Stránka 1 z 1

Svatba

Napsal: 27 kvě 2019, 16:51
od ce4aser
Preco je v hre mozne aby sa napriklad kral mohol ozenit za zenu svojho zosnuleheho brata, ktora ma aj deti. Teda neni panna, ich manzelstvo boli konzumovane. Podotykam jedna sa o katolicke krestanstvo pod vladou papeza v Rime. V inom nabozenstve by som to chapal ale preco v krestanstve to je mozne?

Re: Svatba

Napsal: 27 kvě 2019, 17:47
od Timoteus
pretože aj kánonické právo (právo katolíckej cirkvi) povoľuje tzv. levirátne manželstvá - t.j. manželstvá medzi osobou a súrodencom jej predchádzajúceho manželského partnera...(v židovskej spoločnosti boli dokonca jeden čas povinné v prípade ovdovenia ženy)
do úvahy tu prichádza akurát kánonická prekážka švagrovstva - táto ale existuje len v priamej línii - t.j. medzi osobou a predkom jeho/jej predchádzajúceho manželského partnera - a aj táto prekážka je dišpenzovateľná, pretože ide o prekážku ľudského cirkevného práva (nedišpenzovateľné sú len prekážky prirodzeného Božieho práva)

to že bolo predchádzajúce manželstvo konzumované tu nezohráva dôležitú úlohu - lebo to má pôsobenie na to, že to manželstvo bolo platné a nerozlučné ľudskou mocou - manžel ale zomrel, takže manželstvo zaniklo, ak bolo manzelstvo neplatne vznika prekážka verejnej mravopočestnosti - to iste v podstate ako švagrovstvo len pri neplatnom manželstve... tiež je dišpenzovateľná

samozrejme tu hovorím najmä o súčasnom stave (a celkovo o stave po 2.vatikanskom koncile), neviem presne ako to bolo v stredoveku pred tým - najmä preto, že kánonické právo najmä v ranom stredoveku nebolo úplne vykryštalizované, platili rôzne miestne obyčaje (čo bolo bežné v Uhorsku, na Veľkej Morave neplatilo/nemuselo platiť v Španielsku, Anglicku,...) vo všeobecnosti si ale myslím že daná vec nie je problémová...ak aj existovala v niektorom období prekážka, tak bola dišpenzovateľná biskupom alebo pápežom - lebo šlo o rýdzo cirkevné právo