho kráľovská koruna a panstvo pripadli Marcovi, Marco prišiel o svojho dediča. Nasledujúceho roku (1289), keď sa situácia upokojila a v ríši zavládol mier, uskutočnil cisár korunováciu. Účasť bola mizivá. Korunu na hlavu mu položil jeruzalemský patriarcha.

Obrázek

Obrázek


Nové desaťročie sa pre Italov začalo snubne.V roku 1290 za záhadných okolností zomrel Arnaud d´Anjou - dedič "trónu oboch Francií" . Novým dedičom sa stal člen rodu d´Anjou z italskej vetvy - ktorá bola vazalom Toulouiského vojvodu. Keď nasledujúceho roku zomrel starý francúzsky kráľ Filip II., francúzske krajiny samé spadli do italského lona. To sa síce nepáčilo iných krajinám v Európe, no proti ialskej moci nemali ako vystúpiť. V beznádeji ich potvrdilo to, že ešte toho roku italovia zaútočili na posledné mesto ovládané angličanmi na pevnine - Ponthieu a tí s Italmi uzavreli potupný mier.

Obrázek


Obrázek


Obrázekbb code upload site photo


Zo zahraničných udalostí možno pripomenúť to, že situácia v Uhrách sa upokojila a moc v rukách pevne držal rod Korvínov. Čechy to mali horšie. Po neúspešnej vojne o samostatnosť česko-bavorského Saliana cisár tomuto odobral Bavorsko.

Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 08 srp 2018, 11:53

Rok 1292 pre kresťanov nebol šťastným. Boh potrestal hamižnosť prelátov a chtíč poddaného ľudu obrovskou pohromou - čiernou smrťou. Keďže však bola vina pohanov väčšia ako slušných a Bohu verných kresťanov, zasiahla najprv ďaleké krajiny na východe. Do italských území prišla až v roku 1295 - do Sýrie. Nakoľko bol rod della Scrofa zbožný a zaisté na príhovor Marcových svätých predkov pliaga Lombardsko s hlavným mestom nezasiahla a cisár spolu z blízkymi pohromu sveta prežil bez väčších škôd.

Obrázek


Obrázek


V roku 1293 Jeruzalem vďaka dedeniu získal územie Granady a nasledujúceho roka Mongoli získali Litvu. Toho roku bol taktiež zavraždený Marcov brat Lorenzo Egyptský. Jeho vrah bol uznaný za zemského škodcu, zajatý a bez spovede popravený. V druhej polovici deväťdesiatych rokov Egypt dobyl Aindhab a pri tej príležitosti bolo vytvorené Núbijské kráľovstvo, ktoré bolo zverené do starostlivosti Egyptu. V tej dobe taktiež Jeruzalemskí získali niektoré územia v Sýrii.

Obrázek


V predposledný rok trinásteho storočia vo Východnom Ríme vymrel rod Komnenovcov a grécki aristokrati novým cisárom provolali chorvátskeho kráľa z rodu Soli - ktorý bol predtým konštantínopolským vazalom. Nasledujúci rok (1300) bol konečne vypracovaný nárok na Konštantínopol, ktorý cisár s polu s už dávnejším nárokom na Antiochijsko mienil ihneď využiť. 18. februára 1301 východný cisár volá po mieri a Marco milostivo prijíma. Grékom v Konštantínopoli zostal len chrám Hagia Sophia. K cirkevnej únii tak chýbal už len krok.

Obrázek


Dobytie svätých miest taktiež obmäkčilo Božiu vôľu a mor pomaly utíchal. Do ulíc italských miest sa začal vracať život a obchodu sa opäť začalo dariť. Toho času z Benátok do ďalekej Číny odišla aj výprava akéhosi cisárovho menovca - Marca Pola. Po návrat z ďalekých krajín rozprávala hotové rozprávky o ďalekých pohanských krajoch plných zlata a slonoviny. Aká pochabosť, všetci predsa vedia, že mimo krsťanský svet je už len drobný pás zeme a opár malých nehostinných ostrovov !

Obrázek


Toho času musel cisár odraziť ďalší Fatimovský útok na Núbiu. Kalif Quadir IV. sa nemienil zmieriť s jej stratov, bol však rýchlo zahnaný do púšte. Cisár sa v tej dobe taktiež musel potýkať s vážnou chrípkou pre ktorú mu lekári museli odrezať ruku. Radosť mu ale robil ďalší politický úspech. Jeho žena Eulalia - predtým zasnúbená s jeho synom sa stala galickou kráľovnou! Zo zahraničných udalostí možno spomenúť pohanský prevrat v križiakmi dobytom Mali. Cisár okrem toho musel čeliť drobnej vzbure v palestínskom Negeve. Jeho radcovia mu poradili, že za podnecovaním tejto vzburi stáli Židia, ktorý si chceli vytvoriť vlastný štát - preto cisár vydal edikt, ktorým Židov z ríše vyhnal vrátiť sa mohli až po tom, čo cisárovi pochybní radcovia prišli o obročie a upadli v nemilosť.

Obrázek


Nové storočie sa u Grékov nieslo v znamení bojov o moc. Tej sa nakoniec jal akýsi grécky aristokrat, ktorý prijal meno Traianos II.Zmätku v ortodoxnej ríši využil Marco a vyhnal Grékov z Hagie Sophie. Teraz už ovládal všetkých päť starobylých patriarchálnych stolcov - v Ríme, Konšantínopoli, Antiochii, Alexandrii a v Jeruzaleme. Vyslal preto poslov do celého sveta, ktorý hlásali, že na leto roku 1304 je do Milána zvolaný cirkevný ekumenický koncil.
Ten sa začal 1. augusta a zúčasnilo sa ho niekoľko tisíc prelátov z celého kresťanského sveta. Tí slávnostne odsúhlasili platnosť Kréda prijatého na nicejskom a konštantínopolskom koncile zo 4. storočia, k nevôli Grékov potvrdili taktiež platnosť dodatku Filioque a pápežský primát v cirkvi. Cisár Marco bol od tejto chvíle okrem titulu Veľký oslavovaný aj ako žijúci Svätý.


Obrázek


Obrázek


Obrázekscreencast


Toho roku sa stala ešte jedna významná vec. V Afrike sa rozpadla Pisanská republika a na jej mieste vzniklo niekoľko drobných republík. Ešte v priebehu toho roku sa všetky poddali Italom - a to buď pod hrozbou meča alebo vďaka peňažným darom. Ako odpoveď na zjednotenie východného a západného kresťanstva na východe vznikla Seldžucká ríša, ktorej panovník s titulom cisára taktiež prijal titul kalifa.

Obrázek


Obrázek
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Timoteus
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 750
Registrován: 28 úno 2014, 09:34
Bydliště: Slovensko

Re: Kronika rodu pánov s bielym diviakom v erbe [Reportové leto]

Příspěvek od Timoteus » 09 srp 2018, 11:27

🌸 🌸 🌸 Koniec ságy 🌸 🌸 🌸


V roku 1305 sa Marcovi narodila dcéra Blanca, ktorá sa stala dedičkou ríše. Toho roku bol na Východe taktiež zvrhnutý cisár Traján II. a novým cisárom sa stal kacírsky Sebastián Kastriotis. Nárok na Grécku ríšu mal po matke aj cisárov brat Stefano, syn byzantskej princeznej. Ten vládol v malom Toulouiskom vojvodstve v Akvitánsku a pretože prijak ocitánsku kultúru, nazýval sa Estéve.

Obrázek. . . . . .Obrázek


25. júna 1306 Marco vyhlásil Východu vojnu o dosadenie svojho brata na ich trón. Krátko po vyhlásení vojny sa v italskej Parme a Kremone, kadiaľ práve prechádzali menšie grécke oddiely odohrali dve bitky, pričom v druhej do zajatia padol sám cisár Sebastián. Snáď ešte nikdy rod pánov s diviakom v erbe nezískal také veľké územie tak ľahko. Čo sa však ľahko získalo, muselo sa udržať.

Obrázek. . . . .Obrázek


Marco sa počas tohto ťaženia spriatelil so svojím bratom Estévom a všemožne mu pomáhal stabilizovať situáciu v jeho ríši. Tá medzitým, pretože Estéve zavrhol východné bludy, sa premenovala na ríšu Latinskú. V roku 1307 sa od Latiníkov odčlenilo Chorvátsko a Itália si ešte pred tým, než bolo znovu pripojené z neho odtrhla časť územia. Nasledujúceho roku Itália pomohla odvrátiť moslimský džihád za Andalúziu, ktorý bol Latinskej ríši vyhlásený.

Obrázek


Toho času sa v mongolskej ríši k moci dostala akási šítska dynastia, no hrozbu kresťanskému svetu už tento národ dávno nepredstavoval - dokázala sa z jeho područia dokonca dostať aj Kyjevská Rus. Cisár Marco sa okrem štátnických udalostí venoval aj rozvoju ríše. Bol veľkým učencom a napísal viacero hermetických spisov. Taktiež založil moderné umelecké laboratórium a viacero škôl. Absolvoval taktiež mnoho zahraničných ciest, počas ktorých do Milána priniesol mnoho starobylých učených spisov a vytvoril knižnicu tak veľkú, že i samotná Alexandria staroveku sa jej mohla sotva rovnať.

Obrázek

Obrázek


V roku 1309 sa italské vojská zúčastnili dobytia Tabrízu Latiníkmi. O dva roky neskôr zase odrazili útoky kalifáTu. Toho roku sa Marcovi narodil aj syn Lorenzo, no nedožil sa viac než dvoch rokov. Namiesto neho mu Boh zveril do opatery ďalšiu dcéru - Luciu. To sa Marcovi čiastočne hodilo. Zasnúbil svoju dcéru Blancu s Tiérim Latinským - synom Estieveho a tým sa zabezpečilo zjednotenie Východu a Západu - alebo sa to tak aspoň zdalo.

Obrázek


V roku Pána 1315 pápež potvrdil nároky Itálie na Aragónsko, cisár sa však rozhodol pre diplomaciu a ponúkol Aragónu vazalstvo. Tí odmietli a preto vypukla vojna. Tú vyriešil rozhodujúci útok na Zaragozu.

🌸 🌸 🌸


Veľká vec sa stala v roku 1318. Zomrel Esteve della Scrofa - spáchal samovraždu pre dlhodobé depresie. Latinskú ríšu mal zdediť jeho syn Tiéri, ktorý však od mladosti bol chlapcom neduživým, trpicim na rakovinu. Tá istá nemoc už istý čas zožierala aj Marca, no od bol už vo veku dospelom a tak ju znášal lepšie.29. júna/června toho roku sa v starobylom meste Atény uskutočnil snem gréckych aristokratov, ktorý jednohlasne latinským cisárom prevolal Marca sella Scrofa. Ten údel jemu zverený prijal. 14. júla/červenca 1318 slávnostne vyhlásil zjednotenie Východu a Západu a prijal cisár Rímskeho cisára.

Obrázek

🌸 🌸 🌸


Obrázek

🌸 🌸 🌸


Obrázek


Od toho času bol titulovaný ako Marcus III. Slávny a vládol ešte skoro 8 rokov. Počas tohto obdobia dobyl niekoľko území a ešte viac zveľadil rímske zeme. Obnovil provinčný poriadok a zaviedol stálu armádu. Cisár Marcus zomrel 9. februára 1326. Novo cisárovnou sa stala Blanca della Scrofa, ktorou rod pánov s diviakom v erbe po praslici skončil. Jeho potomkovia však z Božej milosti vládli i naďalej svetu a robili svojim predkom nesmiernu radosť.

Obrázek


🌸 🌸 🌸


Obrázek


🌸 🌸 🌸


Obrázekfree screenshot tool


--------------------------------------------

Ukončil som to takto narýchlo, pretože tie posledné roky už boli naozaj nezáživné a aj písať sa mi o tom príliš nechce. Raz darmo, keď má niekto už neobmedzenú moc - vyše 500 k vojska tak je tu rutina a samé dobývanie a pod.... Dúfam, že sa Vám reporty páčili a budem rád za vaše príspevky. Bol by som rád, keby sa Vás vyjadrilo čo najviac. :)
Crusader Kings II

Rajas of India, Old Gods, The Republic, Sons of Abrahams, Customization Pack, Dynasty Shield I-III, Legacy of Rome, Sword of Islam, Ruler Designer, Charlemagne, Way of Life , All portraits, Few music pack, Reapers of Death (WoL, RoD, C contextpacks), Monks and mystics
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Europe Universalis IV

complet without all e-books, few modern soundtracks, Europa Universalis IV: Evangelical Union Unit Pack and Europa Universalis IV: Catholic League Unit Pack and Cossack´s packs

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Crusader Kings II“