AAR Šílená cesta Toskánska ke sjednocení Itálie a AAR Itálie

Proveď svůj národ obdobím monarchií přes kolonizaci světa až k vytvoření impéria ovládajícího celou planetu na počátku 20. století.

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

AAR Šílená cesta Toskánska ke sjednocení Itálie a AAR Itálie

Příspěvek od chip » 20 bře 2015, 17:00

Úvod

Je to vlastně druhé AAR, které píšu před jeho dohráním. V EU III jsem Portugalsko nedohrál, ani nedopsal a momentálně je na vedlejší koleji. Prostě tam se hraje víc jak 400let a to si od toho člověk musí odpočinout. Odpočíval jsem původně tak, že jsem dohrál rozehranou Bohemii ve Victorii. Ale pořád jsem chtěl za nějaký ministát (na začátku) řádně pokosit trio GB-USA-Francie, ideálně jim zlikvidovat trvale velmocenský statut. Nechtěl jsem překročit limit badboys, což je reálně nejvíce limitující faktor.

Takže jsem přemýšlel, jak s minimem badboys sjednotit Itálii za Toskánsko. Rozhodně jsem to nechtěl vrážet do italských zemí, které se získají po sjednocení Itálie. Pořád jsem přemýšlel, do čeho to vrážet. A začal jsem si pohrávat s šílenou myšlenkou, že bych to zkusil hned na začátku hry vrazit do Francie nebo GB.
Jelikož teoreticky šlo bez okupace území jen díky vyhraným bitvám u Francie získat Aquitánii, tak byla tato myšlenka zavrhnuta. Jsou to jen 3 provincie, takže obrana prakticky potom nemožná. Je pravda, když jsem zkoušel ještě asi 4 pokus rozehrát Tuscany, tak jsem se ještě zabýval myšlenkou, zkusit získat přístup, zničit armády, což by ještě šance byla a něco okupovat. Pak jsem si pro zajímavost Franci nahrál, zjistil, že mohou mobilizovat 300k a bylo definitivně vymalováno. Francie pouze po sjednocení Itálie.

Takže zbylo GB. Tak jsem zkusil vyhlásit GB válku o East North England, který měl hodnotu 19 pro mírové jednání. Ostatní mimo Skotsko a Irsko měly přes 25, takže nepřipadali v úvahu. GB se vylodili brzo bez generála. Já počítal s tím, že se vylodí později a já generála budu moct naverbovat. Naštěstí jsem si nevšiml, že generála mám, i když bídného (atack a defense 0). Tak jsem rozehranou hru ukončil a začal znovu. Prostě jsem čekal, až budu moct naverbovat generála. Během čekání jsem měl šílenou kliku, když mi v březnu vyběhl pohraniční spor s Papeženci. Jenže to znamenalo zároveň válčit s Frantíky.
No a co teď vyválčit válku o Romagna Papeži a tím i Frantíkům a potom GB. Nebo paralelní válka s oběma. Nakonec asi i naštěstí vyhrála varianta paralelní války za Toskánsko s dvěma největšími velmocemi. V reálu by tam přilítli velké armády Frantíků, Anglánů a Toskánsko by bylo v řiti. Jenže AI fungovala přesně naopak. Byl téměř zázrak, když se nepřátelská armáda v Toskánsku objevila. Takže zvyšování válečného skóre šlo velmi pomalu. Bitvy byly často celkem v pohodě, protože nepřátelské armády v Toskánsku byly většinou bez generála. Takže i obnova početního stavu vosk byla úplně bez problémů. Hned v prvním pokusu jsem udělal několik chyb, třeba ve výstavbě továren. Přesto jsem ho musel nechat. Další pokusy byly v počtu příchozích vojsk ještě katastrofálnější. Prostě mi další pokusy ukázaly, jakou velkou kliku jsem měl. Na stranu GB se ještě přidali Holanďané, kteří se 3x objevili v Toskánsku pouze při prvním pokusu. Při všech ostatních pokusech jsem již jejich armády neviděl. Další pokusy znamenali výrazně delší válku s GB než ten první. Navíc se v dalších poklusech East North England zdražil z 19 na 23. Díky totálně debilní AI se štěstím (že se v Toskánsku objevili armáda nepřítele) tato šílená cesta ukázala jako reálná.

Dost lidí může říct, jedna věc je dobýt a druhá udržet. Jenže tady taky debilita AI funguje dokonale. V Anglii má GB pouze jednu armádu. Spoustu jich má v Indii. Když doveze jednu armádu odjinud, tak je to zázrak. A protože má spoustu armád jinde, tak ani nemobilizuje. Takže po zničení té jedné armády lze v klidu obléhat GB provincie. Zkrátka dost brutálně zneužívám debilitu AI.

Samozřejmě, je to Vanila. Jak by toto fungovalo v datadiscích, absolutně netuším. Když si např. vzpomenu na mé začátky s Victorií, tak jsem začínal s čistou Vanilou. Jel jsem za Toskánsko klasicky, Papežencům vzít Romagna a v další válce je anektovat. Potom válku s Rakušáky na dobytí Lombardie. Ty mi zajistily GP, sjednocení Itálie. Dnes už bych tuto cestu rozhodně nedělal. Proč to však píšu. S patchema se mi měnilo chování Frantíků. Bez patchů jsem Papežence dobyl baz jakéhokoliv francouzského angažování. Patch 1,4 znamenal, že se Francouzi angažovali až v druhé válce, tj při anexi zbytku. No patch 1,3 mi zajistil angažování ve všech válkách s Papeženci. Nakonec jsem vymyslel šílenou cestu (nechtělo se mi zabřednout v dlouhé válce s Francouzi), že jsem Romagna sebral bez francouzské angažovanosti. Takže spekulovat, jak v které verzi victorky se AI zachová, rozhodně neodvážím. Kdo bude chtít, může to pro zajímavost zkusit.

Dovolím si rozvahu z badboys. Limit je 25. Pokud jste v míru, tak se vám odečítá 0,1 za měsíc. Ve válce se odečítá 0,03 za měsíc. Pokud budu předpokládat, že 50% proválčím a 50% prožiju v míru, tak mám k dispozici za celou hru 25+50*1,2+50*0,36=103 badyboys. Válku musíte vyhlásit o něco dřív před koncem, aby ji reálně šlo využít. Válčit jsem začal až v dubnu. Reálně 100 let k dispozici nemám. Ale pro reálný odhad to stačí. Věřím, že v reálu se to výrazně lišit nebude. 9 badboys potřebuju na získání britské Kolumbie, abych GB vyfoukl kolonizaci tří provincií. Za Čechy se mi to reálně povedlo. Takže zhruba 90 mi zbyde na dobývání regionů. 10 je na získání East Nort England. 10 chci dát na získání New York. Takže 70 mi zbyde možná na Francii, což by bylo 7 provincií. Záleží však také na tom, jak budou pracovat rebelové. Pokud se povstáním nepodaří např. osvobozovat, budu muset nějaký badboys použít i na osvobezení zejména Indie.

Trochu něco k povstáním. Prostě plánuju 10-15 let trvající válku téměř najednou s GB, USA a Francií, aby tam začala fungovat povstání. Spekuluju taky s tím, že se i menší státy dokážou na USA nebo Francii sesypat. Je to třeba udělat před velkou kolonizací. Doufám, že to pomůže (nevím) i k omezení kolonizace, např. zpomalení výzkumu. Je vyzkoušeno, že do povstání se zapojují zejména vzdělanější lidé. Vždy, když jsem měl povstání, tak po jeho potlačení klesl počet duchovních. Dokonce jsem všude četl, že aby vznikl nový stát nacionalisti musí obsadit všechny provincie. Když jsem hrál za Čechy, tak se v jižní Africe objevili nacionalisti a komunisté. Nacionalisti obsadili část a komunisti taky část. K mému příjemnému překvapení se Jižní Afrika osamostatnila. Jestli platí vždy, že stačí aby nacionalisti obsadili část CORE provincií a zbytek jiní povstalci, to nevím. Možná záleží i na jiných skutečnostech, o kterých nemám ani tušení. Toto je asi nejdůležitější pro Indii, která je hodně rozlehlá. Jsem zvědav, jestli ta osamostatní nebo na ní budu muset plýtvat badboys. Zajímavé poznání pro mě byl fakt, že když uspěje nějaká revoluce a změní se režim, stát ztrácí nejen sféru vlivu, ale dokonce i satelity. To ulehčilo situaci, že Indie mohla bez problémů osvobozovat – dobývat okolní státy, na které měla CORE.

Jedna věc je, co nejvíce to trio ponížit. Druhá věc, kdo by místo nich měl být. Bohužel realita je taková, že moc reálných kandidátů, který by mohli mít víc jak 10k není. Pokud hraju za Itálii, tak s vysokou pravděpodobností mohu počítat Německo/severoněmecká federace. Pokud udržím CSA a nedovolím USA, aby ho dlouhodobě okupovali, tak to je další téměř jistý kandidát. Při troše štěstí, pokud se včas zcivilizuje Čína, tak i s tou by šlo počítat. Jenže nesmí se dostat do válek, kde by ztrácela prestiž. Tu musí naopak získat. Když jsem hrál za Čechy získala neuvěřitelný rekord 25k, což jsem nikdy jindy neviděl. Třeba zklamání pro mě byla Indie. Ačkoliv byla asi 4 nejlidnatější země, po Britech zdědila vysokou míru vyzkoumaných technologií, neměla ani 7k. Podařilo se mi vlastně podruhé dostat do GP Mexiko. Na USA toho hodně vybojovali, přesto jen těsně 10k. Chile se bohužel moc nevyšvihla. Venezuela sice skončila jako GP, ale v závěru ji předehnali Rusové. Dlouho se drželi v GP Turci. Ale celková prestiž stoupala u jich hlemýždím tempem. I Nová Anglie měla s pěti regiony relativně vysoký počet obyvatel. Ani to nestačilo. RU bude hodně zkoseno díky, tomu, že jim Itálie vezme prakticky 5 regionů (Lombardie, Benátsko, Jižní Tyroly, Istrie a Dalmácie). Možná je zkosí i Němci. Takže největší problém je, komu pomoct k vyšším metám. Reální kandidáti moc nejsou.

V každém případě je třeba si dávat pozor na to, pokud někdo z likvidované triky ztratíGP status, tak, aby nikdo nezískal kamarádský vztah (Friendly). Pokud jim někdo vyhlásí válku, nesmí být umožněno se libovolné velmoci se do války vložit. Samotná Itálie všechny dostatečně nezkosí. Jediná šance je, že si zejména od USA a Francie také někdo něco vezme.
To je asi vše z dlouhého úvodu, který obsahoval cíle, ale i rozvahu jak hrát, na co se dávat pozor a jaké jsou reálné možnosti. Jedna věc je teoretický plán, druhá reálné hraní. A přesně to nenechat někomu vztah friendly byl největší problém.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Re: AAR Šílená cesta Toskánska ke sjednocení Itálie a AAR It

Příspěvek od chip » 20 bře 2015, 17:23

Paralelní válka s největšími velmocemi (1836-1840)

Od roku 1824 vládne v Toskánsku velkovévoda Leopold II. Na počátku roku 1836 se začal rozhlížet, jak by rozšířil své panství. Bohužel občas ho přepadávali bláznivé nápady. Začal si pohrávat s myšlenkou, že začne válčit a Británií, která bude posílat svá vojska na jeho území a on je bude díky domácímu prostředí likvidovat. Časem to prý Británii omrzí a on od ní něco získá.

Co se týče ekonomických poměrů. Na hraně vyrovnanosti státního rozpočtu je Toskánsko schopné plně uspokojovat oprávněné potřeby vojska, duchovních a úředníků. Je to však vykouipeno 100% clem na dovoz veškerého zboží. Výzkum se zaměřil na Ideologické myšlení.

Leopold měl na počátku roku 1836 šťastnou ruku. Diplomacii svěřil do rukou skvělého diplomata Marco Casati. Tomu se podařilo na mezinárodním poli vyjednat nárok na severní území Papežského státu zvané Romagna. Avšak Francouzi, kteří měli Papežský stát ve sféře vlivu, tento nárok zpochybňovali.

Díky tomu se šílené nápady velkovévody prohloubily a on v dubnu 1836 rozjel paralelní válku. Papežencům vyhlásil válku o Romagna. K nim se přidala Francie. Druhou válku o North East England vyhlásil Velké Británii. K té se přidalo Holandsko. Samozřejmě to vyvolalo ve světě úsměv, když ministáteček rozjel válku s dvěma největšími velmocemi. Tyto velmoci však úsměv nepodpořili ráznými dobře koordinovanými činy. A to se jim vymstí.

Toskánsko má k dispozici 4 profesionální pluky, které jako armádu vyšle směrem k Římu. Dále zmobilizuje a získá tím další 3 pluky. Každý pluk tvoří malou armádu, které oblehnou Bologna, Ferrara a Ravenna. Papeženci nemobilizují. Zatímco profesionální Toskánská armáda pochoduje k Římu, její 3tis armáda pochoduje na Romagna. Když to toskánský velkovévoda zjistí, rozdělí armádu profesionální armádu na 3 části. Jeden pluk oblehne Viterbo, kam mezitím celá profesionální armáda dorazila. Druhý oblehne Řím. Zbylé dva pluky pochodují do Ravenna na pomoc mobilizantům. Dorazí včas a v květnu je útok nepřítele odražen. Papežská armáda je zničena v Ancona. Potom je Ancona a Perugia také obležena. Bez jakékoliv další přítomnosti nepřátel je Papežský stát kompletně dobyt. Pouze Papeženci zmobilizují jeden pluk v srpnu, který je však v září rozprášen.

Až v listopadu se vylodí 24 tis Francouzů bez generála. Díky nedostatku zásob jich 2tis před toskánským útokem zemře. Drtivý útok Toskánců v prosinci Francouze výrazně zdecimuje a jejich zbytky jsou zničeny v Leghorn.

Obrázek

V únoru 1837 Francouzi obranu Papeženců vzdávají a Toskánsko získává Romagna.

Obrázek

Až v květnu 1837 se vylodí v Leghorn 12tis Nizozemců. Po bitvách v Leghorn a Florence jsou rozprášeni. V červenci se vylodí 29tis Britů bez generála v Leghorn. Po bitvě v Leghorn jsou v září rozprášeni (Proč neustoupili nevím).

Obrázek

Je třeba splácet dluhy, nastartovat průmysl a nepřítel na blízku zatím není. Toskánsko demobilizuje a zahajuje výstavbu pily v Romagna a vinárny v Tuscana. V listopadu se objeví 12tis Holanďanů ve Ferrara. Mobilizace, úspěšný útok na Holanďany. Asi 3,5tis ustoupí do Rakouska a vrací se domů. Toskánsko opět demobilizuje. V srpnu se v Leghorn vylodí 33tis Britů bez generála. Díky nedostatku zásob do října ztratí 3tis mužů. Toskánci, kteří v srpnu opět mobilizovali, úspěšně zaútočí v říjnu a tento výsadek je do listopadu zlikvidován.

Obrázek

V listopadu Toskánsko začíná provádět pokusy s koňskou železnicí (experimental railroad). V lednu 1839 se vylodí 12tis Britů v Leghorn. Útokem v únoru jsou zlikvidováni. V červenci se vylodí 15tis Britů v Ravenna. Srpnovým útokem jsou zlikvidováni. V listopadu dorazilo do Ferrara ještě 12tis Holanďanů. V prosinci je Toskánci úspěšným útokem vyženou.

Obrázek

V lednu 1840 definitivně mrzne úsměv na rtech Britů. Pod náporem porážek vydávají North East England. Celý svět nechápavě kroutí hlavou. Jak taková malá zemička mohla získat od největší světové velmoci území na jejich mateřském ostrově. V březnu Toskánsko zahajuje výzkum Idealismu.

Obrázek

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 22 bře 2015, 07:58

4 roky míru (1841-1844)

Během tohoto období se velkovévoda zaměřil na prosazování zdravotních reforem. První Trinket Health Care prosadil až v srpnu 1842. V březnu 1843 prosadí Low Health Care. Úplné dokončení zdravotních reforem se podaří až během Britsko-Toskánské války. (na první místo budu dávat útočníka, takže předtím to byla Toskánsko-Britská válka).

Pokračuje samozřejmě výzkum a v lednu 1842 se začíná zkoumat Romantismus. Toskánsko má velké štěstí a v únoru vlastně vzápětí po dokončení výzkumu Idealismu objeví Hegeliánský Idealismus (absolutní náhoda bez jakéhokoliv SAVE/LOAD třeba i z jiných důvodů), čímž získává 20 prestiže. To ho definitivně vyšvihne do role secondary power. V březnu 1843 je zahájen výzkum Realismu. V červnu Toskánsko objeví poslední třetí Novo Kantovský idealismus. Tím se dostává Toskánsko na 8 místo. Zatím dočasně. Avšak později objevy umožněné dokončením výzkumu Realismu dostanou později Toskánsko definitivně na 8 místo. V dubnu 1844 se Toskánsko stává světovou velmocí a zahajuje cestu získání sféry vlivu nad ostatními státy na Apeninském poloostrově. V říjnu 1844 je zahájen výzkum Stát a Vláda.

Během mírového období se začalo dařit nakupovat zbraně. A od roku 1843 může Toskánsko stavět další profesionální pluky.

Obrázek

V červenci 1844 byl opět úspěšný diplomat Marco Casati. obhájí před světem nárok na další britský region. Válka však vyhlášena není. Čeká se, až vyprší příměří. Velkovévoda předpokládá, že potom válku vyhlásí Britové.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 22 bře 2015, 08:05

Toskánsko se rozšiřuje v Anglii a expanduje do Ameriky (1845-1847)

V únoru 1845 GB vyhlásila válka o osvobození North East England. V dubnu je proveden úspěšný útok pod vedením generála Leopoldo Acton v Leeds.

Obrázek

Toskánsko požaduje po GB Midlands. Po třech dalších bitvách je tato zdecimovaná nepřátelská armáda. Poté bez problémů Toskánsko oblehne provincie Britů. Časem ještě přidá požadavek na Britskou Kolumbii. V dubnu 1846 je zahájen výzkum Positivismu. Dále je provedena poslední zdravotní reforma Good Health Care. Tím je zajištěn prostý přírůstek obyvatelstva 1,5% (Když se odečte vliv migrace, tak to zajistí za 50let zdvojnásobení počtu obyvatel).

Obrázek

Toslánsko však při svých požadavcích nedomyslelo, že okupace Anglie a Skotska nebude stačit. Pozdě si uvědomilo, že bude potřebovat do Irska. Naštěstí ve svých řadách má kvalitního generála, který umí zajistit rychlý přesun armád. Když kotví nepřátelské loďstvo v Cardigan, je zahájen přesun 15 tis vojáků do Irska v prosinci 1847, což se také zdaří. Nepřátelské loďstvo se dostalo k blokaci až s křížkem po funuse. I tato armáda je rozdělena a roztažena po severním Irsku. V březnu 1847 je zahájen výzkum Funkcionalismu. Dále však začali mobilizovat Britové. Anglie a Skotsko byli téměř dobyti, takže tyto vojska nepředstavovali žádný problém. V Irsku reálně zmobilizovali Britové jen v severním Irsku (v dalších dvou regionech převažovala výrazně Irská národnost). Přesto to byl problém. Toskánsko muselo přerušit obléhání a poslat všechny pluky na pomoc do Belfastu. Nakonec se Toskánci ubránili a pronásledováním nepřítele zlikvidovali. Posledního září, kdy jsou dobyta průmyslová centra v Irsku je učiněna nabídka míru Britům.

Obrázek

Ti 1 října předávají Toskánsku Midlands a Britskou Kolumbii. Tím se dostalo Toskánsko na pobřeží Pacifiku. Naopak Britové pobřeží Pacifiku ztratili.

Obrázek

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 27 bře 2015, 21:28

Další Toskánská expanze v Anglii (1848-1850)

V červenci 1848 opět úspěšný diplomat Marco Casati. obhájí před světem nárok na další britský region.
Obrázek

V srpnu je zahájen výzkum Medicíny. V Anglii povstane mnoho Jakobínů. Do měsíce však zmizí. V říjnu Toskánsko získává do sféry vlivu první a to Papežský stát.

V červenci 1849 je vyhlášena Britům válka o North West England. Jelikož však platí příměří, Toskánsko ztrácí 20 prestiže, o 2 narůstá Badboys a militantnost národa. Militantnost národa vyřešila sociální reforma, které má velkovévoda stejně v plánu. Ztráta 20 prestiže za 8badboys (rozdíl oproti dobývání po příměří bez nároku) za to stojí. K Britům se přidávají Holanďané, Belgičani, Španělé a Hannoveřani. Je také zahájen výzkum Doktríny konvojů bojových lodí. V srpnu se Toskánci v Shrewbury ubrání britskému útoku bez generála. Ustupující jednotka je zničena v Cardiff. Potom bez problémů Toskánsko oblehne britské provincie. Ke konci roku se objeví 15 tis Holanďanů ve Ferrara a 9tis Belgičanů v Grosseto. V únoru 1850 proběhne drtivě úspěšný útok na Holanďany.
Obrázek
Zbytek ustoupí do Rakouska. V březnu jsou po dvou bitvách zničeni Belgičané. V květnu je zahájen výzkum Nacionalismu a Imperialismu. Začátkem července Toskánsko obdrží nabídky bílého míru od všech nepřátel. Od britských spojenců jsou tyto nabídky přijaty. Potom Portugalsko nabídne Britům mír výměnou za North West England, což je přijato.
Obrázek

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 09 dub 2015, 16:49

Boje o Přímoří v Asii (1851-1855)

V březnu 1851 získává Toskánsko do sféry vlivu Sardínii-Piemont. V únoru 1852 je zahájen výzkum biologie.

V lednu 1853 je zahájena kolonizace Severo západních teritorií v Severní Americe. V březnu se rozhoří koloniální spor s Ruskem. Ti v červenci vyhlásí válku Toskánsku o North East England. Jejich vojska se vylodí v Lincoln. V srpnu Toskánsko na vyloděná ruská vojska úspěšně zaútočí. Po té začne požadovat Přímoří na východě Asie. V září po dvou dalších bitvách je tento výsadek zlikvidován. Dále je zahájen výzkum asociacismu.

V lednu 1854 je proveden úspěšný útok na druhý ruský výsadek v Lincoln. V únoru je ustupující armáda zničena v Hull. V květnu 1854 je vyhnáno úspěšným útokem 9tis Rusů z Ferrarra. V červenci je zahájen výzkum Fenomenalismu. 24 tis Rusů se vylodilo v Newcastel upon Tyne. V srpnu jsou úspěšným útokem vyhnáni a v září v Carlisle zlikvidováni. 28tis Rusů přišlo přes Rakousko do Ferrara. Byla provedena mobilizace. V listopadu jsou velmi úspěšným útokem smazáni z povrchu zemského.
Poté Toskánci znovu demobilizují.

Obrázek

Dalších 26tis se v červnu objeví ve Ferrara. Po mobilizaci jsou v červenci úspěšným útokem zatlačeni do Rakouska.

Obrázek

I když je 25tis Rusů vyloděno v Lincoln, Rusové válku vzdávají. Češi získávají Přímoří.

Obrázek

Obrázek

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 09 dub 2015, 16:50

Poznámka :
Získání Přímoří mělo své výhody a nevýhody.
Začátek byl hodně perný na ubránění. Naštěstí Čína nevyhlásila válku okamžitě, takže se alespoň nějaká armáda stihla postavit.
Velmi negativně to ovlivnilo výzkum. Dlouho mi Přímoří sráželo počet duchovních a počet továrních úředníků (tovární úředníky prakticky ještě 10-20 let ve 20 stol.). Dále, když jsem z něj udělal plnohodnotný region, mi sráželo vzdělanost. Rozhodně to považuji za důvod, proč jsem vše nevyzkoumal.
Velkou výhodou však později bylo, že to byla skvělá zásobárna vojsk. Dovolilo mi to opravdu rekrutovat velké armády.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 11 dub 2015, 08:07

Boje o Lombardii, Přímoří a území v Africe (1855-1857)

V říjnu se rozhoří koloniální spor s Portugalskem. V listopadu je zahájen výzkum experimentální psychologie.
Jelikož je již většina italských státečků ve sféře vlivu Toskánska a žádný ve sféře vlivu Rakouska., dovolí si Toskánský velkovévoda vyhlásit v dubnu 1856 válku Rakousku o osvobození Lombardie. K Rakousku se přidává Bavorsko, Wutemberk a Švédsko. Dále je vyhlášena válka Portugalsku o Lorenzo Marques. Velkovévoda předpokládá, že se občas vylodí portugalská armáda a díky vítězství by narostlo válečné skóre. Tento předpoklad se ukáže jako mylný. Portugalci se vylodí pouze na ostrově Man, který dobijí. Pro boj s Rakušáky byla zvolena taktika obrany, likvidace malých a zdecimovaných armád, popř. ústup před obrovskou přesilou, aby se ta roztáhla k obležení toskánských provincií. Prioritou bylo nedovolit nepříteli dobýt Florence a Bologna. Toskánsko má 76tis profesionálních vojáků v Evropě. Záměrně nemobilizuje, aby k té nevyprovokovalo Rakušáky. 48tis nechá v Toskánsku a 18tis v toskánské Anglii. Aby toho nebylo málo, Čína vyhlásila válku o osvobození Přímoří (významnou část provincií Přímoří získalo Rusko právě na Číně). Zde narukované nepočetné pluky ustoupili do Pashkovo, kde vytvořili kompaktní 24 tis. armádu. Ta byla brzy napadena.

Ještě v dubnu se podaří ubránit v Ravenna prvnímu rakouskému útoku. Zbytek se podaří zničit ve Verona. Toskánci stihli včas ustoupit zpět do Ravenna před dalším rakouským útokem. V květnu se znovu Toskánci úspěšně ubrání v Ravenna. Poté ustupují ke krátké regeneraci armády. Rakušáci začínají obléhat toskánské provincie. V červnu končí velmi úspěšná obrana Pashkovo, proti čínské přesile. Ačkoliv měli výbornou morálku, čtyřnásobnou přesilu, tak pod tíhou velkých ztrát boj bez generála vzdali. V červenci jsou úspěšným útokem Rakušané dočasně vyhnáni z Bologna. Toskánci útočí v Anglii na Švédy a v Přímoří na Číňany. Počátkem srpna poráží 9tis švédský výsadek v Lincoln, která po úspěšném pronásledovaní úplně zničí. Drobnou armádu bez generála vyženou z Khabarovsk. Chybělo málo k úplnému zničení této čínské armády. V září se úspěšně ubrání v Siena. Poté ustoupí do Florence. V říjnu se Toskánci úspěšně ubrání rakouskému útoku na Florence. Rovněž úspěšně zaútočí na Podgobi na Sachalinu. Po tomto úspěšném útoku jsou v Podgobi napadení dalšími čínskými armádami. V listopadu je čínská útočící přesila drtivě poražena. Dále jsou dalším úspěšným útokem Rakušané vyhnáni z Bologna. Poté Toskánci znovu ustoupí do Florence.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na přelomu roku začínají toskánské provincie být v rukou Rakušanů. Ty postupně své armády přesunují ke generálnímu útoku na Florence. V únoru tato rozhodující bitva končí drtivou porážkou Rakušanů a jeho spojenců. Po této bitvě i díky rychlejší obnově jednotek na vlastním území jsou již toskánské armády početně vyrovnané těm rakouským se spojenci. Počátkem března na poslední chvíli jsou Bavoři vyhnáni z Bologna. Dále Toskánci začínají osvobozovat svá území (Leghorn, Grosseto a Siena). Toskánci provedli i úspěšný útok na Pashkovo.

Obrázek

V květnu 1857 proběhnou rychlá mírová jednání. Čína boj vzdává a uzavírá s Toskánskem bílý mír. Rakušané předávají Lombardii.

Obrázek

Toskánsko má již všechny italské státečky ve sféře vlivu. Bohužel je stále ve válce s Portugalskem, kde jedinou událostí bylo dobytí ostrova Man Portugalskem. Velkovévoda zkusil v červnu riskantní námořní výpravu. Poslal z Anglie do portugalských moří své transportní lodě, čímž zahájil krátkou blokádu Portugalska. Okamžitě zaslal návrh na uzavření míru.

Obrázek

Pokud by Portugalci odmítli, tak by jistě se svým loďstvem smetli toskánské lodě na mořské dno. Naštěstí nabídku přijali a Toskánsko získalo v Africe portugalské Lorenzo Marques. To vlastně byla poslední kapitola Toskánského velkovévodství.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 14 dub 2015, 20:50

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 1 díl: Těžká defenzíva za Leopolda I (1857-1859)

V říjnu 1857 se rozhořel pohraniční spor s BG.
Obrázek

V únoru 1858 je zahájen výzkum Impresionismu. V září 1858 se rozhořel koloniální spor s USA. Itálie vyhlásila válku GB o South West England a USA o Washington. K Britům se přidala Venezuela, Holandsko a Belgie. K USA se přidala USCA (střední Amerika) a Kolumbie. Krátce na to Itálii vyhlásilo válku Rusko o osvobození Přímoří. Na straně Ruska bojovali Číňané a Francouzi. Toto vytvořilo jasný cíl, co nejrychleji okupovat USA, Francii a GB a chvíli v nich nechat růst vyčerpání s války. Slovo nejrychleji znamenalo v případě USA většinu války. Itálie nemobilizovala. Nechtěla vyprovokovat nepřátele k mobilizaci. To i téměř vyšlo, a pokud nepřítel mobilizoval, tak prakticky v době, kdy už toho nemohl extrémně mnoho zmobilizovat, jelikož jeho území byla převážně okupována.

Největší problémy byly v Americe. Zde nepříliš početné armády měli dva soupeře USA a GB. USA byly ve válce s Mexikem. Plán byl nejdřív zničit britské armády a pak postupně likvidovat americké armády. Bohužel než dorazili Britové se západních oblastí Kanady, tak už přišli po vítězné válce s Mexikem i Američané. Tato fronta zůstávala hodně dlouho v těžké defenzívě.
Boje v Asii se prakticky soustředili do provincie Paskovo, kde probíhali dlouho až do uzavření míru s Čínou. Itálie v tré době měla zde 45tis vojáků a postupně stále v Pashovo rekrutovala. S ostatních bojů musela ustoupit a nechat napospas čínských vojsk. Až ke konci bojů s Čínou začali drobné pokusy o osvobozování.

Na evropském kontinentu byla dlouhá defenzíva s cílem ničit francouzské armády. To se celkem dařilo, přesto se Francouzům na čas podařilo obsadit 4 provincie. Francie určitou dobu okupovala také Korsiku. Občas do Itálie zavítala ruská armáda přes Rakousko. Tyto výlety se celkem dařilko likvidovat.

Prakticky jediná anglická fronta byla v ofenzívě. Ze začátku Itálie oblehla dvě provincie na jihu Anglie. Později však se v italské Anglii vyloďovali francouzské jednotky, což komplikovalo obsazování anglických území. Dokonce se později podařilo i díky zaneprázdněnosti s Francouzi Angličanům jednou armádou (asi připlula z Indie) osvobodit Skotsko.

Region Lorenzo Marques v Africe Itálie ponechala napospas osudu. Bez jakýkoliv bojů ho Britové během let 1860 až 1861 obsadí.

Moře. Zde prostě Itálie byla totálně mimo. Takže většinu války byly italské přístavy blokovány, což mělo příšerný vliv na ekonomiku. Dokonce museli být obnoveny cla na 100%. Naštěstí občas odpluli nepřátelské lodě na údržbu do domovských přístavů (jak jsem později zjistil, vždy když jsem LOADnul hru).

Velké boje na Evropském kontinentu a v Asii

Ještě v listopadu 1858 se v obklíčení podařilo v úspěšné obraně Nice zničit 57 tis Francouzů.
Obrázek

V prosinci je rovněž odražen první čínský útok na Pashkovo. Na konci prosince se Itálie ubrání 45tis Francouzů v Turíně. Většina překvapivě ustoupí do Allesandria. Tam jsou v lednu 1859 útokem s obklíčením zničeni. Mezitím opět zaútočí Francouzi na Turín. Jelikož je morálka na dně a přichází posili, vrhne Itálie vše do obrany. Výsledek se na konci února dostavil. Téměř 29tis Francouzů útočících proti přesile je rozprášeno.

Obrázek

V březnu stejný osud potká 12tis Francouzů, kteří zaútočili z okupovaného Annency. V březnu také končí úspěšně obrana 48tis Italů proti víc jak trojnásobné přesile útočících Číňanů.

Obrázek

Francie postupně dobyla 4 provincie na severu Itálie. Avšak po načerpání drobné morálky začala Itálie osvobozovat. Krátce po osvobození Annency a Aosty byla napadena v Aostě. V té se na počátku července úspěšně ubránila.

Obrázek

Potom postupně Itálie likviduje zbytky Francouzů, osvobozuje zbylé dvě provincie a opatrně začíná s obléháním francouzských provincií. O dalších bojích s Číňany v této době se již kroniky nezmiňují.

Americká fronta
V Americe zpočátku byla opatrně zahájena okupace Seatle. Ten se podařilo dobýt. Avšak v polovině roku začali přicházet Američané a Itálie se musela stáhnout. Poté začali většinou drobné bitvy.

Anglická fronta
V Anglii Itálie od opatrného obléhání začala obléhat několik provincií v Anglii i ve Skotsku. Do konce roku 1859 je polovina těchto provincií dobyta. Zde prakticky k významným bojům nedošlo.

Neválečné události
V červnu 1859 je zahájen výzkum parníků. V listopadu umírá italský král. Novým králem se stává jeho syn Ferdinand I.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 15 dub 2015, 21:09

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 2 díl: obrat v Evropě a konec bojů s minoritami (1860-1861)

Boje na Evropském kontinentu

Na počátku roku 1860 je Itálie osvobozena. Je zahájena okupace Francie. Dvě provincie se podaří dobýt. Do Francie však přichází větší armáda patrně z Afriky. Dále Francouzi neustále rekrutují. Přes Rakousko přišla ruská armáda. Tyto okolnosti donutily Itálii se stáhnout z Francie. V březnu se Itálie v Miláně ubrání ruskému útoku a v dubnu zbytek likviduje v Parmě. S francií jsou neustálé ofenzivní a defenzivní potyčky na italském území prakticky do srpna. Z větších potyček lze jmenovat úspěšnou obranu Chambery a úspěšný útok na Turín.

Obrázek

Tento rok se již na kontinentu Francouzům nepodařilo nic dobýt. Od srpna je zahájeno druhé obléhání francouzských provincií. Zatím jsou neustálé potyčky na francouzském území. V listopadu se podaří významná likvidace nově narekrutované armády v Montpelier. Dokonce připravené obklíčení nebylo třeba, jelikož v bitvě našlo smrt všech 25tis Francouzů.

Obrázek

V říjnu se Francouzi vylodili na Sardinii a zlikvidovali zdejší nepočetnou armádu. Poté postupně zahájili obléhání obou provincií. Na počátku roku 1861 je Sardinie okupována Francouzi.

Boje v Asii

Za celý rok 1860 se Číňanům nepodařil úspěšný útok na Pashkovo. Itálie stále rekrutovala, ale začal být problém se zásobováním 60tis armády. V červnu byla vyslána část na osvobozování Khabarovsk. Armáda byla posílena před čínským útokem na 42 tis vojáků. Na počátku července je odražena víc jak dvojnásobná přesila rusko-čínských vojsk. Část zbylých vojsk byla přesunuta zpět do Pashkovo, kde byl úspěšně odražen čínský útok. Avšak před hrozbou dalších útoků byla Itálie osvobozování Khabarovsku přerušit a ustoupit zpět do Pashkova. Na začátku října dorazí do Khabarovsku druhá osvobozovací vlna. Do konce října je odražen útok Číňanů. Tentokrát již bezpečně je Itálie zakotvena na dvou místech. I když je u obou armád mizivá morálka, nepřátelé již nejsou schopni Italy z Pashkova Khabarovsku vyhnat. Po osvobození Khabarovsku v lednu 1861 Čína boj vzdává a nabízí bílý mír. Ten je přijat. Přesto boje v Asii neutichnou, protože sem začne Ruskou přesouvat své armády.

Boje v Americe

Zde se situace výrazně komplikuje. Z východu přišli britské jednotky. Objevují se další Američané. Na začátku ledna je zlikvidováno 20tis Američanů. Ve Vencouver Island. V březnu se Itálie úspěšně ubrání útoku Američanů ve Vencouver, který Itálie osvobozuje. Pomalu jsou likvidovány britské jednotky, ale o podrobnostech se kroniky nezmiňují. Přes tyto úspěchy Američané mají navrch. Neustále útočí na Vencouver. Sice srpnu je zničena další 21tis USA. Další útok však Italy z Vencouver vyžene. USA dobíjí Kelowna. Mezitím Britové dobyjí Prince George. Druhá armáda v Americe je zničí a Prince George osvobodí. Nakonec společně s ustupující armádou se úspěšně ubrání americkému útoku. Neustálé potyčky s Američany se střídavými úspěchy pokračují. Na počátku roku 1861 dokonce Američané Italům zlikvidují 4 pluky. Naštěstí je Itálie překvapivě schopna během několika měsíců znovu naverbovat.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Anglická fronta

Během roku 1860 je Anglie a Skotsko dobyto. Počátkem roku 1861 se začínají zde vyloďovat anglické armády, které začínají osvobozovat. Jednu provincii se jim podaří dočasně osvobodit. Navíc se vylodí francouzská armáda, která dobývá Carlisle.

Další státy ve válce

S dalšími státy se Itálie střetla pouze okrajově. Na počátku srpna je přijat návrh bílého míru od amerických států, Venezuela, Kolumbie a USCA. S většinou dalších států je bílý mír uzavřen v bbřeznu 1861. Na počátku dubna Itálie bojuje pouze s Ruskem, Francií, GB a USA. S Ruskem, u kterého nemá Itálie nějaké zájmy, nelze mír uzavřít. Je bohužel šéfem osvobozovací války a tudíž by potom byl uzavřen mír s Francií.

Neválečné události

V březnu 1860 byl zahájen výzkum Zkušeností.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 16 dub 2015, 15:11

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 3 díl: obrat v Americe, okupace Francie (1861-1862)

Na počátku dubna 1861 se podařilo nalákat nové francouzské rekrutanty po mnoha potyčkách do útoku na Tulle. Díky úspěšné obraně a obklíčeníí jsou zničeny.
Obrázek

Poté se již prakticky podaří oblehnout zbytek Francie, takže se soupeři nepodaří ve Francii rekrutovat významnější armádu. V říjnu je již dobyta třetina evropské Francie a zbytek francouzské Evropy je obležen.
Obrázek

V březnu 1862 Francie mobilizovala. Bylo to všal pozdě, protože již byla většina Francie okupována. Většina mobilizantů byla vzápětí zničena. Pouze jedna armáda vydržela bojovat do července. Avšak s Afriky docházeli většinou menší armády, takže byly neustálé potyčky na francouzsko-španělských hranicích.

Boje v Asii

Po odchodu Číňanů z války se Rusům na čas podařilo dobýt Nikolajevsk na Amure. Bitvy na této frontě končili se střídavými úspěchy. Itálie však již mohla rekrutovat, takže i v tomto prostoru získávala navrch. Dokonce roku byl Nikolayevsk na Amure osvobozen. Král se rozhodl, že Přímoří bude bránit, ale do vnitrozemí Ruska posílat armády nebude. Vzhledem k velkým vzdálenostem, problémy se zásobováním a minimálními zisky v případě dobytí ruských provincií na dálném východě to nemělo ani smysl.

Boje v Americe

Neustálé potyčky se střídavými úspěchy pokračují. Itálie během roku 1861 osvobodila Vencouver a Kelowna. Američané dobyli Vencouver Island. Rozhodující byl začátek roku 1862. V Kelowna se italská armáda neubránila americké přesile a ustoupí do Vernon k druhé, která ho osvobozuje. Američené nevhodně rozdělí své armády. Necelých 8tis oblehne Kelona a zbytek zaútočí na Vernon. Itálie v té době měla novou 12tis armádu. (Vlastně náhrada za zničenou před necelým rokem), která bojovala s drobnými narekrutovanými GB armádami. Ta během útoku Američanů na Vernon zaútočí na Kelowna. Obě bitvy končí v květnu triumfálním vítězstvím Italů. Ani z jedné bitvy neodešel živý Američan.
Obrázek

To byl definitivní obrat ve válce a Itálie přebírá iniciativu. Osvobodí Vernon, Vencouver Island a začíná dobvat USA provincie. Nelze však roztáhnout celé armády, jelikož soupeř neustále rekrutuje. Takže boje většinou menší stále probíhají, avšak již na území USA.

Anglická fronta

V Anglii se bojuje a to mnohem více než na začátku války. Armády sem posílá patrně z Asie Anglie, ale i Francouzi, patrně z Afriky. Francouzi dobyjí v květnu 1861 Carlisle. Avšak nezdařený útok na Liverpool v obklíčení znamená likvidaci tohoto výsadku. Bitské armády jsou naštěstí malé, takže i tyto se daří v celku likvidovat. Občas něco osvobodí díky zaneprázdněnosti s armádou Francouzů. V roce 1862 se vylodí Francouzi v Liverpoolu. Ten dobyjí. Při útoku na Chester zastihnou Italy nepřipravený. Itálie proto v květnu z bitvy v Chester ustoupí do Menchester. Zahájí osvobozování Liverpoolu a malou armádu nechá jako návnadu v Menchester. Francouzi se chytí a zaútočí na Menchester. Itálie rychle přesune posily do bitvy. V září končí obrana drtivým vítězstvím Francouzů. V následných dvou bitvách je tento francouzský výsadek zničen. Mezitím 3tis armáda Britů osvobodila na čas Glasgow.
Obrázek

Neválečné události

V červenci 1861 je zahájen výzkum železných parníků. V září 1862 je zahájen výzkum doktríny námořních útočných skupin.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 17 dub 2015, 14:36

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 4 díl: válka s Rakouskem - defenzíva (1863-1864)

Na počátku 1863 je na evropské frontě klid. I jinde nejsou vážné problémy. USA získalo nového soupeře, když v lednu vyhlásilo nezávislost CSA. Král se rozhodl, že to využije k tomu, aby dobyl na Rakousku území, na které má nárok. V květnu je vyhlášena válka Rakousku o osvobození Benátska. K němu se přidává Švédsko, Wuttemberk a Holandsko. Rakouská 39tis. armáda na hranicích okamžitě zaútočí ve Ferrara. Itálie ji obklíčí a tuto rakouskou armádu likviduje. Itálie mobilizuje. Za chvíli následuje Rakousko. Itálie není schopna nepřítele zadržet na hranicích. Rakušáci oblehnou některé provincie na severu. Část se vydá osvobozovat Francii. Tam na jihu se objeví také další malé armády Francouzů patrně z jihu. V červnu se ještě Itálie ubránila v Modena.
Obrázek

Itálie omezuje rakouskou sílu útoky na malé armády. Občas se i brání. Avšak morálka vojsk je zásadním problémem. V září díky ní prohrává obranu Ravenna, i když Rakušáci mají víc jak dvojnásobné ztráty.
Obrázek

Neustálé boje jsou i ve Francii. V lednu 1864 končí klíčová bitva této války v Bologna, v které byli radikálně zredukovány rakouské síly.
Obrázek

Poté jsou Rakušáci vyhnáni z Modena. Tyto dvě rakouské armády ustoupili na své území a dlouho se neukázali. Ve Francii osvobozují Rakušané, Francouzi a Holanďané. V první polovině roku jsou Rakušané ve Francii zničeni. Osvobodili dohromady 5 francouzských provincií. Než Holandsko stihlo něco osvobodit, nabídlo v červnu bílý mír, který byl přijat. Je přijata nabídka bílého míru se Švédy. V červnu je již italské území od rakouských okupantů osvobozeno a Itálie začíná opatrně obléhat rakouské území. Král si uvědomuje, že se z vnitrozemí mohou kdykoliv vrátit 2 rakouské armády a napadnout nepřipravené italské vojáky. V červnu se Itálie ubrání francouzskému útoku v Toulouse.
Obrázek

Poté jsou francouzské armády v Evropě zničeny. Francouzi stihli osvobodit 3 provincie, které Itálie znovu dobývá. Mezitím Itálie využívá krátké mezery v blokádě Itálie a transportuje 3 pluky na Sardinii a Korsiku. Král sází na to, že tyto regiony po tak dlouhé době Francouzi opustili. Sázka vyšla a všechny 3 pluky jsou vysazeny na místa určení. Dokonce se z nastalé nerovné námořní bitvy podaří moderním parním transportérům ustoupit do přístavu u Říma.

Boje v Asii

V Asii již nenastávají změny. Itálie v pohodě ruské vetřelce s Přímoří vyhání nebo je úspěšně naláká k neúspěšnému útoku.

Boje v Americe

V lednu 1863 povstalo CSA. Díky tomu má USA dvě fronty a Itálie pomalu může okupovat americká území. I přesto k drobným potyčkám dochází. V listopadu je např. v obraně Coueur d´Alene zničeno v obklíčení 24tis Američanů.
Obrázek

Pomalu postupuje dobývání amerického území ze západu na východ.

Anglická fronta

V tomto období o bojích v Anglii kroniky mlčí. Žádné významné události nejsou zaznamenány.

Neválečné události

Jelikož byla zaostalost vojenského výzkumu na bojištích znát, byl v listopadu 1863 zaveden vzdělávací vojensko průmyslový komplex. Byl zahájen výzkum Strategické mobility.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 18 dub 2015, 21:23

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 5 díl: válka s Rakouskem - ofenzíva (1864-1865)

Boje v Americe
I když USA bojuje na dvou frontách, drobné potyčky probíhají. Např. v červenci 1864 je odražen americký útok na Bismarck, který Itálie obklíčila. Itálie postupně Ameriku dobývá ze západu na východ. Kroniky již do konce války nezaznamenali žádnou významnou událost a to i přesto, že v říjnu 1864 skončila válka USAxCSA Satusem Quo, tj. CSA uhájila nezávislost.

Obrázek

Na jihu Francie neustále probíhají nějaké potyčky. Evidentně Francouzi v Africe rekrutují a posílají nové armády. Žádné úspěchy nezaznamenávají. Do konce roku 1864 je osvobozena Sardinie a v roce 1865 dobyta Korsika. Naštěstí do konce války sem již Francouzi žádné armády nepošlou. V Rakousku se znovu objeví zmizelé armády. První na konci června zaútočí ve Veroně. Po dokončeném obklíčení druhá zaútočí na Padovu. Díky úspěšné obraně v obklíčení našlo zkázu ve Veroně téměř 36tis Rakušanů. Itálie pošle posily do Padovy, kterou rovněž obklíčí. Tam najde na začátku srpna zkázu přes 11tis Rakušanů. Po té je obležena západní část Rakouska. Ti neustále rekrutují. Dochází k drobným potyčkám. Na konci roku téměř vše Rakušané vrhnou na útok v Záhřebu.
Obrázek

Itálie ho obklíčí a v lednu 1865 tam nachází zkázu 26tis Rakušanů. Drobné boje ještě pokračují, ale vybudovat větší kompaktní armádu se již Rakušanům nepodaří. V říjnu je polovina rakouského území okupována. Itálie získává Jižní Tyrolsko, Benátsko, Istrii a Dalmácii.

Obrázek

Boje v Asii

Ruské útoky stále končí na pevné obraně zdejších armád.

Anglická fronta
Anglie se v roce 1864 opět stává oblíbeným místem, kde se vyloďují Francouzi. Itálie nechá Francouze dobýt Lincoln a počká si, až na ně Francouzi zaútočí. Ti utrží drtivou porážku v říjnu 1864.
Obrázek

Poté jsou zlikvidováni a Lincoln osvobozen. Zhruba o rok později se situace opakuje. Navíc se vylodila velká britská armády ve Skotsku. Té si zatím Itálie nevšímá a nechá ji Skotsko osvobozovat.
Obrázek

Neválečné události

V červenci 1864 byl zahájen výzkum Pušek nabíjených zezadu. V lednu 1865 je ukončena kolonizace barbarské části Shumsu. Bohužel kroniky nezaznamenali, kdy kolonizace začala, ale obvykle trvá 3,5 roku. Je zahájena kolonizace Zambezi. V únoru 1865 byl zahájen výzkum Vojenského plánování. V říjnu 1865 byl zahájen výzkum Profesionální armády.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 19 dub 2015, 21:00

Desetiletá válka s velmocemi na mnoha frontách – 6 díl: Poslední boje (1866-1867)

Boje

O bojích v Asii a v Americe se kroniky nezmiňují. Z obrazových reportů vyplývá, že dobývání USA se přesunula na východ. Je např. vidět, že na konci války je obležen New York.

Francouzi si našli nové místo pro překvapení Italů a vylodili se v Dalmácii. Naštěstí se objevila mezera v blokádě Itálie a byla tam dopravena armáda. Drobné jednotky byly zlikvidovány. Na konci ledna 1867 drtivě zaútočilo 45tis Italů na Zadar. V únoru ustupuje zbylých téměř 8tis Francouzů Splitu, kde jsou zničeni.
Obrázek

Britové v roce 1866 osvobodili Skotsko. Potom zaútočili na připravenou armádu v Newcastle-upon-Tyne. Celá tato útočící armáda na konci října našla zkázu na bitevním poli. Poslední významnou bojovou kapitolou je jihozápad Anglie. 39tis Britů osvobodí Plymouth a potom zaútočí na Bath, kde jsou na konci srpna drtivě poraženy. Jestli tato armáda byla zlikvidována po ústupu do Plymouth, není známo.
Obrázek

Krátce na to proběhla mírová jednání. USA předávají Washington. Francie předává Normandii a Bretaň. Od Angličanů je získána Jihozápadní Anglie. Francii, GB a USA narostlo vyčerpání z války na 100%. Pro Itálii to byl rovněž problém, jelikož ho měla na 67,33%. Přesto se Itálie z toho vcelku dobře dostala pomocí sociálních a politických reforem. Dokonce všechny reformy díky politické situaci nebyla Itálie nakonec schopna realizovat.
Obrázek¨
Obrázek

Neválečné události
Z Evropy lze zaznamenat proměnu Rakouska na Rakousko-Uhersko (v dalších kapitolách RU). Jelikož již nejsou zásadní problémy na bojišti, ale v ekonomice. Rozhodl se král dočasně přesměrovat výzkum do této oblasti. V červnu 1866 je zahájen výzkum peněžní burzy. V červenci je objevena hrobka faraóna, což přináší 9000 výzkumných bodů.
Obrázek

Je zahájen výzkum obchodních bank. V dubnu 1867 je obnoven vojenský výzkum zkoumáním Pušek se závěrem. Krátce po uzavření velkého míru je přijata nabídka CSA na alianci. CSA je již překvapivě světovou velmocí.

Poznámka. V žádné z předchozích her se mi nestalo, abych CSA nedokázal dostat do sféry vlivu a uzavřít alianci. Tentokrát to bylo poprvé a proto ta nabídka byla velmi vhodná. Díky tomu šlo ochránit samostatnost CSA.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 22 dub 2015, 16:46

Osmiletá léčba vyčerpání z války (1868-1875)

V březnu 1868 je zahájen výzkum Neorganické chemie. Je zkolonizováno Zambezi. Focus je zatím použit na nábor duchovních. V prosinci si Itálie všímá, že je Rusko s Francií a GB ve válce s RU. Což je dobrá zpráva, alespoň tyto mocnosti nebudou nějakou dobu snižovat vyčerpání z války a tudíž jim bude déle narůstat militantnost.

V únoru 1869 je zahájen výzkum obrany Strategických míst. Plnohodnotným regionem se stává italská Aljaška.

V lednu 1870 Itálie zkoumá zbraně se zásobníkem nábojů a rychlou palbou, které ponesou název Kulomet.

Přesně za rok v lednu 1871 jsou vynalezeny a je zahájen výzkum Analytické psychologie pro zrychlení výzkumu. Je zahájena velká kolonizace v Africe a to regionů Somaliland, Windhoek, East Ivyry Coast a Guinea.

V květnu 1872 je zahájen výzkum Sociálních věd, které urychlují vzdělávání národa.

V říjnu 1873 se rozhoří pohraniční spor se Švýcarskem. Vzhledem k ještě vysokému vyčerpání z války, předpokládanému zdlouhavému obléhání opevněných švýcarských provincií a minimálním ziskům vzhledem k cílům se král rozhodl východní Švýcarsko nebojovat.

V květnu 1874 je kolonizován Somaliland, EWast Ivory Coast, Windhoek a Guinea. Je zahájena kolonizace South Cameroon, Bas-Congo, Congo a Wagadugu.. V listoadu 1874 je zahájen výzkum Tisku bankovek. Lorenzo Marques se stává plnohodnotným regionem.

V dubnu 1875 se rozhoří pohraniční spor s Francií. Francie je okupována povstalci. V květnu 1878 je zahájen výzkum Tisku bankovek soukromými bankami.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 23 dub 2015, 16:11

Další boje s velmocemi – díl první : Boje v Anglii (1876-1877)

V únoru 1876 přestává na čas díky povstalcům být Francie velmocí. Král se rozhodl využít okupace Francie povstalci a vyhlásil jí válku o Region Centre. Na její obranu se přidává šéf obrany GB, Rusko a Belgie. Itálie bez významného odporu postupně obléhá Francii. Na severu Francie osvobozuje od povstalců Francii Belgie. V Přímoří Itálie kombinuje obranu a útoky přesilou proti Rusům. Na ruské území se nevydává. V Kanadě zatím dochází rovněž k potyčkám.

Hlavní tíha bojů je v Anglii. Itálie zde má k dispozici 48tis. a 21tis. armádu. GB má k dispozici 2 velké armády a několik drobných armád. 42 tis oblehne Leister a dalších 45tis oblehne Lincoln. Vlivem nedostatku zásob přijde tato druhá GB armáda o 2250 vojáků, než na ni Italové zaútočí. Na začátku března je zničena 6tis armáda v Salisbury. Dále končí úspěšně útok na Lincoln, kdy Britové přišli o polovinu mužů a ustupují.
Obrázek

Italové přeskupí své armády, zdecimovanější část jde regenerovat na sever. Zbytek zaútočí počátkem dubna na druhou GB armádu v Leicaster. Tato rychlá bitva končí drtivým vítězstvím Italů. Zbylých 11tis (v květnu již 13tis) je zničeno v Lincoln polovinou vítězné italské armády. V dubnu ještě Itálie vyžene Rusy z Nikolayevsk na Amure.
Obrázek

První britská armáda, která se přesunula do Lincoln, ustupuje na sever. Částečně zregenerovaná armáda oblehne Dumfries, čímž na sebe naláká první britskou armádu v květnu. Výsledkem je úplné zničení již 22tis. britské armády. Od této chvíle k významným bojům v Anglii nedošlo. Zároveň je v Kanadě proveden úspěšný útok na obležený Prince George. Zároveň přichází nabídka míru s odevzdáním Region Centre. Itálie odmítá a požaduje další francouzský region.
Obrázek

V září 1876 se bojuje i ve Francii. Italie obklíčí Belgičany v Amiens a zaútočí na ně s přesilou. Úspěšný útok s obklíčením znamenal likvidaci belgické armády.
Obrázek

Na konci roku proběhne větší bitva v Africe. Tam se podaří nalákat k útoku 35tis Britů bez generála na Masvingo. Všichni Britové našli smrt na bitevním poli. O tom, že se bez kvalitního vedení nevyplácí útočit, se Britové již brzy znovu přesvědčí. V prosinci je Itálie přepadena Brity v Reliance. V lednu 1877 končí bitva v Reliance smrtí všech útočících Britů a to i přesto, že obraně velel generál vhodný pro útok ne pro obranu.
Obrázek

Od této chvíle Britové nepředstavují v Kanadě žádnou relevantní sílu, s kterou by Italové měli nějaké problémy.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 24 dub 2015, 15:46

Další boje s velmocemi – díl druhý : Válka s USA (1877-1878)

Jelikož významnou část USA ovládají povstalci, rozhoří se konflikt mezi Mexikem a USA. Itálie má zájem na vítězství Mexika, proto hledá možnosti, jak Mexiku reálně pomoct. Nejdřív potřebuje mít v Americe více bojových jednotek. Jelikož v Anglii již není relevantní nepřátelská síla a probíhá úspěšné obležení GB provincií, rozhodne se král vyslat 45tis vojáků z Anglie do Mexika .Zajistí si v něm vojenský přístup. Velmi zariskuje a vypraví i přes blokádu nechráněné moderní transportní lodě. Z nastalé nerovné námořní bitvy se podaří po 15 dnech ustoupit a poté armádu dopravit do Mexika.

V červnu 1877 je vyhlášena válka USA o osvobození Libérie (satelit). Jelikož je hlavním cílem pomoc Mexiku, je tomu podřízena i taktika. Pro okupaci provincií záměrně vybírá méně hodnotné provincie (hlavně kolonie, provincie bez přístavů a továren), aby Mexiku zbývali na obléhání ty hodnotnější a narostlo mu vojenské skóre. Dále se snaží na sebe vázat americké armády. Hned na začátku války Itálie zaznamená drobnou výhru v Alamosa. Zároveň však Itálie je nutna zdrhnout z bitvy ve Washington do Fredericksburg. Střídavé úspěchy a neúspěchy pokračují. V srpnu Itálie úspěšně zaútočila na Denver.
Při pronásledování USA armády se po dvou dalších bitvách znovu bojuje v Denver. Tentokrát dokáže USA do bojů zapojit další sice zdecimovanou armádu, přesto vítězí. Karta se obrátila, pronásledovaná je Itálie a neúspěšně se brání v Grand Juction, kde byla ještě 3tis. obléhající armáda. Další útok Američanů je již odražen. Mezitím na východě se podařilo lépe připravit na Američany ve Washington. Jsou znovu nalákáni do bitvy a obklíčeni. Tentokrát v říjnu prohrávají a 45tis Američanů je zlikvidováno. Od této chvíle je východ USA v klidu obležen. Další významnou událostí bylo uzavření bílého míru s Ruskem v prosinci.

Obrázek
Obrázek

Na počátku roku 1878 jsou napadeni Mexičané v Pueblo. Itálie jim pomůže, takže Mexiko se v únoru ubrání, ale za cenu strašných ztrát. Když Italové ustoupí, je podniknut druhý americký útok na Pueblo. I tentokrát Itálie úspěšně pomůže, ztráty v bitvě jsou však ještě horší. Naštěstí je větší měrou měli Mexičané.
Obrázek

V této době končí první válka a Itálie získává Region Centre a Bourgogne. Jelikož Paříž se nepodařilo obsadit (tudíž osvobodit od povstalců), ve Francii zvítězili Roylisté a Francie se stává absolustickým státem.
Obrázek

Po druhé bitvě v Pueblo v dubnu s další armádou Italové zaútočí na ustupující Američany v Denveru. Útok je úspěšný, avšak obklíčení se nestihlo dokončit včas. Italové díky přípravě na obklíčení dorazí do Goodland dřív než Američané. Takže americká ustupující armáda je nucena zaútočit. Krátce po útoku z Denveru přichází obráncům vítězná posila. Tentokrát je obklíčení úspěšné a v květnu je zničená poslední významná USA armáda.
Obrázek

V září 1878 Mexiko ve válci vítězí a získává zpět před 20 lety ztracený Nevada-Utah. Vzápětí uzavírá mír s USA i Itálie a Libérie přestává být satelitem USA.

Během tohoto období proběhlo i několik neválečných událostí. V dubnu 1877 bylo zahájeno zkoumání parní železnice. Během července až listopadu byli zkolonizovány Congo, Bas-Congo, Wadagudu a South Cameroon. Itálie začalka kolonizovat West Iviry Coast, Wari, Niamey a Dahoney. V říjnu 1877 začal výzkum parního pohonu. V dubnu 1878 je zahájen výzkum účinků nízkého a vysokého tlaku. Po celou dobu existence měla Itálie problém s financemi. Byla nucena doplňovat státní rozpočet pomocí cla. V polovině roku 1878 díky výzkumu a rozvoji průmyslu již Itálie mohla trvale přestat vybírat clo. V listopadu 1878 Itálie zahájila výzkum Mechanické produkce.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 05 kvě 2015, 14:32

Opět delší mír (1879-1885)

V červnu 1879 je zahájen výzkum železné železnice. V srpnu se z područí Angličanů osvobodilo Skotsko.

V lednu 1880 je zahájen výzkum Fenomenologie a Hermeneuticky. V říjnu je kolonizováno Wari, West Ivory Coast a Niamey. Je zahájena kolonizace Muralewe, North New Guinea a South New Guinea.

V dubnu 1881 je už ekonomika na vysoké úrovni a k uspokojení státních potřeb stačí rovná 25% daň. V červnu je zahájen výzkum Revoluce a Kontrarevoluce. V srpnu je kolonizováno Bamako a zahájena kolonizace Togo.

V září 1882 je zahájen výzkum elektrifikace.

V červnu 1883 se plnohodnotným státem stává Congo. V srpnu 1883 se z francouzského područí osvobodil Tunis. Je zahájen výzkum ocelových parníků. Itálie získává další FOCUS a je zahájena kolonizace Bogouni. V září 1883 se z francouzského područí osvobozuje Magadaskar. Vyvolání revolt v GB a Francii slavilo úspěch. Necelých 50 let stačilo k tomu, aby se z miniaturního Toskánska stala sjednocená Itálie největší světovou mocností. (bohužel obrázek jsem nestáhnul, ale budou už během roku 1886).

V únoru 1884 je zkolonizováno Muralewe, North New Guinea a South New Guinea a zahájena kolonizace South Angola, East Angola a Micronesia. V červnu se z abglického područí osvobodilo Irsko. Je kolonizováno Togop a zahájena kolonizace Zambia. V červenci je zahájen výzkum parní Turbíny.

V lednu 1885 se rozhoří pohraniční spor s Ruskem. Dále se z anglické nadvlády osamostatnila Kanada. V březnu je zahájen výzkum výbušných motorů. V červenci se rozhoří pohraniční spor s Japonskem.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 10 kvě 2015, 18:08

Paralelní válka s Ruskem a Japonskem (1886-1887)

V lednu 1886 je vyhlášena válka Rusku a ruskou Aljašku a Japonsku o japonské Shumshu.

Boje s Ruskem :

Na Aljašce se prakticky bojovalo krátce po bitvách Sitka a obklíčeném Prince Rupert byla ruská armáda na Aljašce zničena. Potom do konce války probíhalo pouze obléhání ruských provincií (ruská Aljaška a Yukaton).
Obrázek

Na Dálném Východě se tentokrát Itálie odvážila vyslat armády i na Ruské území. Oblehla Ayan a několik dalších provincií od něj směrem na východ. Zde již probíhalo několik bitev. V červnu se Itálie v Ayan drtivě ubrání mírné přesile útočících Rusů. Rusové měli desetinásobné ztráty. Později oblehli Nikolayevsk na Amure, z kterého úspěšným útokem byli v listopadu vyhnáni. V prosinci na tuto ustupující armádu Itálie zaútočila v Chernomin. Kroniky již nepíší, zda byla tato armáda nadále pronásledována nebo ji Itálie nechala. V březnu 1887 Rusko nabízí svoji Aljašku a tím je tento region sjednocen pod italskou vlajkou.
Obrázek

Boje s Japonskem:

V lednu bylo na Sachalinu připraveno 54tis Italů, dalších 48 tis po dvou armádách bylo na transportních lodí. Japonci zahájili okamžitě přechod armád k útoku na Otomari. Itálie 24tis vylodila v Nemuru a po přechodu značné části japonských vojsk v Hakodate. V únoru je odražen první japonský útok na Otomari, vzápětí tam dorazí druhá japonská vlna. Itálie přesune 21tis s Nemuru do Ishikara. Tam je zničena počátkem března v obklíčení ustupující armáda z Otomari, kde je díky obklíčení zničena pár dní na to druhá útočící japonská vlna.
Obrázek

Velký boj se postupně rozhořívá v Hakodate. Japonci do bitvy zapojili čtvrt miliónu vojáků. Itálie ostrovy posílila o dalších 48 tis, takže se jí podařilo do obrany zapojit přes 100tis. Na konci dubna končí obrana Hakodate drtivým vítězstvím Italů. Japonci ztratili skoro polovinu vojáků. Italové oproti Japoncům ztratili zhruba sedminu. Itálie okamžitě stáhla část do okolních provincií a Japonci zahájili druhý útok téměř se zbytkem všech armád, co měli. Itálie část vojsk během bitvy vylodila na hlavním japonském ostrově v Aomori a v Akita. Tím dokončila obklíčení. Na konci června je japonská armáda téměř zničena. V Hakodata se 55tis Italů ubránilo téměř čtyřnásobné přesile s nepatrnými ztrátami. Japonci přišli o desetinásobek a zbylých 130tis Japonců nemělo kam ustoupit.
Obrázek

Od této chvíle Itálie dobývá Japonské provincie a v listopadu sjednocuje Shumshu pod svou vlajkou.

Nebojové události :
Prakticky na začátku této války byl zahájen výzkum ocelové železnice. V říjnu 1886 byl zahájen výzkum obrany linie.
V březnu 1887 se Winhoek stává plnohodnotným regionem. Je kolonizováno Bogouni a zahájena kolonizace Bangui. V květnu je kolonizována Micronesia, South Angola a North Angola. Uvolněné FOCUSy jsou střídavě používány na nábor duchovních anebo úředníků v koloniích. Nikdo s vyjímkou RU už nemůže kolonizovat nová území. Itálie se rozhodla, že RU něco nechá (nakonec významnou část severní Afriky). Dále byly vynalezeny moderní křižníky a zahájena jejich výroba. V červnu je zahájen výzkum vojenské statistiky. V srpnu Transvaal zestátnil doly italských investorů, čímž Itálie získala CASUS BELI na jeho území. V září je kolonizována Zambia a zahájena kolonizace North Cameroon.

chip
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od chip » 14 kvě 2015, 11:28

Anexe Transvaal (1888-1889)

V lednu 1888 je zahájen výzkum vojenské logistiky. V květnu je kolonizováno Kufe a zahájena kolonizace Lorenzo Marques. V srpnu se plnohodnotnými regiony stávají Britská Kolumbie, Guinea, a North West Teritories. Na to je vyhlášena válka Transvaalu. Je zničena jeho 3tis armáda a bez problémů obleženy jeho provincie. V září je kolonizována Zambia a zahájena kolonizace North Cameroon. V říjnu je zahájen výzkum tvorby armádních rozhodnutí.

V březnu 1889 je zahájen výzkum managmentu armádních rizik. V dubnu j celý Transavaal anektován a stává se nedílnou součástí Itálie. Jelikož se zde nachází drahé kovy, je atraktivním místem pro přistěhovalectví. V srpnu se plnohodnotnými regiony stávají Bas Congo a South Cameroon. Dále je již postaveno několik moderních křižníků.V listopadu je zahájen výzkum modulárních dílů. V prosinci se plnohodnotným regionem stává Micronesia.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Victoria & Victoria 2“